EURO 2012 Polonia - Rusia 1-1/ Remiza istorica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 12 iunie 2012, 21:11 Sport | Fotbal

Golul lui Jakub Błaszczykowski pastreaza Polonia in cursa calificarii
Rivalitatea istorica dintre polonezi si rusi a inregistrat marti un nou episod, cele doua tari remizand, scor 1-1, intr-o partida contand pentru Grupa A de la Euro 2012. Dzagoev (37') a deschis scorul, iar gazdele au obtinut remiza dupa reusita superba a lui Blaczykowski (57'). In urma acestui rezultat, Polonia trebuie sa invinga Cehia pentru a se califica, in timp ce Rusia merge in "sferturi" si cu o remiza contra Greciei.

Aflata pe val dupa victoria categorica cu Cehia (4-1), Rusia a deschis scorul in partida cu Polonia dupa reusita lui Dzagoev (37'). S-a intrat la pauza cu 1-0 in favoarea rusilor, iar la acest scor polonezii erau ca si eliminati de la EURO.

Purtati de la spate de peste 50.000 de spectatori, polonezii au egalat prin Blaczykowski (57'), dupa o executie superba. Cu toate ca ambele echipe au avut ocazii importante, nu s-a mai marcat, rezultatul final fiind 1-1.

Cu 4 puncte acumulate dupa primele doua partide, Rusia are nevoie doar de o remiza pentru a fi sigura de calificarea in "sferturi", in timp ce Polonia trebuie sa invinga pe Cehia pentru a accede printre cele mai bune opt echipe de pe Batranul Continent.

S-au aratat trei minute de prelungire

85' Polanski paraseste terenul, in locul sau a intrat Matuszczyk

79' Dzagoev este inlocuit de Izmailov

70' Pavlyuchenko intra pe teren in locul lui Kerjakov

69' Malafeev evita golul printr-un reflex desprins din handbal

68' Tytov se intinde si pastreaza tabela intacta la sutul lui Dzagoev

60' Lewandowski si Denisov sunt avertizati cu galben dupa o altercatie

57' Blaczykowski egaleaza cu un sut superb, la coltul lung. Polonia - Rusia 1-1

50' Malafeev iese oportun dintre buturi, ramane 1-0 in favoarea Rusiei

46' Lewandowski scapa singur cu Tyton, dar intarzie momentul sutului si este blocat. Atacantul gazdelor a fost total neinspirat

A inceput repriza a doua de la scorul de 1-0 in favoarea Rusiei

Se incheie prima repriza dupa doua minute de prelungire: Polonia - Rusia 0-1

Rusii forteaza golul doi, apararea poloneza se clatina precum un boxer impins in corzi

40' Blaszczykowski suteza din unghi, Malafeev respinge salvator

37' Rusia deschide scorul: Arshavin centreaza perfect, iar Dzagoev deviaza (mai mult cu umarul) in poarta si declanseaza fiesta in sectorul fanilor rusi

29' Kerzakov isi incearca norocul - sutul sau cu mult efect nu gaseste insa tinta

Rusia ataca previzibil pana in acest moment, polonezilor nu le este deloc greu sa-i blocheze pe adversari

Dupa primele 25 de minute, Polonia a fost echipa mai periculoasa

23' Obraniak si Lewandowski nu ajung la o centrare periculoasa, actiune importanta ratata de polonezi
37' Rusia deschide scorul: centrare perfecta a lui Arshavin, iar devierea cu capul a lui Dzagoev se opreste in poarta

Polonezii ataca mai mult pe extreme, apararea Rusiei rezista pana in acest moment

21' Lovitura de cap a lui Wasilewski se duce peste poarta rusilor

12' Kerzakov cere penalti, centralul lasa jocul sa continue

11' Lewandowski trimite puternic - putin pe deasupra vinclului

7' Ocazie mare pentru Polonia: Malafeev (portarul Rusiei) respinge cu piciorul o deviere dintr-o lovitura libera

5' Dzagoev nu ajunge la o centrare de pe partea dreapta, rusii sunt periculosi pe faza ofensiva

Rusii se arata periculosi inca din primele minute, ei ajung destul de usor in apropierea portii lui Tyton

A inceput partida de la Varsovia, atmosfera incordata in tribune

Echipe de start:

Polonia:
22 Tyton - 20 Piszczek, 13 Wasilewski, 15 Perquis, 2 Boenisch - 5 Dudka, 7 Polanski - 16 Blaczykowski (c), 11 Murawski, 10 Obraniak - 9 Lewandowski (4-2-3-1).

Rusia: 16 Malafeev - 2 Aniukov, 12 A. Berezutki, 4 Ignasevich, 5 Zhirkov - 6 Shirokov, 7 Denisov, 8 Zyryanov - 18 Dzagoev, 11 Kerzakov, 10 Arshavin (cpt) (4-3-3).

"Stadionul National" din Varsovia, 21 de grade Celsius.

Arbitru: Wolfgang Stark, ajutat de Jan-Hendrik Salver si Mike Pickel (toti Germania).

