Arena Nationala a trecut testul: Capitala, laudata de actorii implicati in finala Europa League

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 10:37 Sport | Fotbal

Atletico Madrid vs Athletic Bilbao
Foto: HotNews / Dan Popescu
​"Atmosfera de la Bucuresti a fost fantastica", a declarat Fernando Llorente dupa incheierea finalei Europa League. Atacantul celor de la Bilbao a fost completat de Diego Simeone: "Bucurestiul e foarte frumos, ne-a purtat noroc, am castigat un trofeu aici. Ne-am simtit foarte bine in Romania". Atletico Madrid a castigat Europa League dupa ce a invins, scor 3-0, pe Athletic Bilbao.

Cu ocazia finalei Europa League a fost batut recordul de asistenta de pe "Arena Nationala" - 52.347 de spectatori.

"Nu este rezultatul pe care il doream. Suntem foarte tristi, Atletico a fost mai buna, este clar. Atmosfera de la Bucuresti a fost fantastica. Le multumim suporterilor care ne-au insotit aici. Suntem tristi ca nu am putut sa le facem cadou trofeul" - Fernando Llorente (sport.ro).

"Am facut o partida fantastica, ii felicit pe jucatori. Bucurestiul e foarte frumos, pacat ca nu am avut timp sa ma plimb mai mult. Ne-a purtat noroc, am castigat un trofeu aici. Nu e ciudat in Romania, m-am simtit foarte bine" - Diego Simeone (sport.ro).

"E important sa ai o finala ca asta. Acest meci este exact ce trebuia Bucurestiului si Romaniei, este o publicitate pe care nu o poti avea nici cu multi bani" - Ilie Nastase, conform Mediafax.

"Ca bucurestean ma simt foarte mandru ca am reusit sa facem o buna reclama, propaganda tarii noastre si orasului nostru. Azi am primit felicitari de la ceilalti presedinti de federatii prezenti la Bucuresti care au spus ca stadionul este fantastic, atmosfera este fantastica. Multi mi-au spus ca este unul dintre cele mai frumoase stadioane din Europa, pentru atmosfera calda si acustica extraordinara. Am demonstrat ca si noi in Romania putem sa organizam asa ceva" - Ionut Lupescu (sport.ro.)


Citeste mai multe despre   























7499 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Hai cu un Campionat European (Joi, 10 mai 2012, 10:47)

    Carter [anonim]

    Hai baieti, puneti-va cu burta pe munca si mai faceti cateva stadioane in tara la fel si apoi depuneti candidatura pentru un turneu final de Campionat European de fotbal!
    E ceva realizabil: stadion la Bucuresti este, la Cluj este Cluj Arena, la Ploiesti iar este, la Piatra Neamt iar este, modernizate stadioanele din Timisoara, Iasi si Constanta si gata, aveti stadioane de turneu final.
    Nu?
    • -9 (9 voturi)    
      ete na (Joi, 10 mai 2012, 10:57)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui Carter

      asta ne mai trebuie! nu suntem destul de saraci? trebuie sa ne mai imprumutam sa facem si campionat european! va ajunge stadionul de fite de bucuresti!
    • +7 (7 voturi)    
      Si drumurile? (Joi, 10 mai 2012, 11:00)

      YeahRight [anonim] i-a raspuns lui Carter

      Si cu drumurile intre stadioane ce te faci?
      Hai sa nu ne ambalam prea tare, ca nu suntem inca in stare sa organizam ceva mai de anvergura. Nici securitatea pe stadioane nu poate fi asigurata bine, ati vazut aseara la meci.
      • +4 (4 voturi)    
        si drumurile (Joi, 10 mai 2012, 11:30)

        george [anonim] i-a raspuns lui YeahRight

        Lasa ca au ucrainienii drumuri (infrastructura, in general)! dar uite ca organizeaza CE; de fapt, nici la polonezi nu te pra poti lauda cu autostrazi
        • -2 (2 voturi)    
          google maps macar (Joi, 10 mai 2012, 12:09)

          adi [anonim] i-a raspuns lui george

          haha nu compara infrastructura din ucraina cu cea din romania. macar uita-te pe o harta gen google maps sa vezi diferenta intre romania si ucraina ;)
          • +1 (1 vot)    
            Romania sta bine (Joi, 10 mai 2012, 13:05)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui adi

