Champions League: Steaua vs Manchester City in play-off-ul competitiei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 11:56 Sport | Fotbal

Josep Guardiola vine la Bucuresti, cu Manchester City
Foto: Uefa.com
Steaua nu a avut, vineri, proverbialul noroc de la tragerile la sorti, vicecampioana Romaniei urmand sa intalneasca pe Manchester City in play-off-ul Champions League. "Cetatenii" au luat fiinta in anul 1880, sunt pregatiti din aceasta vara de Pep Guardiola, iar din lot fac parte jucatori precum Joe Hart, Vincent Kompany, Sergio Aguero, Jesus Navas, Kevin De Bruyne sau İlkay Gündoğan.

Mansa tur se va juca pe "Arena Nationala" (16 august) , iar returul o saptamana mai tarziu, la Manchester (24 august).

Stadion:
"City of Manchester Stadium" - capacitate 47.405 locuri.

Cum ar putea arata echipa standard:

Hart - Sagna, Kompany, Mangala, Clichy - Fernandinho, Gundogan - Navas, De Bruyne, Nolito - Aguero.

"Avem meci cu Chiajna. Este cel mai important pentru noi. Principala mea grija este aceea de a-i face pe baieti sa constientizeze ca meciurile din campionat, care vor urma, sunt deosebit de importante. Vom avea timp și pentru a pune la punct partida cu Manchester City. Sincer, nu mi-am dorit, dar trebuie sa ne jucam sansa. Poate vom avea norocul sa-i prindem la inceput de drum. Dar, nu cred, pentru ca am mai jucat contra lui Guardiola, cand era la Bayern, în Arabia, si pregatea fiecare meci foarte bine. Este o diferenta foarte mare intre cele doua echipe, dar eu gandesc pozitiv. Cred ca avem si noi o sansa si trebuie sa profitam de ea. Acum am motive sa ma bucur de aceasta tragere. Foarte multi oameni spuneau ca avem sanse cu celelalte formatii. Acum va fi o ambitie in plus, o mandrie sa jucam in fata unui astfel de adversar.

Sper ca Arena Naționala sa fie plina, sunt sigur ca fanii ne vor sustine frenetic la meciul cu City. Cel mai probabil vor fi 55.000 de fani in tribune iar atmosfera, una pe masura" - Laurentiu Reghecampf.

"Cine e Guardiola? Nu a castigat niciun trofeu european de cand a plecat de la Barcelona. Nu stiu exact ce lot are Manchester City, dar nu am nicio emotie. Noi oricum eram outsideri si e mai bine aşa. Mai avem nevoie de 3 sau 4 jucatori, iar cu un stadion plin, cu oameni care iubesc Steaua putem face o figura frumoasa" - Helmuth Duckadam, pentru Mediafax.

"Va fi o dubla dificila, Steaua a revenit, se afla din nou la cel mai inalt nivel din Europa si are o multime de jucatori talentati" - Txiki Begiristain, directorul sportiv al lui City, conform site-ului oficial al UEFA.

Ruta non-campioanelor:


Steaua Bucuresti - Manchester City
FC Porto - AS Roma
Ajax - Rostov
Young Boys - Borussia Mönchengladbach
Villarreal - AS Monaco

Ruta campioanelor:


Ludogorets Razgrad - Viktoria Plzen
Celtic Glasgow - Hapoel Beer-Sheva
FC Copenhaga - APOEL Nicosia
Dundalk - Legia Varsovia
Dinamo Zagreb - FC Salzburg

Meciurile din play-off-ul Champions League vor avea loc pe 16/17 august (turul) si 23/24 august (returul). Vor fi zece echipe care vor obtine calificarea in faza grupelor, acolo unde sunt deja se afla 22 de formatii.

Tragerea la sorti a grupelor din Liga Campionilor va avea loc pe 25 august.


Cum au aratat urnele la tragerea la sorti:

Ruta campioanelor


Capi de serie:

Viktoria Plzen - coeficient 44.585
FC Salzburg - 42.520
Celtic - 40.460
APOEL - 35.935
Legia Varsovia - 28.000

Non-capi de serie:

Dinamo Zagreb - 25.775
Ludogorets Razgrad - 25.625
FC Copenhaga - 24.720
Hapoel Beer-Sheva - 4.725
Dundalk - 2.590

Ruta non-campioanelor

Capi de serie:

Manchester City 99.256
Porto - 92.616
Villarreal - 60.142
Ajax - 58.112
Borussia Mönchengladbach - 42.035

Non-capi de serie:

AS Roma - 41.587
Steaua Bucuresti - 36.576
Monaco - 36.549
Young Boys - 24.755
Rostov - 11.716.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
14705 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    E asa cum a vrut Tamas :-) (Vineri, 5 august 2016, 13:15)

    IoPaNet [utilizator]

