Renta viagera a lui Mircea Sandu a fost redusa - Va primi "doar" 50.000 de euro pe an

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2014, 14:58 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu, presedintele de onoare al FRF, a precizat, in cursul zilei de joi, intr-o conferinta de presa, ca renta viagera anuala pe care o va primi va fi cu 25.000 de euro mai mica decat ce adoptase Comitetul Executiv - 75.000 de euro, precizand ca nu va mai avea la dispozitie masina de lux si nici secretara, sustine Mediafax.

"Sunt onorat ca Adunarea Generala, la propunerea Comitetului Executiv, mi-a atribuit aceasta onoranta pozitie. Am discutat cu presedintele, i-am inteles dorinta. Am redus la 50.000, de la 75.000. Nu voi avea nevoie de masina, va ramane la dispozitia federatiei, pentru ca eu imi voi lua alta. Nu voi avea secretara. Voi avea insa solicitarea ca Dumitru Mihalache, care va fi in continuare angajat al federatiei, sa fie in continuare si project manager pentru Euro-2020 si consilier pe aceste probleme si sa-i acord din posibilitatile exprimate ieri, un salariu in plus. Am discutat, am inteles reactia, am reactionat si eu imediat si asta e finalul", a declarat Mircea Sandu, intr-o conferinta de presa.

Ce va primi Mircea Sandu din partea FRF

Conform Mediafax, Mircea Sandu va avea o renta viagera in valoare de 75.000 de euro anual, drept de administrare a etajului 2 al unei cladiri a FRF, orice interventie chirurgicala sau recuperare medicala platita de FRF, o limuzina care apartine FRF si benzina decontata indiferent de numarul de kilometri parcursi, telefon, personal anjagat cu salarii în limita a 5.000 de lei lunar, deplasari la meciurile echipei nationale cu decontarea cazarii la hotel de cinci stele si diurna de 500 de euro pe zi.




















6064 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Statutul FRF (Joi, 6 martie 2014, 15:02)

    fdaniel [utilizator]

    FRF e organizatie bugetara?
    Daca nu, nu ma intereseaza cu banii EI; daca da, ma intereseaza ce face cu banii MEI!

    Cred ca nu e bugetara dar oricum ar trebui sa-i puna pe ganduri pe bizonii care se dau de ceasul mortii pentru o echipa sau alta: uite unde se duc de fapt banii vostri!
    • +8 (10 voturi)    
      nu direct (Joi, 6 martie 2014, 15:31)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      insa, intr-un mod sau altul, si noi contribuim la aceste privilegii, prin:
      - audienta la meciurile ligii si nationalei
      - finantarea echipelor de fotbal de catre autoritatile locale
      - punerea la dispozitie de catre autoritatilor locale a terenurilor de fotbal
  • +22 (22 voturi)    
    Am reactionat si eu imediat (Joi, 6 martie 2014, 15:07)

    dottore [utilizator]

    Bravo Sandule! Ori esti foarte inteligent, ori ai foarte multi prosti langa tine, altfel nu-mi explic cum ajungi sa castigi si de pe tusa 4200euro pe luna....
    • +5 (5 voturi)    
      nu numai 4200 pe luna, (Joi, 6 martie 2014, 18:42)

      yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      uite lista completa:
      - rentă viageră de 50.000 de euro pe an
      - dreptul de a administra exclusiv spaţiile de pe întreg etajul doi din clădirea vecină federaţiei, unde şi-a stabilit noul birou
      - posibilitatea de a-şi angaja doi oameni la cabinet, o secretară şi un consilier, ultimul cu dedicaţie probabil pentru Adalbert Kassai: ambii să aibă un salariu de minimum 5.000 RON/lună şi maximum 20.000 RON/lună
      - maşină tip limuzină la dispoziţie
      - carburant fără limită
      - convorbiri telefonice fără limită
      - cheltuieli de protocol de maximum 10.000 RON/lună
      - federaţia va plăti integral toate costurile pentru orice tratamente sau intervenţii medicale de care va avea nevoie, în orice moment şi indiferent de nivelul sumelor necesare
      - prezenţa la toate meciurile oficiale din deplasare ale echipei naţionale, cu suportarea de FRF a costurilor de deplasare la bussines class, diurnă de 500 euro/zi şi cazare la hotel de 5 stele
      - obligativitatea FRF de a-l nominaliza ca şi candidat pentru Comitetul Executiv UEFA
      se pare ca renunta si la secretara :-)
  • +11 (15 voturi)    
    Alo,alo (Joi, 6 martie 2014, 15:11)

    dandra [utilizator]

    e vreo diferenta intre "mafiotul" acesta si conducerea ASF?
    in ambele cazuri vorbim de salarii nesimtite si nejustificate.
    Nu se autosesizeaza nicio organizatie legala din Romania, in afara de presa, pentru a face niste sapaturi in acest caz?
    Si poate, mai reducem nitel din acea pensie viagera, vorba aceea: "mai taie din ele, da-le naibii"
  • +10 (10 voturi)    
    dl sandu pune gresit problema (Joi, 6 martie 2014, 15:13)

