Europa League

Maccabi Haifa - Steaua 5-0/ Parteneri de antrenament

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2011, 19:24 Sport | Fotbal

Steaua, umilita de Maccabi Haifa
Foto: Reuters
Steaua a trait o prima repriza de cosmar cu Maccabi Haifa: in minutul 38, gazdele conduceau deja cu 3-0 (Amasha 10', 20' si Katan 38' penalti). In plus, Bicfalvi (37') si Iliev (64') au fost eliminati, iar Twatha (72') si Verad (79') au desavarsit dezastrul. Dupa aceasta infrangere umilitoare (0-5), ros-albastrii pastreaza sanse mici de a ajunge in "primavara" Europa League.

Ultimul insucces de o asemenea maniera a Stelei in cupele europene a fost consemnata pe 27 august 1997, atunci cand PSG a invins pe "Parc de Princes" cu 5-0 (tur preliminar al Champions League).

Grupa J, rezultate:


Maccabi Haifa - Steaua 5-0
AEK Larnaca - Schalke 0-5

Clasament:
1 Schalke 7
2 Maccabi Haifa 6
3 Steaua 2
4 AEK Larnaca 1.



Vezi aici desfasurarea partidei Maccabi Haifa - Steaua 5-0:

Dupa doua minute de prelungire, partida se termina. Maccabi Haifa invinge pe Steaua cu 5-0
.

Gazdele domina in continuare disputa, Steaua a cedat din toate punctele de vedere

79' Verad inscrie cu un sut din interiorul careului mare al Stelei, apararea ros-albastra a fost din nou inexistenta. Maccabi Haifa - Steaua 5-0


78' Iulian Rosu i-a luat locul lui Tatu

72' Twatha inscrie cu un sut pe jos, de la aproximativ 23 de metri, mingea a lovit si bara inainte de a intra in poarta. Maccabi Haifa - Steaua 4-0


69' Stanca retine o lovitura de cap a gazdelor, Maccabi se apropie foarte usor de poarta Stelei

68' Mustata i-a luat locul lui Mihai Costea

65' Katan trimite in forta de la 11 metri, mingea loveste transversala

64' Iliev vede si el cartonasul rosu, tot Amasha este cel care a provocat penaltiul

60' Azriel ii ia locul lui Cohen la Maccabi

60' Katan patrunde prin apararea stelista, dar trimite departe de poarta de la aproximativ 26 de metri

57' Martinovic trimite cu capul de la coltul careului mic, balonul trece pe langa poarta

56' Tatu primeste cartonasul galben pentru proteste

51' Florin Costea (evolutie foarte slaba) este inlocuit de Raul Rusescu

50' Stanca respinge un sut din unghi

A inceput repriza a doua

Pauza, Maccabi Haifa - Steaua 3-0

45' Combinatie Tatu - Florin Costea, ultimul trimite pe langa dintr-o pozitie ideala

43' Inca o ratare mare a gazdelor: Katan este blocat in ultimul moment

38' Katan inscrie cu siguranta de la 11 metri, Haifa - Steaua 3-0


37' Penalti pentru gazde, Bicfalvi este eliminat - fault in calitate de ultim aparator. Apararea Stelei a fost surprinsa inca o data pe contraatac

Linia de mijloc a Stelei este ineficienta pana in acest moment: nu furnizeaza pase utile pentru atacanti si nu reuseste sa-i blocheze pe jucatorii gazdelor

27' Amasha se desprinde lejer din marcajul stelist, dar sutul sau in forta trece putin peste transversala. Atacantul gazdelor a trecut pe langa al treilea gol

24' Latovletic este avertizat cu galben

23' Yahaya primeste cartonasul galben

21' Tatu trimite cu capul de la sase metri, mingea loveste bara

20' Amasha inscrie din foarfeca, de la aproximativ 11 metri, dupa o noua actiune in care apararea Stelei a fost lamentabila


18' Latovletic centreaza inalt, iar lovitura de cap a lui Nikolic ocoleste spatiul portii

16' Mihai Costea centreaza de pe partea stanga, dar balonul nu ajunge la Nikolic

15' Tatu preia o minge la 22 de metri, se intoarce, dar sutul sau pe jos trece putin pe langa poarta lui Saranov. Prima actiune importanta a Stelei

12' Katan este aproape de 2-0, Steaua a scapat dupa o noua faza rapida a gazdelor

10' Actiune simpla a celor de la Maccabi, mingea ajunge la Amasha din doua pase, iar acesta deschide scorul cu un sut pe langa Stanca. Apararea ros-albastra - mult prea lenta pentru atacurile gazdelor


Maccabi arata in primele minute ca are jucatori rapizi, ros-albastrii combina bine doar pana in jumatatea de teren a gazdelor

6' Contraatac al israelienilor, Iliev intervine salutar, apararea stelista fusese surprinsa de rapiditatea actiunii

4' Sharanov iese bine dintre buturi si retine o centrare care putea deveni periculoasa pentru poarta gazdelor

A inceput partida

Maccabi: Saranov - Meshumar, Buliat, Dgani, Twatha - Tamir Cohen, Yahaya - Katan, Golasa, Vered - Amasha. Antrenor: Elysha Levy.

Rezerve: Davidovich, Yampolsky, Dvalishvili, Boccoli, Azriel, Ali Osman, Turgeman

Steaua: Stanca - Martinovic, Geraldo, Iliev, Latovlevic - Bourceanu, Bicfalvi - M. Costea, Tatu, Fl. Costea - Nikolic. Antrenor: Ilie Stan.

