UPDATE Copa America a debutat in aceasta seara cu meciul Chile-Ecuador 2-0: Brazilia, Argentina si Uruguay, marile favorite - Messi, Neymar, Falcao, Higuain, Aguero, James Rodríguez si Edinson Cavani - Vedetele competitiei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 4:03 Sport | Fotbal



Editia cu numarul 44 a Copei America a debutat joi searaa, marile favorite fiind, ca intotdeauna, Brazilia si Argentina. Competitia este gazduita de Chile, iar la start de afla 12 echipe (se va disputa intre 11 iunie si 4 iulie).

In meciul de deschidere de la Copa America, echipa gazda, Chile, s-a impus cu 2-0 in fata Ecuadorului. Arturo Vidal a deschis scorul in minutul 67 dintr-un penalti usor acorat, iar Vargas a inchis tabela in minutul 84 cu un sut la coltul lung. 

In Romania, competitia poate fi urmarita in direct pe Digisport.

Prima editie a Copei America a fost consemnata in anul 1916, fiind gazduita de Argentina. Campioana s-a incununat Uruguayul.

Copa America se desfasoara o data la patru ani (nu a fost mereu asa), la start gasindu-se 12 echipe - 10 din America de Sud si doua invitate. Pana in acest moment, trofeul a fost castigat doar de echipe din America de Sud. 

Cele doua invitate din acest turneu sunt Mexic si Jamaica (ambele din CONCACAF).

Ultima editie (cea din 2011) a avut loc in Argentina, iar trofeul a fost castigat de Uruguay. Pe doi a incheiat competitia Paraguay, pe trei Peru, iar pe patru Venezuela.

Brazilia si Argentina (desi nu au cele mai multe trofee castigate) sunt marile favorite la startul fiecarei editii din Copa America. La aceasta editie, din lotul Argentinei nu vor lipsi jucatori precum Lionel Messi, Gonzalo Higuain, Sergio Aguero, Javier Pastore, Carlos Tevez, Angel Di Maria si Ezequiel Lavezzi. Brazilia se va baza, printre altii, pe David Luiz, Thiago Silva, Fred, Coutinho, Felipe Anderson, Fernandinho, Robinho si Neymar. 

Columbia ii are in lot pe Radamel Falcao, Jackson Martinez, Luis Muriel, Carlos Bacca, Juan Guillermo Cuadrado si James Rodríguez.

Uruguayul se poate lauda cu jucatori precum Fernando Muslera, Diego Godin, Christian Stuani, Maxi Pereira si Edinson Cavani. 

Cum arata cele trei grupe

Grupa A: Chile, Mexic, Bolivia, Ecuador
Grupa B: Argentina, Uruguay, Paraguay, Jamaica
Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela

Unde se va juca:

Antofagasta - "Estadio Regional" - Capacitate 21,178 de locuri


Viña del Mar - "Estadio Sausalito" - Capacitate 22,340 de locuri


Santiago - "Estadio Nacional" - 48,665 de locuri


Santiago - "Estadio Monumental David Arellano" - 47,347 de locuri


Concepción - "Estadio Municipal de Concepción" - 30,448 de locuri


La Serena - "Estadio La Portada" - 17,194 de locuri


Valparaíso - "Estadio Elías Figueroa" - 20,575 de locuri


Rancagua - "Estadio El Teniente" - 15,252 de locuri


Temuco - "Estadio Municipal Germán Becker" - 18,936 de locuri.

*Sursa fotografiilor: Wikipedia.

Cine a castigat Copa America:

15 titluri - Uruguay
14 titluri - Argentina
8 titluri - Brazilia
2 titluri - Peru, Paraguay
1 titlu - Columbia, Bolivia

Programul meciurilor de la Copa America, editia din 2015
* conform Digisport:


Grupa A: Chile, Mexic, Bolivia, Ecuador

12 iunie, ora 02:30, Santiago: Chile - Ecuador
13 iunie, ora 02:30, Vina del Mar: Mexic - Bolivia
16 iunie, ora 00:00 Valparaiso: Ecuador - Bolivia
16 iunie, ora 02:30, Santiago: Chile - Mexic
20 iunie, ora 00:00, Rancagua: Mexic - Ecuador
20 iunie, ora 00:00, Santiago: Chile - Bolivia

Grupa B: Argentina, Uruguay, Paraguay, Jamaica

13 iunie, ora 22:00, Antofagasta: Uruguay - Jamaica
14 iunie, ora 00:30, La Serena: Argentina - Paraguay
17 iunie, ora 00:00, Antofagasta: Paraguay - Jamaica
17 iunie, ora 02:30, La Serena: Argentina - Uruguay
20 iunie, ora 22:00, La Serena: Uruguay - Paraguay
21 iunie, ora 00:30, Vina del Mar: Argentina - Jamaica

Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela

14 iunie, ora 22:00, Rancagua: Columbia - Venezuela
15 iunie, ora 00:30, Temuco: Brazilia - Peru
18 iunie, ora 03:00, Santiago: Brazilia - Columbia
19 iunie, ora 02:30, Valparaiso: Peru - Venezuela
21 iunie, ora 22:00, Temuco: Columbia - Peru
22 iunie, ora 00:30, Santiago: Brazilia - Venezuela

* Se califica automat primele doua clasate din cele trei grupe, in timp ce ultimele doua care vor intregi tabloul "sferturilor" vor fi stabilite din cele trei echipe care vor incheia pe locul trei (un clasament in trei, din care primele doua merg mai departe).

Sferturi de finala

1 - 25 iunie, ora 02:30, Santiago: Castigatoarea grupa A - Locul 3 grupa B/C

2 - 26 iunie, ora 02:30, Temuco: Locul 2 grupa A - Locul 2 grupa C

3 - 27 iunie, ora 02:30, Vina del Mar: Castigatoarea grupa B - Locul 3 grupa A/C

4 - 28 iunie, ora 00:30, Concepcion: Castigatoarea grupa C - Locul 2 grupa B

Semifinale

30 iunie, ora 02:30, Santiago: Castigatoarea sfert de finala 1 - Castigatoarea sfert de finala 2

1 iulie, ora 02:30, Concepcion: Castigatoarea sfert de finala 3 - Castigatoarea sfert de finala 4

Finala mica - 4 iulie, ora 02:30, Concepcion
Finala mare - 4 iulie, ora 23:00, Santiago.


Loturile celor 12 echipe care vor lua parte la Copa America:
* in ordine alfabetica

Argentina

Portari: Sergio Romero (Sampdoria), Nahuel Guzman (Tigres), Mariano Andujar (Napoli)

Fundasi: Pablo Zabaleta (Manchester City), Facundo Roncaglia (Genoa), Ezequiel Garay (Zenit), Martin Demichelis (Manchester City), Nicolas Otamendi (Valencia), Marcos Rojo (Manchester United), Milton Casco (Newell's)

Mijlocasi: Javier Mascherano (Barcelona), Lucas Biglia (Lazio), Ever Banega (Sevilla), Roberto Pereyra (Juventus), Fernando Gago (Boca), Angel Di María (Manchester United), Erik Lamela (Tottenham), Javier Pastore (PSG)

Atacanti: Lionel Messi (Barcelona), Sergio Aguero (Manchester City), Carlos Tevez (Juventus), Ezequiel Lavezzi (PSG), Gonzalo Higuain (Napoli). Antrenor: Gerardo Martino

Bolivia

Portari: Jose Penarrieta (Oriente Petrolero), Romel Quinonez (Bolivar), Hugo Suarez (Blooming)

Fundasi: Marvin Bejarano (Oriente Petrolero), Cristian Coimbra (Blooming), Ronald Eguino (Bolivar), Miguel Hurtado (Blooming), Leonel Morales (Blooming), Ronald Raldes (Oriente Petrolero), Edemir Rodriguez (Bolivar), Edward Zenteno (Wilstermann)

Mijlocasi: Danny Bejarano (Oriente Petrolero), Jhasmani Campos (Bolivar), Alejandro Chumacero (The Strongest), Pablo Escobar (The Strongest), Sebastian Gamarra (AC Milan), Damian Lizio (O'Higgins), Damir Miranda (Bolivar), Martin Smedberg (IFK Goteborg), Walter Veizaga (The Strongest)

Atacanti: Marcelo Martins Moreno (Changchun Yatai), Ricardo Pedriel (Mersin Idmanyurdu), Alcides Pena (Oriente Petrolero). Antrenor: Mauricio Soria

Brazilia

Portari: Jefferson (Botafogo), Marcelo Grohe (Gremio), Neto (Fiorentina)

Fundasi: Fabinho (Monaco), Filipe Luis (Chelsea), Danilo (Real Madrid), David Luiz (PSG), Marquinhos (PSG), Thiago Silva (PSG), Miranda (Atletico Madrid)

Mijlocasi: Elias (Corinthians), Fernandinho (Manchester City), Casemiro (Porto), Willian (Chelsea), Philippe Coutinho (Liverpool), Everton Ribeiro (Al-Ahli), Douglas Costa (Shakhtar Donetsk), Fred (Shakhtar Donetsk)