    Un cititor [utilizator]

    in felul acesta foarte multi ii vor dori moartea cit mai curind.
    • +1 (1 vot)    
      eliminarea lui Sandu (Joi, 6 martie 2014, 19:18)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      o poate face de-acum --in acest caz--numai Cel de Sus.
      El vede...don´t worry.
  • +16 (16 voturi)    
    Nesimtirea FRF (Joi, 6 martie 2014, 15:16)

    Elaelaale [utilizator]

    Este pur si simplu DEZGUSTATOR ! Este un jaf pentru ca banii astia vin tot de la oameni. Sa se ANULEZE complet si imediat aceste facilitati pe care nu le are nici un presedinte de stat. Nu va e rusine? Renta viagera...
    Ce a facut in viata lui Mircea Sandu sa merite renta viagera? FRF e mama lui? E tatal lui? L-a adoptat? Ce diurna e aia de 500 Euro pe zi? Chiar nu aveti rusine? Nu v-a invatat nimeni ce e aia RUSINEA ? Ce e cu cersala asta? RUSINE! RUSINE! RUSINE!
    • -1 (1 vot)    
      Luati bani de la girafe (Vineri, 7 martie 2014, 2:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Elaelaale

      Am inteles ca sunt si alte firme private care fac bani tot de la oameni si care-si platesc diversi angajati cu meleoane de euro!
      Nu e drept, ar trebui ca toate companiile care fac bani de la oameni sa ofere salarii decente, in limita a doua salarii medii, pe economie.
      Ar trebui o ordonanta de urgenta, astfel incat doar companiile care fac bani de la girafe, lei si alte lighioane, sa poata plati salarii dupa bunul plac.
  • +10 (10 voturi)    
    presedinte de onoare (Joi, 6 martie 2014, 15:28)

    agent_smith [utilizator]

    De ce mai e nevoie de presedinte de onoare?
    Daca e melancolic atunci poate sa fie si presedinte de onoare dar sa nu aiba niciun drept si niciun salariu, doar un titlu. Ce mai face atunci presedintele? Parca ar fi vorba de o tara si nu se poate conduce de un singur om.
  • +5 (5 voturi)    
    Renta viagera (Joi, 6 martie 2014, 15:49)

    FRF [anonim]

    Dar chiar nu poate fi anulata renta viagera de tot ?, nu a ''consumat''destui euroi pana acum pentru distrugerea fotbalului romanesc . Gata ajunge
  • +2 (2 voturi)    
    nu este bugetara (Joi, 6 martie 2014, 15:56)

    costica [anonim]

    Este o persoana juridica de drept privat, autonoma, neguvernamentala, asa scrie in Statut, am citit pentru ca m-a infuriat suma "nesimtita" care nu are nici o legatura cu slabele performante ale lui M Sandu in fruntea Federatiei...
    O adunatura si la FRF ca si in institutiile statului roman, s-a aciuat acolo o adevarata fauna de care nu am scapat timp de 20 de ani...
    Daca a politicienilor nu le este rusine de nimic, cred ca M Sandu gandea la fel, lui de ce sa-i fie ?!
    Rusine !!!!!!!
    Sper ca noul sef de la FRF sa schimbe ceva in bine, asa pare, dar acolo cei care dau banii si decid sunt sefii de la cluburi, ei i-au stabilit lui M Sandu acea suma ofensatoare la adresa romanilor, cat timp cluburile duc lipsa de bani, de dotari ca lumea, dar ii dau lui M Sandu 7500 euro/luna!!
    Rusine !!
  • +5 (5 voturi)    
    Citat din golanul fotbalului romanesc (Joi, 6 martie 2014, 15:56)

    un dac [utilizator]

