Bayern Munchen a suferit al treilea eșec în ultimele 4 confruntări împotriva Borussiei M'Gladbach, ultima înfrângere fiind cea de sâmbătă, scor 3-2.

Julian Nagelsmann, Bayern MunchenFoto: Martin Meissner / AP / Profimedia

Bayern Munchen, pas greșit în Bundesliga

Formația antrenată de Julian Nagelsmann a pierdut sâmbătă seară pe Borussia Park din M'Gladbach, la capătul unui meci pe care l-a jucat în inferioritate numerică din minutul 8.

Dayot Upamecano a văzut direct roșu în minutul 8 al partidei, iar Lars Stindl a deschis scorul pentru echipa gazdă după doar 13 minute.

La pauză scorul era 1-1, după ce Eric-Choupo Moting a restabilit egalitatea din pasa lui Alphonso Davies.

Julian Nagelsmann i-a introdus pe Jamal Musiala și Leroy Sane la pauza meciului, dar tot gazdele au fost cele care au trecut în avantaj.

Jonas Hofmann a făcut 2-1 din pasa lui Alassane Plea (min 55), iar francezul Marcus Thuram a dublat avantajul gazdelor în minutul 84.

Campioana Germaniei a sperat până în ultimul moment că va evita înfrângerea, Mathys Tel reușind să reducă din diferență în al treilea minut de prelungire.

S-a terminat 3-2 pentru Borussia M'Gladbach, care urcă pe locul 8 în Bundesliga.

Campioana en-tire poate pierde prima poziție dacă Union Berlin se va impune în duelul cu Schalke 04.