Liga Campionilor: Atletico Madrid a castigat derby-ul cu Bayern Munchen/ Rezultatele serii

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 0:17 Sport | Fotbal

Champions League
Atletico Madrid, finalista editiei trecute, a invins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0, miercuri seara, pe stadionul ''Vicente Calderon'', intr-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la fotbal, potrivit Agerpres.

Echipa antrenata de Diego Simeone s-a impus prin golul marcat de belgianul Yannick Ferreira-Carrasco (35). Madrilenii, care au castigat si in dubla cu Bayern din semifinalele editiei precedente, au ratat si un penalty, prin francezul Antoine Griezmann (min. 84).

Fundasul roman Cosmin Moti a ratat un penalty pentru campioana Bulgariei, Ludogoret Razgrad, in meciul cu Paris Saint-Germain, pierdut cu 1-3 la Sofia.

Ludogoret a deschis scorul prin Natanael (16), Blaise Matuidi a restabilit egalitatea inainte de pauza (41), iar apoi PSG a trecut in avantaj gratie reusitei lui Edinson Cavani (56). Trei minute mai tarziu, Moti a avut sansa de a egala (59), dar portarul Areola a aparat sutul sau din punctul cu var, pentru ca un minut mai tarziu Cavani sa inchida tabela.

Moti a jucat tot meciul la Ludogoret, iar Claudiu Keseru a intrat in minutul 88, in locul lui Wanderson.

Andrei Prepelita a intrat in minutul 90 la FC Rostov in meciul cu PSV Eindhoven (2-2), in locul lui Dmitri Poloz, autorul celor doua goluri ale gazdelor. PSV a ratat un penalty, prin mexicanul Guardado, in min. 57, la scorul de 2-2.

FC Barcelona s-a impus cu 2-1 la Moenchengladbach, dupa ce a fost condusa de Borussia cu 1-0, prin golul lui Thorgan Hazard. In celalalt meci al grupei, Celtic si Manchester City au terminat nedecis, 3-3, dupa ce scotienii au condus in trei randuri. Raheem Sterling (City) a marcat in ambele porti.

Rezultate:
Miercuri 28 septembrie:
Grupa A
Arsenal Londra - FC Basel 2-0
A marcat: Theo Walcott 7, 26.

Ludogoret Razgrad - Paris Saint-Germain 1-3, la Sofia
Au marcat: Natanael 16, respectiv Blaise Matuidi 41, Edinson Cavani 56, 60.
Cosmin Moti (Ludogoret) a ratat un penalty in min. 59.

Grupa B
Besiktas Istanbul - Dinamo Kiev 1-1
Au marcat: Ricardo Quaresma 29, respectiv Viktor Tigankov 65.

SSC Napoli - Benfica Lisabona 4-2
Au marcat: Marek Hamsik 20, Dries Mertens 51, 58, Arkadiusz Milik 54 - penalty, respectiv Goncalo Guedes 71, Eduardo Salvio 86.

Grupa C
Borussia Moenchengladbach- FC Barcelona 1-2
Au marcat: Thorgan Hazard 34, respectiv Arda Turan 65, Gerard Pique 74.

Celtic Glasgow - Manchester City 3-3
Au marcat: Moussa Dembele 3, 47, Raheem Sterling (autogol) 20, respectiv Fernandinho 12, Raheem Sterling 28, Nolito 55.

Grupa D
Atletico Madrid - Bayern Munchen 1-0
A marcat: Yannick Ferreira-Carrasco 35.
Antoine Griezmann (Atletico) a ratat un penalty in min. 84.

FC Rostov - PSV Eindhoven 2-2
Au marcat: Dmitri Poloz 9, 38, respectiv Davy Proepper 14, Luuk de Jong 45.
Andres Guardado (PSV) a ratat un penalty in min. 57.

Marti 27 septembrie
Grupa E
TSKA Moscova - Tottenham Hotspur 0-1
A marcat: Heung-Min Son 71.

AS Monaco - Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Kamil Glik 90+4, respectiv Javier Hernandez 73.

Grupa F
Borussia Dortmund ￯ Real Madrid 2-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 43, Andre Schuerrle 87, respectiv Cristiano Ronaldo 17, Raphael Varane 68.

Sporting Lisabona ￯ Legia Varsovia 2-0
Au marcat: Bryan Ruiz 28, Bas Dost 37.

Grupa G
FC Copenhaga - FC Bruges 4-0
Au marcat: Stefano Denswil 54 (autogol), Thomas Delaney 64, Federico Santander 69, Mathias Joergensen 90+2.
Ludwig Augustinsson (FC Copenhaga) a ratat un penalty in min. 61.

Leicester City - FC Porto 1-0
A marcat: Islam Slimani 25.

Grupa H
Dinamo Zagreb - Juventus Torino 0-4
Au marcat: Miralem Pjanic 24, Gonzalo Higuain 31, Paulo Dybala 57, Adrian Semper (autogol) 85.

Sevilla -Olympique Lyon 1-0
A marcat: Wissam Ben Yedder 52.
Luciano Dario Vietto (Sevilla) a ratat un penalty in min. 69.