De ce nu este vandut Goian?

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Duminică, 20 iulie 2008, 9:52 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
Un paradox se plimba nestingherit pe piata transferurilor: unul dintre cei mai buni fundasi centrali din partea asta de Europa nu reuseste sa atraga o oferta decenta cu TVA inclusa pentru a pleca din Ghencea.

Goian are brandul jucatorului titular in “nationala”, si-a demonstrat valoarea si in cupele europene, joaca la o echipa recunoscuta ca importanta in cam toata lumea civilizata a fotbalului. Mai mult, este reprezentat de firma celor mai influenti impresari din Romania.

Totusi, nimic din toate acestea nu par suficiente inca pentru a convinge o echipa de mana a doua din Anglia sa  bage mana in buzunar si sa ofere cele cateva milioane de euro necesare transferului.

In paralel, doua rivale importante ale Stelei, Dinamo si Rapid, tocmai au reusit sa-si faca firma de echipe care vand afara pe bani frumosi.

Radu Stefan a plecat la Lazio pentru 5,4 milioane de euro dupa ce dinamovistii reusisera in prima faza sa-l imprumute pe fundas contra unei sume excelente – 1 milion de euro/6 luni, iar Rapid l-a dat pe Sapunaru la Porto in urma unei tranzactii complexe, care valoreaza pana la urma 6 milioane de euro si doi jucatori imprumutati timp de un an in Giulesti.

In conditiile acestea, te poti intreba cum doua rezerve de-a lui Goian la “nationala” au plecat pe sume net superioare celor vehiculate in cazul stelistului, de la echipe care au reusit clasari inferioare Stelei in ultima editie de campionat si de la echipe mai slab cotate european decat formatia din Ghencea.

Si, de fapt, nu e vorba doar de suma, ci si de faptul c-au pleacat. N-au ramas in Romania pentru a fi umiliti de patron in fata camerelor de luat vederi pentru c-au indraznit sa se gandeasca la mai mult decat Liga 1 pentru cariera lor.

In urmatoarea saptamana, interval care ne desparte de debutul noului sezon, Goian ar putea fi transferat pana la urma. Totusi, greutatea cu care Steaua reuseste sa-si plaseze fotbalistii ar trebui sa le dea de gandit patronului si oficialilor din Ghencea.

Si ar mai trebui sa le dea  de de gandit suma infima pentru care au reusit sa-l vanda pe Dica, suma infima care li s-a oferit pentru un fotbalist de valoarea lui Ghionea, suma slabuta pentru care nu s-a reusit vanzarea lui Rada si, mai ales, faptul ca in ultimii ani nu prea au mai existat fotbalisti curtati de echipe de prim rang din Europa.




















2666 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Parere (Duminică, 20 iulie 2008, 10:15)

    Anonim [anonim]

    Poate e de la impresar...
  • -1 (3 voturi)    
    Goian, Dica &co (Duminică, 20 iulie 2008, 10:27)

    Gheorghe Apolzan [anonim]

    Domnilor care scrieti astfel de articole, nu va mai îmbătaţi cu apă rece si nu mai excitaţi lumea cu poveşti fantastice! Asta este valoarea fotbalului nostru acum si a jucătorilor din campionat. Aici a fost adus de fapt fotbalul românesc devenit o afacere murdară, dominat de corupţie, de blaturi, bani în sacoşe daţi pe sub masă adversarului, pentru "a-l stimula" , aidoma unor dopaje practicate la cai prin alte sporturi, fără succes însă.Nu-l mai plângeţi pe Goian.În afară de faulturi grosolane, lipsă de control si un fotbal absolut rudimentar pe care îl joacă-unde oare si cine l-o fi învăţat?!- nu este capabil să arate nimic deosebit.La fel şi Dică, este un jucător absolut mediocru, pentru campionatul nostru, nu mai vorbesc de altele, campionate europene. Asemenea jucători sunt supra-evaluati, doar pe baza unor declaratii fără acoperire ale unor samsari de fotbalişti care vor să se îmbogăţească din nimic şi pe care " jurnaliştii" noştri le umflă şi le trâmbiţează prin tabloide sau tonomate.
  • +1 (3 voturi)    
    evaziunea, 'tu-i mama ma-sii (Duminică, 20 iulie 2008, 11:09)

    becali jr [anonim]

