VIDEO "U" Craiova - Steaua 1-2 / Cadouri de Paste pentru stelisti

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 19:33 Sport | Fotbal

Pepe Moreno revine in Liga 1
Foto: Rompres
Declaratii razboinice ale celor doi conducatori si atmosfera incinsa din tribunele stadionului Extensiv. Unii vrura, altii nu putura. Despre Universitatea e vorba, evident. Steaua a trecut de un mare hop. A castigat la Craiova si a marcat doua goluri gratie a doua cadouri de Paste, facute de iepurasii Meghesan si Dilevski.

Asistentul Meghesan a fost singurul care a preferat sa nu apese nici un buton la acest meci. De-aceea nu a semnalizat offside-ul la Pepe Moreno in minutul 71, faza din care columbianul a deschis scorul. Desi "centralul" Hategan i-a aruncat o privire lunga. Al doilea iepuras a fost Spase Dilevski, care l-a lasat pe Dayro Moreno sa se plimbe prin careu la faza golului de 1-2. Prepelita a dat senzatia ca Universitatea poate sa obtina macar un egal (gol superb, cu capul, in minutul 73) iar mult laudatul Costea a avut o singura faza notabila, sutand in bara transversala in minutul 50.

Finalul a fost tensionat. Mitchell si Golanski au fost eliminati dupa o mica incaierare si o intrare dura a australianului la Zapata. Vine meciul cu Dinamo, iar Lacatus nu va putea conta pe trei dintre jucatorii pe care i-a folosit astazi: Plesan, Petre si Golanski.






VIDEO: BARA LUI COSTEA



VIDEO: GOLURILE LUI MORENO SI ALE LUI PREPELITA




VIDEO: GOLUL LUI DAYRO MORENO




Universitatea Craiova:
Bornescu - Dananae, Gaman (min. 68 Barboianu), Mitchell, Rose - Prepelita, Dilevski (min. 85 Lutu), Gangioveanu - Wobay, Dina, Costea
Rezerve: Sliviu Lung Jr, Barboianu, Barbu, Saceanu, C. Craciun, Lutu, Ionescu
Antrenor: Nicolo Napoli

Steaua:
Zapata - Golanski, Radoi, Goian, Nesu - Ov. Petre, Lovin (min. 59 Baciu) - Mendoza (min. 71 Dayro Moreno), Plesan (min. 57 Nicolita), Neaga - Pepe Moreno
Rezerve: Cernea - Badea, Habibou, Nicolita, Baciu, Ghionea, Dayro Moreno
Antrenor: Marius Lacatus























5708 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Steaua merita titlul (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 20:37)

    Mihai Ionescu [anonim]

    Foarte frumos meci!Pacat de finalul cu doua cartonase rosii si de scaunele aruncate din tribune! Nu cred ca a fost offside la golul lui Pepe Moreno, pentru ca mingea a venit de la un adversar!
    Eu sunt iesean si tin bineînteles cu cu Poli, dar am vazut si meciul Stelei, si meciul CFRului, si cred ca Steaua merita titlul anul acesta, pentru ca e singura care ne poate reprezenta cu cinste in Europa!
    De fapt, din cauza cfrului si Otelului, anul acesta am avut un coeficient UEFA foarte slab si ne-au intrecut rusii, luându-ne posibilitatea de a trimite la anul doua echipe direct in Champions League, plus una in calificari.
    Hai Romania!
    • +1 (3 voturi)    
      merita un rahat (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 20:57)

      os [anonim] i-a raspuns lui Mihai Ionescu

      bai moldovene a fost offside clar.vezi-ti de echipa ta
      • -1 (1 vot)    
        shhh (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 22:52)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui os

        shhh
      • -1 (1 vot)    
        pentru os (Duminică, 27 aprilie 2008, 0:40)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui os

        Mai incearca sa privesti faza cu incetinitorul.
        Nu a fost offside si Steaua a fost oricum mai buna.
        Si mai mult decat asta, atunci cand jucam afara, STEAUA este singura echipa din Romania care obtine ceva puncte.
        Chiar trebuie sa tinem in continuare, ca niste fraieri, cu echipe care joaca lamentabil cu echipe din Cipru, Islanda, Albania, Faroe sau mai stiu eu care alta tarisoara????
      • 0 (2 voturi)    
        Partizanatul. . . (Duminică, 27 aprilie 2008, 7:28)

