Champions League: Real Madrid, noua regina a Europei (6-4 dupa penaltiuri cu Atletico)

Sâmbătă, 28 mai 2016, 14:43 Sport | Fotbal

Real Madrid a castigat sambata seara pentru a doua oara finala Champions League in fata celor de la Atletico Madrid, dupa ce s-a impus la penalty-uri, cu scorul de 6-4, in partida disputata pe arena San Siro din Milano. La finalul celor 120 de minute, cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 1-1. Ronaldo a executat penalty-ul decisiv, lusitanul fiind aproape absent pe parcursul meciului. Realul si-a trecut in palmares al 11-lea trofeu UCL, fiind detinatoarea record a competitiei.

Prima repriza a partidei nu s-a ridicat la nivelul unei finale de Champions League. Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real Madrid, dupa o centrare venita de la Kross si deviata de Bale (14'). Simeone a fost inspirat la pauza si l-a introdus in teren pe Carrasco, care a marcat golul egalizator. Imediat dupa pauza, jucatorii lui Simeone au avut un penalty, ratat insa de Grizmann, care a trimis in bara portii lui Navas (46'). Desi Atletico a dominat aproape total a doua repriza, nici Realul nu a stat rau la ocaziile de a marca. Benzema, venit din extrema dreapta, a sutat periculos, dar Oblak a fost de neinvins. Carrasco a marcat golul egalizator, dupa o centrare venita de la Juanfran (79').

Dupa un final nebun, cu ocazii si de o parte si de cealalta, au urmat prelungirile, fara prea multe ocazii de a marca, jucatorii fiind deja cu gandul la loviturile de departajare. Ronaldo a marcat penalty-ul decisiv pentru al 11-lea trofeu Champions League din istoria Realului. Ceilalti marcatori ai Realului au fost Vazquez, Marcelo, Bale si Ramos. Pentru Atletico au inscris Griezmann, Gabi si Saul. Juanfran a fost cel care a ratat lovitura de pedeapsa pentru Atleti.

Desfasurarea LiveText a partidei Real Madrid - Atletico Madrid:

Ronaldo executa penalty-ul decisiv si inscrie. Real Madrid castiga finala Champions League

Real executa prima. Vasquez inscrie

120+2' Final de meci. Real-Atletico 1-1. Castigatoarea Champions League se decide la penalty-uri

120+1' Danilo centreaza in careu pentru Ronaldo, dar respinge Oblak

120' Repriza este prelungita cu 2 minute

119' Marcelo ii trimite lui Vazquez, care nu reuseste preluarea

117' Mai sunt 3 minute din aceasta repriza

115' Ultima schimbare la Atletico: iese Koke, intra Partey

113' Bale centreaza in careu pentru Ronaldo, resping insa fundasii lui Atletico

111' Pepe primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Gabi

108' Schimbare la Atletico: iese Filipe Luiz, accidentat. Intra Lucas Hernandez

106' Casemiro suteaza din afara careului, dar mingea trece peste poarta lui Oblak

106' Se fluiera startul celei de-a doua reprize de prelungiri

Asa arata o adevarata finala! Un meci cu nerv, scrasnete si realizari tehnice mult peste medie. Respect Zidane&Simeone!

105' Finalul primei reprize de prelungiri. Real-Atletico 1-1

100' Ocazie pentru Real. Bale suteaza periculos de la marginea careului, insa mingea este respinsa de defensiva lui Atletico

94' Ronaldo trimite cu capul in bratele lui Oblak, dupa un corner al lui Real Madrid

92' Cartonas galben pentru Danilo, dupa un fault asupra lui Carrasco

91' Incepe prima repriza de prelungiri

90' Finalul primelor 90 de minute regulamentare. Real Madrid-Atletico Madrid 1-1. Vom avea doua reprize de prelungiri.

89' Gabi primeste cartonas galben

89' Carrasco pleaca pe contra-atac, Sergios Ramos il faulteaza si primeste cartonas galben

87' Finala de la Lisabona, pe invers. We have some good football here. Meciul arata acum, in a doua repriza, ca o finala de CL. Un meci tare!

