Un meci nebun pe stadionul Stefan cel Mare a adus opt goluri, o eliminare, o accidentare grava a lui Danciulescu - ambele ajutand pe Steaua care in urmatoarele doua etape va infrunta ambele echipe. Craiova a inceput in tromba, conducand cu 3-0 dupa 50 de minute, dar Dinamo a revenit spectaculos si a preluat conducerea cu patru goluri in 17 minute. Insa gafa lui Lobont din minutul 81 a dus cate un punct in fiecare tabara.

Debutul jocului a parut unul de vacanta, niciuna dintre echipe nu si-a creat ocazii mari de gol pana in minutul 25, cand Florin Costea a inventat o pasa cu calcaiul pentru Dina care a marcat in poarta goala.

In minutul 33, Universitatea a ramas in zece dupa eliminarea usoara a capitanului Dorel Stoica, pentru un duel cu Danciulescu, iar olteanul va rata cu siguranta derbiul de sambata cu Steaua. In 10 oameni, Craiova reuseste sa-si dubleze avantajul prin Florin Costea, in minutul 42.

Imediat dupa pauza, Gangioveanu duce scorul la un neverosimil 3-0, dupa o prima gafa uriasa a lui Lobont care a scapat din brate mingea trimisa spre poarta de Wobay.

Insa oltenii fac pasul inapoi si Dinamo egaleaza intr-un interval de opt minute. Danciulescu incepe seria golurilor alb-rosii cu o deviere din careul mare, apoi Bratu inscrie dupa o cursa personala si din nou Danciulescu egaleaza cu capul in minutul 58.

Bratu aduce pe Dinamo in avantaj in minutul 67, tot dupa o serie de driblinguri, dar bucurestenii il pierd imediat pe Danciulescu, accidentat intr-un duel cu Dilevski. Toate schimbarile fusesera facute, astfel ca cele doua echipe au incheiat meciul la egalitate numerica, 10 jucatori de fiecare parte.

Egalitate a fost si pe tabela de marcaj dupa al doilea gol al lui Costea, din pasa ideala venita de la dinamovistul Lobont care a respins neinspirat mingea trimisa de Prepelita.