        Vali Cel batran [anonim] i-a raspuns lui os

        . . . va intuneca mintile. Cum sa fie ofsaid cand mingea VINE DE LA UN ADVERSAR iar Moreno a sutat direst pe poarta . Chiar daca mai exista un stelist in spatele ultimului aparator acesta nu pasrticipa la faza golului, deci nu este ofsaid nici in aceasta ultima faza. Bravo tusierului iar acest comentatori de ocazie sa puna mana pe regulament inainte de a mai lua un microfon in mana. Prin nestiinta lor provoaca un mare rau fotbalului pentru ca emit ineptii pe post de adevaruri si incita suporterii turbulenti.
        • +1 (1 vot)    
          Voi cunoasteti regula offside-ului? (Duminică, 27 aprilie 2008, 10:25)

          johnny [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel batran

          Offside-ul a fost clar! In momentul pasei se afla in pozitie de offside, chiar daca, in traiectoria ei, mingea a fost deviata de-un jucator advers. Pozitia de offside se considera din momentul pasei nu dupa ce traiectorie ajunge mingea la jucator.
          Asa ca ar trebui sa recitesti comentariul tau si sa-l consideri ca un fel de autocritica! Oricum, la fel ca in privinta altor pareri exprimate de tine pe-aici, esti varza rau!
  • 0 (2 voturi)    
    Dracul pe pamant (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 21:00)

    Un credincios practicant [anonim]

    Este posibil ca acest Meghesan sa fi decis campioana. Intrucat avea o pozitie din care a vazut bine desfasurarea fazei nu a ridicat fanionul. Sunt convins ca gestul este premeditat.
    Credinciosul de la "butoane" care face cruce si manipuleaza matanii nu are nicio justificare sa faca asa ceva in Sambata Mare.
    Am din ce in ce mai mult impresia ca avem de-a face cu dracul pe pamant.
  • +1 (3 voturi)    
    Incrancenare degeaba (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 21:07)

    oschy [anonim]

    Nu stiu ce au toti cu echipa de fotbal Steaua care nu este reprezentata nici de Becali care vremelnic este patronul clubului A.Ilie dar nici de Tolontal, Ioanitoaia,Ivanovici,Geambasu,Cartianu,Vochin s-au mai stiu eu care ziarist sportiv.
    Steaua este reprezentata de performantele ei si de toti sportivii mai mari si mai mici care au trecut pe la acest club, de antrenori, metodisti masoeri,magazioneri,ingrijitori si alti sufletisti.
    Razboiul se duce intre presa si Becali cea ce mi se pare incorect avand in vedere coeficientul de inteligenta folosit intr-o parte si lipsa lui in cealalta.
    De aici are de suferit Steaua ca grup
  • 0 (4 voturi)    
    Mirare (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 22:21)

    Weather [anonim]

    Steaua a furat meciul?dar de ce ne miram!!!De 60 de ani aceasta tumora a sportului romanesc fura pe fata tot ce poate:titluri,cupe...a furat pina si Cupa Campionilor...Ceea ce surprinde e numarul mare de indivizi care se bucura pentru aceste hotii ordinare:ei deja nu mai sunt suporteri ci doar niste complici la hotiile acestei adunaturi de nemernici...
    • -1 (1 vot)    
      Weather (Duminică, 27 aprilie 2008, 0:48)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Astazi imi este atat de mila de saracia mintii tale incat te iert!! Indiferent de banii si motivatiile care au sprijinit clubul STEAUA, si indiferent de sportul despre care vorbim, exista niste titluri si medalii la olimpiade, campionate mondiale si europene care nu ar fi exista fara baza sportiva de acolo. Si in plus de asta, sa contesti o cupa europeana la fotbal, confirmata si de niste comportari ulterioare, si sa acuzi europa fotbalistica ca s-a lasat cumparata de ceausescu este aberant. Si cine face asta ar fi bine sa treaca pe la un cabinet medical psihiatric pentru ca este grav bolnav.
    • -1 (1 vot)    
      Ti-a iesit mustata mai pustiule? (Duminică, 27 aprilie 2008, 1:40)

      george [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Nici o echipa romaneascu nu a jucat vredoata si nu o sa joace cum a jucat Steaua in anii 86-88. Ca a furat meciuri in campionat sunt de acord dar ca a furat si Liga Campionilor trebuie sa fii mare idiot sa spui asta.
  • -1 (1 vot)    
    un dinamovist (Duminică, 27 aprilie 2008, 9:44)

