Presedintele Bayern Munchen, condamnat la 3 ani si sase luni de inchisoare pentru evaziune fiscala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 13 martie 2014, 15:12 Sport | Fotbal

Uli Hoeness
Foto: Agerpres
Uli Hoeness, presedintele clubului de fotbal Bayern Munchen, a fost condamnat joi in Germania la 3 ani si sase luni de inchisoare pentru evaziune fiscala, anunta Reuters. Hoeness a pledat vinovat in procesul care a inceput luni, 10 martie, si in care este acuzat de evaziune fiscala in valoare de 18,5 milioane de euro.

Procurorii au sustinut in fata judecatorilor ca recunoasterea faptei de catre Hoeness - si anume ca nu si-a platit taxele - a fost incompleta si de aceea el nu poate beneficia de amnistie. Reamintim ca Hoeness a recunoscut ca nu a platit taxe pe venit in valoare de 27.2 milioane de euro, bani ascunsi in conturi bancare din Elvetia.

Hoeness este un fost jucator legendar, fiind unul dintre artizanii cistigarii Campionatului Mondial de Fotbal in 1974.

In varsta de 61 de ani, Hoeness a fost pus sub acuzare pentru evaziune fiscala in data de 30 iulie 2013.

Dosarul Hoeness a dus la sute de autodenunturi din partea altor evazionisti, anunta Reuters.


Recomandari:
Citeste pe GSP:
Maria Andries intreaba ce e mai socant: "Ca nemtii isi trimit valorile dupa gratii sau ca procesele dureaza atit de putin?"
























7650 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    sa initiem o petitie (Joi, 13 martie 2014, 15:14)

    zaboo [utilizator]

    sa fie gratiat, sarmanul
  • +11 (13 voturi)    
    Petitie ? (Joi, 13 martie 2014, 15:18)

    titiacs [utilizator]

    Ceva petitie de gratiere ? doar a fost CAMPION MONDIAL si EUROPEAN ! Pai se poate ? Unde e recunostinta ? gicutzii si jiji nostri plus memeii nu mai au pasta-n pix de cite petitii au scris !
  • +8 (10 voturi)    
    ce chestie.. (Joi, 13 martie 2014, 15:19)

    alin gr [utilizator]

    ce chestie dom'le,au inceput nemtii sa ne imite,baga si ei jmecherii din fotbal la brutarie...
  • +5 (9 voturi)    
    A3&Romaniatv&Zgonea&"Doctorul"gratiere (Joi, 13 martie 2014, 15:21)

    Plagarus [utilizator]

    Daca isi iubeste tzara (vorba "rejelui" ), daca este la prima evaziune, daca a adus glorie Republicii si daca a " turnat" pt. binele societatii, trebuie GRATIAT !
    PETITIE din partea conationalilor omenosi !
  • +5 (7 voturi)    
    Vai dar cum se poate asa ceva (Joi, 13 martie 2014, 15:24)

    Alor [utilizator]

    Cum nemtii nu fac si ei o emisiune tip gadea sa ceara gratierea, mari oameni de sport din germania nu dau telefoane in emisiune sa -si exprime indignarea .Cum pentru atitia bani pe careprobalil ca ia si returnat inapoi sa faca omul puscarie ? Dace mandrie a adus acest club Germaniei cate cupe au castigat ei, cum sa faca puscarie si la virsta lui? Hai cu gratierea
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 13 martie 2014, 15:25)

    Xorciser [utilizator]

    Sa il gratieze si pe el...
  • +12 (12 voturi)    
    huh? (Joi, 13 martie 2014, 15:30)

    gechi [utilizator]

    cum adica "a pledat vinovat"? Astia in Germania n-au auzit de basism sau proces politic? Vai de mama lor...
    • +2 (2 voturi)    
      Ai uitat? (Joi, 13 martie 2014, 19:23)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      Angela Merkel e basista dupa crin si dottore ponta.
  • +11 (11 voturi)    
    merita remarcat (Joi, 13 martie 2014, 15:32)

    DanDa [utilizator]

    Doar atat merita remarcat: "a fost condamnat joi in Germania la 3 ani si sase luni de inchisoare pentru evaziune fiscala, anunta Reuters. Hoeness a pledat vinovat in procesul care a inceput luni, 10 martie"

    Asadar procesul a inceput luni si joi a fost terminat. La noi, intr-un caz similar a durat ... cine mai stie exact ... 7-8 ani. Cam asta.
  • +11 (11 voturi)    
    foarte simplu (Joi, 13 martie 2014, 15:34)

    un dac [utilizator]