    "Bugetul federaţiei este afectat serios de criza economică. Pentru 2013 vom avea un buget de 15,93 de milioane de euro, dar realizat va fi doar 11 milioane, deci se estimează că va fi un deficit de 4 milioane. De altfel, şi bugetul pe 2012 are un deficit de aproape 3 milioane de euro ".
  • +4 (4 voturi)    
    anca.popescu@mfinante.ro (Joi, 6 martie 2014, 16:08)

    intrebare [anonim]

    daca tot este vorba de fotbal si bani, am si eu o intrebare, si anume, cine si in ce conditii a construit Arena nationala si de ce este nevoie sa se schimbe mereu gazonul prost . ar fi bun un control si verificare de contracte.
    pentru a se da mereu alti bani unora si asa ajung multi sa aibe venituri si rente viagere la munca putina dar cu " muschi"
  • 0 (2 voturi)    
    Treaba lor (Joi, 6 martie 2014, 16:12)

    FRF [anonim]

    FRF e persoana juridica de drept privat si, pana la urma, e treaba celor din Federatie cui si cat dau salarii, rente si alte avantaje ! Nu mai fiti asa de indignati !

    Bizonii platitori, care subventioneaza indirect aceasta adunare cocalaro-mafiota, o vor face si in continuare, cu o bere si o punga de seminte in fata.
    • +3 (3 voturi)    
      da, da, insa (Joi, 6 martie 2014, 17:11)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui FRF

      vezi ca mafiotii astia sparg toti banii pe salarii, prime, rente viagere etc ... in loc sa-i foloseasca pentru fotbal.
      bani pe care ii iau de la cluburi, si ele tot persoane juridice de drept privat, nu?
      si daca tot sunt persoana de drept privat, de ce nu-si fac terenuri proprietate privata, sa joace acolo fotbal cu dreptul ... privat?
      ha?
  • +6 (6 voturi)    
    Intelegere (Joi, 6 martie 2014, 16:13)

    congovisa [utilizator]

    Ma "bucur" ca este intelegator.
    Pentru meritele echipei nationale pe ultimii 14 ani e si pacat sa nu fie remunerat.

    Pai chiar asa in halul asta sa nu ne respectam valorile?
    Pentru o nimica toata de 5000 (5 mii ) de euro pe luna = 225 000 RON pe luna sa ne aruncam la cosul de gunoi valorile noastre de referinta nationala?

    Mda..
    Nici pedeapsa capitala nu ar recupera nesimtirea unora ca asta.
    Pentru doua generatii de non fotbal.
    Pentru 14 ani de schimbari de gazon pe Lia Manoliu.
    Pentru toate astea unora li se va face statuie si vor fi adulati de analfabetii viitorului.

    Si chiar si acum, daca l-ar baga cineva in puscarie ar apare sute de postari pe facebook cu "Free Mircea Sandu".
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fim mai atenti, nu scade nimic! (Joi, 6 martie 2014, 16:19)

    LiviuIordache [utilizator]

    Haideti sa fim putin atenti, ca nu pierde niciun ban, 25.000 de euro sunt salariul in plus dat lui Dumitru Manolache (cunoscutul "Meche", fost rugbyst, altfel foarte bun om de dosare si organizari) pentru a lucra la proiectul Euro2020! Revedeti ce a spus Mircea Sandu... Iar secretara si masina are Meche, care lucreaza si la federatie, si la Nasu, cu 2 salarii 2! Nu ca ar fi o gaura in cer, dar daca inghititi momeli de-astea ieftine e pacat...
  • +2 (2 voturi)    
    Petitie online (Joi, 6 martie 2014, 16:26)

    crisjohn [anonim]

