Rapid s-a calificat in finala Cupei Romaniei (3-2 vs Vaslui)

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:27 Sport | Fotbal

Rapid este prima echipa calificata in finala Cupei Romaniei la fotbal: miercuri seara, Rapidul a castigat cu 3-2 jocul retur cu FC Vaslui, rezultat care ofera echipei pregatite de Razvan Lucescu dreptul a juca cu trofeul pe masa - giulestenii castigasera si mansa-tur, pe terenul moldovenilor, cu 1-0.

Rapidul a deschis scorul in primul minut (Nicolae Grigore, 1-0), insa Vasluiul a egalat repede (Wesley, 1-1 in minutul 6). Golgeterul moldovenilor a reusit sa inscrie si dupa pauza (Wesley, 1-2, min. 47), situatie in care Vasluiul era calificata pentru finala. Rapidul a salvat situatia prin golul lui Alexa (2-2, min. 65), iar in final, pe fondul dominarii echipei din Vaslui, izbuteste chiar sa castige jocul: Mihai Roman puncteaza pentru 3-2, in minutul 88, dupa o gafa de proportii a portarului Borjan.

A doua finalista va fi cunoscuta joi seara, dupa meciul Gaz Metan Medias - Dinamo (0-1 in prima intalnire).

1343 vizualizari

Asta a fost finala! (Joi, 12 aprilie 2012, 0:00)

MickeyD [utilizator]

Vaslui cu vedetele, Rapid cu daruirea grupului. Superba confruntare, asta e farmecul vietii! Ole Ole! Multumim Rapidule!
      si uite cum... (Joi, 12 aprilie 2012, 9:51)

me [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

ne multumim cu o finala, o cupa, un campionat...
      dar la CL, euro, WC sau UEFA trebuei sa sustinem echipe straine ca sa tinem si noi cu cineva, ca ale noastre ies din primu tur