Astra a produs surpriza la Londra si a eliminat-o pentru al doilea an consecutiv pe West Ham United din Europa League. Cu un Silviu Lung Jr. aflat intr-o zi excelenta, giurgiuvenii au reusit sa reziste in fata englezilor, care erau favoriti la calificare. Unicul gol al partidei de pe stadionul Olimpic a fost inscris de Teixeira, in minutul 45 al intalnirii. Dupa 2-1 la general, Astra va continua in grupele Europa League.

Desfasurarea live text a partidei:

Final de meci. West Ham United - Astra 0-1. Astra se califica in grupele Europa League

90+5' Valencia suteaza de la distanta, dar fara probleme pentru Lung Jr, care s-a aflat intr-o zi excelenta

90+4' Antonio deviaza spre Collins, dar mingea ajunge in bratele lui Lung Jr.

90+2' Byram primeste cartonas galben pentru un fault asupra lui Florea

90' Repriza este prelungita cu 5 minute. Astra este la cinci minute de calificarea in grupe

90' Collins este avertizat cu cartonas galben pentru un fault asupra lui Alves

88' Schimbare si in echipa englezilor: iese Burke, intra Collins

87' Schimbare la Astra: iese Lovin, intra Florea

86' Oros scoate mingea din fata lui Valencia, aflat in pozitie ideala de marca

77' Slviu Lung Jr. este eroul Astrei. Valencia executa direct pe poarta o lovitura libera, iar Lung reuseste o alta interventie remarcabila

73' Silviu Lung are o interventie incredibila si o salveaza pe Astra! Ogbonna suteaza de la marginea careului de 16 metri, mingea este deviata si ajunge la Fletcher, aflat singur in fata portii. Portarul giurgiuvenilor are o parada exceptionala

72' Tore centreaza in careu de pe partea stanga, Valencia se inalta dintre fundasii Astrei, dar lovitura sa de cap trece pe langa poarta

69' Silviu Lung Jr. primeste cartonas galben pentru tragere de timp

62' Englezii continua sa preseze. Reid reia cu capul dupa un corner, insatrimite pe langa poarta

61' Slaven Bilic face si cea de-a doua schimbare: iese Calleri, intra Fletcher

60' Kouyate suteaza din afara careului de 16 metri, pozitie centrala, mingea nu prinde insa spatiul portii

57' Prima schimbare facuta de Marius Sumudica: iese Niculae, intra Oros

56' Vine si replica giurgiuvenilor. Niculae il lanseaza pe Teixeira, acesta cade in careu, dar nu primeste nimic

55' Ucazie uriasa ratata de West Ham! Tore centreaza perfect in fata portii, Calleri reia cu umarul, insa Lung Jr. intervine salvator si respinge in corner

48' Astra este hotarata sa o elimine pe West Ham pentru al doilea an consecutiv. Alibec are doua ocazii periculoase, cade in careu si cere penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue

46' Incepe repriza secunda. Prima schimbare in echipa lui West Ham: iese Nordtveit, intra Valencia

Se termina prima repriza. West Ham - Astra 0-1, scor la care giurgiuvenii sunt calificati in grupele Europa League. Dupa un inceput curajos de partida, Astra a facut pasul inapoi, insa englezii nu au profitat de ocaziile avute.Campioana Romaniei a controlat finalul primei parti, iar golul a venit cum nu se putea mai bine

45' Gool Astra! Teixeira deschide scorul dupa un contraatac superb al giurgiuvenilor. Daniel Niculae a pasat perfect printre jucatorii englezi, iar Teixeira, aflat singur cu portarul, a inscris cu un sut din interiorul careului de 16 metri

41' Teixeira executa scurt un corner, un schimb de pase intre jucatorii Astrei la marginea careului, mingea ajunge la Ionita, care centreaza, dar sutul sau este blocat de un adversar

35' Meciul este intrerupt. Alibec se resimte dupa un duel cu un adversar, iar doctorii ii acorda ingrijiri

32' Kouyate reia cu capul o centrare, Silviu Lung Jr. reuseste sa retina

29' Teixeira executa o lovitura libera, lateral stanga, insa sutul sau este blocat de apararea lui West Ham United

28' Reid primeste cartonas galben pentru un fault asupra lui Alibec

25' Niculae trimite pana la Teixeira, aflat in apropierea portii lui Randoph, insa este incomodat de doi adversari si pierde mingea

16' Corner executat de englezi, Lung Jr. intervine din nou si respinge, insa doar pana la Tore. Acesta suteaza, fundasii Astrei nu se inteleg intre ei si este pericol in careul lui Lung Jr. Arbitrul fluiera in cele din urma fault in atac

15' Obiang suteaza puternic din afara careului de 16 metri, iar Lung are o interventie excelenta si respinge in corner

9' Ocazie uriasa pentru West Ham! Nordtveit trimite o pasa foarte buna pana la Calleri, care scapa singur cu portarul, insa Lung Jr. iese si reuseste sa il blocheze. Atacantul lui West Ham a plecat dintr-o pozitie clara de off-side, dar arbitrul nu a semnalizat

6' Alibec incearca un sut de la distanta, dar mingea trece departe de poarta lui West Ham

3' Teixeira executa scurt o lovitura libera pana la Morais, insa sutul acestuia este retinut fara probleme de portarul Randolph

1' A inceput meciul. Astra a avut lovitura de start. Atmosfera incredibila pe stadionul Olimpic din Londra, cu 57.000 de suporteri in tribune

Echipele de start:

West Ham United: Randolph - Byram, Reid, Ogbonna, Burke - Nordtveit - Gokhan Tore, Obiang, Kouyate, Antonio - Calleri. Antrenor: Slaven Bilic.

Astra: Lung - Sapunaru, Geraldo, Fabricio, Morais - Ionita, Seto, Lovin, Teixeira - Niculae, Alibec. Antrenor: Marius Sumudica

Meciul va fi condus la centru de germanul Manuel Graefe. Acesta va fi ajutat de asistentii Mike Pickel si Holger Henschel, in timp ce arbitru de rezerva va fi Harm Osmers. Observator pentru arbitri va fi slovenul Darko Ceferin.

Sursa foto a materialului: Uefa.com/ Getty Images