PAOK a ajuns la 15 meciuri fără eșec în Superliga Greciei. Formația antrenată de Răzvan Lucescu s-a impus categoric în duelul de pe teren propriu, disputat în compania celor de la Ionikos (6-0).

Razvan LucescuFoto: Karim JAAFAR / AFP / Profimedia

PAOK, la 5 puncte de liderul AEK Atena - Victorie clară cu Ionikos

Echipa condusă de Răzvan Lucescu nu a mai pierdut un meci din data de 30 octombrie 2022, de la un 0-2 cu liderul AEK Atena.

Duminică seară, PAOK a primit vizita celor de la Ionikos, iar elevii antrenorului român au rezolvat partida încă din prima repriză.

Gazdele au punctat de 4 ori în primele 45 de minute, iar în partea secundă PAOK a mai marcat de două ori.

Autogolul lui Romao (min 2) a dat startul petrecerii pe Toumba Stadium, iar Giannis Konstantelias a făcut 2-0 în minutul 24.

4 minute mai târziu, Brandon Thomas a punctat și el. Până la fluierul de final al primei reprize, sârbul Andrija Zivkovic a majorat avantajul gazdelor (min 30).

În partea secundă a jocului, formația lui Răzvan Lucescu a mai punctata de două ori prin Tomasz Kedziora (min 54) și Stefanos Tzimas (min 90+1).

Cu această victorie, PAOK s-a apropiat la două puncte de locul 3, ocupat de Olympiacos și 5 de liderul AEK Atena.