    Pacat, sunt sanse extrem de mici...
    • +4 (4 voturi)    
      sansele nu sunt importante (Vineri, 5 august 2016, 16:15)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Sa joace ei la maximul capacitatilor fizice si tehnice si pot sa piarda ca nu se supara nimeni.
  • +14 (20 voturi)    
    Au avut noroc (Vineri, 5 august 2016, 13:16)

    OzzyO [utilizator]

    Englezii sunt băieți finuți și mai mult de 2-3 în fiecare manșă nu le dau. Dacă picau cu Gladbach îi rupeau ăia.
  • +3 (21 voturi)    
    Gata cu norocul FCSBului. (Vineri, 5 august 2016, 13:27)

    Plagarus [utilizator]

    Zmei berbecutzi lui JiJi,in campionatul manea de acasa, praf in Europa !
    CFR Cluj a fost la un pas să obțină cea mai importantă performanță a fotbalului românesc de după revoluție: calificarea în primăvara Ligii Campionilor.(10 puncte in Liga Campiuonilor !!!!)
    Campioana României a reușit o victorie istorică pe terenul gigantului britanic Manchester United, grație eurogolului marcat de Luis Alberto (min. 26).
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 5 august 2016, 15:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      De bine, de rau, a ajuns in postura de a lua bataie de la Manchester City, eliminand o echipa.
      Ca ne place, sau nu, echipa lui becali e singura echipa de fotbal, din Romania, care joaca peste conditia ei, la nivel international.
      Toate celelalte joaca de parca se prezinta pe teren pentru a lua autografe.
      Si nu, nu sunt fan Steaua.
      • +3 (3 voturi)    
        doar pentru ca (Vineri, 5 august 2016, 16:17)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        inca mai are suporteri si poate fi mulsa de jiji!
        Jiji din bani pe care ii castiga datorita Stelei nu investeste DELOC in club.
        Steaua lui jiji va ajunge unde este acum Universitatea Craiova,Poli Timisoara, UTA , U Cluj este doar o chestiune de timp. Cand nu va mai fi nimic de muls va pleca. JiJi nu este prost este doar un profitor!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai zi (Vineri, 5 august 2016, 21:10)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ca imi vine sa imi dau lame cand ma gandesc cum a picat clubul dupa ce a castigat peste 30mil de euro in sezonul acela. Cu banii aia puteau fi campioni lejer 5 ani la rand. Si nu e ca si cum aia au fost singurii banii castigati. Au vandut jucatori de peste 10mil + 2 sezoane de CL(mai slabe, e drept). Lasa, bine ca si i-a bagat Paszkany la pusculita. Sper sa se bucure de ei in inchisoare.
  • +14 (16 voturi)    
    Cel mai fericit: Jiji (Vineri, 5 august 2016, 13:30)

    Miky60 [utilizator]

    O sa castige din vanzare de bilete cat pentru 3 ani. Stadionul full (51800 locuri), bilete scumpe (50 - 200 lei) si se scoate nea Jiji pentru 3 ani. Oricum stie ca nu trece de City asa ca il intereseaza doar sa profite acum.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Vineri, 5 august 2016, 17:17)

      IonescuAl [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu-i chiar asa. Daca nimerea cu o echipa pe are ar fi putut-o elimina (si ar fi si eliminat-o), intrarea in grupele CL i-ar fi adus marelui GG vreo 20 de milioane de euro + incasarile din bilete. Pe cand asa, trebuie sa se multumeasca cu incasarile dintr-un meci.
  • +9 (11 voturi)    
    hăhăhăhăhăhă (Vineri, 5 august 2016, 13:43)

    AnderT [utilizator]

    iese banu? iesă!!! jiji doar banu îl vrea, restul... manele manele manele
  • -2 (2 voturi)    
    Asta daca nu vin cu rezervele (Vineri, 5 august 2016, 14:06)

    Koczka [utilizator]

    Desi astea joaca mai bine in perioada asta a anului inainte de inceperea Premier.
  • +2 (8 voturi)    
    Pacat.... (Vineri, 5 august 2016, 14:27)

    Ere [utilizator]

    Am fost stelist dintotdeauna, dar nu pentru ca agreez patronul sau mentalitatea de la club, ci pentru spiritul luptator al echipei. Am tinut cu orice echipa de-a noastra in Europa, nu am denigrat echipa adversa. Insa ce vad eu aici, e doar frustrarea fanilor unor echipe mici. Oameni mici care se bucura de raul altuia, frustrati care, din lipsa de rezultate, altceva nu le-a mai ramas de facut pentru a atrage atentia decat sa denigreze... In concluzie, mult succes Stelei si oricarei alte echipe romanesti care ne reprezinta in afara si multa minte supprterilor romani care nu stau bine la capitolul fair play si nici la cel numit mentalitate!
  • 0 (2 voturi)    
    Ne-am englejit! (Vineri, 5 august 2016, 15:53)

    asavreau [utilizator]

    Pe românește ce o fi?Play-off!! Oful lui Jiji?