Atacanti: Neymar (Barcelona), Robinho (Santos), Roberto Firmino (Hoffenheim), Diego Tardelli (Shandong Luneng). Antrenor: Carlos Dunga

Chile

Portari: Claudio Bravo (Barcelona), Paulo Garces (Colo-Colo), Johnny Herrera (Universidad de Chile)

Fundasi: Miiko Albornoz (Hannover), Mauricio Isla (Juventus), Gonzalo Jara (Mainz), Gary Medel (Inter), Eugenio Mena (Cruzeiro), Jose Rojas (Universidad de Chile)

Mijlocasi: Charles Aránguiz (Internacional), Jean Beausejour (Colo-Colo), Carlos Carmona (Atalanta), Marcelo Díaz (Hamburg), Matías Fernandez (Fiorentina), Felipe Gutiérrez (Twente), Arturo Vidal (Juventus), David Pizarro (Fiorentina), Jorge Valdivia (Palmeiras)

Atacanti: Alexis Sánchez (Arsenal), Eduardo Vargas (Napoli), Angelo Henríquez (Dinamo Zagreb), Mauricio Pinilla (Atalanta), Edson Puch (Huracan). Antrenor: Jorge Sampaoli

Columbia

Portari: Cristian Bonilla (Equidad), David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Atlético Nacional)

Fundasi: Darwin Andrade (Standard Liege), Santiago Arias (PSV), Pablo Armero (Flamengo), Pedro Franco (Besiktas), Jeison Murillo (Granada), Carlos Valdes (Nacional), Cristian Zapata (Milan), Camilo Zuniga (Napoli)

Mijlocasi: Edwin Cardona (Monterrey), Juan Cuadrado (Chelsea), Alexander Mejia (Monterrey), James Rodríguez (Real Madrid), Carlos Sanchez (Aston Villa), Edwin Valencia (Santos)

Atacanti: Carlos Bacca (Sevilla), Radamel Falcao (Monaco), Teofilo Gutierrez (River Plate), Victor Ibarbo (Roma), Jackson Martinez (Porto), Luis Muriel (Sampdoria). Antrenor: Jose Pekerman

Ecuador

Portari: Alexander Domínguez (Liga de Quito), Esteban Dreer (Emelec), Librado Azcona (Independiente del Valle)

Fundasi: Juan Carlos Paredes (Watford), Frickson Erazo (Gremio), Gabriel Achilier (Emelec), Jhon Narváez (Emelec), Oscar Bagüí (Emelec), Walter Ayoví (Pachuca), Arturo Mina (Independiente del Valle), Mario Pineida (Independiente del Valle)

Mijlocasi: Christian Noboa (PAOK), Renato Ibarra (Vitesse), Pedro Larrea (Liga de Loja), Pedro Quinonez (Emelec), Osbaldo Lastra (Emelec), Fidel Martínez (Pumas), Jonathan Gonzáles, (Universidad de Guadalajara), Juan Cazares (Banfield)

Atacanti: Enner Valencia (West Ham), Jaime Ayoví (Godoy Cruz), Jefferson Montero (Swansea), Miller Bolanos (Emelec). Antrenor: Gustavo Quinteros

Jamaica

Portari: Ryan Thompson (Pittsburgh Riverhounds), Duwayne Kerr (Sarpsborg 08), Dwayne Miller (Syrianska)

Fundasi: Wes Morgan (Leicester City), Jermaine Taylor (Houston Dynamo), Michael Hector (Reading), Daniel Gordon (Karlsruher), Adrian Mariappa (Crystal Palace), Hughan Gray (Waterhouse FC), Kemar Lawrence (New York Red Bulls)

Mijlocasi: Je-Vaughn Watson (FC Dallas), Rodolph Austin (Leeds United), Joel Grant (Yeovil), Lance Laing (FC Edmonton), Garath McCleary (Reading), Joel McAnuff (Leyton Orient)

Atacanti: Allan Ottey (Mobay United), Giles Barnes (Houston Dynamo), Darren Mattocks (Vancouver), Simon Dawkins (Derby County), Deshorn Brown (Valarenga), Romeo Parkes (Isidro Metapan), Dino Williams (Mobay United). Antrenor: Winfried Schafer

Mexic

Portari: Jose Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Meliton Hernandez (Veracruz)

Fundasi: George Corral (Queretaro), Gerardo Flores (Cruz Azul), Rafael Marquez (Verona), Hugo Ayala (UANL), Julio Dominguez (Cruz Azul), Carlos Salcedo (Guadalajara), Miguel Angel Herrera (Pachuca), Adrian Aldrete (Santos Laguna), Efrain Velarde (Monterrey)

