Manchester City nu a reușit să se impună pe terenul nou promovatei Nottingham Forest (1-1) și a ratat șansa de a reveni pe primul loc în Premier League.

Pep GuardiolaFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Arsenal rămâne liderul Premier League după etapa cu numărul 24

Formatia antrenată de Pep Guardiola a irosit o șansă mare de a reveni pe primul loc în Premier League și s-a împiedicat în duelul cu Nottingham Forest, echipă nou promovată.

Campioana en-titre a avut nu mai puțin de 23 de ocazii la poarta lui Keylor Navas, însă nu a obținut decât un punct din acest meci.

Bernardo Silva a deschis scorul pentru cetățeni în minutul 41 din pasa lui Jack Grealish și oaspeții conduceau la pauză pe City Ground.

În repriza secundă, City a continuat să rateze mari ocazii prin care își putea dubla avantajul.

Cu 6 minute înainte de final, Chris Wood a restabilit egalitatea (min 84) și a stabilit și scorul final al partidei.

Pe Stamford Bridge, Chelsea a confirmat forma foarte proastă din ultimul timp, în ciuda sutelor de milioane de euro investite în această perioadă de transferuri.

Echipa antrenată de Graham Potter a pierdut pe teren propriu în compania celor de la Southampton, la capătul unui meci decis de golul lui James Ward-Prowse.