Elvetia - Romania 0-1/ Victoria unui debutant: Grozav!

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 20:47 Sport | Fotbal

Piturca, victorie in Elvetia
Foto: HotNews / Dan Popescu
Romania a castigat jocul amical sustinut miercuri seara pe terenul Elvetiei (la Luzern), prin golul marcat de Grozav (minutul 57): atacantul Universitatii Cluj, la debut sub tricolor, a reluat cu capul o centrare perfecta a lui Torje.

Elvetia a incercat sa reactioneze, insa jocul pregatit de antrenorul Ottmar Hitzfeld nu a mai avut vigoarea de sambata, cand echipa helveta depasise Germania cu 5-3. Cea mai mare sansa de egalare a venit abia in prelungiri, cand Djourou a reluat cu capul, sub transversala, insa Lobont (revenit la prima reprezentativa) a avut un reflex salvator, ca in vremurile bune.

Antrenorul Victor Piturca a "citit" bine jocul adversarului, astfel ca a organizat jocul eficient, inchizand (perioade bune) drumurile catre poarta tricolora. In acelasi timp, Romania nu si-a ascuns intentiile de a juca la contraatac: debutul de meci a fost poate cea mai inspirata perioada, marcata de ratarile lui Grozav (2) si Bourceanu (3). Tricolorii s-au retras apoi, cedand teritoriul gazdelor: ultimul sfert de ceas din prima repriza a fost perioada cea mai grea, marcata de ratarile lui Barnetta si Ziegler.

La reluare, Piturca a reglat jocul, a schimbat mijlocasii centrali, iar echipa a asteptat contra decisiva: ea a venit in minutul 57, cand Alexe (intrat in locul lui Daniel Niculae) a recuperat o minge, a plecat direct spre poarta lui Sommer si l-a deschis in dreapta pe Torje - centrarea extremei l-a gasit pe Grozav in centrul careului, plasat perfect pentru gol.

Romania: Lobont - Papp, Chiriches, Gaman (Goian), Rat - Bourceanu (C. Lazar), Florescu (N. Grigore) - Torje (Maxim - debut), Grozav - debut (Chipciu), Tanase - Daniel Niculae (Alexe).





















8569 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    fotbal (Miercuri, 30 mai 2012, 22:06)

    carol50 [utilizator]

    hai romania!
    • +8 (24 voturi)    
      Romania are sanse sa ajunga in finala la (Miercuri, 30 mai 2012, 22:41)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui carol50

      campionatul de amicale !
  • +16 (20 voturi)    
    Meciul secolului (Miercuri, 30 mai 2012, 23:17)

    suporteru [anonim]

    A fost super, inaltator, minunat! Un meci de infarct, care te-a tinut cu sufletul la gura (si, la randul ei, cu gura pana la urechi), intre doua echipe de calibru nu mondial, ci de-a dreptul universal!

    Mda... Lasand ironia la o parte, singura bucurie este ca i-am aratat degetul lui Hitzfeld care se bucura de Romania ca si adversar pentru ca, fiind accesibil, le-ar fi ridicat moralul jucatorilor lui.

    Asa ca elvetienii au ramas cu moralul nereperat, iar Pitzi & Co. o sa se laude cu victoria asta pentru urmatoarele 6 luni. Win-win situation, nu alta!
  • +9 (15 voturi)    
    sa fim obiectivi... (Miercuri, 30 mai 2012, 23:35)

    resita31 [utilizator]

    asta nu e fotbal... parerea mea... dar macar intr-un meci amical, lipsit de importanta, Pitzi ar trebui sa incerce o tehnica diferita de cea pe care a inradacinat-o la nationala si sa fie mai incisiv, sa puna pericol pe adversar, sa... nush... sa joace fotbal...
  • +5 (5 voturi)    
    un fel de... (Joi, 31 mai 2012, 0:29)

    Dragos [anonim]

    a fost un fel de dute-vino, unul castigator.

    ca si spectacol sau intensitate l-as compara cu un ´lucru manual´, dar unu la sfarsitul caruia zambesti un pic nu `Grozav`.
    • -1 (1 vot)    
      Grozav il chema pe ala care a bagat gol (Joi, 31 mai 2012, 9:51)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Dupa buna traditie inceputa in Elvetia, o sa-si schimbe toti jucatorii numele astfel.

