Scandalul "Servieta"

Becali: O sa sustin ce e drept, chiar daca sunt in afara legii! Iar daca e vreo inregistrare cu mine, nu o recunosc

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2008, 17:58 Sport | Fotbal

Procurorii DNA sunt pe urmele lui Becali
Foto: Rompres
Lucrurile incep sa se precipite in scandalul "Servieta". Becali trebuia sa primeasca astazi o citatie din partea procurorilor DNA si mai multe persoane de la "U" Cluj si din anturajul finantatorului Stelei au fost chemate la audieri. Avocatul lui Becali a declarat ca acesta risca o pedeapsa cu inchisoarea de 12 ani!

Jucatorii Dorin Goga, Gigel Coman si presedintele lui "U" Cluj, Anton Dobos, au fost chemati la DNA pentru a aduce explicatii in cazul banilor pe care Gigel Coman ar fi urmat sa ii primeasca pentru coechipierii sai, pentru a-si apara corect sansele in meciul cu CFR.

Conform unor surse judiciare, Goga ar fi recunoscut intr-o declaratie data procurorilor ca banii urmau sa intre in posesia echipei! Becali a luat foc atunci cand a auzit ca exista aceasta posibilitate. "Daca a spus asta, inseamna ca e un mincinos nenorocit. Banii erau pentru un teren, cum sa ii dau lui atatia bani? Acum, cum sa il mai iau daca e tradator? L-am sunat pe Coman si l-am intrebat ce s-a intamplat. El le-a spus procurorilor ca habar nu avea de bani."

Desi Catalin Tolontan i-a amintit lui Becali ca FRF a interzis stimularea cu bani a echipelor din campionatul intern, finantatorul a parut impasibil. "Daca nu as face asta, or sa fie o groaza de blaturi. FRF sa ma sanctioneze, nu DNA. In strainatate se practica aceste lucruri si se platesc impozite pentru acei bani. O sa sustin ce e drept, chiar daca o sa fiu in afara legii. Eu lupt pentru dreptatea in fotbal", a spus Becali la Realitatea Tv.

Procurorii DNA au incercat sa ii inmaneze lui Becali citatia, dar acesta a mototolit-o si procedura trebuie sa fie repetata.

Astazi au fost audiati jucatorii Dorin Goga, Claudiu Raducanu, Gigel Coman, Cristian Silvasan, antrenorul Arpa Meszaros, presedintele Anton Dobos precum si Teia Sponte si proprietarul localului unde a avut loc flagrantul. S-au facut si perchezitii la sediul clubului "U" Cluj.

Dumitrul Dragomir considera ca procurorii au actionat gresit. "Trebuiau sa ii lase sa vada cursul banilor dar procurorul a impiedicat flagrantul. Indiferent ce se va spune, Steaua a incalcat Regulamentul", a spus Dragomir.



Becali:

"Dancu si-a batut joc de voi daca a zis ca risc 12 ani de inchisoare"

"Cum sa fiu persona non-grata in fotbal? Pai pentru asta trebuie sa voteze 250 de presedinti. Numai unul ar vota pentru asta, Marian Iancu"

"Daca e vreo inregistrare cu mine, eu nu o s-o recunosc. E contrafacuta"

"Teia Sponte stia ca e urmarit, dar si-a batut joc de procurori"

"Orice lucru daca e moral, si e ilegal, il fac"
























3452 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Goga (Joi, 8 mai 2008, 18:23)

    joe [anonim]

    Goga merita statuie daca isi mentine declaratia ! Aveam mare admiratie pentru el si pana acuma dar cu asta m-a convins ca ii om adevarat !
    Bravo Goga !
  • +1 (1 vot)    
    Dragomir (Joi, 8 mai 2008, 19:10)

    ioni [anonim]

    Nu are dreptate Dragomir. Daca lasau sa "curga" flagrantul, el nu ar fi avut loc, pt ca U Cluj nu a castigat meciul, deci s-ar fi intors banii la Gigi.
    S-a procedat f corect, mai bine de atat, nu se putea!
    Ar fi avut dreptatea Dragomir daca U Cluj castiga.
  • -1 (1 vot)    
    Si ce? (Joi, 8 mai 2008, 19:21)

    Claude [anonim]

    "O sa sustin ce e drept, chiar daca sunt in afara legii! Iar daca e vreo inregistrare cu mine, nu o recunosc"
    Foarte bine Gigi, ai sa putrezesti nebun si neinteles in puscarie. Si? Care-i problema?
  • 0 (0 voturi)    
    Fraierul de Jiji (Joi, 8 mai 2008, 19:22)

    Claude [anonim]

