Euro 2016 FOTOGALERIE Portugalia - Franta 1-0/ Portugalia, noua regina a Europei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2016, 21:20 Sport | Fotbal

Bucuria portughezilor
Foto: UEFA/ Getty Images
In 2004, Portugalia a pierdut finala Euro in fata Greciei (0-1), dupa o partida in care elenii au practicat antijocul perfect ....La o distanta de 12, lusitanii au stins "lumina" in <orasul luminilor>, Franta pierzand, din postura de tara gazda, turneul final european. Eder (109') a inscris unicul gol al disputei, portughezii castigand in premiera trofeul, dupa prelungiri.
  • Pepe a fost declarat de Uefa.com jucatorul finalei Euro 2016 dintre Portugalia si Franta.
  • Portugalia a castigat un singur meci in timp regulamentar (2-0 cu Tara Galilor in semifinale) la Euro 2016, pana la cucerirea trofeului.
  • Portugalia a castigat pentru prima data in istorie Campionatul European de Fotbal. Ultima performanta notabila in aceasta competitie a fost disputarea finalei din 2004, atunci cand lusitanii au fost si tara organizatoare. Au pierdut insa surprinzator in fata Greciei, scor 0-1.
  • Un alt rezultat demn de evidentiat pentru Portugalia este un loc trei la Cupa Mondiala din 1966.
  • Franta ramane cu doua trofee de CE (la editiile din 1984 si 2000). De asemenea, francezii au cucerit si Cupa Mondiala in 1998, atunci cand au fost tara gazda.
  • Echipa nationala a Portugaliei a devenit a zecea campioana europeana din istorie.
  • Cine a castigat de-a lungul timpului Campionatului European: URSS - 1960, Spania - 1964, 2008, 2012, Italia - 1968, Germania - 1972, 1980, 1996, Cehoslovacia - 1976, Franta - 1984, 2000, Olanda - 1988, Danemarca - 1992, Grecia -2004, Portugalia - 2016.

"Sunt incantat sa vad Portugalia campioana europeana. Asteptam de mult timp acest titlu. Am castigat cu o generatie care o fost des contestata, dar care astazi a dat cea mai mare dovada a istoriei noastre. Felicitari tuturor celor care au muncit pentru acest trofeu, dar lacrimile baietilor de pe teren inseamna mai mult decat orice felicitare" - Rui Costa, conform News.ro.

Desfasurarea LiveText a partidei Portugalia vs Franta:


Final de partida: Portugalia - Franta 1-0. Lusitanii au castigat in premiera Campionatul European de Fotbal

S-au aratat trei minute de prelungire

109' Éder intoarce un adversar si inscrie, cu toata opozitia lui Lloris. Portugalia - Franta 1-0


108' Raphael Guerreiro trimite in transversala dintr-o lovitura libera - ocazie imensa pentru lusitani

A inceput a doua repriza de prelungiri

S-a terminat prima repriza de prelungiri: Portugalia - Franta 0-0

104' Eder trimite din apropiere, insa Lloris respinge si evita deschiderea scorului - actiune importanta pentru portughezi

Franta ramane echipa care are initiativa, insa Portugalia are o defensiva care rezista in continuare

96' Matuidi primeste si el cartonasul galben

95' Guerreiro este avertizat cu galben

A inceput prima repriza de prelungiri

Final de partida: Portugalia - Franta 0-0, urmeaza cele doua reprize de prelungiri

90+2' Gignac intoarce un adversar, suteaza la coltul scurt, insa bara ii salveaza pe lusitani

S-au aratat trei minute de prelungiri

84' Sissoko prinde un sut violent, in cross, Rui Patricio are inca o interventie perfecta...

