Selectionerul Elvetiei: "Jucam cu Romania pentru ca ne doream o echipa in fata careia sa fim favoriti si sa ne facem jocul"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2012, 12:12 Sport | Fotbal

Piturca, victorie in Elvetia
Foto: HotNews / Dan Popescu
​Selectionerul Elvetiei a dezvaluit motivul pentru care a ales sa dispute o partida amicala impotriva nationalei de fotbal a Romaniei, Ottmar Hitzfeld precizand ca tricolorii formeaza "o echipa in fata careia Elvetia este favorita si isi poate face jocul".

"In ceea ce priveste Romania, voiam o echipa in fata careia Elvetia sa fie favorita si sa-si faca jocul. Va trebui sa ne asumam uneori acest statut si in preliminariile CM si avem nevoie de acest gen de meciuri in care sa nu pierdem din prestigiu sau incredere. In opinia mea, meciul cu Romania este mai important decat cel cu Germania" - Ottmar Hitzfeld, selectioner Elvetia, conform lematin.ch (citat de Mediafax).

In perioada 27 mai - 6 iunie, echipa nationala a Romaniei va sustine un turneu amical in Elvetia si Austria. Formatia pregatita de Victor Piturca va intalni Elvetia in data de 30 mai (la Luzern, de la ora 21:15) si Austria (la Innsbruck, pe 5 iunie, de la ora 21:30).

Reunirea va avea loc pe 25 mai, la ora 12:00, la Centrul de Fotbal de la Mogosoaia.

Jucatorii convocati de Victor Piturca:


Portari: Bogdan Lobont (AS Roma), Ciprian Tatarusanu (Steaua) si Silviu Lung jr. (Astra Ploiesti)

Fundasi: Paul Papp (FC Vaslui), Cornel Rapa (Otelul Galati), Valerica Gaman (Astra Ploiesti), Vlad Chiriches (Steaua), Dorin Goian (Glasgow Rangers), Mihai Pintilii (Pandurii Targu Jiu), Razvan Rat (Sahtior Donetk) si Iasmin Latovlevici (Steaua)

Mijlocasi: Gabriel Torje (Udinese), Alexandru Maxim (Pandurii Targu Jiu), Alexandru Bourceanu (Steaua), Nicolae Grigore (Rapid), George Florescu (Arsenal Kiev), Costin Lazar (PAOK Salonic), Alexandru Chipciu (Steaua) si Gheorghe Grozav (Universitatea Cluj)

Atacanti: Daniel Niculae (AS Nancy-Lorraine), Cristian Tanase (Steaua), Marius Alexe (Dinamo) si Marius Niculae.


Citeste mai multe despre   























2906 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ,,, (Marţi, 22 mai 2012, 12:27)

    alip [utilizator]

    Asa antrenor, asa echipa, asa reactii. Dar Mircea Sandu nu se lasa intimidat, el stie mai bine.
  • +8 (8 voturi)    
    e foarte tare (Marţi, 22 mai 2012, 12:35)

    visio [anonim]

    tipul asta; desi ce spune este perfect corect, trebuie sa ii multumesc pentru portia de ras; trebuie sa bata si elvetienii pe cineva....foarte tare...
    • 0 (0 voturi)    
      totusi elvetia a batut spania (Miercuri, 23 mai 2012, 2:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui visio

      elvetia a batut spania la campionatul mondial(unde romania nu s a calificat). tind sa cred ca daca nu au fost calcati in picioare de spania (sa zicem ca au batut cu noroc, dar spania nu i a dominat) s ar putea sa puna ceva probleme nationalei romaniei.

      Parca s-au mai schimbat lucrurile in fotbal, sa asteptam meciul si sa comentam dupa.
  • +4 (4 voturi)    
    unde sunt anii '90 (Marţi, 22 mai 2012, 12:47)

    toto [anonim]

    Cand echipele mari erau speriate de noi si eram capi de serie?
  • +5 (5 voturi)    
    o echipa foarte slaba (Marţi, 22 mai 2012, 13:04)

    RaduBaldea [anonim]

    e cea mai slaba echipa nationala de dupa 1989
    iar cu Florescu si Rapa?
  • +5 (5 voturi)    
    genial... (Marţi, 22 mai 2012, 13:05)

    me [anonim]

    stie batranu Hitzfeld ce stie :)
    mare dreptate are! sa vezi ce se ataca acu 3.14urca
  • +6 (6 voturi)    
    Hehe (Marţi, 22 mai 2012, 13:08)

    Rasboinicu [utilizator]

    Am ajuns de risul lumii. Alte tari isi programeaza meciuri cu noi pentru ca sintem o echipa slaba... Nimic de comentat.
  • +5 (5 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 22 mai 2012, 13:43)

    jack [anonim]

    ... am ajuns de rasul curcilor. Felicit pe aceasta cale conducatorii fotbalului romanesc. Suntem hartia igienica a europei in fotbal si acum tocmai se kk Elvetia.
  • +3 (3 voturi)    
    Altfel spus... (Marţi, 22 mai 2012, 15:13)

    patrick [anonim]

    ... „cu o echipă care să nu ne facă niciun fel de probleme, cu un sparring-partner cuminte și fricos, ce va încasa de toate”.
    Cum te simți, dom' Piți, acum când vezi că alții au adoptat „modelul” tău, de a căuta doar echipe de doi lei, strict pentru palmares și pentru jocuri-școală? Nici ei nu vor să-și strice imaginea. Iar cu biata noastră Națională - nicio grijă!
  • 0 (0 voturi)    
    jucatorii campioanei unde sunt? (Marţi, 22 mai 2012, 19:31)

    Adrian [anonim]

    e jenant ca echipa campioana nu are niciun jucator convocat la echipa nationala. cu o pondere de 90% jucatori straini e si greu, ce-i drept, de aceea sustin inca o data, TREBUIE limitat numarul jucatorilor straini din primul 11! e imposibil de construit o echipa nationala competitiva pe plan international fara (cat mai multi) jucatori care sa aiba sansa de a evolua in prima liga si mai ales in cupele europene. pasul asta trebuie facut urgent!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania!! (Marţi, 29 mai 2012, 14:41)

    Costa [anonim]

    De la cfr trebuia, si putea sa il ia numai pe Muresan, si pentrui cei ce au scris stirea, Cristian Tanase nu este atacat ci mijlocas, Pintilii este mijlocas nu fundas, si despre Elvetia, mici ei nu is tari, au terminat pe 3 ca Romania, dar in grupa cu Muntenegru care e mai saba ca Bosnia, au batut ei Germania in amical dar in rest nu sunt prea straluciti.

    Pentru cei ce sunt din strainatate si vor sa vada meciul pe net il vedeti aici http://www.programe-tv.eu/tvr-1