    El il suna pe Coman Gigel, care s-a autodenuntat la DNA :))
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai este nimic de facut in aceatsa tara (Joi, 8 mai 2008, 21:27)

    Amster-DAMN [anonim]

    Plecati - cei care mai puteti...
    In orice alta alta tara animalul ar fi fost dus in tarcul de unde a rasarit (cca 1 ha) si lasat acolo impreuna cu valizele lui pline de bani (toti banii... da). Sa faca ce vrea.
    Acesta este modelul imprimat de 18 ani incoace (nu sunt pro-comunist), bani cu galeata veniti de oriunde prin orice mijloace. Invatamint, cercetare - pentru fraieri, nu-i asa?!! Jutitie :-) ?? Ha. ha!
    Conteaza cum "te misti" si cit de "smecher / dur " esti.
    Bravo tuturor, executivului, justitiei, presedentiei - acum veti arat daca sunteti de acord cu EL! The ONE! Cel cu banii...
    Suntem un neam de doi lei si ne meritam soarta daca acestea ne sunt valorile!!! Ne trebui un neamt presedinte si un olandez prim-ministru. atit. Restul - la groapa de gunoi a istoriei ...
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar asa (Vineri, 9 mai 2008, 8:02)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Amster-DAMN

      Stii de ce suntem un neam de doi lei? Pentruca ne bucuram ca prostii ca a fost prins un bisnitar in timp ce rechinii neamului rad linistiti. Parlamentari, primari, minstrii, politicieni in general au devalizat tara dar nu ne pasa il linsam pe bisnitarul de pe Covaci prins de Militie cu Kentul la vanzare sau pe vanzatorul de la magazinul de cartier care a furat la cantar.
  • -2 (2 voturi)    
    De ce s-a sesizat DNA? (Joi, 8 mai 2008, 22:31)

    Alin [anonim]

    Era un meci de fotbal. Ce legatura are DNA cu meciul? Daca a incalcat ceva Becali, poate ca a incalcat regulile FRF, nu legile tarii, deci nu trebuiau oamenii aia retinuti de DNA, decat daca acest DNA precizeaza in baza carei legi i-a retinut.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 8 mai 2008, 22:47)

      x [anonim] i-a raspuns lui Alin

      fi sigur ca pe citatie scrie de ce.
      altfel sunt de acord ca o retinere nemotivata e abuziva si nu-si are locul. dar sa asteptam si posibila motivare..
    • +2 (2 voturi)    
      DNA (Joi, 8 mai 2008, 22:49)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Da' de bani negri,ai auzit ?
      Da' legile tarii,permit cuiva sa plimbe incoace-incolo 1.4 sau 1,7 milioane de euro,fara acte de provenienta,cand,daca vrei sa depui sau sa retragi dintr-o banca peste 10.000 de euro(*da,domnule,zece mii de euro!),trebuie sa dovedesti de unde provin...
      TREBUIE SA SE TERMINE ODATA CU NENOROCITUL ASTA...
      • 0 (0 voturi)    
        15 mii (Joi, 8 mai 2008, 23:24)

        aditza [anonim] i-a raspuns lui gelu

        acum sunt 15 mii euro
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i Caragiale? (Vineri, 9 mai 2008, 2:01)

    ioan timisoara [anonim]

    "O sa sustin ce e drept, chiar daca o sa fiu in afara legii. Eu lupt pentru dreptatea in fotbal", a spus Becali la Realitatea Tv."

    Unde-i Caragiale? Caragiale daca ar fi stiut ca in 100 de ani nu se schimba nimic....
  • +1 (1 vot)    
    Caragiale cine a zis Caragiale? (Vineri, 9 mai 2008, 7:55)

    Dan [anonim]

    Ba asta e circ nu uitati ca ne aflam in campanie electorala. Nu ma credeti atunci vorba lui Caragiale : "aveti putintica rabdare". In timp ce Becali isi face campanie elecorala pe la televiziunile care musca din momeala "mitei" de la Cluj Mitrea, Pacuraru, Seres Nastase si altii ca ei isi vad de treaba linistiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna treaba! (Vineri, 9 mai 2008, 12:43)

    Eclesiastul [anonim]

    "sustin ce e drept, chiar daca sunt in afara legii!"

    Sunt de acord!!! Indiferenc ca vine de la un om pe care il desconsider!
    • +1 (1 vot)    
      serios ? (Vineri, 9 mai 2008, 13:21)

      EPURE DAN [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

      daca esti de acord,te inseli. asta va fi valabil pentru rechini,nu pentru tine !!! incearca sa faci tu asa ceva si declara public ! vezi ce se va intimpla !
      "egalitate,dar nu pentru catei !"