    Eu zic sa facem o petitie online si sa adunam semnaturi pentru:
    1. Nu e cazul sa existe functia de Presedinte Onorific. Poate sa existe un fel de Hall of Fame dar acesta e dedicat tuturor celor care prin munca lor au imbunatatit activitatea fotbalistica din Romania si titlul se acorda doar la o anumita perioada de timp (5 ani) dupa retragerea din functia respectiva sau din activitate. Aceasta pozitionare in Hall of Fame poate fi deschisa atat pentru jucatori, conducatori dar si ziaristi sau alti factori ce au contribuit la imbunatatirea rezultatelor fotbalului romanesc. Cu alte cuvinte sa nu poti sa iti dai singur titluri si pozitii onorifice cum facut jegul asta.
    2. Orice functie sau titlu onorific nu este salarizat avand in vedere ca nu solicita nici o obligatie expresa de la cel ce obtine acest titlu si in consecinta nu se justifica plata unor sume de bani. Deci, daca nu exista obligatii clare definite printr-un contract (de munca, servicii sau altele) nu se dau bani.
    3. Sunt de acord cu plata deplasarilor doar si in cazul in care se are in vedere reprezentarea Federatiei de Fotbal sau a intereselor membrilor ei. Pentru fiecare deplasare este necesar votul membrilor sau a unui consiliu restrans. Deasemenea diurna va fi calculata in functie de necesarul normal al unei persoane si in nici un caz sa nu depaseasca 100 Euro pe zi. Cazarea se face la hotel maxim 4 stele si se pot deconta transporturile locale cu taxiul sau alte mijloace de transport dar nu mai mult de 100 Euro pe zi. Pentru oric suma peste se face cerere separata ce trebuie aprobata la intoarcere pe raportul de cheltuieli.
    4. Nu se asigura nici o alta facilitate in plus peste cele mentionate mai sus, respectiv nu se ofera masina de serviciu sau birou sau orice tip de spatiu.

    Simplu... As dori sa stiu pentru ce merita /// Mircea, groparul fotbalului romanesc orice fel de avantaj... El si cu Mitica Dragomir ar trebui sa fie la puscarie acum pentru tot ce au facut...
  • +3 (3 voturi)    
    Renta viagera PENTRU CE!?!?! (Joi, 6 martie 2014, 17:34)

    Anonoim [anonim]

    ...
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE (Joi, 6 martie 2014, 18:10)

    dan coman [anonim]

    La Poarta Alba si cu el! Nu le-ar fi rusine!!!, ce a facut el sa aiba renta pe viata mai mare decat orice presedinte, membru al Academiei Romane, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Infractori (Joi, 6 martie 2014, 18:31)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    E stupefiant ce se intampla! E incredibil cat tupeu are acest sandu si membrii comitetului executiv care au votat asa ceva. Ceea ce au facut este infractiune- abuz in serviciu. Ei, in mod deliberat, cu stiinta, au creat un prejudiciu FRF. Dar oare FRF este mosia lui sandu? Adica a fost platit cat a fost presedinte, vrea bani toata viata, si dupa retragere?
  • +2 (2 voturi)    
    ,,nasul'' merita din plin aceste privilegii (Joi, 6 martie 2014, 21:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    venind din sistemul comunist, alaturi de oracoiul corleone, au facut tot posibilul ca sa distruga toate cluburile din tara, si sa ramana doar cele doua infiintate de comunisti: oile si cainii !
  • +3 (3 voturi)    
    pensia viageră (Vineri, 7 martie 2014, 10:20)

    SORIN [anonim]

    Mare nesimţire. Adică un veteran de război se zbate în sărăcie, iar acest tupeist mafiot beneficiază de pensie viageră?! Cum, pentru care fapte?! Oare pentru activitatea lui mafiotă n-ar putea primi o pâranie viageră?!
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar daca nu e bugetara FRF (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    Liviu [anonim]

    Chiar daca nu e bugetara FRF , dar totusi suntem indreptatiti sa fim scandalizati de renta nesimtita a unui nesimtit . Pentru ca Arena Nationala , din banii cui a fost construit ? din banii lu' maicasa ? SI ce tepe s-au dat si acolo ...
    • 0 (0 voturi)    
      poate ar fi fost de inteles (Vineri, 7 martie 2014, 12:26)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      daca Romania era campioana mondiala, europeana... ai fi zis ca si-au facut treaba. Dar asa?
      Au distrus fotbalul romanesc in totalitate, iar pentru asta vor sa se recompenseze cu fel si fel de avantaje, nesimtite.
      Multa nesimtire la jegurile astea de conducatori (intra si politica aici)!
  • +2 (2 voturi)    
    asta e nesimțire! (Vineri, 7 martie 2014, 12:09)

    periscop [utilizator]

    Cum adică "președinte de onoare"?! Care onoare? Ce merite are? E cumva echipa națională printre primele din Europa? Echipele noastre de club ajung constant în fazele finale ale cupelor europene? Aiurea!
  • 0 (0 voturi)    
    renta viagera (Marţi, 11 martie 2014, 9:13)

    justitiarul [anonim]

    renta viagera ?!..pentru... expertiza in...studiul ..gaurii de la covrig..sau..taiat frunze la caini?..poate...pt..studierea...efectului...razelor de luna asupra...galosilor de ..guma...