Injurati, injurati si iar injurati!

de Codrut Alin Feher     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2008, 8:52 Sport | Fotbal

Toata lumea l-a vazut pe Lacatus spumegind la propriu, in timp, ce era placat cu disperare de secunzi pentru a nu tabari asupra lui Trica si a-i preda, probabil, o dureroasa “lectie despre maniere”. Toata lumea i-a citit pe buze acel atit de trivial dar totodata atit de banal si de “familiar”: “f.....i familia ma-tii!”.

Toti i-am vizionat coregrafia martiala, tehnica desavirsita a datului ochilor peste cap, inaltarea patetica a privirii, parca spre un martor nevazut al jignirii impardonabile pe care tocmai o incasase (dar nu pentru a-si scuza iesirea ci, din contra, pentru a se scuza ca nu-l poate pedepsi cum se cuvine pe mirlan).

Toata lumea l-a vazut apoi la conferinta de presa minimalizind evenimentul, dindu-l la spate cu dexteritatea musamalizant-concilianta specifica ”spiritului” fotbalistic de sorginte carpato-danubiano-dimboviteana. Nu-i nimic, s-a suparat putin Laca, si-a adus aminte pentru o clipa de furiile “barbatesti” ale gazonului si de atit de racoritoarele lor debusari in injuraturi dintre cele mai suculente.

Tot asa cum s-a “ratacit” putin si Olaroiu dupa un meci al Stelei cu Rapidul, cind toata tara i-a citit pe buze “rasufletul de usurare” ce imbracase, cu totul intimplator, forma sonora a unui banal :”f.....i mortii ma-tii!!!” urlat din adincul bojocilor in directia galeriei rivalilor ingenuncheati (pentru a pecetlui parca si-n registrul intelegerii de “bun simt”, sentinta lui “vae victis”).

Tot asa cum s-a suparat nitel Piturca, acum citiva ani, pe o impunsatura de-a lui Dinu, supunindu-l pe “procuror” unuia dintre cele mai scabroase atacuri la persoana, atac ce nu-i viza abstract, nici “mortii” si nici “familia” ci, cit se poate de concret, “barba lui jegoasa si imputita” si “petele scirboase de pe fata”( despre care toti stiam ca erau urmele unui accident).

Si ce-am vrea in fond, sa se lase ditamai antrenoru’ “calcat in picioare” fara riposteze in aceeasi cheie barbatesc-golaneasca?! Pai n-ar fi asta un abominabil semn de slabiciune? Cum ai mai putea sa te impui altfel in fata “salbaticiunilor” de pe gazon, cum ai putea sa mai strunesti golaniadele din vestiar, daca nu esti tare-n gura si in pumni?! Vrei sa te-“ncalece” mucosii aia impertinenti si-apoi sa faca misto de tine-n reclame cum facea Lobont de bisericosul ala de nea Puiu! Asa ceva nooo se poate! Cel putin la noi.

N-ai timp sa fii elegant precum Capello, Rijkaard sau Benitez pentru ca esti prea ocupat sa-ti troznesti jucatorii ca Panduru sau sa-ti sperii adversarii ca Lacatus. Inca de cind juca la Fc Brasov, se stia despre Lacatus ca, pe cit de linistit este in afara terenului pe atit de “fiara” devine pe gazon. Metamorfoza lui desfiguranta din preajma terenului e simptomatica pentru “subcultura” care paraziteaza acest sport.

Exista la noi o cultura a tupeului, in sens mitocanesc, a violentei, a mirlaniei si trivialitatii, exista tehnici ale intimidarii si subminarii psihice ale adversarului, care se invata odata cu driblingul si sutul si care, in timp, ajung sa puna stapinire cu totul pe unii jucatori si sa nu-i mai paraseasca nici cind acestia se “transfera” in spatiul “non-combativ” al bancii de antrenor.

Personalitatea fotbalistului e construita in analogie cu personalitatea liderului de gasca, tupeul, agresivitatea( sau simulacrele lor) sint criterii fundamentale ale impunerii si supravietuirii pe teren sau in vestiar. Te adaptezi, raspunzind la injuraturui cu injuraturi si la lovituri cu lovituri sau accepti marginalizarea.

Daca atrocitatile suporterilor isi gasesc exemplele cele mai elocvente in fotbalul occidental, lucrurile stau diferit in ceea ce priveste comportamentul antrenorilor. Campionul “oprobiului public” in fotbalul occidental, Jose Mourinho ar parea un inocent in peisajul isterico-trivial schitat de antrenorii romani! Practic, in fotbalul civilizat injuratura e “baricadata” in teren, saritul unui antrenor la beregata unui jucator advers e un eveniment apocaliptic iar sanctiunile curg cu nemiluita.