            Drumurile in Ucraina sunt ca dupa bombardament. Am prieteni din tarile baltice si polonia care au venit spre Romania trecand prind Ucraina. Mi-au spus ca drumurile in Romania, in ciuda lipsei autostrazilor, sunt mult mai bune si mai rapide ca cele din Ucraina.
            Personal am fost si eu in Ucraina, si pot spune ca bogatia este doar la granite, pe unde se face trafic, in rest e o saracie lucie. Decizia ca Ucraina sa organizeze turneul final a fost si politica, pe de-o parte.
            • 0 (0 voturi)    
              Ucraina (Joi, 10 mai 2012, 13:42)

              Laur [anonim] i-a raspuns lui Radu

              N-au ucrainenii drumuri stralucite, dar au o MARE calitate: OCOLESC LOCALITATILE. Am mers pe Odessa-Kiev (drum european cu 2 benzi/sens) cu 100-110 si am facut 480 de km in nici 6 ore cu un consum minim, practic n-am simtit nevoia unei autostrazi. In Romania in cate ore faceam E85-ul?
              • 0 (0 voturi)    
                :) (Joi, 10 mai 2012, 14:23)

                if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Laur

                Pai, ca fat-frumos, care crestea intr-o saptamana cat altii in 7 zile, tot in 6 ore faci 480km pe E85 :)

                Acum, lasand gluma la o parte, ai dreptate: ca sa faci E85-ul in 6 ore trebuie sa o calci pe drum drept si consumul nu mai e acelasi.

                A, si daca treci prin Roman prima oara, mai adaugi o ora la traseu, pana reusesti sa te orientezi in orasul ala fara indicatoare si cu drumuri proaste.
    • +6 (6 voturi)    
      HEhe (Joi, 10 mai 2012, 11:03)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui Carter

      Problema nu reprezinta doar lipsa de stadioane, ci si lipsa de infrastructura...... Ce faci, pui echipele sa deplaseze pe drumurile judetene?:)) sau pe fani, sa se duca in 9-10 ore pana la TImisoara, Cluj sau Constanta:D ...ca autostrazile romanesti sunt prea aglomerate, ah scuze romania are 30km de autostrada :))
    • +1 (1 vot)    
      Campionat european (Joi, 10 mai 2012, 11:17)

      aciduzzu32 [anonim] i-a raspuns lui Carter

      Ar fi super, chiar si un parteneriat cu Ungaria sau Bulgaria , poate pana atunci ne punem si noi la punct cu infrastructura...
    • +3 (3 voturi)    
      Nene carter (Joi, 10 mai 2012, 11:31)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Carter

      nu stadioanele sau drumurile dintre ele sunt problema la noi.. problema este legata de oameni.. abia ai pus pe net ideea si vezi sarind Toma Necredinciosul cu: nu e aia, nu este cealalta, suntem saraci, suntem.... Eu sunt bucurestean si sincer m-am simtit bine ca sunt .. spaniolilor le-a placut capitala, le-a placut Centrul Vechi, le-a placut caldura oamenilor, au fost mirati sa vada ca multi dintre noi cunoastem limbi straine si ca li s-a raspuns la intrebari chiar si in spaniola...suntem saraci dar putem invata si putrem cere ca cei ce conduc sa nu fure bogatia ci sa managerieze Romania astfel incat sa prosperam, nu avem drumuri dar le putem face, nu avem stadioane destule dar avem puterea si priceperea de a rezolva.. trebuie doar sa inlocuim pe " Nu se poate" cu " Vreau!"
      • -1 (3 voturi)    
        nu nu nu (Joi, 10 mai 2012, 12:13)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        eu nu vreau sa dau bani pentru asa ceva! vezi dezmatul grecesc cu olimpiada. acum sunt plini de infrastructura, dar n-au ce face cu ea si nu vor avea, prioritara fiind lupta pentru supravietuire.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Joi, 10 mai 2012, 16:11)

