Celtic Glasgow - FC Barcelona 2-3 (Vennegoor 16, Robson 38 - Messi 18, 79, Henry 52)

FC Barcelona este aproape calificata in sferturi dupa victoria de la Glasgow, cu Celtic, dar catalanii au avut mult de tras, fiind condusi de doua ori pe tabela de marcaj. Catalanii au inregistrat a 100-a victorie in Cupa Campionilor, in timp ce golul lui Robson este al 400-lea gol al lui Celtic in cupele europene. Dubla lui Messi l-a adus pe argentinian pe prima treapta in ierarhia golgheterilor actualului sezon al Ligii.

Olympique Lyon - Manchester United 1-1 (Benzema 54 - Tevez 87)

Rezerva Carlos Tevez a adus un egal pentru Manchester United pe Stade Gerland. Al doilea erou al serii a fost galezul Ryan Giggs care a bifat meciul cu numarul 100 in Champions League, mijlocasul lui United fiind doar al optulea jucator care trece de aceasta borna.

Arsenal Londra - AC Milan 0-0

Tunarii au dominat categoric, dar s-au oprit de fiecare data de "batrana" aparare a milanezilor. Cea mai mare sansa de gol pentru Arsenal a fost ratata de Adebayor care a lovit bara in prelungirile partidei, singur cu poarta goala.

Fenerbahce Istanbul - FC Sevilla 3-2 (Kezman 17, Lugano 57, Senturk 87 - Edu 23autogol, Escude 66)

Fenerbahce a invins pe Sevilla in duelul echipelor aflate in premiera in optimi. Organizatorii au reusit abia cu cateva ore inaintea meciului sa curete toata zapada cazuta in urma ninsorilor din ultimele zile de la Istanbul.

Returul tuturor meciurilor este programat pe 4 martie.