La noi in schimb, liniste, reconciliere, disculpari pasunist-psihanalitice in care descarcarea violenta joaca rol de panaceu si binenteles entuziasm televizual, pentru ca, nu-i asa, imaginile grotesti cu antrenori care injura, ameninta si se zbat in bratele secunzilor ca-n camasa de forta, fac toti banii.           

Codrut Alin Feher, 36 de ani, Brasov, este cistigator al concursului "Talentul Anului" la Gala Premiilor Ioan Chirila 2007. 




















1133 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    arta si fotbal (Joi, 6 martie 2008, 9:29)

    sunt paralel cu fotbalul [anonim]

    Imi pare rau Alin ca-ti spun asta dar nu ai nici o legatura cu subiectul fotbal.Numai cineva care nu jucat un meci cu cutitul la os sau sta sub presiune luni nu are cum sa inteleaga . Se vede de la o posta ca esti tendentios,,,,si rau intentionat, Normal ca nu gasesti pe gazon aici sau aiurea ... fizicieni , matematicieni sau preoti ,oameni de cultura etc. Ce vrei sa spui, ca dupa ce iti ia un jucator mai mic ca tine cu 15ani sa zicem toata familia in - - - - sau iti zice ceva de morti si raniti ..ii raspunzi cu citate sau versuri din Eminescu ?? !!! ....Normal ca mai scapa cate o injuratura dar nu cred ca Lacatus are vre-o vina....atunci hai sa-i chemam pe Plesu , Cristian Tabara , Stelian Tanase etc pe banca tehnica ........Aici chiar nu ai dreptate....
    • 0 (0 voturi)    
      arta&fotbal (Joi, 6 martie 2008, 12:50)

      codrut [anonim] i-a raspuns lui sunt paralel cu fotbalul

      Mai citeste o data ce-am scris. Am zis ca injuratura trebuie "baricadata" in teren, in spatiul propriu-zis al combativitatii sportive(sau nesportive). Cu cit te indepartezi de teren cu atit, injuratura e mai blamabila, mai nejustificata, mai injositoare. Fotbalistii care injura in timpul meciului sint oarecum de inteles(dar nu de acceptat), insa antrenorii, presedintii de club, de federatie etc, NU! Cum ar fi sa se porcaiasca Sandu cu Platini ori presedintele Barcei cu cel al Madridului?
      Da, frate, n-ar strica sa-i chemam pe Plesu si Patapievici. De ce sa fie fotbalul cel mai trivial dintre sporturi. De ce rugby-ul care-i mai dur sau sporturile martiale sint mai putin triviale?
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 6 martie 2008, 9:38)

    cristian [anonim]

    ce rost are articolul asta? condamna cineva injuraturile in fotbal? 90% dintre fanii acestui sport sunt oameni simpli, care nu au nevoie de un limbaj ultra elevat, ci vor doar sa se destinda si sa uite de saptamana grea ce tocmai a trecut la meciurile ce ii dau ocazia domnului Feher sa infiereze cu citate in latina si cu o atitudine moderat liberala limbajul din fotbal. din cele mai vechi timpuri cand doua armate se intalneau pe campul de lupta mai intai se proferau injuriile si apoi se luptau; asa si in acest frumos sport barbatesc, daca nu esti tare, daca porti batistuta sa tusesti in ea, daca spui da-i te rog pase colegului tau sau daca spui fanilor nu mai injurati, va loooog, atunci nu ai ce cauta in acest sport pentru ca nu esti demn de insisi fanii echipei tale. Bocancul lui Ferguson si toate celelalte gesturi si vorbe din strainatate sunt trecute mai mult sau mai putin elegant cu vederea, doar aici sunt subiect de reportaj. Lasa ca vine weekendul si mai vine un articol.
    • 0 (0 voturi)    
      Si presa ii de vina (Joi, 6 martie 2008, 10:31)

      jo [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Cei de la primele doua comentarii dovedesc ca nu au inteles nimic. Nu are nimeni nimic cu tine daca injuri in privat sau intr-un grup restrans de prieteni, dar in momentul in care o faci live la tv unde probabil te urmaresc mii de copii atunci ii o problema ...