85' Marcelo ii paseaza lui Bale, care trimite la coltul scurt. Oblak este atent si respinge in corner

79' Gool Atletico! Juanfran centreaza excelent de la marginea careului, iar Carrasco trimite mingea in plasa si relanseaza partida

77' Ronaldo suteaza periculos de la marginea careului, dar mingea ajunge in bratele lui Oblak

76' Schimbare la Real: iese Benzema, intra Lucas Vazquez

74' Carrasco centreaza in careu, mingea a ajunge la Torres. Este insa incomodat de Sergios Ramos si trimite cu capul peste poarta

71' Schimbare la Real Madrid: iese Kross, intra Isco

70' Ocazie pentru Real Madrid. Actiune de atac in extrema dreapta a madrilenilor, cu Benzema, care suteaza periculos, dar Oblak isi salveaza echipa printr-o parada exceptionala

69' Ronaldo dribleaza si patrunde in careu, dar este blocat de un fundas al lui Atletico

63' Dominatie totala a lui Atletico: baietii lui Simeone au mancat jaratic la vestiare, lipseste doar golul. La cum joaca, reduta lui Zidane nu pare sa mai reziste mult. Doar daca nu cumva geniile Ronaldo sau Bale nu vor inventa un contraatac minunat

60' Torres primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Sergio Ramos

59' Saul primeste o pasa de la Carrasco, incearca o executie spectaculoasa, dar trimite pe langa poarta

53' Ocazie mare pentru Atletico Madrid. Corner pentru formatia lui Diego Simeone, mingea ajunge la Savic, care trimite putin pe langa poarta lui Navas

51' Schimbare la Real Madrid: iese Carvajal, accidentat, intra Danilo. Carvajal paraseste terenul in lacrimi

47' Griezmann trimite in transversala si rateaza sansa egalarii pentru echipa sa

47' Navas primeste cartonas galben

46' Penalty pentru Atletico. Pepe il faulteaza in careu pe Fernando Torres

46' Incepe repriza secunda. Prima schimbare la Atletico: iese Fernandez, intra Carrasco

As vrea sa fiu martor invizibil in vestiarul lui Atleti. Sunt convinsa ca Simeone face imposibilul ca sa-si remonteze elevii, o a doua finala pierduta ar fi prea mult pentru orgoliul argentinianului. Oare cum ii motiveaza pe Koke&co?

Pauza. La meciul laudat sa nu te duci cu sacul, potrivit unei vechi zicale de pe Facebook. Mult chin, putin fotbal. Mi-e dor de Barcelona, voua nu?

45' Se termina prima repriza. Real Madrid-Atletico Madrid 1-0

43' Griezmann trimite un sut de la marginea careului, dar mingea trece pe langa poarta

39' Griezmann suteaza de la distanta, insa fara emotii pentru Navas

33' Daca nu am recunoaste vedetele celor doua echipe si stadionul superb, am putea usor crede ca e derbiul local Chiajna - Voluntari. E o gluma, evident, pentru ca cele doua echipe au un bagaj tactic exceptional. Dar ritmul jocului e scazut pentru un asemenea derby european

31' Benzema primeste o pasa de la Casemiro, ajunge in marginea careului si suteaza, dar Oblak respinge

27' Cristiano Ronaldo suteaza de la marginea careului, dar mingea ajunge in bratele lui Oblak

24' Atleti are prima actiune legata dupa ce a trecut deja jumatate din prima repriza. Greu cu constructia lui "Cholo" Simeone, un antrenor care are insa merite uriase in echilibrarea competitiei din fotbalul spaniol

17' Sergio Ramos pare o adevarata "bestia nera" pentru Atletico: tot el a marcat in finala de la Lisabona un gol care le-a frant inimile suporterilor lui Atletico

14' Gool Real Madrid! Toni Cross executa o lovitura libera din afara careului, Bale deviaza mingea, care ajunge la Sergio Ramos si deschide scorul

10' Carvajal primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Griezmann

5' Ocazie uriasa pentru Real Madrid! Bale executa o lovitura libera, Oblak respinge, dar mingea ajunge la Marcelo care suteaza puternic spre poarta

4' Koke suteaza slab spre poarta lui Navas

1' Incepe meciul. Lovitura de start le apartine celor de la Atletico Madrid

Cele doua echipe intra pe teren

Atmosfera de spectacol pe arena din Milano. Alicia Keys canta in deschiderea finalei Champions League.

