Oliver Norwood (Irlanda de Nord): "Nu voi uita multi ani penaltiul acordat de Hategan la Belfast"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 13:39 Sport | Fotbal

Ovidiu Hategan, la meciul Irlanda de Nord - Elvetia
Foto: Captura YouTube
Mijlocasul nord-irlandez Oliver Norwood a declarat, duminica seara, ca nu va uita multi ani penaltiul acordat de Ovidiu Hategan la meciul cu Elvetia, de la Belfast, in contextul in care nationala tarii sale a ratat calificarea la Cupa Mondiala din 2018, informeaza News.ro.

Irlanda de Nord a remizat cu Elvetia, scor 0-0, duminica, la Basel, dar elvetienii s-au calificat datorita golului din turul barajului, marcat de Rodriguez dupa un penalti acordat de Ovidiu Hategan.

"Am fost inselati. Ma voi gandi la penaltiul de la Belfast ani multi, mai ales ca a fost singurul gol care care a stat intre noi. Putem sta sa ne plangem toata noaptea, dar totusi sper ca am reusit o performanta de care toata lumea din Irlanda de Nord va fi mandra. Am dat totul, dar nu a fost sa fie. E pacat ca sunt decizii care ne-au costat locul la Cupa Mondiala. Suntem furiosi, suparati si dezamagiti de ce s-a intamplat la Belfast", a spus Norwwod.

Hategan a dictat penalti la un presupus hent comis de Corry Evans, insa reluarile au aratat ca jucatorul nord-irlandez a avut mana lipita de corp, cand s-a ferit de o minge sutata de oaspeti, care l-a atins. Mai mult, centralul roman i-a acordat cartonasul galben lui Evans, iar jucatorul a fost indisponibil pentru returul de duminica.

Dupa meci, Hategan a fost jignit si facut "tigan roman" de Lisa Evans, sotia lui Corry Evans. Ulterior, Corry Evans si sotia sa si-au cerut scuze.


Citeste mai multe despre   





















2553 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Reluarile au aratat... (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:57)

    Leo55 [utilizator]

    E usor sa judeci dupa reluari, dar chiar si asa sutul a fost deviat evident de bratul irlandezului. Ca a fost din neglijenta sau intentie, reluarea sugereaza ca nu a fost.
    Oricum au existat erori de arbitraj mult mai evidente (unele chiar impotriva echipelor noaste) si nu ne-am oripilat asa!
    • +8 (10 voturi)    
      Corect! Urs Meier, arbitrul elvetian... (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:31)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      cica dupa aia i-a fost frica pentru viata lui, a primit multe amenitari de la romani.

      Ar fi trebuit sa dea penalty pentru Irlanda ca sa echilibreze gafa lui Urs Meier... :)
  • +6 (8 voturi)    
    vorbe, vorbe (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:05)

    bancher [utilizator]

    daca nord-irlandezii sunt asa de buni ca sa se califice la un campionat mondial, de ce nu au batut Elvetia in retur? PLus ca aveau timp sa egaleze chiar din tur. In tur meciul s-a terminat 0-1 ptr elvetieni....de ce nu au fost in stare nord irlandezii sa egaleze, mai ales ca erau in fata propriilor suporteri?
    daca e sa o luam pe tinut minte, nici noi nu am uitat ce ne-a facut Urs Meier in meciul cu Elvetia, cand a prelungit meciul peste limite si a validat un gol inscris din hent in ultimul moment.
    Asta e fotbalul...
    • +10 (12 voturi)    
      Sa nu uitam .... (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:29)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Blatul celebru din 1885 intre Anglia si Irlanda de Nord care ne-a "lasat" acasa in loc sa fim din nou in Mexic...
      Antrenor era Lucescu sr.
      De acela nu iti aduci aminte???
      • +4 (4 voturi)    
        cred totusi ca meciul a fost in 1985 (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        pentru calificarea la campionatul mondial Mexico 1986.
        • +4 (4 voturi)    
          Aveti dreptate,scuze! (Luni, 13 noiembrie 2017, 15:47)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Mea culpa.
          Este 1985.
          Numai bine!
      • 0 (2 voturi)    
        dar de ce nu a fost in stare (Luni, 13 noiembrie 2017, 21:26)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        nationala Romaniei sa-si asigure calificarea fara sa depinda de rezultatul acelui meci ?
        cand n-ai valoare ...arbitrul, tramvaiul, pisica neagra...
        • +2 (2 voturi)    
          atunci echipa Romaniei avea valoare, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:19)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          dar si concurenta la calificare era mare. Se califica o singura echipa din grupa, si doar cateva echipe mergeau la baraj.
        • +1 (1 vot)    
          Gresesti grav.. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:36)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          1983-Craiova semifinala Cupa Uefa
          1984-Dinamo in Cupa Campionilor Europeni
          1985-Steaua castiga C.C.E
          1986-Steaua castiga Supercupa Europei
          1987-2000-Steaua are 2 semifinale si o finala CCE
          Plus o calificare la CE cu Lucescu sr.
          Atunci erau 8 echipe doar,in faza finala..
  • +7 (9 voturi)    
    vaicareala (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:07)

    codrean [utilizator]

    In cele doua meciuri cu Elvetia Irlandezii n-au fost in stare sa dea nici un gol ! Deci, daca in 180 de minute de joc efectiv n-ati fost in stare sa dati macar un gol ce pretentii aveti ? V-a impiedicat Hatieganu cumva ? La penalty - unde mingea ,da, a atins bratul, chiar daca a fost involuntar - se poate interpreta ca a deviat traiectoria balonului si a putut influenta jocul !
    • +5 (5 voturi)    
      asa este (Luni, 13 noiembrie 2017, 14:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      chiar daca golul nu se valida, scorul ramanea 0-0 la general, si se organizau prelungiri la Basel. Daca iar era 0-0, se organizau lovituri de la 11m. De unde certitudinea ca ii bateau pe elvetieni de la 11m? Mai ales ca Elvetia chiar are echipa...
  • +8 (8 voturi)    
    smecherii de irlandezi din nord (Luni, 13 noiembrie 2017, 16:37)

    Deme [utilizator]

    se lamenteaza baietii da nici o vorba de blatul din 1985 cand Romania a ramas acasa in ciuda Irlandei de N cu un fotbal oribil (cu kuru in poarta si apoi mingi plouate in careu), dar care a mers in Mexic dupa o intelegere cu englezii.
    In plus, pt. spectacolul fotbalistic, e mai bine sa mearga Elvetia decat IdN la mondiale
    • -1 (3 voturi)    
      Asa. Irlandezii n-au dat gol. Dar nici elvetieniii (Luni, 13 noiembrie 2017, 19:53)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Deme

      Si pana la urma ramâne prestatia penibila a lui Hategan.
      Băăăăăăăăăăăăăăăăăăă Hategane, mai bine NU dai chiar cand e, nu sa dai ce prostie ai vazut tu !

      A gresit impardonabil. La pensie cu el .
      • +1 (1 vot)    
        nu as zice ca a gresit. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        depinde ce interpretare a dat regulamentului: daca mingea loveste mana lipita de corp a unui jucator, si traiectoria mingii nu este influentata, nu se considera hent. Daca traiectoria mingii este influentata (chiar daca jucatorul are mana lipita) atunci se considera hent.
        Este clar ca Hategan a judecat dupa varianta din urma.