EURO 2012 Olanda - Germania 1-2/ Super Mario Gomez

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2012, 21:03 Sport | Euro 2012

Mario Gomez, greu de oprit
Foto: Uefa.com
Atacantul Mario Gomez a marcat cele doua goluri (24, 38) prin care Germania a invins Olanda, 2-1, apropiindu-se de faza sferturilor de finala.

Batavii, fara inspiratie si prospetime, au marcat prin Van Persie (73), insa era prea tarziu pentru a mai salva ceva: germanii si-au protejat cu usurinta victoria.

Olanda are nevoie de un joc al rezultatelor, pentru a mai obtine calificarea: sa invinga Portugalia in ultima etapa, iar Germania sa bata si Danemarca. In aceasta situatie, Germania ar avea 9 puncte, iar celalalte formatii cate trei, urmand sa fie departajate conform rezultatelor directe.

'89 Gafa uriasa Stekelenburg care scapa mingea in fata lui Klose: atacantul german rateaza de putin majorarea scorului.

'84 Olanda ataca cu fundasii centrali, dar Germania nu cedeaza nimic.

'76 Ozil cere din nou penalty, dar nu primeste nimic: interventia lui De Jong a fost curata.


'73 In sfarsit, marcheaza Olanda: sut splendid Van Persie, din afara careului, il invinge pe incredibilul portar Neuer! Sperante pentru batavi!


'71 Sneijder suteaza violent, blocheaza Boateng.

'69 Robben, desprins in careu, reia dezamagitor...

'65 O perioada ceva mai buna pentru Olanda, insa echipa lui Marwijk se opreste tot timpul la ultima pasa. Germania alearga enorm si acopera tot.

'57 Sut violent Van Persie, respins de Neuer. Cea mai clara ocazie a Olandei, in perioada secunda.

'52 Tot Germania este echipa mai periculoasa: combinatie in flancul stanga, cu o centrare a lui Podolsky, pentru Gomez.SE apara Olanda, intr-un final.

'46 Au intrat Huntelaar si Van der Vaart in efectivul batav, cu ideea ca pot schimba in bine jocul.


'38 Mario Gomez realizeaza dubla: 2-0 pentru echipa germana - Olanda este practic eliminata...


'37 Sansa din nou uriasa pentru Germania: Badstuber, cu capul, blocat pe linia portii!!!

'31 Muller centreaza pentru Gomez, in fata portii olandeze. Atacantul rateaza finalizarea.


'24 Mario Gomez scapa foarte usor de marcajul olandez, receptioneaza pasa lui Schweini si marcheaza, singur cu Stekelenburg: 1-0 pentru Germania!


'19 Atac sustinut al Germaniei, incheiat cu un sut blocat al lui Podolsky. Olanda iese repede pe la contra, dar Afellay greseste pasa decisiva.

'17 Olanda iroseste doua lovituri de colt, cu executii de amatori...

'13 Ozil trece de Mathijsen, cade si cere penalty. Poate in Romania sa se dea asa ceva :))

'9 Ozil suteaza surprinzator, de la 18 metri, prinde Stekelenburg.

'7 Mare ocazie Olanda: Van Persie scapa singur cu Neuer, dar trimite direct in bratele portarului german.

'2 Olanda incepe in ofensiva, pentru ca are nevoie vitala de victorie, pentru a ramane la EURO.

Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Van Bommel,De Jong - Robben, Sneijder, Afellay - Van Persie.

Germania: Neuer - Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Muller, Ozil - Podolski, Mario Gomez.




