      Multa vina are si presa ca tolereaza astfel de atitudini. Eu traiesc in Anglia si se poate si altfel. Daca asa ceva s-ar intampla aici pe gazon imediat s-ar lua atitudine de cate presa si l-ar ridiculiza, l-ar face sa inteleaga ca indiferent daca vrea el sau nu este un model pentru multi copii care privesc televizorul sau care se afla pe stadion. Multi copii vor intelege ca ii bine sa injuri si sa sari la gatul altuia daca nimeni nu ia atitudine si se iau in deradere asemea faze. Efectele se vor vedea cand acesti copii vor devenii adolescenti si adulti.
      Presa/tv trebuie sa inteleaga ca in ziua de azi fomeaza multe generatii de tineri, in special cei care parintii ii lasa sa fie educati de televizor.

      Aici in Anglia, daca un jocator sare la bataie si chiar loveste, politia se sesizeaza automat, deoarece un atac la persoana ii un atac la persoana indiferent unde se petrece (acasa/stadion/strada). As vrea sa vad ca se intampla la fel in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      nici eu nu inteleg (Joi, 6 martie 2008, 13:14)

      codrut [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Evident ca articolul asta n-are niciun rost. Lumea va injura in continuare. Si-atunci ce sens are sa ne mai intrebam daca articolul are vreun sens? Problema e ca as prefera, oricind registrul in care ma critici tu, registrului obscenitatii. E un fapt absolut banal, ca autorul unui articol sa fie balacarit pe forumuri. Aproape nimeni din cei balacariti nu riposteaza. Asa ar fi trebuit sa procedeze si Lacatus.Bocancul lui Ferguson e un accident care a fost intens mediatizat si amplificat. Iar la chestia cu "daca nu injuri, nu ripostezi, nu esti demn de proprii suporteri", m-ai pierdut cu totul. Inseamna ca pt orice gest de fair-play ar trebui sa fii fluierat.
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne (Joi, 6 martie 2008, 10:08)

    dan [anonim]

    Vorba lui Grigoras: Codrut, du-te la sah!
  • 0 (0 voturi)    
    bun articol, poate prea multa emfaza (Joi, 6 martie 2008, 12:38)

    mda [anonim]

    Ziceti voi ca fotbalul e sport barbatesc? Ca injuraturile mitocanesti sunt normale intr-un sport barbatesc pe viata si pe moarte?

    Eu as zice ca un sport barbatesc ar trebui sa fie bazat pe nerv, fair play si dorinta de-a fi cel mai bun, si asta in mod cinstit, nu prin prefacatorie si injurii ieftine, de mocofan. Asta insemna sa domini, sa fii cel mai bun si sa simti ca esti intradevar puternic.

    Vrei un sport barbatesc? Rugby. Si it's a gentlemen's game.

    Asta-i spiritul in care ar trebui crescuti cei tineri: valoarea conteaza si fair play-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Penal!! (Joi, 6 martie 2008, 12:57)

    SteauaTheBest [anonim]

    Nu are nici o relevanta ce zici tu, mai ziaristule. Probabil esti platit la norma si trebuia sa murdaresti si tu o pagina sa iti iei leafa.
    Esti amator si cat se poate de obiectiv. Trebuia sa fi impartial.
    Hai Pa.
    • 0 (0 voturi)    
      e durere (Sâmbătă, 8 martie 2008, 14:29)

      Codru [anonim] i-a raspuns lui SteauaTheBest

      E durere ce i la noi in jurul gazoanelor. Mi-aduc aminte acum cativa ani, cand Ilie Nastase era prin consiliu la Steaua, ca dupa un meci cu FC National, in fatza a 10 camere de filmat, l-a luat Nasty pe Vicentiu iorgulescu la un 'ce ai zis ma? bai cacat, ia vino'ncoa !' de nu s-a vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    ref. titlu art. (Joi, 6 martie 2008, 15:59)

    alin [anonim]

    1. fotbalul romanesc <=> mitocanie, opulenta
    2. barbatie <=> determinare si curaj in limitele fair playului
    3. articolul, facut la norma.

    stima
  • 0 (0 voturi)    
    ..LACA (Joi, 6 martie 2008, 16:56)

    ileana [anonim]

    L-am prins, cam acum 10 ani...pe Lacatus intr- o repriza de injuraturi, intr-un antrenament la Brasov..
    Antrenor era Titi Dumitriu..
    Nu va puteti imagina!
    Acum, Lacatus este un DOMN...f. mult se stapaneste!