    Pai cum sa-l vanda, daca impresarii Becaliotzi nugasesc echipe dispuse sa ofere 8-10 milioane, din care numai 4 pe hartie? Pai Dica a fost vandut doar pe 1,6-2 mil euro? Hai sa fim seriosi. Diferenta pina pe la 4 milioane sta in buzunarele fratilor si verilor Becali, ciobanei mioritici si evazionisti sadea, pentru ca si clubul italian nu e de ici de colea, e pui de mafiotzei, deci au avut banu' negru pe ei...
    Hai "succesuri", ciobaneilor, s-ar putea sa ma reprofilez sa tin cu Urziceniul, cu Constanta sau asa, ca nici Steaua nu mai are haz de cand cu ciobanul, nici Craiova nu mai e ce-a fost saraca... Se vede seriozitatea ardelenilor... Nu tin cu ei, dar se vede. La Rapid e tot tulbure treaba, la Dinamo cam la fel, desi au trupa buna...In fine, hai sa vedem o noua belitura de campionat...La GSP 1,2,3,...n factorial... hahaha, ce gluma buna a facut nea Mitica....
  • 0 (0 voturi)    
    Varsta (Duminică, 20 iulie 2008, 12:46)

    ionel [anonim]

    Cati ani au Radu Stefan si Sapunaru si cat Goian si Dica ?
    Jucatorii tineri sunt mult mai scumpi decat cei batrani.
  • 0 (2 voturi)    
    Sorry Goian! (Duminică, 20 iulie 2008, 14:20)

    Saleo Baxus [anonim]

    iete d'aia nu mai ploua afara!
  • 0 (2 voturi)    
    asa e, evaziunea e de vina. (Duminică, 20 iulie 2008, 17:29)

    minos [utilizator]

    aia de la rapid si dinamo nu mai risca sa fie chemati pe la parchet pt niste "maruntis". clanul becali se crede mai sus decat legea si vor bani negri, de aia nu reusesc sa transfere jucatorii afara. cine plateste 1 mil. oficial si 4 la negru. referitor la cei care comenteaza ca asta e valoarea, se cam inseala. de ex, croatii reusesc sa transfere jucatori din campionatul lor ci 5-6 mil. echipele lor ies masiv din tururile preliminare ale cupelor europene, dar pretul corect e pe hartie. la fratii becali nu exista asa ceva. astia sunt o plaga mare pt fotbalul romanesc. fara ei ar fi mai multa curatenie.
  • -1 (1 vot)    
    Intrbati-l pe Piti de ce... (Duminică, 20 iulie 2008, 19:31)

    Sorinaccio [anonim]

    ... pentru ca la nationala joci titular daca esti la Steaua sau prieten cu Mutu. Cei de afara in schim transfera pe valoare. Daca Goian era de la Dinamo, nu pupa el nationala.
  • +1 (1 vot)    
    pt Sorinaccio (Duminică, 20 iulie 2008, 22:24)

    LOL [anonim]

    baiatule esti frustrat de steaua au ce? Pai stelisti sunt la cutite cu Piturca de ani buni vi tu sa revolutionezi adevarul. Te-ai gandit ca poate ajung stelisti la nationala (in principal doar fundasii ajung din camp. ro la nationala) pentru ca steaua a avut cea mai buna aparare in ultimele 6-7 sezoane? Sau pentru ca e singura echipa in ultimii 20 ani (exceptie rapid un sg. sezon ) care a vazut primavara in europa? sau poate singura echipa care e cunoscuta peste hotare, sau care are stadion modern peste 15.000 locuri, sau care s-a calificat (subliniez) pe drept in Europa cu forte proprii (bat catre cfr care altfel nu ar fi pupat CL daca nu aduna steaua/rapid puncte).