          geo 6101 [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

          Asta cu "eu nu vreau sa dau bani" e tare, am mai auzit-o! N-o sa intrebe nimeni daca dai bani!
          Organizarea unui campionat european de fotbal nu poate fi decat benefica pentru noi: modernizare de stadioane, infrastructura rutiera, poate si cale ferata modernizata etc... Din pacate insa o astfel de decizie UEFA o va lua in primul rand pe criterii politice... si tot din pacate, din experientele trecute, ne-ar costa de trei ori mai mult pe noi decat pe polonezi sau ucraineni!!!
  • +4 (4 voturi)    
    wow... (Joi, 10 mai 2012, 10:56)

    me [anonim]

    jucatorii NU au confundat bucurestiu cu budapesta!!!
    si culmea... nici nu l-au criticat...
    poate cu ocazia asta intelegem si noi romanasii ca nu e atat de rea tara noastra pe cat crede, (evident se poate si mult mai bine ...)
  • -7 (7 voturi)    
    astept (Joi, 10 mai 2012, 10:56)

    marin [anonim]

    cat de curand comentariile pro-pdl si contra oprescu... pentru ca este evident ca nu este meritul decat lui basescu care de acu 100 de ani planuia aceasta finala... oprescu nu este responsabil decat pentru accidentul ratb
  • +2 (2 voturi)    
    Succes mare pt Romania ! (Joi, 10 mai 2012, 10:58)

    Finala demna de Europa [anonim]

    Stadion foarte frumos, atmosfera foarte civilizata si prietenoasa (erau peste 30.000 spectatori romani din cei 52.000), vreme potrivita, centrul istoric al orasul ui primitor si curat, trecatorii amabili cu spaniolii, politia impecabila.
    Am avut pana si "traditionala" alergare a unui spectator de catre stewarzi, genul de incident considerat "funny" cam prin toate stadioanele, nimeni n-a fost deranjat.

    E o publicitate incredibil de reusita pt Romania, in 130 de tari care au preluat meciul de la Bucuresti!

    Si Bucurestiul va ramane o amintire sportiva de nesters pentru milioane de fani spanioli!

    Felicitari si speram ca peste cativa ani sa mai avem o finala continentala sau internationala sau poate chiar JO de iarna in Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      JO iarna (Joi, 10 mai 2012, 11:40)

      austrul [anonim] i-a raspuns lui Finala demna de Europa

      O sa organizam JO de iarna cand o sa fie un troian suficient de mare ca sa facem partie pe el.
      Patinoar poate il facem la Constanta, tot cu ajutorul lui Dumnezeu.
      • 0 (0 voturi)    
        JO (Joi, 10 mai 2012, 14:35)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui austrul

        Jocurile Olimpice reprezinta un efort economic imens pentru orice organizator, existand riscul ca o tara sa nu-si recupereze decat foarte greu investitia. Ai trantit un megacomplex sportiv cu arhitectura nemaipomenita, cazari pentru zeci de mii de participanti si dupa o luna deja evenimentul e istorie. Doar economiile cele mai puternice isi pot permite asa ceva .
        Eu zic sa fim realisti, sa facem pasi marunti si calculati.
        Si , sa nu uitam, mai exista si alte sporturi in afara de fotbal.
  • +6 (6 voturi)    
    retorica (Joi, 10 mai 2012, 11:06)

    cicio [anonim]

    La ce intrebare, pusa de unul dintre minunatii nostri ziaristi dominat de un comportament masochist compulsiv, a putut raspunde Simeone cu:"Nu e ciudat in Romania, m-am simtit foarte bine". ?!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Joi, 10 mai 2012, 11:08)

    Alfabetix [utilizator]

    Efortul pentru acest stadion este rasplatit: turism, distractie, publicitate, venituri!
    Poate asa primeste un impuls si infrastructura ;)
    Ma bucur pentru orasul meu!
    Din pacate una calda, una rece - accident de tramvaie...
  • +3 (5 voturi)    
    Mandru (Joi, 10 mai 2012, 11:41)

    reforma [utilizator]