    directia 5 [anonim]

    va ureaza tuturor celor ce iubesc fotbalul ,un Paste Fericit si Hristos a Inviat din inima. Steaua a profitat in 86 - 88 de suspendarea echipelor engleze, in special Liverpool era considerata o echipa perfecta, dar asta nu scade meritul Stelei care practica un fotbal de clasa si daca nu intalnea un AC Milan de gratie fotbalul ROMANESC putea avea doua trofee europene in panoplia sa.
  • +1 (1 vot)    
    va agitati degeaba (Duminică, 27 aprilie 2008, 10:56)

    xs [anonim]

    va agitati degeaba, in acest moment nici una din echipele din romania nu depasesc faza grupelor in CL, oricare va fi campioana va merge in CL pentru a face prezenta nu pentru altceva, pierdere de vreme sa se uite lumea la campionatul din romania, mutati postul pe eurosport2 sa vedeti meciurile din anglia unde acolo chiar se joaca fotbal nu ca si aici la noi unde jucatorii joaca numai noaptea prin discoteci ca cu fotbalul sunt cam paraleli
  • 0 (0 voturi)    
    Aurel raspunde Partizanatul-ui (Duminică, 27 aprilie 2008, 12:10)

    Aurel [anonim]

    Mai omule !
    Mingea nu vine de la un adversar cum spui tu ,ci vine de la un coechipier. Nu adversarul ii trimite mingea jucatorului care marcheza ci este deviata de acesta, care este cu totul altceva.
    In CL nu se pun asemenea goluri
  • +1 (1 vot)    
    ofside (Duminică, 27 aprilie 2008, 21:21)

    george [anonim]

    Poate ca ati reusit sa va linistiti...nu de alta dar pana si Becali a recunoscut ca 'Dumnezeu i-a dat un gol din ofside".Spuneam undeva ca,probabil,Steaua va lua titlul,dar nu va fi si campioana in adevaratul sens.Ce campioana poate fi cand ia puncte neacordandu-se doua penalty-uri impotriva ei,diriguitorii fotbalului facandu-i cadou alte 3 puncte la un meci pierdut pe teren sau validandu-li-se goluri din ofside? Sampania care ar bea-o din cupa respectiva o sa aiba un gust prea amar.Numai din cele 3 situatii a luat vreo sapte puncte nemeritate.Scadeti-le din punctajul actual si veti vedea cam pe unde ar trebui sa fie cu adevarat.
    JENANT si lipsiti de respect fata de fotbal,de notiunea de competitie si,mai ales,fata de iubitorii acestui sport.
  • 0 (0 voturi)    
    Stupizi ,da cam multi! (Luni, 28 aprilie 2008, 9:31)

    Arthur [anonim]

    Oierul analfabet vorbeste de parca in Romania au ramas numai redusii mentali! Nu are rost sa discuti cu el despre fair play ,dar chiar poate sa creada ca il apreciaza cineva cand declara ca doreste sa castige prin orice mijloace si ca Dumnezeu il ajuta in acest sens? Asta este de fapt o blasfemie si ma mir ca Biserica tace! Maine poimaine o sa spuna ca Dumnezeu l-a ajutat sa fure pamantul din care si-a facut averea.O sa ajunga ca oamenii cinstiti din tara asta sa urasca Steaua reprezentata de hotul Ber-becali!
  • 0 (0 voturi)    
    offside position (Miercuri, 30 aprilie 2008, 1:41)

    lege_fotbal [anonim]

    Ma intreb citi ziaristi si comentatori au luat regulamentul de fotbal:
    pe http://www.dynamic-thought.com/Offside.swf
    gasiti ciind se da si cind nu se da offside. In faza cu pricina, mingea nNU ESTE LOVITA DE COECHIPIER, deci GOL VALABIL.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru lege_fotbal (Joi, 1 mai 2008, 9:15)

    Aurel [anonim]

    1. Imi pare rau dar trebuie sa mai cauti un site care sa te lamureasca ce inseamna coechipier;
    2. Jucatorul Stelei incearca sa paseze unuia din cei doi coechipieri (din cei trei ), aflati in spatele ultimului fundas craiovean (in acel moment este offside), un alt jucator craiovean deviaza catre al treilea atacant stelist (nu mai pot preciza daca in acest moment acesta se mai afla in offside) care marcheaza.