Un student galez a primit 56 de zile de inchisoare dupa ce l-a batjocorit pe fotbalistul Muamba pe Twitter

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 16:02 Sport | Fotbal

Un tribunal din Swansea l-a condamnat pe un student galez la 56 de zile de inchisoare, dupa ce acesta l-a batjocorit pe Twitter pe Fabrice Muamba, fotbalist care a suferit un stop cardiac in data de 17 martie, informeaza AFP.

Liam Stacey, in varsta de 21 de ani, a postat pe Twitter un mesaj la scurt timp dupa ce Muamba s-a prabusit pe gazonul stadionului "White Hart Lane". "LOL...Muamba. He's dead", a fost postarea lui Stacey. Mesajul acestuia a declansat un val de nemultumiri, Liam raspunzandu-le contestatarilor cu postari rasiste. 

"Nu am alta solutie decat sa impun plasarea in detentie pentru a va gandi mai bine la ceea ce ati facut", a precizat John Charles, judecatorul tribunalului din Swansea.

Stacey si-a motivat comportamentul prin faptul ca se afla sub influenta bauturilor alcoolice.

In data de 17 martie, Fabrice Muamba a suferit un infarct in timpul partidei dintre Tottenham si Bolton, din Cupa Angliei. Dupa ce a trecut prin momente critice, starea de sanatate a fotbalistul s-a imbunatatit considerabil in ultimele zile.


Citeste mai multe despre   



















1487 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    ? (Marţi, 27 martie 2012, 16:12)

    Dan Surpateanu [anonim]

    Nu am alta solutie decat sa impun plasarea in detentie pentru a va gandi mai bine la ceea ce ati facut.
    Si a facut ce? E foarte grava condamnarea pentru... nimic. Eu sincer vad un abuz al judecatorului, chiar un abuz grav. Adica, in alea 5 cuvinte... ce e rasist.. si ce e rau in a fi rasist? Toti suntem rasisti, doar ca unii se ascund, sunt mai lasi asa.
    • +1 (7 voturi)    
      aprob! (Marţi, 27 martie 2012, 16:37)

      me [anonim] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

      o amenda era necesara... dar 56 zile de inchisoare este extrem de exagerat...
      culme e ca negrii sunt mai rasisti decat noi... da...
      • 0 (4 voturi)    
        Zi-le nenicule (Marţi, 27 martie 2012, 18:42)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui me

        Si zi asa, cunosti multi negri, sau vorbesti din auzite?
    • 0 (4 voturi)    
      Cred (Marţi, 27 martie 2012, 16:41)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

      Cred ca sunt mai multe de spus despre stirea asta si hotnews o s-o updateze curand (cred)


      La prima vedere si mie mi se pare exagerat ... pe de alta parte nu stiu legislatia din UK sa ma pronunt.
    • +2 (6 voturi)    
      Profesionalim de ziarist roman (Marţi, 27 martie 2012, 16:47)

      Nevermind [anonim] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

      Nu pentru postarea aia a a fost condamnat, ci pentru cele ce au urmat. Dar asa se scrie un articol in Romania, ca sa promoveze rasismul, nu ca sa-l combata.
    • 0 (6 voturi)    
      rasism (Marţi, 27 martie 2012, 17:14)

      Vladutz Tepes [anonim] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

      Si tu ar trebui sa fii dupa gratii prietene in cazul asta...Ce e rau in a fi rasist?!!! E foarte rau sa fii rasist! ...Probabil ca ti s-ar potrivi o celula plina cu porci...ca tot sunt de alta rasa...
      • 0 (2 voturi)    
        N-ar fi rau (Marţi, 27 martie 2012, 18:44)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz Tepes

        N-ar fi rau sa consulti dexul pentru a vedea definitia cuvantului 'rasism'.
        Indiciu: Nu are legatura cu porci, gaini sau alte vietuitoare.
  • +1 (5 voturi)    
    mai citim si alte surse (Marţi, 27 martie 2012, 17:11)

    mahta [utilizator]

    Daca ati da macar un search rapid pe google ati gasi usor stirea in ziare din UK. Studentul a recunoscut fapta de "incitare la ura rasiala", care e pedepsita cu inchisoare in orice tara civilizata. Discutiile pe langa subiect nu fac decat sa arate ca Romania e hors-categorie.