Champions League, semifinale

Barcelona - Bayern (21:45)/ Visand la o zi de gratie

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 mai 2013, 11:17 Sport | Fotbal

Bayern, mare favorita inainte de returul cu Barcelona
Foto: Uefa.com
Barcelona viseaza la finala Champions League, dupa ce a pierdut mansa tur cu Bayern, scor 4-0. "Cu Messi intr-o zi de gratie, putem intoarce orice rezultat", a declarat Tito Vilanova, tehnicianul ibericilor. Meciul Barcelona vs Bayern va fi in direct pe Digisport 1 si Dolcesport 1 si LiveText pe HotNews.ro de la ora 21:45. 

FC Barcelona - Bayern Munchen (21:45, "Camp Nou", Digisport 1, Dolcesport 1 direct)
* In tur a fost 4-0 pentru Bayern.

Echipe probabile:

Barcelona (4-3-3): Valdes - Alves, Pique, Abidal, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Sanchez. Antrenor: Tito Vilanova

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, Muller, Ribery - Mandzukic. Antrenor: Jupp Heynckes.

"Avem nevoie sa marcam goluri, in timp ce trebuie sa jucam bine. Suntem FC Barcelona, iar acest lucru obliga de la sine. Nu mai sunt multe de spus dupa mansa tur, una in care am fost invinsi categoric. Speram ca fanii sa ne ajute, iar noi sa facem un meci bun. Stim ca Messi este foarte important pentru noi, iar daca el va fi intr-o forma buna, atunci vom avea cu totii de castigat" - Tito Vilanova, antrenor FC Barcelona.

"Vreau sa spun ca Barcelona este in continuare cel mai bun club din lume, iar noi ne-am pregatit doar cu gandul la acest lucru. Sunt capabili sa faca meciuri mari pe propriul teren. Nu ne gandim la scenarii negative, avem o idee foarte clara asupra jocului de miercuri" - Jupp Heynckes, antrenor Bayern Munchen.

Ultimele meciuri:


Athletico Bilbao - Barcelona 2-2
(Susaeta 27', Herrera 90' - Messi 67', Alexis 69')

Bayern - Freiburg 1-0
(Can 35')

Barcelona vs Bayern in Champions League:


Goluri marcate: 18-22
Actiuni de poarta: 91-90
Cornere: 66-89
Off-side: 25-20
Faulturi comise: 87-137
Cartonase galbene: 19-24
Cartonase rosii: 1-1.




















4934 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Dupa meciul de-aseara, totul e posibil! (Miercuri, 1 mai 2013, 13:16)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nemtii nu sunt suficient de tehnici pe un teren bun in fata spaniolilor. Real putea castiga usor calificarea aseara daca nu ratau atat de mult.
    Barcelona are toate sansele sa le scoata fotbalul din cap nemtilor care se vad deja cei mai buni din lume! :))))
    • 0 (2 voturi)    
      La un gol de calificare! (Miercuri, 1 mai 2013, 14:04)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Se va termina 3-0 ca sa sa-si zgarie toti ochii pe sticla pana la final.
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Miercuri, 1 mai 2013, 15:48)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Nu uita ca si Borussia a ratat destul de mult aseara.

      Daca Real putea castiga usor calificarea, s-ar fi calificat. Dar nu au facut-o...deci au jucat prost si nu meritau sa mearga mai departe. Ratarile sunt parte din joc...nu le poti separa si trage concluzia ca "au jucat bine dar au ratat mult". Fotbalul se joaca pe goluri nu pe impresie artistica. E o mare prostie. Nu are absolut nici o logica.

      Cat despre meciul din aceasta seara....Bayern e cu 2 clase peste Borussia iar Barca de cateva saptamani joaca prost, f prost. In plus, Barca nu are nevoie de 3 goluri ci de minim 4. Absolut nici o sansa. Fiecare corner e o mare ocazie de gol pentru Bayern, fiecare contra-atac e o mare ocazie de gol pentru Bayern. Doar sa nu puna piciorul pe minge...altfel nu se poate. Daca Barca poate ajunge cu posesia pe la 90%...da, poate (!!!) au sanse. Altfel nu.
    • +3 (3 voturi)    
      E valabil si pentru nemti! (Miercuri, 1 mai 2013, 16:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Daca nu rata Lewandowski, erau de mult la Londra!
      Incearca sa fii obiectiv!
    • +1 (1 vot)    
      tehnici (Miercuri, 1 mai 2013, 18:44)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Pe langa cele spuse de cei dinaintea mea, ti-as aminti ca:

      1) Kdedira si Oezil sunt nemti
      2) Borussia ii are pe Reus, Goetze si Guendogan
      3) nici cu Schweinsteiger, Robben, Ribery, Martinez nu mi-e rusine, a propos de "stiut cu bashica".

      Mai lasa-ti-o moarta cu stereotipurile astea vechi de secole cu 'panzerele' si 'buldozerele' cand vine vorba de fotbalul din Germania (cu sau fara germani). De la Klinsmann incoace (2006) au inceput sa joace, si ei, (si) pentru spectacol.
  • 0 (0 voturi)    
    imi pare rau (Miercuri, 1 mai 2013, 16:13)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Tito, da, este posibila calificarea dar NU bazandu-va total pe Messi. Ma asteptam sa explici cum o sa-i pazesti pe Bayern sa NU inscrie DELOC, fara Puyol, Mascherano... Tot Messi ? Imi pare bine ca Barcelona "viseaza" la finala. Ce-ar fi sa fie si realitate?
  • +2 (2 voturi)    
    fara antrenor nu poti ... (Miercuri, 1 mai 2013, 17:10)

    exilatul [utilizator]

    sa joci la infinit...iar jocul barcei a devenit de ceva timp f.previzibil....apararea fara puyol e zero...cind messi ( f.rar adevarat ) nu merge barca e o echipa oarecare...as vrea sa i bata 5-0 pe nemti dar nu cred ca sunt capabili nici cu messi in cea mai buna forma...nemtii vor da gol sigur si chiar cred ca vor si invinge...
  • +1 (1 vot)    
    se califica numa' daca joaca Mesia (Miercuri, 1 mai 2013, 18:23)

    zaboo [utilizator]

    nu Messy
  • +3 (3 voturi)    
    personal (Miercuri, 1 mai 2013, 18:27)

    Europiu [utilizator]

    Am spus-o acum cateva saptamani: ma incanta sa-i vad pe spanioli pusi la punct, in sfarsit. Trecand peste faptul ca eu nu-i prea inghit pe mediteraneeni si sud-americani pentru permanenta lor lamentare si cerseala...

    Nu poti sa te pretinzi echipa mare (Barcelona, nationala Spaniei) si sa nu ai alte solutii decat taka-tiki-take-it-give-it... Mai pe romaneste, 'na-ti-o tie da-mi-o mie' cum jucam pe maidan cand eram copil. Cu alte cuvinte, repertoriul lor este limitat la nivel de *colectiv*. Suturi de-afara, centrari inalte nu prea vezi la ei. Cum spunea cineva mai sus, au devenit previzibili, nu s-au mai innoit tactic in ultimii doi ani si o echipa peste medie, cu un antrenor peste medie, ii tine relativ usor in sah.

    Sa nu uitam ca Real i-a batut de doua ori anul asta, ca in ambele meciuri cu PSG s-au chinuit, ca Milan le-au dat un 2-0 cu Messi cu tot, *inainte* de a fi accidentat...

    Bottom-line: s-ar putea sa fie in folosul Barcelonei si al fotbalului in general daca o vor lua si in seara asta in freza. Va fi un stimul pentru idei/oameni noi.