      Mutu = Briliantu' da gol
      As vrea sa vad o stire cu :"Briliantu' da gol a fost din nou cel mai slab jucator al partidei"

      Lobont = Pe-aci nu se trece
      "Pe-aci nu se trece a avut o evolutie stearsa culminand cu 2 greseli care au dus la gol"

      Grozav = Grozav
      "Grozav, cel mai slab jucator al partidei, in afara de Florescu"
  • +6 (8 voturi)    
    Slabe sperante (Joi, 31 mai 2012, 1:07)

    Pitzifeld [anonim]

    Nu putem emite pretentii la Modiale cu asemenea joc
  • +6 (6 voturi)    
    Nu merge jocul (Joi, 31 mai 2012, 1:10)

    Piztifeld [anonim]

    Tanase - individualist si enervant
    Alexe nu a dat randament
    Torje iesit din forma
    Florescu nu are ce cauta pe teren
    Doar Papp si Lobont s-au remarcat
    Daniel Niculae nu ar mai trebui convocat
    Noi nu avem atac ! S-au irosit o multime de mingi, zeci de pase gresite si faze tratate cu superficialitate.
    • +5 (5 voturi)    
      bine zis (Joi, 31 mai 2012, 9:01)

      valy [anonim] i-a raspuns lui Piztifeld

      Sunt perfect deacord cu tine, joc slab, aceeasi mentalitate de joc, in aparare cu muuulte mingi pierdute in mod jenant, intr-un cuvant jucatori fara pic de initiativa si curaj in atac, cu pase mai mult spre innapoi decat innainte, cred ca ar avea mai multe rezultate la rugby decat la fotbal
  • -2 (8 voturi)    
    joc bun (Joi, 31 mai 2012, 8:38)

    stra lucescu [anonim]

    Cu jucatorii pe care ii are la dispozitie, Piti scoate intotdeauna maximul.Nu fiti carcotasi.Vi se pare voua ca la mijloc ii avem pe Xavi si Iniesta?! Vreti sa jucam frumos si sa o incasam cu 4-0? Veti vedea ca ne vom califica la Mondiale si vom juca bine si acolo.Atat putem in acest moment si nici mama lu' Guardiola nu ar face mai bine.Daca luam bataie, era plin forumul de "Demisia!!!".
  • +6 (6 voturi)    
    Noroc chior (Joi, 31 mai 2012, 8:57)

    valy [anonim]

    Tot respectul pentru echipa nationala dar cu un asemenea joc nu vor ajunge departe, aceeasi mentalitate tipica (avem 1-0 haideti cu fundul in poarta sa ne aparam), timizi, timorati cu pase mai mult spre poarta noastra decat spre poarta lor (parca ar fi un meci de rugby)iar daca au avut "ghinionul" sa ajunga in fata portii in loc sa suteze spre poarta tot innapoi dau.
    Sincer as prefera sa joace ca germanii si sa fi pierdut decat sa joace in halul asta .
  • +4 (4 voturi)    
    lol (Joi, 31 mai 2012, 9:41)

    me [anonim]

    cu fundu in poarta... si poate pica ceva pe contraatac...
    mai tin minte cand vb. un jucator de la norvegieni de tactica lor acu cativa ani: "din 100 de centrari in careu advers, tre sa intre una in poarta"... :)
    nu avem sanse intr-un meci serios cu o asemenea tactica...
    momentan piti si frf se multumesc cu o victorie chinuita care le da motive sa critice contestatarii lor ca doare "ce domne si cand batem ne criticati"... dar la mondiale (calificari ca la turneu final nu ajungem) se stie... locu 3 sau 4 ...

    nu inteleg deloc convocarea lui pitzi... nici nu baga jucatori care sunt in forma (indiferent de varsta) nici numai tineri petnru reconstructie...