E oficial: Josep Guardiola va pleca de la FC Barcelona - Noul antrenor: Tito Vilanova

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 14:40 Sport | Fotbal

Josep Guardiola s-a despartit de FC Barcelona
Foto: Captura YouTube
De acum este oficial: Josep Guardiola nu va mai continua pe banca tehnica a echipei FC Barcelona, tehnicianul de 41 de ani parasind gruparea blau-grana dupa patru ani in care a cucerit 13 trofee.

Clubul catalan a anuntat si numele noului tehnician al Barcelonei: Tito Vilanova, actualul secund al lui Pep Guardiola.

"Suntem cu totii aici pentru a va anunta ca Pep Guardiola nu va continua la FC Barcelona. Ii multumim pentru tot ceea ce a realizat la echipa. A fost un model pentru club. Decizia nu a fost a mea, trebuie sa intelegeti asta. A fost a lui Guardiola, o decizie personala pe care trebuie sa o intelegem. Daca ar fi fost dupa mine, nu ne aflam aici in acest moment" - Sandro Rosell, presedinte FC Barcelona.

"In primul rand, vreau sa va cer scuze pentru toata aceasta incertitudine, a fost doar vina mea. Nu este deloc o situatie usoara sa va anunt ca voi renunta la echipa. Patru ani la FC Barcelona reprezinta o eternitate pentru un antrenor. In principiu, din luna octombrie (2011) i-am comunicat lui Zubizarreta ca se apropie finalul unui ciclu. Nu am putut insa sa le spun jucatorilor acest lucru, as fi distrus echipa.

Un antrenor trebuie sa transmita jucatorilor sai energia de a putea continua, iar eu am simtit ca nu mai pot sa fac asta pentru Barcelona. Sunt constient de unde plec, de la cea mai buna echipa din lume, dintr-un post pe care toata lumea il vrea. Sunt multumit de tot ceea ce am facut aici, totul imi va ramane in suflet.

Am asteptari mari de la Tito (n.r. noul antrenor), este o persoana de care sunt foarte apropiat. M-a ajutat enorm in toata aceasta perioada, sunt sigur ca poate duce mai departe munca inceputa aici. Jucatorii il cunosc, nu vor fi probleme. Nu m-am gandit sa raman nici chiar dupa reactia publicului dupa meciul cu Chelsea. Am stiut din toamna ca este ultimul meu an aici.

Pe nimeni nu intereseaza ce voi face eu acum. Voi reveni cu siguranta la antrenorat in viitor, dar acum nu pot sa umplu acest gol, nu pot sa vorbesc despre asta. Vreau sa ma odihnesc in acest moment, sa fac alte lucruri. Vom vedea unde ma va duce viata.

Nu m-am intalnit cu Chelsea, ar fi fost o lipsa de respect pentru acest club" - Josep Guardiola, antrenor FC Barcelona.

"Tito reprezinta cat se poate de bine Barcelona, spiritul echipei. E diferit de Pep, dar mergem pe aceeasi idee, va fi acelasi profil. Cand avem nevoie de un jucator, cautam intai la noi, in interiorul clubului, In iarna, i-am promovat pe Tello, Cuenca, acum a venit randul sa schimbam antrenorul, asa ca Tito era cea mai buna solutie" - Andoni Zubizarreta, director sportiv FC Barcelona.

La conferinta de presa in care Pep a anuntat oficial ca renunta la FC Barcelona au fost prezenti si jucatorii echipei catalane.


Citeste mai multe despre   






















4425 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    era normal (Vineri, 27 aprilie 2012, 14:52)

    toto [anonim]

    e o echipa care a atins varful si care a inceput sa coboare. nu prea mai au motivatie, mai ales jucatorii spanioli care au castigat tot ce se putea.
    problema e ca nu stiu daca guardiola va avea succes in alta parte. inclin sa cred ca nu.
    semifinala cu chelsea i-a cam dezvaluit anumite limite.
    • +3 (3 voturi)    
      Steaua ! (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:02)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui toto

      Guardiola a declarat ca vine la Steaua si antreneaza GRATIS pana la sfarsitul campionatului ptr a lua titlul cu Steaua ! Ar fi fantastic !!
  • +1 (3 voturi)    
    pep guardiola (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:29)

    barca [anonim]

    ptr toto,despre ce limita vorbim???!!! ca mai sus nu mai exista!!a castigat cu BARCA TOT CE ERA DE CASTIGAT!! jucatorii sunt si ei oameni si asta s a vazut cu Chelsea. Pep Guardiola este un model de om,fotbalist,antrenor de multiplicat,copiat!! dupa meciul ce Chelsea si a pupat ,a dat mana cu toti jucatorii lui ,ceea ce nu am vazut la marele om murihnio real-bayern
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:41)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui barca