Echipele de start:

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo - Kroos, Modric, Casemiro - Bale, Benzema, Ronaldo

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Gabi, Augusto Fernandez - Koke, Saul - Griezmann, Torres.

Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7860 vizualizari
  • -1 (23 voturi)
    Viva el Cholo! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 16:18)

ICosmin [utilizator]

Hai cu Atletico... Hai!
    • +1 (17 voturi)
      Simeone Campeone (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:45)

Ehrendil [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

De acord cu tine, Atletico Madrid o sa castige Liga Campionilor diseara.
      • +6 (8 voturi)
        sper (Duminică, 29 mai 2016, 3:44)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ehrendil

ca n-ai bagat si banuti la vreun pariu
  • -14 (26 voturi)
    Ironie in Finala UCL (Sâmbătă, 28 mai 2016, 16:39)

pinguinu [utilizator]

Ce ironie!
    Nici acum nu-mi vine sa cred ce finala va fi...
    Se intalnesc in final UCL 2 dintre cele mai bune echipe din Primera Division, care, ironic, sunt asa de bune incat au terminat campionatul pe locul 2, respectiv 3! Pai daca erau asa de bune, castigau si campionatul in tara lor!
    Totusi, e dragut ca Barcelona le-a ras in nas la amandoua in campionat! :))
    Asta arata ca nu sunt chiar asa de bune aceste echipe, in special Real Madrid, care are pretentie ca e cea mai buna din lume. Doar ca au prins o conjunctura favorabila pe traseu si asa au ajuns in finala.
    Oricum, ma astept la un meci anost, in care se va juca mai mult la mijlocul terenului un joc de-a soarecele si pisica, fiecare echipa asteptand greseala celeilalte echipe.
    Dar imi doresc sa castige totusi Athletico Madrid! Si asta numai pt. ca ca sa existe si alta castigatoare decat Real.

PS: Da, sunt fan Barcelona! Asa ca va astept cu minusuri pe toti ceilalti, in special fani Real.

Ehrendil [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

Cei de la Atletico au eliminat-o pe Barcelona pentru a doua oara in ultimii 3 ani in sferturile ligii.
    • -2 (12 voturi)
      se vede (Sâmbătă, 28 mai 2016, 19:17)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

dupa cum gandesti...
    • +3 (5 voturi)
      Pai eu nu sunt fac Barca (Sâmbătă, 28 mai 2016, 23:15)

potaissa [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

dar tu habar n-ai de fotbal si de ideea sportului in fotbal.
      Penal rau...
    • +6 (12 voturi)
      PS (Sâmbătă, 28 mai 2016, 23:15)

Barca nu joaca astazi?
    • +2 (18 voturi)
      cel mai bun minus pentru tine (Duminică, 29 mai 2016, 2:05)

e asta: REAL e campioana Europei!
  • -8 (24 voturi)
    Nu ma intereseaza tzurca asta spaniola ! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 17:20)

Club fan Radu Anton Roman [utilizator]

La ora asta joaca Vive Tauron Kielce cu PSG, polonezii cu legendarul Talant Duishebaiev antrenor tin piept fantasticei echipe PSG, cu vedetele senzationale Mikel Hansen, Nikola Karabatici, Igor Vori , Luc Abalo sau portarul Thierry Omeyer ! In a doua semifinala Final Four de la Koln vor juca favorita gazdelor Kiel cu maghiarii experimentati de la Veszprem ! Deci un spectacol total, de care nici un zarzavagiu din presa noastra de 2 bani habar nu are ! Handbalul masculin e singurul sport cu mingea ce ar putea renaste cum era alta data ,iar noi ne bate joc prin ignoranta si promovand mascarici ca gelatu' ala golanash ori antitrosbalu' de la Atletico... E prima finala de C.L. de care nu imi pasa !
    • +8 (8 voturi)
      Nu-ți pasă (Sâmbătă, 28 mai 2016, 21:41)

OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Club fan Radu Anton Roman

Dar ai simțit nevoia să scrii un comentariu prin care să anunți că nu-ți pasă. Perfect logic!
      • 0 (4 voturi)
        El sta foarte bine cu logica ! Tu te repezi (Duminică, 29 mai 2016, 16:42)

Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

ca un fraierut !

