George Ogararu nu se afla pe lista

Victor Piturca a anuntat lotul largit al Romaniei pentru EURO 2008

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2008, 11:49 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: Rompres
Selectionerul Victor Piturca a anuntat miercuri lotul largit, cei 26 de jucatori, din care ii va alege pe cei 23 cu care va aborda partidele de la EURO 2008. Dintre acestia, 12 sunt stranieri si 14 sunt din Liga 1.
 
Iata lista celor 12 stranieri care fac parte din lotul largit al Romaniei pentru turneul final din Austria si Elvetia: Cosmin Contra (Getafe CF), Gabriel Tamas (AJ Auxerre), Stefan Radu (SS Lazio), Razvan Rat (FC Sahtior Donetk), Florentin Petre (TSKA Sofia), Paul Codrea (AC Siena), Razvan Cocis (FC Lokomotiv Moscova), Cristian Chivu (Internazionale Milano FC), Adrian Mutu (Forentina), Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Daniel Niculae (AJ Auxerre) si Marius Niculae (Inverness).
 
Acestora li se adauga cei 14 fotbalisti din Liga 1 care sunt in vacanta in statiunea turca Belek: Bogdan Lobont (FC Dinamo Bucuresti), Danut Coman (FC Rapid Bucuresti), Marius Popa (Politehnica Timisoara), Cristian Sapunaru (FC Rapid), Dorin Goian, Sorin Ghionea (ambii, FC Steaua), Cosmin Moti (FC Dinamo), Mirel Radoi, Ovidiu Petre, Nicolae Dica, Banel Nicolita (toti, FC Steaua), Adrian Cristea, Florin Bratu (ambii, FC Dinamo) si Ciprian Deac (CFR 1907 Cluj).

Interesant este faptul ca selectionerul Piturca nu l-a convocat pentru EURO pe fostul stelist George Ogararu (Ajax Amsterdam), cel care a fost prezent la ultimele actiuni ale primei reprezentative.

 
Doar trei dintre fotbalistii enumerati mai sus nu vor face parte din lotul cu care Romania va intalni Franta, Italia si Olanda, in grupa C a turneului final.
























3895 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    deac e de la Otelul (Miercuri, 14 mai 2008, 12:02)

    toto [anonim]

    Piturca ramane un conservator in selectie. Nicolita si Radoi au avut un sezon dezastruos si nu aveau ce cauta la nationala. Cristea nu a rupt gura targului in retur, iar Sapunaru nu e jucator de nationala(cred ca o sa fie in printre cei 3 care vor ramane acasa). Marica, slabut sezonul asta.
    Lipsesc Danciulescu(golgeterul campionatului!), Trica(fara el CFR nu ar fi ajuns campioana) si Panin cu care as fi jucat ca fundas dreapta, iar Contra mijlocaj ofensiv dreapta in locul lui Banel. Fl Petre cel mult rezerva.
    • 0 (0 voturi)    
      deac (Miercuri, 14 mai 2008, 14:10)

      joe [anonim] i-a raspuns lui toto

      deac ii al cfr-ului, a fost doar imprumutat la otelul pentru cateva luni dar va reveni la cfr din sezonul urmator.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 mai 2008, 12:20)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dar pe Trica nu ?

    A .. uitasem .. Trica este un tzaranoi ordinar .. I-ar injura pe toti pe teren.

    Bravo Piti.
    • +1 (3 voturi)    
      asa asa (Miercuri, 14 mai 2008, 12:29)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Ai mare dreptate Alois, si oricum Trica l-a injurat si pe Piti la greu, era culmea sa il si ia. Oricum valoarea unui jucator e data de echipa, asa ca Trica a fost doar un oportunist norocos anul asta. Echipa care a batut Cehia si Olanda e prezenta in astia 26, deci sunt multumit.
  • +1 (1 vot)    
    vai de euro (Miercuri, 14 mai 2008, 12:43)

    jools [anonim]

    n-am nimic cu steaua, e ok goian si ghionea. dar radoi, ov petre, banel si dica, ce cauta la nationala???
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Miercuri, 14 mai 2008, 12:46)

    taktu [anonim]

    nu-i Bratu sau Danciulescu.
  • +1 (1 vot)    
    incapatanare (Miercuri, 14 mai 2008, 12:52)