80' Lloris intervine salutar in doua randuri, in decurs de cateva secunde...A fost prima actiune cu adevarat importanta a lusitanilor din aceasta finala 

78' Gignac i-a luat locul lui Giroud

75' Rui Patricio se intinde si respinge un sut plasat al lui Giroud

68' Coman suteaza violent, insa mingea se duce departe de poarta lui Rui Patricio

66' João Moutinho i-a luat locul lui Adrien Silva la portughezi

66' Griezmann, din doar sapte metri, trimite cu capul, insa mingea se duce putin peste transversala. A fost cea mai mare ocazie de gol a acestei finale. Centrarea i-a apartinut lui Coman

62' Joao Mario primeste cartonasul galben, dupa un fault din spate asupra lui Giroud

Franta incearca sa schimbe viteza de joc, insa lusitanii stiu sa inchida foarte bine spatiile

58' Griezmann suteaza din unghi, Rui Patricio retine in doi timpi

58' Payet este inlocuit de Coman la francezi...Payet este cel care l-a scos din aceasta finala pe Cristiano Ronaldo

56' Umtiti respinge cu capul o centrare care putea fi periculoasa pentru poarta lui Lloris

Franta incepe in atac a doua repriza, Portugalia incearca sa se apere departe de poarta lui Rui Patricio

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Portugalia - Franta 0-0

Cu exceptia primelor minute (in care Franta a atacat in valuri si a avut actiuni de poarta), prima repriza nu a aratat mare lucru, remiza fiind echitabila

S-au aratat doua minute de prelungire

Franta are in continuare intiativa, combina mai mult, insa Portugalia se apara organizat si nu ofera spatii

34' Cedric (Portugalia) a primit cartonasul galben

25' Cristiano Ronaldo a fost inlocuit de Ricardo Quaresma

Pana la urma, Ronaldo nu mai poate continua...este intins pe gazon si cere schimbare...

Staff-ul medical al Portugaliei face eforturi, iar Ronaldo intra pana la urma pe teren...

Cristiano Ronaldo se pare ca nu mai poate continua...Atacantul Realului este cu ochii in lacrimi...

10' Rui Patricio retine o minge trimisa cu capul de Giroud, dupa un corner

10' Prima ocazie mare a finalei: Griezman trimite cu capul, iar Rui Patricio se intinde si respinge de sub transversala

8' Payet il accidenteaza involuntar pe Cristiano Ronaldo, acesta iese de pe teren pentru a primi ingrijiri medicale

Franta ataca in valuri, lusitanii ies cu greu din propria jumatate de teren...

4' Gasit la limita offside-ului, Nani preia, insa suteaza departe de poarta lui Lloris

Franta a inceput in atac partida, Portugalia, asa cum ne-a obisnuit la acest turneu final, a ales o partitura defensiva

A inceput finala Euro 2016

Echipe:

Portugalia:
Rui Patricio - Guerreiro, Fonte, Pepe, Cedric - W.Carvalho - Joao Mario, Adrien Silva, Renato Sanches - Cristiano Ronaldo, Nani (4-1-3-2)

Franta:
Lloris - Evra, Umtiti, Koscielny, Sagna - Payet, Matuidi, Pogba, Sissoko - Griezmann - Giroud (4-4-1-1).

Cum au ajuns cele doua in finala Euro 2016

Portugalia:
Locul 3 in grupa F, dupa 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria si 3-3 cu Ungaria. Apoi, 1-0 cu Croatia in optimi, 6-4 cu Polonia in urma loviturilor de departajare in sferturi, 2-0 cu Tara Galilor in semifinale.

Franta:
Primul loc in grupa A, dupa 2-1 cu Romania, 2-0 cu Albania si 0-0 cu Elvetia. Apoi, 2-1 cu Irlanda in optimi, 5-2 cu Islanda in sferturi, 2-0 cu Germania in semifinale.

Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia), ajutat de asistentii Simon Beck si Jake Collin si de aditionalii Anthony Taylor si Andre Marriner. Rezerva va fi Viktor Kassai din Ungaria, iar rezerva a asistentilor Gyorgy Ring.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images:































Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
27515 vizualizari
  • -39 (61 voturi)    
    nu iubesc francezii.. (Duminică, 10 iulie 2016, 21:59)

    exilatul [utilizator]

    dar sper sa cistige pt ca frustratul ala cu ..gel.. si colegul lui de club , cu mutra de "maim-ta" , sa faca spu-e...
    • -29 (49 voturi)    
      ha-ha-ha!!.. (Duminică, 10 iulie 2016, 22:48)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      frustratului "gelat" ( si suporterilor lui ) le recomand o vacanta la ...alep..."allez les bleus!"..
      • +34 (54 voturi)    
        bah, esti bolnav... (Duminică, 10 iulie 2016, 23:18)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        du-te si te controleaza ca frustrat nu poate fi altcineva decat tu insuti. Ce frustrare ar putea sa aiba Ronaldo, unul dintre cei mai buni jucatori ai planetei, care isi disputa cu Messi balonul de aur de vreo 6 ani incoace. Faima are, bani are, talent are (ca doar nu era platit de pomana), unde dracu vezi tu frustrare. Ah, ca tu tii cu frantujii, asta-i altceva, tu sa fii sanatos.
        • -35 (45 voturi)    
          de obicei nu mi.. (Duminică, 10 iulie 2016, 23:35)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          consum neuronii cu imbecili...mai ales ca sunt multi printre romani....
          • +31 (41 voturi)    
            care neuroni? (Duminică, 10 iulie 2016, 23:56)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

            ai tu vreunul? esti optimist rau...
            • -4 (6 voturi)    
              francezii i-au ajutat enorm pe portughezi (Luni, 11 iulie 2016, 12:01)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Aseara francezii i-au ajutat enorm pe portughezi. In convingerea lor ferma ca orice le este permis (nici macat un galben nu a fost dat la intrarea asupra lui ronaldo desi trebuia cel putin acordat un galben) atata timp cat joaca la ei acasa, francezii l-au eliminat din joc, spre binele portughezilor, pe frustratul dat cu gel. Fara sa stie ca in acest fel isi vor pecetlui propria soarta. Atata timp cat ronaldo ar fi fost pe teren francezii ar fi stiut in permanenta unde se va indrepta mingea in momentele de cumpana. Daca l-au scos din joc pe frustratul dat cu gel singura solutie a francezilor a fost sa atace o echipa lusitana pe care o credeu deja invinsa, publicul ii impingea de la spate insa adevaratii eroi ai Portugaliei se aflau in aparare: fundasul Pepe si portarul Rui Patrício. Eder a fost doar instrumentul necesar pentru a pedepsi intr-un mod fara echivoc infatuarea si inganfarea franceza.
              • +4 (8 voturi)    
                Ronaldo e atat de mare (Luni, 11 iulie 2016, 13:56)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

                ca te darama moral numai sa inghiti cand cade; FYI: tocmai s-a inscaunat regele fotbalului in Europa, castigand in acelasi an TOTUL la club si nationala... cu sau fara gel, el este campionul si tu frustratul, mai amaraciune de forum
          • +23 (27 voturi)    
            am revenit sa iti dau (Luni, 11 iulie 2016, 0:20)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

            ueeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, bai mascariciule, chit ca e ultima mea postare pe HN
        • -11 (23 voturi)    
          Faima de cocalar dat cu grl (Duminică, 10 iulie 2016, 23:42)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Who cares?
          • +7 (7 voturi)    
            Ronaldo- the world’s most charitable (Luni, 11 iulie 2016, 12:53)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            sportsperson!!

            Ronaldo, who was named the world’s most charitable sportsperson last year, reportedly spoke to Jorge Mendes, his agent, before last Saturday’s final and asked him to donate the bonus of around £456,000 to a non-governmental organisation.

            The 31-year-old has supported a number of charities throughout his career, including Unicef, World Vision and Save the Children.

