Insulele Feroe, ultim hop inainte de Euro 2016 pentru Romania: Adversarii au in lot un tamplar, un electrician si un profesor

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 9:57 Sport | Fotbal

Insulele Feroe
Foto: Dolcesport
Pentru a ajunge la Euro 2016, nationala Romaniei trebuie sa invinga pe terenul echipei Insulelor Feroe, nationala care are in lot doar 8 jucatori profesionisti. Adversara tricolorilor are pe foaia de joc internationali care au urmatoarele meserii: tamplar, electrician si profesor.

Cu o populatie de pana in 50.000 de locuitori, Feroe este una din nationalele care incearca sa isi faca o identitate in fotbalul european. Fotbalul din aceasta tara a crescut mult in ultimii ani, dar cu toate acestea Feroe are in componenta jucatori care au alte meserii de baza: tamplar, electrician si profesor.
 
La ultimul meci din preliminarii, cel cu Ungaria de la Budapesta, Feroe a avut 8 jucatori profesionisti. Intesant este faptul ca golul cu care Feroe a condus la un moment dat cu 1-0 la Budapesta a fost reusit de un electrician (pana la urma, Ungaria s-a impus cu 2-1).

Iata, conform Dolcesport, cu ce se ocupa jucatorii din lotul Insulelor Feroe: 
 
Profesionisti:

Nielsen - Stjarnan
Natestad - Midtjylland
Davidsen - Vejle
Joensen - FC Copenhaga
Balvinsson - Federicia
Bartalsstovu - Levanger
Sorenssen - Vejle
Edmunsson - Vejle

Amatori:

Justinussen - tamplar
Jonas Naes - avocat
Gregersen - functionar public
Vatnhamar - profesor
Jakobsen - electrician
Faero - student.

Meciul Insulele Feroe - Romania se va disputa duminica, 11 octombrie, de la ora 19:00 (ora Romaniei) si va fi in direct pe TVR1 si LiveText pe HotNews.ro.
























3216 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ca sa vezi (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:16)

    daniel [anonim]

    ...asta in timp ce Romania are in lot doar fotbalisti
    • +16 (16 voturi)    
      manelisti (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      si figuranti
      • +8 (8 voturi)    
        :/ (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:14)

        user [anonim] i-a raspuns lui rov

        nu conteaza ce esti, poti fi si gropar, saormar,chitarist sau trompetist.
        conteaza cate goluri da echipa.

        rezultatul spune totul.

        asta nu inteleg asa zisii fotbalisti romani care ne reprezinta la nationala.

        ifose mari ( salarii prea mari ),
        orgolii umflate( lipsa rezultatelor notabile si consistente),
        personalitate exacerbata(aroganta) si
        lipsa efectiva a seriozitatii ( cheflii) ,
        nu ajuta.
        Evident platim rezultatul coruptiei din fotbal,dupa ani si ani de blaturi si de afaceri necurate( fara pic de jena).
        Silă.
        P.S. Pupatul icoanei cu prieteni imaginari nu ajuta,ar trebui sa ii spuna asta cineva si antrenorului.

        O poveste

        "Un rege isi puse curtea la o incercare pentru un post important. Numerosi oameni puternici si intelepti se aflau in jurul lui.
        "Inteleptilor - spuse regele - am o problema si vreau sa vad care dintre voi este in stare sa o rezolve."
        Ii conduse pe oameni la o usa enorma, mai mare decat vazusera vreodata. Regele le explica :
        "Aici vedeti cea mai mare si mai grea usa din regatul meu. Care dintre voi poate sa o deschida ?"
        Unii dintre curteni scuturara doar din cap. Altii, care se numarau printre cei intelepti, se uitara la usa mai de aproape, dar recunoscura ca nu pot sa o faca. Cand inteleptii spusera asta, restul curtii consmiti ca aceasta problema este dificil de rezolvat. Un singur vizir se duse la usa. O examina cu ochii si cu degetele, incerca mai multe posibilitati de a o deschide si, in cele din urma, o trase cu o smucitura puternica. Si usa se deschise. Fusese lasata intredeschisa numai, nu inchisa complet, si nimic altceva nu fusese necesar, decat bunavointa de a realiza ceva si curajul de a actiona cu indrazneala. Regele spuse :
        "Vei primi postul de la curte, pentu ca tu nu te bizui doar pe ceea ce vezi sau auzi; tu iti pui propriile puteri in joc si ai curajul sa risti o incercare "
        • +7 (7 voturi)    
          "poti sa fii si gropar" (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:46)

          anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui user

          Si daca Feroe are si un gropar in lot?
          Groparul nationalei Romaniei.
          • -1 (1 vot)    
            :) (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:33)

            user [anonim] i-a raspuns lui anonimicus

            nu te poti impotrivi destinului.
            groparul asta face intotdeauna, te ingroapa, altfel nu s-ar mai numi gropar, nu?...:))))

            ramine de vazut daca resusesc sa iasa din groapa (intr-un moment de resuscitare).

            sa raminem optimisti, nu?
  • +16 (16 voturi)    
    iar tâmplarii ăștia (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:19)

    berenger [utilizator]

    merită infinit mai mult să câștige meciul decât fițoșii habarniști români
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:24)

    tirolez [utilizator]

    E rusine sa ai o meserie? "Electricianul" care a inscris in meciul cu Ungaria are o echipa de club(B36). Periodic (atunci cand jucam cu Feroe, Lichtenstein etc.) apar articole din astea. De parca a fi fotbalist e ceva select.
    • +9 (9 voturi)    
      Hai, ROMANIA! (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:50)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui tirolez

      Nu mi se pare ca prin acest articol este pus in valoare fotbalistul. Din contra, o rusine este echipa de fotbal a Romaniei, din pacate. Desigur, spun si: "Hai, Romania!". Si la rugby si la fotbal.
  • +9 (9 voturi)    
    am asa un sentiment (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:48)

    Encelade [anonim]

    ca baietii astia de isprava din Feroe o sa-i invete meserie in seara asta pe mardeiasii "profesionisti".
  • +7 (7 voturi)    
    Doi meseriasi buni (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:53)

    ipolitic [utilizator]

    să ai în echipa și te-ai rezolvat: măturător și portar. Nu strica sa ai și niște "măcelari "
    • +1 (1 vot)    
      Dar ar fi buni și ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:59)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      .... doi-trei "greviști" (strikers) :D :D :D
  • +9 (9 voturi)    
    cam asta este (Duminică, 11 octombrie 2015, 11:05)

    mihai [anonim]

    in toate domeniile amatorii de la ei sunt egal la egal cu " profesionistii" nostrii. Sa-mi dea cineva un contraexemplu !
  • +7 (7 voturi)    
    Intelectualii (Duminică, 11 octombrie 2015, 11:24)

    ursul bruno [anonim]

    Inseamna ca intelectual sunt cu mult deasupra fotbalistilor romani.
  • +5 (5 voturi)    
    toti se pricep la fotbal (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cu meseriile e mai greu, unii le au, bravo Feroezilor, da' altii nu, nici macar bacul...
    totusi la romani e invers, din patroni de fotbal au ajuns tamplari care lucreaza moca...da' scriu si carti :)
  • +6 (6 voturi)    
    Asta... (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:12)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...in timp ce ai nostrii nu prea au bacalaureatul...
  • +7 (7 voturi)    
    "meseriasi" (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:51)

    paul [anonim]

    Poate ii da careva o idee lui taica Puiu', in loc de Papp, chipciu si alti "meseriasi", daca ia de la stadion vreun electrician, soferul de la autocar etc si ii baga in lot - oare nu ar juca mai bine ?
  • +1 (1 vot)    
    ! (Duminică, 11 octombrie 2015, 17:06)

    Natasa [utilizator]

    ce lectie buna ar fi pentru nulitatile astea sa ia bataie de la Feroe! Avem rezultate in atatea sporturi si nimeni nu scrie despre atatia sportivi talentati, dar despre papagalii astia plini de bani- naiba stie pentru ce sunt platiti atat!- e plina presa! Prin urmare, hai Feroe!