Presa germana: "Pana la Chelsea, nicio echipa nu a fost dominata in asa fel intr-o finala de Champions League"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 mai 2012, 12:31 Sport | Fotbal

Drogba, impreuna cu trofeul Champions League
Foto: Uefa.com
Bayern a pierdut Champions League chiar pe propriul teren, germanii fiind invinsi la penaltiuri de Chelsea (5-4). Presa din Germania a alocat spatii mari finalei de pe "Allianz Arena", parerea generala fiind aceea ca britanicii nu meritau sa cucereasca Liga Campionilor. "Pana la Chelsea, nicio echipa nu a fost dominata in asa fel intr-o finala de Champions League", a titrat Suddeutsche Zeitung, conform Mediafax.

"Nu! Nu! Nu! Bayern pierde la loviturile de departajare - Plangem alaturi de voi. Este atat de trist, total nemeritat" - Bild.

"Pana la Chelsea, probabil nicio echipa nu a fost dominata in acest fel intr-o finala de Liga Campionilor" - Suddeutsche Zeitung.

"Pentru jucatorii lui Bayern este probabil cel mai trist moment din cariera" - Spiegel Online.

Bayern Munchen a ratat sansa de a cuceri a cincea Liga a Campionilor din istorie, formatia germana fiind depasita la loteria penaltiurilor de Chelsea Londra.


Citeste mai multe despre   























4225 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    shabloane, shabloane (Duminică, 20 mai 2012, 12:45)

    posta [anonim]

    "loteria penaltiurilor" ?

    zau? daca ai mentalul lui drogba si tragi ca el la poarta, poate sa apere vreun portar?

    am tinut cu nemtii, dar si olic si schweinsteiger au tras prost. ca sa nu mai vorbim de robben, parca era pe teren advers.

    asa ca lasati/o mai moale cu stereotipurile
    • 0 (2 voturi)    
      Robben (Duminică, 20 mai 2012, 17:11)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui posta

      Da, Robben a prins o seara groaznica. Putea inchide meciul daca reusea sa marcheze la acel penaly.
      Dar deasemenea, jocul lui Chelsea a fost josnic... Parerea mea este ca acesta nu este un joc de o campioana europeana ci de o echipa care se lupta sa nu retrogradeze. Rusine Chelsea!!!
      • 0 (0 voturi)    
        mai buni (Luni, 21 mai 2012, 15:53)

        posta [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

        cu tot regretul, chelsea a avut mental mai bun si a facut ce a stiut mai bine. au jucat curat si au contraatacat foarte periculos.
        iar drogba, jos palaria, a prins o zi perfecta. apropo de surprize, l'a mai vazut cineva pe torres la deposedare in propriul careu?
        pacat de schweinsteiger & co, au fost cam fermecati de postura de favoriti si chelsea, solida si ambitioasa, i'a taxat.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta este!!!!! (Duminică, 20 mai 2012, 13:07)

    dorin [anonim]

    fotbalul se joaca pe goluri...germanii arata inca o data ca nu stiu sa piarda...au jucat acasa...nu cred ca daca erau asa perfecti precum se cred se ajungea la lovituri de la 11 metri...
  • +1 (5 voturi)    
    Bild: Bayern pierde la loviturile de departajare (Duminică, 20 mai 2012, 13:08)

    ampersand [utilizator]

    "Nu! Nu! Nu! Bayern pierde la loviturile de departajare - Plangem alaturi de voi. Este atat de trist, total nemeritat" - Bild

    Hehe, s-a făcut dreptate - s-a calificat în finală după penalty-uri, a pierdut-o după penalty-uri.
  • 0 (8 voturi)    
    Chelsea (Duminică, 20 mai 2012, 13:11)

    Robin Hood [anonim]

    Pana una alta englezii le-au stins lumina la germani.Cu trufie nu se castiga o cupa europeana.Englezii cu sudoare si munca au castigat pe merit o cupa chiar la nemti acasa.Nemtii sa taca din gura si sa ne lase.La Londra este sarbatoare si sa nu -l uitam si pe patronul acestei echipe Abramovici care la ce bani a investit in echipa merita sa castige acest trofeu!Felicitari Chelsea.
  • 0 (6 voturi)    
    inghit greu maslina infrangerii (Duminică, 20 mai 2012, 13:40)

    mary [anonim]

    ei bine, asa este in sport, numai unul castiga si de data aceasta a fost Chelsea. Restul nu are nici o importanta, Bayern sa astepte data viitoare.

    Deocamdata sa isi inghita maslina invrangerii si sa taca.

    See you later!
  • 0 (6 voturi)    
    Nemeritat?? (Duminică, 20 mai 2012, 14:21)

    Ovi [anonim]

    E cumva mingea un cub si nu stiu eu?
  • +2 (4 voturi)    
    cu barcelona (Duminică, 20 mai 2012, 14:36)

    aracic [utilizator]

    ba a mai fost, semifinalele cu Barcelona. Si totusi, inca ma intreb, cum a castigat echipa asta CL? Ce se intampla cu fotbalul?
  • +1 (3 voturi)    
    trist de nedrept!! (Duminică, 20 mai 2012, 15:01)

    Inna [anonim]

    Cred ca de putine ori in viata se poate vedea acea " lipsa de noroc.. nesansa "
    Bayern a dominat intregul joc, a avut asa de multe ocazii, si totusi parca mingea a fost .. vrajita sa ocoleasca poarta.
    Chelsea.. a avut un noroc porcesc , de aceea o percep ca si o castigatoare lipsita complet de stralucire,
  • 0 (0 voturi)    
    Faptul ca Chelsea a ridicat tinicheaua (Duminică, 20 mai 2012, 16:33)

    gigel [anonim]

    la sfarsit nu spune nimic. Castigatorii acestei cupe sunt Bayern pentru mine. Ceilalti au avut noroc si n-au jucat nimic. Aseara fotbalul a pierdut din pacate.