    1. Procesul a durat mai putin de 1 an.
    2. "Recunoasterea faptei de catre Hoeness - si anume ca nu si-a platit taxele - a fost incompleta si de aceea el nu poate beneficia de amnistie".
    3. Jucator celebru intr-o tara care are fotbal pe bune, nu ca la noi.
    4. Puscarie.
  • +18 (18 voturi)    
    Antena 3 (Joi, 13 martie 2014, 15:34)

    CatalinPetrica [anonim]

    Mai astia de la Antena 3, ati vazut ce mana lunga are Basescu pana si pe nemti ii baga la puscarie dupa ce le face dosare politice
  • +6 (6 voturi)    
    ... în "rândul lumii"... (Joi, 13 martie 2014, 15:40)

    periscop [utilizator]

    ... uite că se întâmplă și la case mai mari !...
  • +6 (6 voturi)    
    Da. (Joi, 13 martie 2014, 15:41)

    FlorianDanut [anonim]

    Uite,cum se face justitie la,, case mari".
  • +9 (9 voturi)    
    alo, justiția din RO, așa se face treaba = 9luni (Joi, 13 martie 2014, 15:42)

    visio [utilizator]

    nu ca voi, că durează mia de ani....
  • +5 (9 voturi)    
    cerem gratierea lui (Joi, 13 martie 2014, 15:53)

    GeorgeT [utilizator]

    A adus clubul la cele mai inalte rezultate posibile, este un erou.
  • +9 (11 voturi)    
    sunt sigur ca se va face... (Joi, 13 martie 2014, 15:55)

    exilatul [utilizator]

    o petitie pt gratierea lui...ce justitie de "r-hat"...auzi la ei ... sa termine un proces in 4 zile...pai sa vina la "scolarizare" in rom , avocatii si judecatorii din germania ca sa invete cum se prelungeste un proces pina se prescriu faptele...ce fraieri..
  • +10 (14 voturi)    
    Sa iasa Zgonea sa ceara gratierea (Joi, 13 martie 2014, 15:58)

    alex4321 [utilizator]

    //--------------------
    1. Sa iasa Zgonea seralistul care "a muncit
    de mic" si sa-i ceara lui Merkel gratierea
    "unui mare fotbalist" de care "Merkel nu are pic de mila"

    //--------------------
    1. Iar PSD-ul cu Ungurii (mai ales cu "consiliere" Frunda) sa faca repede o lege de Amnistie
    pentru Germania "ca tot sunt pline inchisorile din Germania" si o sa trimita la UE la Schulz, sa-i ceara lui Merkel sa o puna in practica "ca se-ncalca drepturile detinutilor in Germania"

    //--------------------
    2. Pe seara sa faca Antena 3 o emisiune dedicata "bietului Uli"
    victima "Barbarei Merkel" si a unui "proces trucat"

    Si sa planga pastorul pocait Gadea
    "pe umarul pozei lui Uli" iar Ciuvica sa ne explice cum
    Merkel "cea care a avut legaturi de mica cu STASI fiind din Germania de Est"
    si care e "pe-o mana cu Basescu, Basescu care avea si el legaturi cu Securitatea inca de cand era pe la Anvers"
    si care "amandoi au subjugat Justitiile din
    Germania si Romania", si care acum au ajuns cu tupeul "pana acolo" incat "sa-i condamna miseleste
    pe marii sportivi ai Tarilor lor".
    //--------------------
    3. Iar pensionarii "generatiei-Stalin", a caror telecomanda s-a stricat de mult) o sa asigure
    ratingul maxim al A3 a unei astfel de emisiuni de mare succes.
    rating pe care o sa ni-l arate Badea satisfacut
    la miezul noptii si o sa vedem pe rating cum 1 milion
    de pensionari din cele 4.5 milioane au plans
    alaturi de Pastor "pe umarul lui ULI"
    //---------------------
    3. Iar Ghita-TV va face o emisiune dedicata "familiei
    bietului Uli" familie care deja umbla cu "cererile de
    gratiere" pe la "Cruda Merkel" care "de cruda si nemiloasa ce este" nu-i va baga in seama spre disperarea Crainicilor plangaciosi de la RTV
    si a Psihologilor de tot felul care il vor caina pe "bietul ULI" care "e afectat psihic profund" de cand a ajuns in inchisoare...
  • +4 (6 voturi)    
    Sa fie gratiat... (Joi, 13 martie 2014, 15:58)

    BogdanIoanei [anonim]