    Eu unul m-am simtit mandru ca sunt roman. Pe zi ce trece imi place Romania asta f. mult. Cu cat vad mai multe pe afara cu atat o iubesc mai tare!
    Avem o libertate pe care nu o mai gasesti in alte tari "civilizate". It's FUN!
    • +1 (1 vot)    
      Libertate (Joi, 10 mai 2012, 12:56)

      Mare boier [anonim] i-a raspuns lui reforma

      Te referi cumva la urmatoarele libertati:
      - fumatul in orice locatie indiferent de regulile scrise (interzis fumatul) si nescrise (langa copii, in masina, pe strada, etc...)
      - aruncatul mucurilor pe jos (sau a pachetelor de tigari) pe unde se nimereste
      - gratar oriunde cu mizeria aferenta. In cel mai bun caz pet-uri, pungi, etc...aruncate sub pietre sau atarnate in copaci
      -....

      sau libertatea de a avea:
      - aer curat
      - curatenie
      - bun simt
      - ...

      Scuze, nu mi-e clar la ce te referi.
      Apropo, de ce te mai duci in strainate? Sa faci bani probabil cu cei nmai putin "FUNNY".
      Ramai aici sa ai "FUN" pana la capat.
      Sau mergi prin tari de acelasi calibru: Bulgaria, Ucraina, Albania, ....?
      Mult "FUN" iti doresc!
  • -1 (1 vot)    
    .. (Joi, 10 mai 2012, 13:09)

    ofelia [anonim]

    Orice primar general, in primul rand trebuie sa aiba grija de siguranta cetateanului!!! Oprescu a ignorat TOTAL ASA CEVA. Ba mai mult,  a luat toti banii de la RATB.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Duminică, 13 mai 2012, 21:21)

    despre oprescu [anonim]

    Nu mai este niciun secret ca Oprescu a fost un fericit al sortii, nascut si  crescut in Primaverii, lipsit de griji si fara sa fie atins de neajunsurile acelor vremuri, intr-o familie de evrei- numele adevarat fiind Sorin-Hirsch Opescu. Tatal lui la acea vreme fiind General in Securitate.  El, a fost  unul dintre şefii Serviciului D- Dezinformare.  Mircea Oprescu a contribuit activ, sub comanda lui Alexandru Drăghici, la epurarea duşmanilor din interiorul partidului.  Fiul, Sorin- Hirch Oprescu, in tot acest timp savura viata de beizadea comunista in cartierul de lux. Cartea nu i-a prea placut, dar tatal la functiile sale, a avut grija ca odrasla sa promoveze si de fiecare data cu note mari. Nici la medicina n-ar fi intrat daca nu ar fi fost sustinut de prietenul tatalui sau, securistul Fica- medicul personal al lui Ceausescu. Mai tarziu devenindu-i ginere, casatorindu-se cu fiica acestuia. Pe toata perioada facultatii, a fost protejatul profesorului Fica- omul de nadejde al Securitatii, iar la terminarea studiilor ca sa nu fie repartizat prin cine stie ce fundatura din tara, i s-a aranjat un post de medic chirurg la Elias, unde mai tarziu Oprescu devine director. Merita amintit un episod povestit de Columbeanu senior de pe vremea cand era secretar al Guv-1990...  a pus o vorba buna pt Oprescu la Iulian Mincu, ca sa-l angajeze. Dupa ceva timp, Columbeanu s-a trezit mustrat de catre mistrul sanatatii de atunci, citez: " -Mi-ai trimis puşlamaua aia de Oprescu acolo, un şarlatan, mi-a transformat cabinetul într-un troc, vrea el să angajeze... vrea să vîndă funcţiile…" De mentionat ca si sotia lui  Simona, este medic primar endocrinolog la Elias.  Din casnicia lor a rezultat un fiu,  caruia ca si tatalui, nu i-a placut cartrea,  dar au avut grija sa-i asigure si baiatului – Mircea Oprescu – un viitor. Pentru ca, a fost un copil care le-a creat mereu probleme, avand un apetit, spun fostii săi colegi din facultate, catre o viata aventuroasa, n-a fost posibil să devina chi