            After an earthquake in Nepal killed over 8,000 people last year, Ronaldo donated £5million to the latter to help their aid efforts in the country.

            http://www.independent.co.uk/sport/football/european/cristiano-ronaldo-real-madrid-forward-donates-600000-champions-league-final-bonus-to-charity-a7063036.html
            • -4 (6 voturi)    
              Donatiile is ingineriile financiare ale (Luni, 11 iulie 2016, 16:10)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              contabililor. E doat una din portitile legale ale multor sportivi in scopul incadrarii intr-un bracket favorabil de taxare a venitului.
        • -5 (13 voturi)    
          perfect zis (Duminică, 10 iulie 2016, 23:56)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          subscriu
        • -22 (26 voturi)    
          ronaldo ? (Luni, 11 iulie 2016, 1:44)

          Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Ce teatru ?
          A jucat 24 de minute intr-o partida de liga a doua in aproape orice campionat european si ex-european. Si ce rusine in plus decit sa-si arate acei muschi care deja functioneaza doar pe baza de medicamente.
          Finala europeana ? O rusine pt UEFA si pt Europa. O lupta intre jucatori anonimi, multi dintre ei nefiind europeni, fara talent (adica fara clasa, fara scinteie), cu foarte putine momente de fotbal cind toata lumea se asteapta la un spectacol.
          • +16 (18 voturi)    
            Huh (Luni, 11 iulie 2016, 7:28)

            the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

            Vezi ca meciul a fost pe protv și dolce. Să nu te fi uitat la MLS pe eurosport și să nu îți fi dat seama
  • +30 (46 voturi)    
    sofisticatii ciocanari faulteaza subtil (Luni, 11 iulie 2016, 0:01)

    mnicku [utilizator]

    se chinuie 90 min amaritii de cocosi sa bata o echipa a Portugaliei fara Ronaldo faultat clar, De fapt asta a fost tactica smecherilor sa-l scoata pe Ronaldo.
    Arbitrul are ochelari de cal, vede doar fauturile portughezilor

    Sper sa cistige Portugalia .
    • +11 (19 voturi)    
      greu (Luni, 11 iulie 2016, 0:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      dar nu imposibil
      • +13 (21 voturi)    
        tocmai a fost posibil, i-au batut (Luni, 11 iulie 2016, 0:51)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        portughezi.
    • +19 (29 voturi)    
      sa fim seriosi... (Luni, 11 iulie 2016, 0:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      frantzujii au avut nevoie de arbitru pana si cu Romania...
      de Germania nu mai vb. ...
      nu ma mira ca ii ajuta si cu Portugalia...
      ce sa mai zici... asta e fotbalul... echipa gazda are mari avantaje...
      cinste germaniei in 2006 si a braziliei in 2014 ca nu s-au bagat la astfel de tactici!
      • +19 (27 voturi)    
        unii folosesc parfumul, altii sapunul... (Luni, 11 iulie 2016, 0:55)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        deh fiecare cu optiunile lui.

        Asa si in meciul de azi. Au intrat tare la Ronaldo si le-a dat gol o rezerva.
  • -13 (35 voturi)    
    O finala urata (Luni, 11 iulie 2016, 0:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    Una dintre cele mai urate ever.
    • -1 (5 voturi)    
      hmmm.. (Luni, 11 iulie 2016, 12:00)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ce nu ti-a placut? rezultatul?
  • +14 (26 voturi)    
    Hhhh (Luni, 11 iulie 2016, 0:21)

    keepmylove [utilizator]

    Să vadă și ei, cum e să fie la final. Oare "ne bucuram"?:))) Bravo Portugalia, fara R., parca mai bine:))
  • +28 (36 voturi)    
    Bravo Portugalia !!! (Luni, 11 iulie 2016, 0:57)

    pinguinu [utilizator]

    Sa mai castige si altii, nu tot Franta. Ei au castigat 2 Europene deja, plus un Mondial in '98.
    Chiar daca nu imi plac 'fumurile' lui Ronaldo, ma bucur ca a castigat Portugalia, mai ales dupa semifinala aiurea castigata de Franta cu ajutorul arbitrilor.

