​VIDEO Robert Lewandowski, omul record: Cinci goluri in noua minute

Miercuri, 23 septembrie 2015, 10:28 Sport | Fotbal

Robert Lewandowski
​Robert Lewandowski a reusit sa marcheze de cinci ori in noua minute, Bayern impunandu-se cu 5-1 in meciul cu VfL Wolfsburg (Bundesliga, etapa a VI-a). De mentionat este faptul ca atacantul a reusit in doar cateva minute sa inscrie de mai multe ori decat Liverpool in sase etape din Premier League.

La pauza, VfL conducea cu 1-0, dar golurile lui Robert ('51, '52, '55, '57, '60) au stabilit invingatoarea.

"Niciodata n-am mai trait asa ceva, nici ca jucator, nici ca antrenor. Cinci goluri in noua minute. Sunt foarte fericit pentru Robert. Am jucat prost pentru 45 de minute, apoi am dat cinci goluri in 9 minute. Nu pot sa explic asta" - Josep Guardiola, antrenor Bayern Munchen.

"Trebuie sa ramanem critici. Lewandowski trebuia sa dea sapte goluri in seara asta. A ratat doua ocazii mari" - Philipp Lahm, capitanul celor de la Bayern Munchen.

Ce recorduri a stabilit Robert:

A marcat in noua minute mai multe goluri decat Liverpool, Newcastle si West Bromwich Albion in sase etape din Premier League.

Polonezul a fost mai eficient in noua minte decat Wayne Rooney in 2015, Mario Balotelli intr-un sezon la Liverpool si decat atacantul danez al formatiei VfL Wolfsburg, Nicklas Bendtner, in peste trei ani (Mediafax).

Cel mai rapid hat-trick (4 minute), cele mai rapide serii de patru, respectiv cinci goluri reusite de un jucator in campionatul german si prima rezerva care marcheaza in Bundesliga mai mult de trei goluri.

• +9 (9 voturi)
    :))) (Miercuri, 23 septembrie 2015, 10:35)

OzzyO [utilizator]

L-am putea transfera și în campionatul României vreo 40 de minute, cât să ia titlul de golgeter.
    • +4 (4 voturi)
      nuuuu (Miercuri, 23 septembrie 2015, 11:27)

Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

Nuuu, ca de vine aici sigur ajunge betiv si cu toate panaramele dupa el. Strici viata saracului om.
  • -11 (13 voturi)
    blat pe fata (Miercuri, 23 septembrie 2015, 10:52)

thrrtfhrh [anonim]

cine-i mai crede pe nemtii astia mincinosi? hai cu noxeleeee
    • +5 (7 voturi)
      aoleo (Miercuri, 23 septembrie 2015, 11:21)

andrei [anonim] i-a raspuns lui thrrtfhrh

vorbi ala cinstit 100%. daca au manevrat unii niste cifre, gata, toata natia e corupta. asta venita de la romani, cunoscuti indeobste pt cinste si corectitudine pe tot mapamondul, lol.

si iti dai seama, pana la noxe, toti nemtii erau cinstiti, brusc, dupa, toti sunt blatisti. halal logica. nu ti-e jena cu ea?
      Blat clar (Miercuri, 23 septembrie 2015, 12:27)

OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui thrrtfhrh

Cred că vor să-l scoată Gheata de aur pe Lewandowki :)))
  • +3 (3 voturi)
    Omul n-are timp de pierdut, (Miercuri, 23 septembrie 2015, 11:41)

BobMuller [utilizator]

o ora si jumatate e prea mult, dati-i 5 minute, nu-i trebuie mai mult xD
  • -3 (5 voturi)
    Dudu Georgescu (Miercuri, 23 septembrie 2015, 13:34)

Juan Golgeteru' [anonim]

... si Dudu Georgescu a marcat 5 goluri intr-un meci cu Olimpia Satu Mare, acu nu stiu cati ani... mare scofala :P
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:51)

Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Juan Golgeteru'

Si eu am marcat in fata blocului 5 goluri intr-un meci. Dar nici in fata blocului nu cred ca am facut-o in 9 minute. Aici e marea scofala :-)
    Link bun (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:52)

Ovidiu M [utilizator]

Link-ul din articol nu mai este bun. Se gasesc pe youtube o gramada de alte video-uri, dar cel de mai jos este singurul pe care l-am gasit sa cuprinda toate cele 9 minute, asa cum s-au scurs ele.