Final de telenovela: Victor Piturca ramane selectionerul nationalei Romaniei

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 11 septembrie 2014, 12:47 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: frf.ro
Dorit cu insistenta de echipa Al Ittihad, Victor Piturca a ales sa ramana pe banca tehnica a nationalei Romaniei, informeaza site-ul oficial al Federatiei Romane de Fotbal.

Banii, motivul pentru care a ramas selectioner


Conducerea clubului Al Ittihad a incercat, mai multe zile, sa obtina serviciile antrenorului Victor Piturca. Selectionerul are contract cu Federatia Romana de Fotbal pana la 30 noiembrie 2016 si, conform intelegerii cu FRF, valoarea despagubirii pe care ar fi trebuit sa o achite forului in cazul rezilierii unilaterale a contractului sau de munca in acest moment se ridica la 1,4 milioane de euro, sustine Mediafax.

Victor Piturca a negociat, marti si miercuri, cu presedintele FRF, Razvan Burleanu, care a acceptat ruperea contractului in schimbul sumei de un milion de euro, dar clubul saudit era de acord sa plateasca doar 400.000 de euro.

Dupa discutiile de marti, FRF a dat publicitatii un comunicat in care a precizat ca doreste sa continue colaborarea cu Victor Piturca.

Sub conducerea lui Piturca, nationala Romaniei a debutat, duminica, la Pireu, cu o victorie, scor 1-0, in fata Greciei, in Grupa F a preliminariilor CE din 2016.






















2793 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    ... (Joi, 11 septembrie 2014, 12:53)

    rocknum [utilizator]

    normal :)
    la cati bani ar trebui sa dea sa plece, e mai rentabil sa ramana :)
    Oricum eu daca as fi in locul lui burleanu, as renunta la clauza aia, numa sa il vad plecat pe gropar de la nationala
  • +9 (11 voturi)    
    nu pleaca animalu' de langa stana (Joi, 11 septembrie 2014, 12:54)

    rov [utilizator]

    de paduchi scapam cu greu. din cauza lor fotbalul romanesc a disparut din preferintele romanilor.
  • +9 (9 voturi)    
    in loc de sampon (Joi, 11 septembrie 2014, 13:03)

    Berzelius [utilizator]

    Spalati-va pe cap cu el!
  • +6 (6 voturi)    
    MOTIVATIE (Joi, 11 septembrie 2014, 13:07)

    kripton [utilizator]

    omul are un orgoliu imens;prefera sa renunte la banii arabilor [o multime de bani......] pt a-si lua revansa la nationala. omul e gambler,joaca totul pe o carte,risca sa ajunga sarac la batranete pt inca o ocazie de a ne dovedi cat de bun este [noi nu am inteles dar el insista sa ne arate cum stau lucrurile]
    Daca o da in bara si de data asta,e posibil sa-si traga un glonte in gura....
    • +1 (1 vot)    
      NU stiu cat orgoliu si cat sanse calculate (Joi, 11 septembrie 2014, 13:58)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Cat ia de la Federatie stand degeaba + prime de calificare (avem o grupa mai mult decat accesibila si cu echipe in schimbare de generatie si peridere de ritm), cam atat ar fi luat la Arabi muncind de dimineata pana seara. Sa nu mai pui ca aici nu il intreaba nimeni ce a facut azi, ce plan are pentru maine - aici e in tara lui la FRF. Pe cand acolo ar fi fost monitorizat si cat sta pe buda.
      Asa ca a pus omul in balanta confortul, lipsa de presiune (ce scriem noi pe bloguri si ce scandam nu e presiune pt unul ca Piturca!) si munca depusa la FRF vs strictetea, presiunea si munca ce trebuie depusa la arabi. Si a plusat cat l-a tinut - daca merge, merge. "Daca dau aia banii, ii iau, nu fac nimic si plec bogat. Zic ca nu m-am adaptat sau ca nu am avut timp sau ca nu am avut echipa. Daca nu dau aia banii, ma laud ca sunt patriot si ca sunt om de cuvant - imi duc contractul pana la capat."
      Indiferent de rezultate, din pacate...

      In opinia mea Razvan Burleanu e direct vinovat pentru ce se va intampla cu nationala. Se pare Victor si Razvan sunt doua nume de rau augur pentru Romania...
  • +3 (3 voturi)    
    ghinion (Joi, 11 septembrie 2014, 13:19)

    methylique [utilizator]

    Ce ghinion are țara asta!
  • +5 (5 voturi)    
    si uite asa... (Joi, 11 septembrie 2014, 13:23)

    minos [utilizator]

    ....datorita meciului foarte, foarte prost facut de greci, Piturca crede ca este bun si ramane la nationala.
    Putea sa plateasca el difereneta din salariul viitor si iesea mai bine, dar el a vrut sa plateasca tot arabii sau sa renunte federatia la clauza. dar el nu a vut sa renunte cand a fost cazul.
    Mircea Sandu sa ne traiasca ca i-a facut un asemenea contract pana, atentie, pe 30 noiembrie 2016, adica, se va incepe cu el si campania de claificare pt CM din 2018(primele meciuri se vord isputa in toamna 2016). mai bine l-ar numi antrenor pe viata.....
  • 0 (0 voturi)    
    o zi trista... (Joi, 11 septembrie 2014, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    pentru fotbalul romanesc
  • 0 (0 voturi)    
    NUUUUUUUUUUUUU (Joi, 11 septembrie 2014, 14:03)

    Calinul [utilizator]

    Te rog pleaca fac cinste cu biletul de avion!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Lapusneanu 2 (Joi, 11 septembrie 2014, 14:59)

    Gotal [utilizator]

    Chiar mi-am facut sperante ca pleaca. O natie intreaga il vrea plecat dar el tot ramane. A citit prea mult despre Lapusneanu :) Nu se poate sa fie asa de nesimtit dar iata ca ...