    Asa ca, BRAVO PORTUGALIA!
    Atat!
  • +16 (26 voturi)    
    ...deci... (Luni, 11 iulie 2016, 1:00)

    Observatore [utilizator]

    ... Portugalia a cistigat FARA Cristiano Ronaldo ...
    ... portarului Rui Patricio portughezii pot sa-i ridice statuie ... .
  • +19 (37 voturi)    
    Portugalia - Africa (Luni, 11 iulie 2016, 1:13)

    DanMiclea1 [anonim]

    Astazi Europa a batut Africa !
    • +12 (20 voturi)    
      mai bine zis, (Luni, 11 iulie 2016, 1:53)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui DanMiclea1

      finala europeana: AfricaP-AfricaF 1-0.

      Acest campionat a fost al Islandezilor si al Galezilor (Wales) si chiar si al Albanezilor care au aratat mult mai mult.
      • +7 (11 voturi)    
        da, cred ca de data asta... (Luni, 11 iulie 2016, 7:54)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        ...intradevar Islanda a fost revelatia campionatului.
      • +3 (5 voturi)    
        da, cred ca de data asta... (Luni, 11 iulie 2016, 7:54)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        ...intradevar Islanda a fost revelatia campionatului.
      • +3 (3 voturi)    
        ...cam ai dreptate.. (Luni, 11 iulie 2016, 9:11)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        ... dar fotbalul se joaca pe goluri ( validate de arbitrii !! ) .
      • +2 (4 voturi)    
        Ei, (Luni, 11 iulie 2016, 10:14)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        lasă-mă cu albanezii. Islanda da.
    • -10 (16 voturi)    
      Portugalia-Africa (Luni, 11 iulie 2016, 2:03)

      TheEndOfTheWorld [utilizator] i-a raspuns lui DanMiclea1

      Ha-ha. Eder este african...
  • +22 (30 voturi)    
    #notoracism (Luni, 11 iulie 2016, 7:21)

    toxx [utilizator]

    ba daca aveati pielea mai neagra si nu va angaja nimeni nicaieri tot asa vocali erati ?

    ontopic: Francezii nationlalisti la sange, inclusiv meteahna transmisa prin naturalizarea imigrantilor, au crezut ca fac legea pe teren propriu, dupa ce fotbalul lui giroud a insemnat doar faulturi la portar (cu Germania, cu Romania), iar in finala Payet i-a spart picioarele lui Ronaldo fara macar un fault dat, nu mai spun de cartonas, la cateva minute bune, Quaresma a fost faultat nasol tot la o intrare de genul "andone". Buna lectie le-a dat Eder care i-a adus cu picioarele pe pamant.
  • -1 (21 voturi)    
    DA (Luni, 11 iulie 2016, 8:08)

    falcoind [utilizator]

    personal îl consider cel mai slab campionat european din ultimi 28 de ani . a câștigat echipa care probabil merita cel mai putin. BRAVO ISLANDA , singuri care în fiecare meci au pus suflet și au jucat cât au putut.
    • -3 (13 voturi)    
      LoL (Luni, 11 iulie 2016, 10:16)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Daca tu nu stii fotbal nu inseamna ca nu a fost un campionat bun. Daca vrei spectacol uita-te la America de sud, acolo unde aia nu au aparare si nici tactica. Acolo meciurile se termina ca la handbal. A fost un campionat tacticizat si a castigat exact echipa care a stiut sa joace cel mai inteligent. Croatia ca individualitati sunt mult peste Portugalia, dar cu o tactica superioara au castigat duelul. Franta nu e echipa si nici aia nu sunt jucatori. Giroud si cu Gignac sunt 2 ratati. Evra cam cel mai slab aparator de la turneul final. Griezmann cu fata lui de looser etern, nu misca nimic daca nu da arbitrul un penalti. O Franta cu Benzema, Valbuena sau Ribery era de neinvins.
      • +2 (6 voturi)    
        De acord, nu stiu fotbal (Luni, 11 iulie 2016, 11:55)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Personal ca multe milioane ma uit la fotbal pt spectacol și pt a vedea ca echipele dau din ele tot ce pot, este exact motivul pt care mi-a plăcut Islanda cum a jucat. Echipele astea gen Portugalia , strica spectacolul, strica esența jocului plăcerea de a juca, probabil în câteva generații o sa se joace pe masa totul cu datele care ce mușchi are, cit poate fugi, nici nu mai trebe minge . uitate tu la asta eu prefer ori când un meci în care joaca valori mai "mici" dara care lupta și pun suflet pentru joc.
        • +1 (1 vot)    
          Mda (Luni, 11 iulie 2016, 14:17)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          Spectacolul adevarat il vezi doar in Champions League...dar si acolo dupa ce se iese din grupe.
      • -1 (3 voturi)    
        Atunci sa se apuce de sah (Luni, 11 iulie 2016, 16:07)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Sa lase fotbalul alora care il apreciaza, tacticienii astia.
  • -1 (13 voturi)    
    Desi francofon... (Luni, 11 iulie 2016, 9:07)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Desi francofon si francofil, ma bucur ca a castigat Portugalia!Prea li se urcase la cap!Si in plus, m-au scutit de parada victoriei echipeim franceze in care sunt prea multi "francezi" de care te sperii de-i intalnesti noaptea!
  • -4 (18 voturi)    
    Mare lucru bre (Luni, 11 iulie 2016, 9:56)