Mijlocasi: Mario Osuna (Queretaro), Juan Carlos Medina (Atlas), Javier Guemez (Tijuana), Jesus Manuel Corona (FC Twente), Javier Aquino (Rayo Vallecano), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Guadalajara)

Atacanti: Raul Jimenez (Atletico Madrid), Eduardo Herrera (UNAM), Enrique Esqueda (UANL), Vicente Matias Vuoso (Chiapas). Antrenor: Miguel Herrera

Paraguay

Portari: Justo Villar (Colo Colo), Anthony Silva (Independiente Medellín), Alfredo Aguilar (Guaraní)

Fundasi: Paulo Da Silva (Toluca), Marcos Caceres (Newell's Old Boys), Pablo Aguilar (America), Miguel Samudio (America), Ivan Píris (Udinese), Fabian Balbuena (Libertad), Bruno Valdez (Cerro Porteno)

Mijlocasi: Víctor Caceres (Flamengo), Osvaldo Martinez (América), Nestor Ortigoza (San Lorenzo), Richard Ortiz (Toluca), Oscar Romero (Racing), Osmar Molinas (Libertad), Eduardo Aranda (Olimpia)

Atacanti: Roque Santa Cruz (Cruz Azul), Lucas Barrios (Montpellier), Nelson Haedo Valdez (Eintracht Frankfurt), Edgar Benítez (Toluca), Derlis González (FC Basel), Raul Bobadilla (Augsburg) Antrenor: Ramón Díaz

Peru

Portari: Pedro Gallese (Juan Aurich), Diego Penny (Sporting Cristal), Salomon Libman (Cesar Vallejo)

Fundasi: Luis Advincula (Vitoria Setubal), Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt), Pedro Requena (Cesar Vallejo), Hansell Riojas (Cesar Vallejo), Christian Ramos (Juan Aurich), Yoshimar Yotun (Malmö), Jair Cespedes (Juan Aurich)

Mijlocasi: Josepmir Ballon (Sporting Cristal), Edwin Retamoso (Real Garcilaso), Carlos Lobaton (Sporting Cristal), Carlos Ascues (Melgar), Joel Sanchez (Universidad San Martín de Porres), Paolo Hurtado (Pacos de Ferreira), Juan Manuel Vargas (Fiorentina), Christian Cueva (Alianza Lima), Cristian Benavente (Real Madrid Castilla), Paulo Albarracin (Alianza Lima)

Atacanti: Andre Carrillo (Sporting CP), Jefferson Farfan (Schalke), Paolo Guerrero (Corinthians), Claudio Pizarro (Bayern Munich), Yordy Reyna (RB Leipzig). Antrenor: Ricardo Gareca

Uruguay

Portari: Fernando Muslera (Galatasaray), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad)

Fundasi: Maxi Pereira (Benfica), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Diego Godin (Atletico Madrid), Sebastian Coates (Sunderland), Gaston Silva (Torino), Alvaro Pereira (Estudiantes), Mathias Corujo (Universidad de Chile), Jorge Fucile (Nacional)

Mijlocasi: Alvaro Gonzalez (Torino), Carlos Sanchez (River Plate), Egidio Arevalo Rios (UANL), Guzman Pereira (Universidad de Chile), Nicolas Lodeiro (Boca Juniors), Cristian Rodriguez (Gremio), Giorgian De Arrascaeta (Cruzeiro)

Atacanti: Diego Rolan (Bordeaux), Jonathan Rodriguez (Benfica), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Christian Stuani (Espanyol), Abel Hernandez (Hull City). Antrenor: Oscar Tabarez

Venezuela

Portari: Alain Baroja (Caracas), Wuilker Farinez (Caracas), Daniel Hernandez (Tenerife)

Fundasi: Gabriel Cichero (Mineros de Guayana), Grenddy Perozo (Ajaccio), Andres Tunez (Buriram United), Wilker Angel (Deportivo Tachira), Roberto Rosales (Malaga), Fernando Amorebieta (Middlesbrough), Oswaldo Vizcarrondo (Nantes)

Mijlocasi: Rafael Acosta (Mineros de Guayana), Ronald Vargas (Baliskersirspor), Franklin Lucena (Deportivo La Guaira), Cesar Gonzalez (Deportivo Táchira), Tomas Rincon (Genoa), John Murillo (Zamora), Luis Manuel Seijas (Santa Fe), Juan Arango (Tijuana), Alejandro Guerra (Atletico Nacional)

Atacanti: Gelmin Rivas (Deportivo Táchira), Nicolas "Miku" Fedor (Rayo Vallecano), Josef Martínez (Torino), Salomon Rondon (Zenit). Antrenor: Noel Sanvicente.
























9672 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version