7248 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ghici cine da gol in poarta TVR? (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:01)

    Olandezul Zburator [anonim]

    Ma uit la TVR si comenteaza Emil Hossu Longin. Nu e cumva fiul Luciei Hossu Longin care a fost in conducerea TVR si care spera sa devina presedinta TVR? D-na Longin, dar cu nepotismiul cum stam? SI vecinul meu e stralucitor in comentarii si are o cultura sportiva uluitoare. Dar mama lui nu a lucrat in TVR...
  • +3 (7 voturi)    
    Olanda se poate califica (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:32)

    Con_stan_tin [utilizator]

    chiar daca pierde asta seara, insa numai la golaveraj, daca bate in ultimul meci Portugalia iar Germania face 9 puncte.
  • -4 (6 voturi)    
    Replica (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:47)

    Euro 2012 [anonim]

    Te trezesti vorbind! Te intereseaza meciul,comentatorul sau gradele de rudenie?!tipul este printre cei mai buni comentatori sportivi! Ce importanta are cine e si de unde e.....
    • +3 (3 voturi)    
      Re:Replica (Joi, 14 iunie 2012, 0:37)

      ionRoata [anonim] i-a raspuns lui Euro 2012

      Tocmai asta e: ca n-are talent la comentat! Are un comentariu plictisitor si anost. Cand se transmiteau meciurile de la 21:45 pe Dolce, iar pe net era transmis cu comentariul lui Hossu Longin, preferam sa renunt la calitatea transmisei de pe EURO2012TvrInfo si optam pt. o transmisie mai slaba ca si calitate pe diverse streamuri de pe net, dar cu un comentariu mult mai coerent si placut al lui Bogdan Cosmescu sau Vlad Enachescu de la Dolce...
      Atat am avut de zis.
      • +2 (4 voturi)    
        Re:re:replica (Joi, 14 iunie 2012, 8:33)

        Se7en [anonim] i-a raspuns lui ionRoata

        Nici mie nu-mi place de comentariile lui Emil Hossu Longin (nu sunt cele mai proaste din spectrul sportiv romanesc, dar tind sa fie printre cele mai plictisitoare). Insa pentru maica-sa, Lucia Hossu Longin, am toata stima. Am urmarit multe episoade din Memorialul durerii, am vazut-o in interviuri si e o femeie deosebita.
        Din pacate TVR-ul e o gasca de prietenii si de familie si intr-una din rarele ocazii dunt de acord cu marinerul, ca trebuie desfiintata si inceputa o televiziune noua publica pe alte temelii, principii si cu noi oameni.
    • -5 (7 voturi)    
      are! (Joi, 14 iunie 2012, 1:15)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Euro 2012

      pentru un postac mercenar pedelist, ca ala caruia ii scrii, orice poate fi folosit ca sa sustina mafia basexului, asa ca nu te mira de lipsa completa a logicii si bunului simt la pedelisti! tupeu si necinste, numele tau este pedele!
    • 0 (0 voturi)    
      cam are (Joi, 14 iunie 2012, 2:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Euro 2012

      e o vorba cu primul intre codasi... mai gandeste-te!
  • -2 (4 voturi)    
    Germania poate pierde calificarea (Joi, 14 iunie 2012, 9:46)

    Con_stan_tin [utilizator]

    daca pierde cu 1-0 in fata Danemarcei iar Portugalia castiga cu Olanda.
    • -1 (3 voturi)    
      nu chiar (Joi, 14 iunie 2012, 11:09)

      Hansi [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      trebuie sa piarda cu 2-0 iar Portugalia sa bata Olanda cu 3-0
      • 0 (2 voturi)    
        calificare (Joi, 14 iunie 2012, 11:28)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Hansi

        Germania este calificata in sferturi, probabil va referiti ca se va califica de pe locul 2 din grupa.
        • 0 (2 voturi)    
          nu este calificata (Joi, 14 iunie 2012, 11:59)

          sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          nu este calificata pentru ca in caz de egalitate de puncte se iau prima optiune de departajare golaverajul
      • 0 (2 voturi)    
        nu chiar (Joi, 14 iunie 2012, 11:30)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Hansi

        trebuie sa piarda si sa nu marcheze 3 goluri sau mai multe, iar Portugalia sa castige indiferent de scor. Atunci vor fi 3 echipe cu 6 puncte si departajarea se va face in functie de meciurile directe.
        • +1 (1 vot)    
          acestea sunt criteriile de departajare (Joi, 14 iunie 2012, 12:04)

          sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui gechi

          If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the
          following criteria are applied, in the order given; to determine the rankings:
          a) higher number of points obtained in the matches among the teams in question;
          b) superior goal difference in the matches among the teams in question (if more
          than two teams finish equal on points);
          c) higher number of goals scored in the matches among the teams in question (if
          more than two teams finish equal on points);
          d) superior goal difference in all the group matches;
          e) higher number of goals scored in all the group matches;
          f) position in the UEFA national team coefficient ranking system (see Annex I,
          paragraph 1.2.2);
          g) fair play conduct of the teams (final tournament);
          h) drawing of lots.

          sursa : http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/competitions/Regulations/91/48/36/914836_DOWNLOAD.pdf
      • +1 (1 vot)    
        nu chiar (Joi, 14 iunie 2012, 12:16)

        sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui Hansi

        Germania are +2
        Portugalia 0
        Danemarca 0
        (vorbesc despre golaveraj)
        Daca Portugalia castiga cu 2 goluri diferenta si Danemarca invinge la un gol se califica Danemarca si Portugalia pentru ca Portugalia ar avea +2 Germania si Danemarca +1 dar intervine rezultatul direct intre ele
  • -2 (2 voturi)    
    Mario Gomez -un neamt "neaos" (Joi, 14 iunie 2012, 12:17)

    cetatean [anonim]

    Regret echipa Germaniei din anii '80,cand nemtii reprezentau "masina de fotbal" a Europei, cu joc sistematic,precis si eficient,tipic nemtesc, si nu ca acum , o adunatura de jucatori de toate natiile,ca la echipele de club...
    • +1 (1 vot)    
      Cetatene (Joi, 14 iunie 2012, 16:13)

      Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Dar oare e mai bine cu al nostru florescu marele piele de la nationala?Cu tanase marele jucator?etc etc....sa-u daca ar fi un strain naturalizat dar care joaca fotbal si nu are fite in cap?Asta e se schimba lucrurile in lume evoluam,dar noi nu si nu numai becalisme borcisme nu vedem in ansamblu.As prefera un negru in echipa dar bun decat un romanas de-al nostru tare figurant.
  • +1 (1 vot)    
    Golaverajul nu conteaza (Joi, 14 iunie 2012, 15:59)

    Hansi [anonim]

    vedeti comentariul lui sebas90. Golaverajul general nu conteaza deloc. In caz de egalitate la puncte se ia in considerare golaverajul din meciurile directe (!!) iar in caz de egalitate se ia numarul de goluri marcate in meciurile directe...vezi punctul c) din regulamentul UEFA.
    Deci situatia ce mai interesanta apare la 1-0 pentru Danemarca in meciul cu Germania si la victoria Portugaliei in fata Olandei (rezultatul nu conteaza pentru ca nu e meci direct intre primele 3 echipe cu 6 puncte). Conform a) ar fi egalitate conform b) ar fi de asemenea egalitate conform c) se califica Portugalia si Danemarca cu avantaj la golurile marcate in meciurile directe....E o grupa criminala :-)
    • +1 (1 vot)    
      Nein (Joi, 14 iunie 2012, 16:58)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui Hansi

      Putin probabil sa se intample ceea ce zici.Germania va bate la scor Danemarca iar Portugalia isi va lua bataie
      • +1 (1 vot)    
        Si eu cred la fel (Joi, 14 iunie 2012, 17:18)

        Hansi [anonim] i-a raspuns lui jimmy

        e un calcul pur teoretic...
        Dar si in cazul asta o sa apara o situatie similara cu 3 echipe la egalitate cu 3 puncte fiecare. Daca Olanda castiga cu cel putin 3-0 merge mai departe impreuna cu Germania...
  • 0 (0 voturi)    
    meciuri (Joi, 14 iunie 2012, 16:00)

    bogdan [anonim]

    Despre meciurile de astazi nici un cuvintel, o fi zi de pauza domnilor, sau nu stim noi?
    Sau va intereseaza doar primele doua grupe???