    persuasiv [utilizator]

    campioana cu patru (4) egaluri chinuite si doua (2) victorii mai mult sau mai putin meritate.
    • -2 (2 voturi)    
      Ha Ha (Luni, 11 iulie 2016, 11:30)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Mai bine decat echipa cu victorii ajutate de arbitrii. In fotbal ca in viata trebuie sa fii pragmatic si sa iei orice sansa ti se iveste.
    • +3 (3 voturi)    
      ai uitat si... (Luni, 11 iulie 2016, 11:57)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      singura echipa cu niciun meci pierdut, iar egalurile sunt muncite, nu 0-0.
      • -2 (2 voturi)    
        Si daca mai adaugi (Luni, 11 iulie 2016, 19:29)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        si calificarea aia jenanta de pe locul trei,adica de sub linie,ai spus totul despre noua campioana.
        • +1 (1 vot)    
          da' rau te ustura (Marţi, 12 iulie 2016, 4:25)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          cred ca nici sa dormi nu ai mai putut de calificarea aia jenanta gratie careia au ajuns sa tot urce pana au CASTIGAT TURNEUL... Islanda aia slavita era acasa si facea nani la ora cand campionii ridicau trofeul
    • 0 (2 voturi)    
      foarte mare, bre (Luni, 11 iulie 2016, 12:05)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      eee, ce sa mai zici de vice-campioana cu al 12-lea jucator? adica arbitrul...
  • -9 (23 voturi)    
    Pomanagii (Luni, 11 iulie 2016, 10:06)

    Jabenitza [utilizator]

    Cea mai slaba echipa de la acest campionat a cistigat cu o tehnica destructiva,fara combinatii,fara viziune..o campioana fara merit. Sau bazat pe pomana si au reusit ca si la celelate meciuri.
    • +2 (2 voturi)    
      LoooL (Luni, 11 iulie 2016, 11:31)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Jabenitza

      Daca portughezii au fost cea mai slaba echipa atunci Rromania ce a fost? Weltmeister?
    • +2 (4 voturi)    
      haha (Luni, 11 iulie 2016, 11:56)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Jabenitza

      altul care a pierdut la pariuri. Acrii sunt strugurii, maica?
    • +2 (4 voturi)    
      asa e (Luni, 11 iulie 2016, 12:06)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Jabenitza

      te referi la francezi? n-au mai primit pomana, cu care s-au obisnuit, de la arbitru' in meciul asta?
    • +3 (3 voturi)    
      Da. Dar au castigat. (Luni, 11 iulie 2016, 15:14)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Jabenitza

      De felul in care au jucat nu mai vorbeste in 10 zile nimeni.
  • -3 (9 voturi)    
    Precizie regală... oops. (Luni, 11 iulie 2016, 11:04)