    PS: Cum tot taranu' tine cu Barcelona, se bucura ca au castigat cei care i-au scos, asa ca dati cu minusuri la greu. Astept provinica.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 20 mai 2012, 19:19)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui gigel

      citesc numai comentarii lipsite de bun simt; "castigatoare pe nedrept", "rusine anglia", "fotbalul a pierdut", etc. nimeni nu vede ca de fapt bayern a jucat mizerabil ca sa nu spun altfel; golul lor a venit dintr-o intamplare, iar "multele lor ocazii de gol" au fost de asemenea rodul unor intamplari mai degraba decat a unor faze lucrate! chiar si asa putea iesi bine pentru bayern, daca nu era neobositul drogba! nu spun ca chelsea a jucat un fotbal nemaipomenit, dar parerea mea este ca aseara au meritat victoria! nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca in locul debutantului de la englezi se afla ramirez ori meireles! cred ca meciul s-ar fi terminat in 90 de minute cu aceeasi castigatoare!
      germanii sa fie barbati si sa-si accepte infrangerea, nu sa caute eu stiu ce justificari!

      mi-aduc aminte de o finala mai urata decat cea de aseara, recent disputata si ea: manchester united-barcelona-jurnalistii germani sa caute acolo statistici sa vada in ce hal a fost dominata united;
  • 0 (0 voturi)    
    treabă evreiască (Duminică, 20 mai 2012, 16:43)

    Radu Humor [anonim]

    Bayern a dominat categoric, dar a părăsit terenul învinsă și umilită.
    Spun asta deoarece cu impertinența și nesimțirea specifică cei de la Chelsea nu s-au sfiit să încalce grosolan orice reguli de bun simț și au afișat provocator steaguri ale Israelului, steaua lui david reușind să explice dacă mai era cazul că ăștia o caută cu lumănarea și când o găsesc incep văicăreala și victimizarea !
  • +1 (1 vot)    
    Au uitat finala de anul trecut? (Duminică, 20 mai 2012, 19:10)

    Gigimarga [anonim]

    Barcelona - Manchester United, finala de anul trecut a fost muuult mai clar dominata de o singura echipa. Anul asta cat a fost procentul de posesie? 55-45. Anul trecut a fost veo 80-20. Anul trecut a fost o singura echipa pe teren. Acum a fost una care cara mingea mereu spre poarta lui Czech si nu-i iesea nimic. Tineam cu nemtii dar ma bucur ca a castigat trofeul Drogba. Mare, mare atacant. Din clasa lui Ronaldo. Din o jumatate de ocazie a dat gol. La fel ca si in semifinala cu Barcelona. Era pacat pentru el sa-si incheie cariera fara cupa.
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi acelasi stereotip ? (Luni, 21 mai 2012, 0:14)

    Horatiu [anonim]

    Nu exista loteria penaltiurilor, este o expresie prosteasca. Daca o echipa nu poate invinge o alta echipa, IN ANSAMBLU, e foarte firesc ca fiecare component care face parte din acel ansamblu sa se confrunte, INDIVIDUAL, cu unul de la cealalta echipa. Asta nu e loterie, este pregatirea fiecaruia, pe toate planurile: fizic , psihic, mental, etc. Pana la urma invinge cel mai bine pregatit, nu cel care joaca la loterie.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Chelsea! (Luni, 21 mai 2012, 2:05)

    Moromete [anonim]

    Titlurile din presa Germana n-au fost chiar astea. Au fost si titluri care ziceau ca Schweini i-a ingropat, etc.! Autorul a prezentat selectiv, doar titlurile care i-au convenit.

    Altfel, cand arbitrul iti da cei 5% "pentru gazde" intr-o finala, cand oponentii folosesc jucatori care debuteaza in CL jucand pe alt post decat postul lor obisnuit, ...

    Ne e doar noroc. E cel putin tot atata ambitie, si munca (de ex., vedeti cat de bine se arunca Petr Cech la toate penaltyurile: e pentru ca el si echipa lui au studiat fiecare oponent in parte! Observati ca singurul care trage prost si marcheaza de la Bayern e Neuer, pentru simplul motiv ca Cech nu stia cum trage).

    Chelsea a avut si un mare antrenor. La o echipa distrusa, Di Matteo a adus umilinta, decenta, inspiratie, si munca. Din postura de victima, de adversar facil, au batut si Sporting, si Barca, si Bayern, in cel mai pur stil italian (parca vedeam nationala Italiei de prin 90): aparare tot meciul, si contraatac eficient.

    Cech, Lampard si Drogba si-au dorit mai mult decat orice adversar! Au municit mai mult, tactic, fizic, etc. Din punctul meu de vedere,... Felicitari Chelsea.