CFR Cluj a invins-o pe Concordia Chiajna, scor 2-0, pe teren propriu, in prima etapa a noului sezon al Ligii 1. Clujenii au marcat doua goluri in doua minute si au decis soarta meciului. Cristian Lopez (66') si Guima (68') au inscris golurile victoriei.

CFR ClujFoto: cfr1907.ro

Singura ocazie importanta a primei reprize le-a apartinut ilfovenilor, cand Nelut Rosu a ramas singur cu portarul Traian Marc si a trimis mingea in bara laterala.

In minutul 36, arbitrul Sebastian Coltescu a refuzat un penalty Chiajnei, la o faza in care Tiago Lopes a comis hent in careu.

In repriza secunda, clujenii au transat victoria in doua minute. Cristian Lopez a deschis scorul in minutul 66, dupa centrarea lui Tiago Lopes. In minutul 68, Guima a profitat de iesirea gresita a lui Balgradean si a inscris cu capul, dupa o centrare a aceluiasi Lopes.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: T. Marc - T. Lopez (Horj 77'), Mureșan, Larie, Camora - Jakolis (Tinc 87'), Juan Ruiz, Petrucci, Paun - Bud (Guima 64'), Cr. Lopez

Chiajna: Balgradean - Tincu, Mamele, Melinte - Feussi (Serediuc76'), Gradinaru (Raducanu 75'), Maderia, N.Rosu, Bucurica - M. Cristescu, Pena

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); arbitri asistenti: Daniel Mitruti (Craiova), Ciprian Florin Dansa (Oradea); arbitru de rezerva: Robert George Dumitru (Sfantu Gheorghe)