PSG a obtinut o victorie categorica pe terenul celor de la Rennes, scor 4-1, la capatul unui meci in care tripleta Mbappe - Cavani - Neymar a fost in forma maxima. Formatia lui Unai Emery pastreaza astfel distanta de noua puncte fata de campioana AS Monaco, ocupanta locului doi in clasament.

Neymar a reusit o "dubla" in minutule 4 si 76, iar celelalte goluri au fost semnate de Mbappe (17) si Cavani (75). Singurul gol al gazdelor a fost reusit de Mubele (53).

Ambele echipe au incheiat partida in inferioritate numerica. Benjamin Andre (Rennes) si Kimpembe (PSG) au fost eliminati pentru cumul de cartonase, in minutele 63, respectiv 89. In minutul 90, Khazari a ratat un penalty pentru Rennes.

Vezi aici rezumatul partidei Rennes vs PSG.

1. Paris SG 47 (+ un joc)

2. AS Monaco 38 (+ un joc)

3. Lyon 35

4. Marseille 35

5. Nantes 27

6. Rennes 25 (+ un joc) etc.

Tot sambata mai au loc meciurile Caen - Guingamp, Dijon - Lille, Montpellier - Metz. Strasbourg - Toulouse si Troyes - Amiens, iar partidele Nantes - Angers, Nice - Bordeaux si Lyon - Marseille se vor disputa duminica.