4661 vizualizari

• +8 (16 voturi)
    Rusine Rusia ! (Marţi, 12 iunie 2012, 21:45)

Adam Sinkiewicz [anonim]

Rusine huliganilor rusi. Ati vazut steagul urias arborat la inceputul meciului ? O mana rosie amenintand cu un pumnal ? Exact asta este Mama Rusie. Te injunghie pe fata !
    Sper ca Polonia sa invinga astazi ! Polska !
  • -18 (22 voturi)
    hai rusia (Marţi, 12 iunie 2012, 21:55)

pontacul [anonim]

ce are fotbalul cu politica.
    Daca rusii ne-ar lua sub aripa cel putin nu ne-ar jegmanii precum capitalistii de acum.
    Cu Base pro american e"traiesti bine"
    Suntem multi de stanga 60% si sper sa se termine odata cu capitalismul asta de rahat.
    • +8 (14 voturi)
      loool (Marţi, 12 iunie 2012, 22:00)

Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui pontacul

esti retard baiatule...
      • -7 (17 voturi)
        nu te-am jignit domnule (Marţi, 12 iunie 2012, 22:12)

pontacul [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

ai atitudine mai mult decat bolsevica cu cei ce au alta parere.
        • +7 (9 voturi)
          hmmm (Marţi, 12 iunie 2012, 23:35)

ampersand [utilizator] i-a raspuns lui pontacul

"jegmănii"?!? Calumea, mam râs umpic.
          • +2 (4 voturi)
            i-ti arde de ras? (Miercuri, 13 iunie 2012, 0:07)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

nauzi ca v-or anvinge??? =)) =))
    • +5 (7 voturi)
      <br> (Marţi, 12 iunie 2012, 22:15)

ruddy [utilizator] i-a raspuns lui pontacul

ce treaba are basescu cu fotbalul si cu anemozitatile dintre polonia si rusia care tin de 400 de ani...presupun ca esti un istoric de moda noua si propui ca de fapt trebuie sa stergem tot trecutul si sa privim numai spre viitor. Te rog frumos ia si scrie la sectiunea politica (editat de HotNews.ro).
    • +4 (4 voturi)
      Halucinant (Miercuri, 13 iunie 2012, 10:32)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui pontacul

Omule, tu esti intreg la minte? Poti sa ne spui cati ani ai? E pur si simplu uluitor cum poti abera cu asemenea nonsalanta. Rusii 'ne-au luat sub aripa lor' in 1945 si ne-au tinut acolo (la caldura mult si bine).
      Faptul ca esti agramat explica, in mare, ideile tale, dar e de-a dreptul revoltator ca sfidezi istoria cu nesimtire.

• -5 (11 voturi)
    Polska-Rossia 0-1 la pauză (Marţi, 12 iunie 2012, 22:45)

dion [utilizator]

După ce a fâlfâit ca un fluture timp de 37 de minute, Rusia a înţepat ca o albină, cu un superb gol de deschidere. Polonia are de muncit serios în repriza a doua.
    • +6 (6 voturi)
      Blaczykowski min 57 (Marţi, 12 iunie 2012, 23:02)

dion [utilizator] i-a raspuns lui dion

Frumos gol de egalare! Ma bucur pentru bucuria polonezilor.
    • +4 (8 voturi)
      ala a fost gol superb??? (Miercuri, 13 iunie 2012, 0:08)

zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dion

ma lasi?
    1 - 1 (Marţi, 12 iunie 2012, 23:50)

A fost un meci plăcut, cu o remiză care este un rezultat echitabil. Consecința este că Rusia are nevoie de un egal cu Grecia sâmbătă, în timp ce Polonia trebuie să bată Cehia. Polonezii au in fata o ocazie mare pe care nu vor s-o piarda. Polonia vs. Germania, in sferturile de finala - ceea ce ar putea foarte bine sa se întâmple - ar fi o ocazie si mai mare.
    Superb acest meci, superba atmosfera... (Marţi, 12 iunie 2012, 23:52)

Andy Latimer [utilizator]

Am vazut meciul la televiziunea engleza ITV si m-a impresionat transmisia profesionista a meciului, suntem in urma cu 20 de ani... Incredibil ce atmosfera de sarbatoare au creat polonezii... Noi avem 7, 8 asa zise televiziuni de sport si niciodata, dar niciodata nu au stiut televiziunile noastre sa ma conecteze la atmosfera de pe stadion , nici macar la marile meciuri Real Madrid - Barcelona...Eu efectiv m-am simtit pe stadion cu dozajul perfect al sonorului, comentariu exclusiv al jocului , am simtit tensiunea extraordinara, conectarea telespectatorilor la inclestarea din teren... Am vazut o lupta sportiva, barbateasca, fara depasirea regulamentului, am vazut sportivi desavarsiti, atleti cu o mobilitate si o flexibilitate ce nu stiu cand jucatorii romani o vor mai avea o data...Aplauze la scena deschisa la sfarsit... Un asemenea meci a fost demn de o cronica a neuitatului "Unchi Vanea", Marele nostru Ioan Chirila...
    • -2 (2 voturi)
      Transmisia ITV-ului... (Miercuri, 13 iunie 2012, 10:10)

finutza [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

... a fost identica cu oricarui alt post de televiziune care transmite de la Euro 2012. Asa ca aprecierile tale legate de ceea ce ai vazut nu-si au locul. Da, in privinta comentariului ai dreptate, mai ales ca englezii folosesc multi fotbalisti cu renume ca ajutori de comentatori.
      Si inca ceva, legat de ce se discuta la noi zilele astea (ca nu doar TVR transmite ci si Dolce), la englezi transmite BBC (de stat) si ITV (particular).
    ASTA SI PENTRU CA (Miercuri, 13 iunie 2012, 9:59)