    asta il va pierde [anonim]

    un antrenor mare e si un mare diplomat cu toata lumea.
    Se incapataneaza Piti cu jucatori iesiti din forma (Banel) sau care nu joaca pe la echipele lor de club, dar sunt pesemne impresariati de colegul de table si nu il ia pe GHIOANE (Dinamo Kiev)
  • 0 (0 voturi)    
    banel (Miercuri, 14 mai 2008, 12:56)

    strika [anonim]

    cred ca ogararu ar fi fost o alegere mai potrivita in locul lui banel. sa nu ajungem in situatia ca s-a accidentat contra.
  • +1 (1 vot)    
    Ghioane, Ogararu, Cl. Niculescu, Danciulescu? (Miercuri, 14 mai 2008, 14:24)

    PaulH. [anonim]

    Ce mai cauta al de Petre la nationala? PIturca era beat cand a facut lista asta. Pai Radoi e fotbalist? Dica? Ptiu!! Mai lipseste Nesu, date-n ...Pulhac Piti mai bine-l chemai si pe el la lot. Daca vad vreun Petre in primul 11 la Euro inchid televizoru'.
  • +2 (2 voturi)    
    mare caracter, bun antrenor (Miercuri, 14 mai 2008, 16:29)

    c.a. [anonim]

    as vrea sa aflu si eu daca mai exista vreun antrenor de nationala care nu a convocat macar in lotul largit golgeterul campionatului din tara respectiva... in rest, "felicitari" pentru omiterea prosteasca a lui ogararu, incapatanarea tampa de a-l ignora complet pe ghioanea si alte cateva. un antrenor care se ghideaza exclusiv dupa orgoliile si zarurile sale nu are cum sa scoata rezultate spectaculoase la un turneu final al profesionistilor
  • +1 (1 vot)    
    ashtia suntem cu ashtia defilam (Miercuri, 14 mai 2008, 18:59)

    Gabbone [anonim]

    se shtie de multa vreme ca pitzi e cu superstitzii, cu ifose, e greu influentzabil. nu cred ca mai convoaca jucatori la ordinul impresarilor ca pe vremea lu nea puiu insa el probabil ca se gandeshte ca pe ashtia ii shtie el cel mai bine chiar daca nu sunt toti io forma. cu ashtia s-a calificat pe ashtia ii ia cu el in elvetia.

    plus ca s-ar putea sa mai fie vorba si de atmosfera care e foarte importanta la un turneu final, nu degeaba i-a luat el in turcia la distractie. pitzi e un bun psiholog, shtie sa-i tzina in ghete un meci intreg.

    acum la euro spectacol clar nu o sa avem ca n-avem cu cine, insa io zic ca nu ne facem de ras si putem iesi din grupa cu 4 puncte. singurul jucator care cu adevarat n-are ce cauta acolo e fl. petre; mult prea depashit si ca fizic si ca talent pentru ce fotbal se joaca acum.
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt dinamovist ci stelist (Miercuri, 14 mai 2008, 19:12)

    Imalooserbaby [anonim]

    de ce danciulescu, golgeter, in forma, nu face parte din lot? penibil, sa-i fie rusine, si dupa ce ne facem de kkt la euro sa auzim declaratii "nu puteam mai mult", ''oricum sunt superiori", etc....jenant, penibil, de kkt...
  • 0 (0 voturi)    
    lotul romaniei la euro (Luni, 19 mai 2008, 22:10)

    radu [anonim]

    ogararu merita euro dupa cum a jucat cand a fost chemat la nationala, da as vrea sa stiu cu ce a partecipat Deac la calificarea asta ca sa fie convocat la euro ???
  • 0 (0 voturi)    
    lotul la euro (Marţi, 20 mai 2008, 0:02)

    jupybau [anonim]

    de ce nu e TRICA?........de ce nu e OGARARU?.....chear nu inteleg...:|......Florin Costea de la universitatea craiova cred ca si el merita la EURO!!!!......in momentu de fata e in primii 3 atacanti romani din LIGA 1.......CE CAUTA DEAC ACOLO?......:|:|:|:|.....Piti sa`ti fie rusine de lotul pe care lai facut.....