Formatia Spaniei a invins echipa Danemarcei cu scorul de 29-22 si s-a calificat in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Ungaria si Croatia - EURO 2014, miercuri seara, la Debrecen, victorie in urma careia Romania a iesit din calculele pentru locurile 5-6, potrivit Agerpres.

Romania la CE de handbal femininFoto: huncro2014.ehf-euro.com

Suedia a prins si ea semifinalele, desi a fost invinsa de Muntenegru cu 30-29, insa a fost ajutata de victoria Frantei in fata Olandei, cu 20-18.

Meciul a fost echilibrat in primele sale aproximativ 20 de minute, dupa care ibericele s-au desprins la 12-9 (26), iar la pauza conduceau cu 15-12. Diferenta a crescut la zece goluri in partea secunda, 28-18 (54), iar in cele din urma Spania s-a impus cu 29-22.

In ultimul meci din grupa 1 principala, Norvegia, care castigase toate partidele de pana acum, a controlat debutul confruntarii cu Ungaria, a condus cu 4-1 (min. 4), 7-4 (11), 11-8 (20), dar gazdele au trecut in avantaj pe finalul primei reprize, 12-11 (27), iar la pauza aveau un avans confortabil, 15-11. Norvegia, lipsita de motivatie dupa ce avea asigurata calificarea in semifinale si castigarea grupei, nu a reusit sa revina pe tabela, astfel ca Ungaria s-a impus in cele din urma cu scorul de 29-25.

In clasamentul final al Grupei 1 principale, primul loc a fost ocupat de Norvegia, cu 8 puncte, urmata de Spania, 6 puncte, Ungaria, 6 p, Danemarca, 5 p, Romania, 5 p, Polonia, 0 p.

In Grupa a doua principala, in care Germania a surclasat Slovacia cu 36-22, primul loc a fost ocupat de Muntenegru, campioana en titre, cu 8 puncte, urmata de Suedia, 7 p, Franta, 7 p, Olanda, 5 p, Germania, 3 p, Slovacia, 0 p. In caz de egalitate de puncte departajarea s-a facut in functie de rezultatul direct, iar al doilea criteriu a fost golaverajul general.

Vineri, Ungaria si Franta vor juca pentru locurile 5-6 (16,30, ora Romaniei), iar in semifinale se vor intalni Norvegia cu Suedia (19,00) si Muntenegru cu Spania (21,30).