Omul nu are treaba cu fotbalul. Lui ii place handbalul, handbalul de calitate si a vrut sa anunte ca la concurenta cu CL din fotbal se joaca CL din handbalul masculin.

Sunt meciuri extrem de spectaculoase, cu audienta foarte buna cand nu sunt la concurenta cu finala de CL din fotbal.

E foarte bine ca a facut-o pt ca sigur, unii care nu au echipele favorite in finala au dat pe handbal.

PS. Aici, la handbal Barca e ca si la fotbal castigatoarea ultimei editii de CL si, tot ca la fotbal, nu s-a calificat in final four, anul acesta.

PPS. In schimb Real MAdrid- nada, nu exista in acest sport.
    • -3 (11 voturi)
      si de la ora 3 (Duminică, 29 mai 2016, 2:17)

baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Club fan Radu Anton Roman

Oklahoma City--Golden State Warriors
  • +4 (22 voturi)
    indiferent cine castiga azi (Sâmbătă, 28 mai 2016, 19:46)

zaboo [utilizator]

capitala fotbalului este Madrid
  • +2 (8 voturi)
    Mi-as dori sa castige Atletico daca tot au (Sâmbătă, 28 mai 2016, 21:47)

Susufler0 [utilizator]

jnvins-o pe Barca !

PS. Oricum, tot Barca este cea mai buna !

PPS. Viscas Barca !
  • -2 (16 voturi)
    Pepe (Duminică, 29 mai 2016, 0:25)

Ce teatru joaca Pepe ala de la Real... parca era de sticla, cum il atingea un pic, imediat se arunca jos ca secerat..... de 2-3 l-a vazut arbitrul ca simuleaza si l-a tot iertat. Trebuia eliminat de la jumatea partidei!
    • +1 (9 voturi)
      a invatat cate ceva de la Barca (Duminică, 29 mai 2016, 3:42)

cam asa au luat ei campionatul ala cu care te lauzi atat, mereu cu un jucator in plus pe teren: arbitrul
  • -5 (5 voturi)
    hm (Duminică, 29 mai 2016, 2:53)

Conservator [utilizator]

Deci doua echipe din Madrid joaca finala in Milano. Mi se pare stupid.
  • +3 (7 voturi)
    constat ca nu e niciun material video (Duminică, 29 mai 2016, 3:46)

daca ar fi castigat Barca, nici nu vedeam capatul paginii... dar ma consolez ca l-am vazut pe messy in pauza publicitara =)) in timp ce jucatorii mari se pregateau pentru urmatoarea repriza din marea finala =))
      :)) (Duminică, 29 mai 2016, 11:39)

thebblack [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

si cat timp o sa zici messy, nu o sa ramai decat alt cocalard...
      • 0 (6 voturi)
        am un motiv in plus acum (Duminică, 29 mai 2016, 13:49)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

"afacerile" murdare ale "vedetei" ... Panama papers... Messy, Messy, Messy!
        • 0 (2 voturi)
          mda (Luni, 30 mai 2016, 21:59)

unul este un evazionist meritand un pic de puscarie, celalalt este un hipster nitel metrosexual, nitel efeminat. pastrand clasa de talent il adaugam pe drogatul nostru national si deja ne ia de la stomac ce inseamna fotbalul din ziua de azi...
  • -3 (7 voturi)
    Anul asta s-au indurat de ei si i-au trimis in (Duminică, 29 mai 2016, 13:09)

finala !

PS. Au vrut sa arate Europei cat de tari sunt, de vreme ce in finala CL joaca locurile de sub ei din campionat !
  • -1 (1 vot)
    catenaccio e urât... (Luni, 30 mai 2016, 9:07)

periscop [utilizator]

... în finală am ținut cu Realul, însă golul marcat de Sergio Ramos a fost din ofsaid,..