​Liga 1: Voluntari - Steaua 2-3/ Victorie cu emotii pentru ros-albastri

Duminică, 25 septembrie 2016, 22:48 Sport | Fotbal

Jucatorii Stelei si bucuria golului
Steaua s-a impus in deplasarea cu Voluntari, scor 3-2, intr-o partida din etapa a zecea a Ligii I, disputata pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti. Momcilovic a stabilit invingatoarea cu cinci minute inainte de finalul meciului, dupa o lovitura libera executata de Boldrin. Echipa lui Laurentiu Reghecampf ramane liderul campionatului, cu 23 de puncte.

Ivanovici a deschis scorul pentru ilfoveni in minutul 25, cu un sut plasat de la marginea careului. In minutul 28, Adi Popa a restabilit egalitatea, cu un sut din interiorul careului, dupa o centrare deviata cu capul de Tanase. Echipa lui Reghecampf a avut sansa de a trece in avantaj inainte de pauza, dar De Amorim a fost blocat de apararea ilfovenilor.

In minutul 49, De Amorim a obtinut un penalty dupa un duel cu Filipov, iar Boldrin a transformat lovitura de la 11 metri si a adus-o pe Steaua in avantaj. Marinescu (59') a profitat de o greseala a lui Enache, a centrat perfect in careu, iar Balan a reluat cu capul si a inscris golul egalizator.

Momcilovic a marcat golul victoriei cu cinci minute inainte de finalul partidei, dupa o lovitura libera executata de Boldrin. Ilfovenii au incercat egalarea, insa mingea trimisa de Popadiuc a fost retinuta de Nita.

Steaua ramane lider, cu 23 de puncte in 10 etape, la o distanta de 3 puncte de CS U Craiova, pe care o intalneste etapa viitoare.

FC Voluntari are 11 puncte si este pe locul 9, la egalitate cu Concordia Chiajna.

In partida urmatoare, Steaua va juca cu Villarreal, in a doua etapa din Grupa L a Europa League. Meciul va avea loc joi, 29 septembrie, pe Arena Nationala, de la ora 20:00.

Au evoluat echipele:

FC Voluntari:
Bornescu - Filipov, I. Balaur, Maftei, Acsinte - Novac (Spahija '90+1), Marinescu - Capatina (Popadiuc '69), Cernat, Ad. Balan (Lungu '78), Ivanovici. Antrenor: Dinu Todoran. Director tehnic: Florin Marin.

FC Steaua:
Nita - Tamas (Enache '58), Moke, Tosca, Momcilovic - Sulley, V. Achim (Tudorie '58) - Ad. Popa, Boldrin, De Amorim - Fl. Tanase (Jakolis '77). Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Cartonase galbene: Acsinte '36, Filipov '39 / Tamas '32, Enache '72, Nita '90+4

Arbitri: Ovidiu Hategan - Octavian Sovre, Imre-Laszlo Bucsi - Andrei Florin Chivulete

1145 vizualizari

Dragă Hotnews (Luni, 26 septembrie 2016, 9:59)

OzzyO [utilizator]

Să știi că în etapa asta nu au jucat doar Steaua și Dinamo, așa cum reiese din articolele tale.
    Iar dacă tot ai pomenit de meciul Stelei, ai putea menționa și CUM a fost câștigat.