Corespondenta din Cluj

"U" Cluj - CFR Cluj / Suporterii Universitatii Cluj s-au incaierat cu jandarmii

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2008, 14:51 Sport | Fotbal

Fanii "sepcilor rosii" se pregatesc pentru derby
Foto: HotNews.ro
Cu doua ore inainte de inceperea partidei, fanii Universitatii Cluj s-au strans in centrul orasului, pentru a pleca in grup spre stadionul Ion Moina. Cateva sute de fani si-au dat intalnire in fata Casei Studentesti, fiind dotati cu steaguri si fulare.

UPDATE: Suporterii Universitatii Cluj s-au incaierat cu jandarmii, in centrul orasului. Fortele de ordine au folosit gaze lacrimogene si bastoane pentru a-i dispersa pe suporteri. Fanii "sepcilor rosii" s-au enervat la culme atunci cand au aflat ca fortele de ordine vor sa-i insoteasca pe un traseu adiacent, pentru a nu se intersecta cu suporterii lui CFR. Cameramanul Jandarmeriei a fost luat la bataie si mai multi suporteri ai Universitatii isi luasera bate si pietre pentru a se duce in Gruia, acolo unde se zvonea ca este locul unde fanii CFR-ului si-au dat intalnire pentru meci.

In centrul orasului s-au strigat lozinci anti-CFR si pentru ca "U" sa isi apere corect sansele in aceasta dupa-masa. In galeria "sepcilor rosii" se vor afla si suporteri dinamovisti.

De partea cealalta a baricadei, cei de la CFR se afla in toiul pregatirilor la stadionul din Gruia pentru a celebra primul titlu din istorie. 250 de sticle de sampanie a cumparat conducerea CFR-ului, iar dupa meci, intrarea in stadion fiind libera.




















4346 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Logic (Miercuri, 7 mai 2008, 15:47)

    Lucian [anonim]

    Daca se vor afla suporteri dinamovisti in galeria Universitatii, probabil ca si suporteri stelisti vor fi in cea a CFR-ului! De ce naiba ar vrea dinamovistii sa castige "U", ca sa ia Steaua campionatul?! Ia mai vedeti, poate ati incurcat borcanele.
  • +2 (2 voturi)    
    Ia uite... (Miercuri, 7 mai 2008, 16:09)

    Opposite [anonim]

    ...unde se ascundeau adevaratii Hooligans romani. Va dati seama ce coregrafie, bannere, fumigene si trairi pentru echipa vor fi in liga a doua...

    Cat despre <<In galeria "sepcilor rosii" se vor afla si suporteri dinamovisti.>> e zvonistica proasta. O inventie de-a lui Epurescu ca sa se dea si mai interesant dupa articolul cu "macelul" si-mi intareste convingerea ca pe internet se refugiaza ziaristi care nu incap pe hartie de "buni" ce sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      ceva shtie el Dl. Epurescu (Miercuri, 7 mai 2008, 16:58)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      pai se cam shtii ca fanii lui "U" si ai lui Dinamo sunt infratzitzi, deci ceva acolo shtie autorul articolului, nu e chiar pe langa complet. Insa in situatia de fatza ma indoiesc ca o sa fie dinamovishti care sa sustina pe "U", poate nishte clujeni de prin zona care tzin SI cu Dinamo in afara de "U". In rest noi sa fim sanatoshi si sa bata CFR-ul in min 93. :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    politia noastra&politia celorlalti (Miercuri, 7 mai 2008, 16:41)

    zexe [anonim]

    stau si ma uit cu "mindrie"cum a inceput si politia noastra,marog aici iandarmeria dar tot un draq,sa se alinieze la normele si standardele europene.Din pacate din toate acestea nu a reusit decit bataia...si bateeee nu gluma.Despre hoti,criminali,violatori,drogati si dealeri de droguri,etc ...nu se descurca,e timorata,nu face fata,nu mai spun de protectia cetateanului,pe strada ,acasa,scandaluri si chefuri intre blocuri,claxonat la ore tirzii si foarte tirzii ca de altfel si placerea unui pickamer in beton dupa 12 noaptea si multe alte "mici" mizerii cotidiene ,unde politia este depasita si mai bine nu se bagaa decit sa deranjeze cu ceva gastile de cartier.
    Dar cind e vorba de o actiune in grup ca aceasta ,bate frate ,bate de rupe bastonul pe cine intra in raza lui.Atit a ajuns din pacate europenizarea politiei .
    In rest vorba lui N.C.Munteanu..SA AUZIM NUMAI DE BINE.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 7 mai 2008, 17:15)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Data viitoare, jandarmii sa bata huliganii cu flori... ba chiar sa le ofere si cate o bere rece la fiecare, ca tot vine vara.
      • 0 (0 voturi)    
        si daca... (Miercuri, 7 mai 2008, 18:32)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        ...florile sint din teflon sau duramit,vai mama lor.
        Eu nu am vrut sa le iau aparaea celor care fac fapte huliganice in spatiul public,ci sa fac doar diferenta dintre cum se comporta politia fata de aceasta misiune in comparatie cu celelalte pe care are de rezolvat.
        Din tot ce are politia de rezolvat ,cel mai bine are pus la punct doar...bataia.
        Ca doar vorba aia"bataia-i rupta din Rai"
        Crezi cumva ca m-am bucurat cind am vazut in ce hal era cameramanul jandarmeriei ,care nu -si facea decit meseria???
        Pacat ca s-a ajuns la gradul acesta de violenta in si afara stadioanelor,dar de vina tot politia este ,mai ales ca acum are lege pantru astfel de situatii si nu face nimic ca sa o aplice.
        Doar vorbe si atit pe la televiziuni.
  • +1 (1 vot)    
    univeristatea (Miercuri, 7 mai 2008, 16:43)