    AVP [utilizator]

    Rumânul poreclit „regele hyperspatziului” a „prevăzut” în mod riguros, înaintea semifinalelor, rezultatele Euro 2016 :

    „6 iulie la 20:45 :

    Hai să vedem cum facem și cu Euro 2016 :

    Deși am fost singurul care am prevăzut Brexitul încă de la data de 23.01.13 (https://viorelpadina.wordpress.com/2013/01/23/cameron-nu-pre-rimeaza-cu-european-one-oops/), și deci britanicii n-au nicio vină, cum ar veni, nu agreez ca Țara Galilor să bată Portugalia în seara asta, mey, copii.

    Mai departe, nu-mi place nici ideea că Germania, campioana mondială en-titre, a și câștigat titlul continental, în lipsa unei concurențe mai serioase, așa că mîine seară va bate cocoșul galic.

    Dar fiindcă nici Franța nu merită să câștige finala mare, până la urma urmelor, va câștiga Portugalia, fiindcă așa pohtesc io, aloo...

    Am zis! (dar n-o să vă arăt ce-am hotărât decât după finală, dear frătici & surioare, ca să vă păstrați iluzia că totul n-a fost decât o întâmplare... oops).

    Yours,”

    Vezi, dacă nu crezi : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1053092974738947&set=a.203061833075403.47548.100001147644301&type=3
    • +2 (6 voturi)    
      Las-o mai moale AVP (Luni, 11 iulie 2016, 11:38)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Ca tu nu esti poreclit de nimeni "regele hyperspatiului", ci asa te-ai autointitulat tu. Fara succes, bineinteles!
      • -1 (3 voturi)    
        Regele hyperspatziului (Luni, 11 iulie 2016, 14:49)

        AVP [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Dilema ta e lămurită hăt demult, Andradda: https://viorelpadina.wordpress.com/2010/12/06/regele-hyperspatziului/
    • +3 (5 voturi)    
      Bravo! (Luni, 11 iulie 2016, 12:02)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Bravo, maestre!
      Vizionar, ca-ntotdeauna. Ar fi trebuit sa-ti joci poemele la casele de pariuri si azi dimineata comitetul Nobel te-ar fi asteptat cu micul dejun la pat.
      • +1 (3 voturi)    
        Lume veche (Luni, 11 iulie 2016, 14:51)

        AVP [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Ești forumistul de pe for Cot, amice ? Numai bine.
        • 0 (0 voturi)    
          O tempora! (Luni, 11 iulie 2016, 20:02)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui AVP

          Numai bine si tie, maestre si, in plus, o posteritate pe masura talentului si sacrificiilor tale!
    • +1 (5 voturi)    
      Ceva numere la 6/49 (Luni, 11 iulie 2016, 12:10)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      poti sa imi sugerezi ca fiind castigatoare???hai mosule,ca dau si eu....
    • +2 (6 voturi)    
      Pensionar nebun (Luni, 11 iulie 2016, 12:13)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Ai dat edit la un post penibil mai vechi, iar FB nu mai arata istoricul.

      Du-te creste-ti nepotii, daca ai, lasa postarile schizofrenice.
      • -2 (4 voturi)    
        Vezi că nu :) (Luni, 11 iulie 2016, 15:00)

        AVP [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Dacă ai fi mai puțin tembel, ai vedea că Facebook reține și azi istoricul editărilor, dear prichindel :) Dar dacă eu n-am editat, iar capul tău e cam patrat, asta e, bre, omule :) Tu ești ca nea Moromete, care după ce a văzut girafa la Zoo a dat cu pălăria de pământul uscat și-a exclamat înciudat: „Așa ceva nu există, niciodat !” Și evident că din punctu-i de vedere, f.f. limitat, avea dreptate, dle băiat. Hai că te-am lăsat să fierbi în sucu-ți propriu, neapărat :)
    • +2 (6 voturi)    
      :)))))) (Luni, 11 iulie 2016, 12:36)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      bun asa! :)))