    Nu imi fac griji...sigur vor face nemtii o petitie prin care vor cere gratierea lui Hoeness de catre Merkel...da asa e normal..omul a gresit..justitia a demonstrat asta dar totusi e o legenda, o somitate!
  • -12 (12 voturi)    
    cititi bine de tot (Joi, 13 martie 2014, 16:04)

    pecereu [utilizator]

    Recunosterea faptelor incomplet nu duce la amnistie ,deci daca recunostea nu era inchis.
    A platit cu 3 ani de inchisoare furt de 27,2 milioane euro in Germania si la noi pentru muuult mai putin 10 milioane au fost bagati 8 oameni la inchisoare .
    La noi daca recunosti ca nu ai platit taxele tot te baga la parnaie si iti ia si banii,justitia basista.
    • +8 (8 voturi)    
      peceristule (Joi, 13 martie 2014, 16:30)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      comparatia cu banii este ridicola. Si postacii din Germania primesc mai multi bani decat primesti tu, asta e, diferenta de nivel de trai.

      In rest, ce sa zic, daca nici cand citesti atent nu intelegi, lasa-te!
    • +10 (10 voturi)    
      Citește tu mai bine ... (Joi, 13 martie 2014, 16:37)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui pecereu

      La noi niciunul nu a recunoscut, toți au pledat nevinovați și s-a dovedit contrariul ... :-).
    • +2 (2 voturi)    
      vad ca nu intelegi (Joi, 13 martie 2014, 17:24)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      daca un hot iti fura portmoneul in care ai 300 de lei, tot va fi condamnat la inchisoare, nu te inteleg de ce compari sumele. Banii furati sunt bani furati indiferent de valoare.
    • +1 (1 vot)    
      alooo (Joi, 13 martie 2014, 20:06)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      1. cine de la noi a recunoscut ? 8 ani au tinut-o pe-a lor - suntem nevinovati, etc, etc.
      2. suma nu conteaza. si pentru o gaina primesti tot 3 ani.
      3. inteleg ca esti suparat ca justitia iti ia banii ? daca sunt ai tai, nu ti-i ia decat guvernul prin impozite. justitia a inceput doar, in sfarsit, sa mai recupereze cate ceva din cei FURATI.
  • +13 (13 voturi)    
    Grațiați-l, vă rugăm noi (Joi, 13 martie 2014, 16:06)

    AdrianCalin [anonim]

    Cum e posibil să trimiteți un fost fotbalist la pușcărie? Cum e posibil ca cineva implicat în fotbal să fie judecat, voi chiar nu știți nimic despre fotbal? Of, măi oameni buni, fotbaliști "este" zei, nu ați înțeles? Ia uitați-vă voi seară de seară pe la televiziunile românești să vedeți asta. Ce scriitor, pictori, filosofi (tu-le mama lor), muzicieni și alți artiști d-ăștia săraci? Fotbaliatori tată, ei "este" adevăratele valori.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 13 martie 2014, 16:14)

    uzu [utilizator]

    ... free Gica ?
  • +9 (9 voturi)    
    Petitie (Joi, 13 martie 2014, 16:14)

    RichardJ [utilizator]

    Va rog sa va alaturati demersului meu de a semna o petite pentru gratierea lui Uli Hoeness !
  • +4 (4 voturi)    
    Titlul corect (Joi, 13 martie 2014, 16:17)

    mircea_cjn [utilizator]

    era : "Uli Hoeness, presedintele .... "
    Vorbim de condamnarea lui Hoeness, nu de seful nu stiu carui club (fie el si Bayern).
  • +5 (7 voturi)    
    what?! (Joi, 13 martie 2014, 16:20)

    corvus coraX [utilizator]

    Si inca nu a iesit madam Merckel sa-i planga de mila si sa ii ceara gratierea?! Rusine nemtilor, cam nerecunoscatori cu adevaratele lor valori.!...
    • +7 (7 voturi)    
      Madam nu e om... (Joi, 13 martie 2014, 16:36)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      .. e doar cancelar. La noi PM-ul este și om și deputat și șoț și tată și mai are nițel și ajunge și tătuc iar din toate pozițiile astea el are mai multe opinii, unele contradictorii (îți dai seama ce greu trebuie să-i fie și mai are și seara emisiune la TV). Concluzia mea este că Angela Merkel nu e om, după cum observi.
  • +6 (6 voturi)    
    Free Uli? (Joi, 13 martie 2014, 16:21)

    Unu-2 [utilizator]

