Rivalitatea istorica dintre polonezi si rusi a inregistrat marti un nou episod, cele doua tari remizand, scor 1-1, intr-o partida contand pentru Grupa A de la Euro 2012. Dzagoev (37') a deschis scorul, iar gazdele au obtinut remiza dupa reusita superba a lui Blaczykowski (57'). In urma acestui rezultat, Polonia trebuie sa invinga Cehia pentru a se califica, in timp ce Rusia merge in "sferturi" si cu o remiza contra Greciei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Aflata pe val dupa victoria categorica cu Cehia (4-1), Rusia a deschis scorul in partida cu Polonia dupa reusita lui Dzagoev (37'). S-a intrat la pauza cu 1-0 in favoarea rusilor, iar la acest scor polonezii erau ca si eliminati de la EURO.

Purtati de la spate de peste 50.000 de spectatori, polonezii au egalat prin Blaczykowski (57'), dupa o executie superba. Cu toate ca ambele echipe au avut ocazii importante, nu s-a mai marcat, rezultatul final fiind 1-1.

Cu 4 puncte acumulate dupa primele doua partide, Rusia are nevoie doar de o remiza pentru a fi sigura de calificarea in "sferturi", in timp ce Polonia trebuie sa invinga pe Cehia pentru a accede printre cele mai bune opt echipe de pe Batranul Continent.

S-au aratat trei minute de prelungire

85' Polanski paraseste terenul, in locul sau a intrat Matuszczyk

79' Dzagoev este inlocuit de Izmailov

70' Pavlyuchenko intra pe teren in locul lui Kerjakov

69' Malafeev evita golul printr-un reflex desprins din handbal

68' Tytov se intinde si pastreaza tabela intacta la sutul lui Dzagoev

60' Lewandowski si Denisov sunt avertizati cu galben dupa o altercatie

57' Blaczykowski egaleaza cu un sut superb, la coltul lung. Polonia - Rusia 1-1

50' Malafeev iese oportun dintre buturi, ramane 1-0 in favoarea Rusiei

46' Lewandowski scapa singur cu Tyton, dar intarzie momentul sutului si este blocat. Atacantul gazdelor a fost total neinspirat

A inceput repriza a doua de la scorul de 1-0 in favoarea Rusiei

Se incheie prima repriza dupa doua minute de prelungire: Polonia - Rusia 0-1

Rusii forteaza golul doi, apararea poloneza se clatina precum un boxer impins in corzi

40' Blaszczykowski suteza din unghi, Malafeev respinge salvator

37' Rusia deschide scorul: Arshavin centreaza perfect, iar Dzagoev deviaza (mai mult cu umarul) in poarta si declanseaza fiesta in sectorul fanilor rusi

29' Kerzakov isi incearca norocul - sutul sau cu mult efect nu gaseste insa tinta

Rusia ataca previzibil pana in acest moment, polonezilor nu le este deloc greu sa-i blocheze pe adversari

Dupa primele 25 de minute, Polonia a fost echipa mai periculoasa

23' Obraniak si Lewandowski nu ajung la o centrare periculoasa, actiune importanta ratata de polonezi

37' Rusia deschide scorul: centrare perfecta a lui Arshavin, iar devierea cu capul a lui Dzagoev se opreste in poarta

Polonezii ataca mai mult pe extreme, apararea Rusiei rezista pana in acest moment

21' Lovitura de cap a lui Wasilewski se duce peste poarta rusilor

12' Kerzakov cere penalti, centralul lasa jocul sa continue

11' Lewandowski trimite puternic - putin pe deasupra vinclului

7' Ocazie mare pentru Polonia: Malafeev (portarul Rusiei) respinge cu piciorul o deviere dintr-o lovitura libera

5' Dzagoev nu ajunge la o centrare de pe partea dreapta, rusii sunt periculosi pe faza ofensiva

Rusii se arata periculosi inca din primele minute, ei ajung destul de usor in apropierea portii lui Tyton

A inceput partida de la Varsovia, atmosfera incordata in tribune

Echipe de start:

Polonia: 22 Tyton - 20 Piszczek, 13 Wasilewski, 15 Perquis, 2 Boenisch - 5 Dudka, 7 Polanski - 16 Blaczykowski (c), 11 Murawski, 10 Obraniak - 9 Lewandowski (4-2-3-1).

Rusia: 16 Malafeev - 2 Aniukov, 12 A. Berezutki, 4 Ignasevich, 5 Zhirkov - 6 Shirokov, 7 Denisov, 8 Zyryanov - 18 Dzagoev, 11 Kerzakov, 10 Arshavin (cpt) (4-3-3).

"Stadionul National" din Varsovia, 21 de grade Celsius.

Arbitru: Wolfgang Stark, ajutat de Jan-Hendrik Salver si Mike Pickel (toti Germania).