      Ba chiar sunt zvonuri ca nenorocitul de Mourinho si-a scuipat jucatorii si i-a alergat prin vestiar cu toporul in mana.
    • +2 (2 voturi)    
      pai tocmai asta e !!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:42)

      val [anonim] i-a raspuns lui barca

      ca mai sus nu exista !!! Iar Guardiola a inteles ca un ciclu de performante extraordinare s-a inchis !! Iar pntru a incepe un nou ciclu trebuie o minte , care sa vina cu altceva !! Pentru ca dupa asemenea performante echipa ajunge sa se blocheze mental !! Si de aici o stereotipie in joc, lipsa unei motivatii mai puternice, toate ducand la greseli colective si individuale si inerent la o cadere a echipei !! Asta a inteles foarte bine Guardiola , si trebuie apreciat !! Pentru revigorarea mentala a echipei , trebuie sa vina cineva cu alte idei !!!
    • 0 (0 voturi)    
      despre limitele antrenoriale (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:30)

      toto [anonim] i-a raspuns lui barca

      nu discut aici despre calitatea umana a lui guardiola si nici nu vad rostul comparatiilor cu mourinho. lumea nu se reduce nici pe departe la ei doi.nu ma considera automat fan real daca nu ridic in slavi barca, ca nu sunt nici pe departe asta. ba din contra, spuneam dupa primul tur din semifinale ca mi-as dori o finala fara trisorii financiari spanioli si uite ca s-a intamplat. nu mi se pare corect ca ei isi permit sa plateasca salarii fabuloase care atrag marii jucatori si nu-si platesc taxele la stat pentru ca al lor guvern le permite golania asta. nu-i normal ca ei sa concureze in conditii egale cu cei care sunt corecti financiar pentru ca nu au incotro.
      limitele despre care vorbeam erau altele.
      am vazut ca atunci cand tiki-taka nu a mai mers si norocul a fost de partea lui chelsea, barca a parut ca nu are nici o alta solutie. au incercat, mecanic parca, acelasi lucru pana la capatul meciului desi era evident ca doar o intamplare fericita ii putea ajuta.
      tiki-taka a fost un fenomen unic pe care doar barca cu acesti jucatori il putea face sa mearga. chestia asta nu e repetabila la o alta echipa. nu-i poti pune pe bayern sau pe real, de chelsea nu mai vorbim, sa joace asta. nu de alta dar nu ar fi posibil.
      dubiile pe care le am eu vis-a-vis de antrenorul guardiola sunt legate capacitatile sale de a face o alta echipa sa joace la un nivel extrem de inalt altfel decat in modul tiki-taka.
      • 0 (0 voturi)    
        Datoriile (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 6:19)

        sergiu [anonim] i-a raspuns lui toto

        Imi place cometariul tau, e nostim ce sa zic, mai ales faza cu trisorii finaciari si datorii la stat, :) rofl, au datorii bancare nu la stat, in primul rand si in al doilea, fotbalul pe partea cealalta ca e eun spectacol e si un buissness, sau mai bine cum zic americanii, sportul e un show-bizz, ca si orice mare corporatie etc, vrei sa imi spui mie ca Dacia in Romania nu are datorii bancare ?, orice mare corporatie sau fabrica de pe mapamond au datorii bancare, se imprumut sa isi faca treaba, dupa ce si-au facut-o si-o platesc si cu profitul si un alt imprumut se extind, asa e si cu cluburile de fotbal, cu cit cresc si li se cere mai mult cu atit trebuie sa investeasca mai mult si nu e vorba numai de jucatori valororsi e vorba si de staffing , doctori, masseuri, diferiti trainers pt difreite capacitati sportive, cardiologi, pe linga toate astea jucatori au si personal triner si staff pe care si-l platesc din propriile salarii, dar normal cu echipe de lumea a treia din Romania nu au de unde a sti aceste lucruri, iar la final de an nu stiu cum se face ca Barcelona anul trecut a fost cea care a avut cel mai mare profit financiar, si va rog nu mai faceti aluziile ca datoriile bancare is si datoriile statului, banca e un sistem privat care are oportinitatea de a fi protejata de stat sub forma de asigurare, daca baca ar aprtine statului, atunci multi ar trebui sa li se dea banii inpoi celor care si-au pierdut banii in Banca Religiilor, BCR and etc in Romania..... dar cometriul e foarte nostim pt stiutori:)
  • 0 (0 voturi)    
    ce chestie....coincidentala (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:08)

    atenntta [anonim]

    pleaca Pep in aceeasi zi cu MRUngureanu.
    ...dupa ce au castigat amandoi tot ce se putea...
  • 0 (0 voturi)    
    Ha Ha Ha (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:46)

    Sebastian [anonim]

    Tare comparatia cu Ungureanu! hahahahaha..mda..