    Iar despre campania 'free Uli' nici o vorba? Sau la altii legea e lege si nu au rost campanii de-astea? Mai ce ti-i si cu nemtii astia ...
  • +1 (1 vot)    
    sentinta nu e definitiva (Joi, 13 martie 2014, 16:38)

    rockdani [utilizator]

    Sentinta nu e definitiva, poate fi atacata cu recurs, de ambele parti, la Tribunalul Federal german.
    • 0 (0 voturi)    
      Dani, (Vineri, 14 martie 2014, 8:20)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui rockdani

      corect. Dar, pe ce pariem ca nu va fi modificata masiv decizia? Din cite cred ca ai inteles de pe ARD, e chiar posibil ca sentinta sa creasca. Exista precedente. Bine ar fi fost, ca Hoeness sa accepte sentinta actuala, sa-si faca stagiul la Zuchthaus si apoi sanatate. Oricum, cariera lui e praf.
  • +2 (2 voturi)    
    Germania (Joi, 13 martie 2014, 16:54)

    sunrise111 [utilizator]

    La noi procesul dureaza de 8 ani....
    no comment
    si se plang....
    nici o gratiere
    • +1 (1 vot)    
      E o diferenta de caz! (Joi, 13 martie 2014, 17:17)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui sunrise111

      Daca un inculpat pledeaza vinovat, adica isi recunoaste vina, procesul decurge accelerat si la noi. Adica se termina mult, mult mai repede. Chiar si intr-o saptamana. Si inculpatul are si ceva ingaduinta din partea procurorilor si judecatorilor.

      In cazul alor nostri, ca brazii, niciunul nu si-a acceptat vina si au tras de proces cat s-a putut.

      Aproape sigur Popescu nu prima inchisoare cu executare deca avocatul lui pleda vinovat

      Dar, daca facea asta, ii afunda si mai tare pe Becali, Borcea si compania. Asa ca a mers impreuna cu ei pana in panzele albe.

      Ma rog, asa e vorba, nu cred ca cearsafurile de la Rahova sunt chiar asa de albe..
      • 0 (0 voturi)    
        probabil ca ai dreptate (Joi, 13 martie 2014, 21:24)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Eh, acum au timp să facă schimb de cearceafuri...
  • +3 (3 voturi)    
    se trage de la job (Joi, 13 martie 2014, 17:08)

    gechi [utilizator]

    cred ca e ceva epidemie printre managerii echipelor de fotbal, toti iau 3 ani si 6 luni.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar așa (Joi, 13 martie 2014, 21:22)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      La ei justiția face copy-paste nu premierul...
  • 0 (0 voturi)    
    ceva (Joi, 13 martie 2014, 19:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e clar,
    ''este acuzat de evaziune fiscala in valoare de 18,5 milioane de euro....''
    ''Hoeness a recunoscut ca nu a platit taxe pe venit in valoare de 27.2 milioane de euro, bani ascunsi in conturi bancare din Elvetia.''
    ''Procurorii au sustinut in fata judecatorilor ca recunoasterea faptei de catre Hoeness - si anume ca nu si-a platit taxele - a fost incompleta si de aceea el nu poate beneficia de amnistie.''
    Pai a recunoscut mai mult decit a sustinut procuratura, ori traducerea e proasta, ceva nu se leaga.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e clar pentru ca nici nemtilor nu le-a fost (Vineri, 14 martie 2014, 22:30)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      In linii mari, s-a intamplat cam asa:
      1) Hoeness s-a autodenuntat ca evazionist in primavara anului trecut; nota bene: si-a autoestimat evaziunea la 3 milioane de euro

      2) procuratura a inceput ancheta (unii zic ca o incepusera *inaintea* autodenuntului)

      3) spre deosebire de Romanica, rezultatele partiale ale anchetei nu au prea transpirat pe parcurs

      4) asa s-a ajuns ca, in timpul procesului, suma evazionata sa creasca de la o zi la alta, ca Fat Frumos: de la 3 s-a ajuns la 15, apoi la 18, in final la 27,2 cred (si nu se stie daca asta e tot). Din acest motiv, procurorii au spus ca autodenuntul (care ar fi dus la amnistie) este nul si fara efect, fiind incomplet

      Inca o observatie, in final: procurorii cerusera 6 ani jumate; joi, la aflarea verdictului, *ambele* parti au anuntat ca ataca hotararea prin recurs. Hoeness a renuntat, procuratura inca nu!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu au habar de fotbal (Vineri, 14 martie 2014, 0:40)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Judecătorii nemți nu au habar de fotbal :-)