    john [anonim]

    sunt clujan si suporter al universitatii dar mi-e rusine cu unii dintre asa zisi suporteri ai universitatii care cauta motive de bataie pentru orice ... niste derbedei care locur le-ar fi la puscarie.
  • -1 (1 vot)    
    cfr-u'cluj (Miercuri, 7 mai 2008, 18:29)

    anonim [anonim]

    pai stia-am k u o sa se incaiere cu cfr pt k le este ciuda k cfr o sa fie campioana anul asta
  • 0 (0 voturi)    
    manifestari infantile! (Miercuri, 7 mai 2008, 19:41)

    dolion [anonim]

    Tot ce tine de fotbal, mimica, gesturi, actiuni, declaratii, arata clar gradul de cultura al impatimitilor acestui viciu! Uitati-va la reactia unui fotbalist dupa inscrierea unui gol; se comporta ca un copil cu dizabilitati! De ce nu se poate manifesta ca un om normal? Va spun eu: atata il duce capul sa faca!
  • -1 (1 vot)    
    focirajongó (Miercuri, 7 mai 2008, 20:24)

    ASA [anonim]

    HAI CFR!!!
    Noi la Tg-Mureş nu mai avem fotbal, s-a dus da râpă totul. Acum ţinem cu CFR-ul şi sincer ne pare rău de "U".
    Trăiască Clujul!!!
  • +1 (1 vot)    
    "U" Cluj (Miercuri, 7 mai 2008, 20:41)

    yo [anonim]

    Clujul este reprezentat de Universitatea Cluj, nu de tzaranoii aya din deal. "U" Cluj nu inseamna jucatori, "U" inseamna dragoste, mandrie,traditzie shi devotament! Am picat, vom reveni. un titlu au shi cu ajutoru' lu' Shefu' de sus nu vor mai avea altele! Pana la moarte, cu "U" Cluj pana la moarte!
    • 0 (0 voturi)    
      pt yo (Joi, 8 mai 2008, 1:34)

      clujeanu [anonim] i-a raspuns lui yo

      mereu am spus, echipa Clujului este si va fi "U"!!! CFR ramane o echipa de cartier, de nisa, dar daca acum banii au mers spre CFR si nu spre U, si daca acum CFR poate aduce glorie si renume orasului, eu cred ca toti trebuie sa ne bucuram. U va reveni daca vor veni si ceva bani si ceva oameni de calitate.Rivalitatea U-CFR a existat mereu, dar nu la asa nivel.Golanii aia care cica sunt suporterii U, nu ar fi in stares a numeasca 10 jucatori din perioada de glorie a clublui "U".ca nici nu stiu care e aia.sunt niste gunoaie ca toti ultrasii, niste ticalosi care nu stiu decat s afaca scandal sub adapostul multimii. Suporterii U-isti sunt adevaratele sepci rosii, nu jucatorii sunt sepcile rosii, ci suproterii sunt/erau sepcile rosii. E o rusine pentru un oras de talia celui al nostru sa ajunga cei care se autointituleaza suporteri ai lui U sa se bata incentrul orasului si sa mai zica despre ceilalti ca sunt tzaranoi.or fi, dar prefer un tzaranoi care sta pe locul lui, unui lumpen fara capatai care face scandal.Voi care va purtati asa nu reprezentati U,! U vine de la Universitatea, gunoaielor, voi care nu stiti ce e aia scoala! Intinati memoria marilor oameni care au facut ceva pt Cluj si pt U! Nemernicilor!
      pana una alta, Clujul este orasul care da campioana la fotbal si doresc CFR-ului sa reprezinte cu cinste orasul nostru drag!
      Hai Clujul!
  • 0 (0 voturi)    
    pt focirajongo (Vineri, 9 mai 2008, 19:10)

    valer [anonim]

    Păcat de voi frate. M-si că ne susţii!
    semnat: OM adevărat din CLUJ.