Rezerve: Cojocaru, Radut, Prepelita, Lupu, Rusu, Mustata, Rusescu.


Citeste mai multe despre   






















13474 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Hai Steaua ... (Joi, 20 octombrie 2011, 20:15)

    DanDare [utilizator]

    ACASA !!!
    • +29 (29 voturi)    
      Tactica aiurea...jucatori slabi...patron varza! (Joi, 20 octombrie 2011, 20:38)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      3-0 acum cand scriu si probabil 6-0 pana la final in ritmul asta!
      • +8 (8 voturi)    
        Bee (Joi, 20 octombrie 2011, 20:58)

        dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Cat mai multe .. si 10 daca se poate ... orice sacrificiu.. poate Becali va fi asa de rusinat incat va vinde echipa. Slabe sperante, dar mai bine optimist decat pesimist.
      • +3 (3 voturi)    
        Esti pe-aproape (Joi, 20 octombrie 2011, 21:54)

        Nistertoller [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        5-0 si mai sunt 10 minute de joc. S-ar putea sa fi fost optimist cu "doar" 6-0...
      • +5 (5 voturi)    
        Si n-ai terminat (Joi, 20 octombrie 2011, 23:57)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        conditie fizica zero la jucatori , tactica zero la antrenor cica Iliesta .Poate NULIESTA .
        Despre echipa ........ o adunatura de smecheri defecti care habar n-au de fotbal . Echipa Avintul Prabusirea Steaua
        Problema e ca nici viitor n-au impreuna asa ca lasatii sa se pregateasca ce Champions League .
      • +8 (8 voturi)    
        sunt Stelist (Vineri, 21 octombrie 2011, 1:20)

        DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        insa ma bucur de ceva: poate asa... se plictiseste nenea Gigi si renunta EL la Steaua si o lasa... Steaua fara nenea Gigi ar fi mult mai bine pozitionata, eventual ar fi avut chiar un stadion precum cel al echipei Chivas, stadion conceput de arhitectul roman Daniel Pouzet, (Puscasu). LASA STEAUA IN PACE GIGI! Mergi si apune...
    • +6 (10 voturi)    
      10 lucruri despre umilinta stelei (Vineri, 21 octombrie 2011, 1:27)

      emil_m [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Dacă e ceva ce Becali a învățat de la finul său, Cristi Borcea, în mod cert e vorba despre cum să obții un rezultat umilitor. Altfel e greu de explicat cum Steaua a reușit să piardă cu 5-0 cu o echipă mediocră din Israel, Maccabi Haifa. TNR vă prezintă, în exclusivitate, cele mai importante detalii ale umilinței trăite de Steaua:

      • La pauză, când scorul era deja 3-0 pentru Maccabi, Gigi Becali a încercat să aducă la vestiar moaștele Sf. Ioan Golul de Aur.


      • Becali a declarat la finalul partidei că adversarii au profitat de avantajul terenului făgăduinței.

      • Singura consolare pentru jucătorii Stelei după înfrângerea asta rușinoasă este că Zidul Plângerii se află în apropiere.

      • La mai toate șuturilor israelienilor, Stanca, portarul Stelei, a apelat la motto-ul ”Deschide poarta, creștine”.

      • Imediat după fluierul de final al partidei, Vadim Tudor l-a sunat pe Gigi Becali și l-a apostrofat pentru că a fost umilit de evrei.

      • Gigi Becali și-a concediat duhovnicul care a prezis că, după 40 de minute, Nikolic se va înălța în careu și va marca un gol cu capul.

      • La o lovitură liberă a celor de la Maccabi, jucătorii Stelei s-a poziționat de ziceai că sunt Zidul Plângerii.

      • Echipa gazdă a învins cu 5-0 și pentru că, înaintea partidei, s-a mobilizat ascultând în vestiar piesa ”Sculați gazde, nu dormiți!”.

      • Unul din motivele pentru care steliștii n-au înscris este faptul că israelienii au avut în teren trei magi, care au urmărit Steaua pe tot terenul.

      • Anticipăm că publicațiile de sport autohtone vor titra mâine pe prima pagină: ”Maccabi HaiPA Steaua”.
  • +6 (12 voturi)    
    re: (Joi, 20 octombrie 2011, 20:23)

    sandoval [utilizator]

    steaua, du-te la moscova!
  • +4 (8 voturi)    
    steaua (Joi, 20 octombrie 2011, 20:25)

    tsunami [utilizator]

    :-))))))))
    • +23 (23 voturi)    
      stai sa vezi... (Joi, 20 octombrie 2011, 20:54)

      all [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      eu as zice fotbalul romanesc :((... Eu pledez pentru promovarea altor sporturi... de ce as tine cu jiji, copos , borcea, sau altii de aceeasi teapa?..
      • 0 (0 voturi)    
        teapă sau țeapă? (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:02)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui all

        Că amîndouă se potrivesc :D
    • +7 (7 voturi)    
      asta nu mai e steaua... (Joi, 20 octombrie 2011, 23:35)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

      asta nu mai e steaua... jiji e antrenor, director sportiv, manager, sanitar,... etc...
      adevarata steaua (cu armata, fara armata), managementul de atunci a dat roade... acum cu tot cu banii lui, face varza prestigiul adevaratului club de fotbal steaua. prost, prost, dar hotarat...
  • +17 (19 voturi)    
    Hahahahaha!!!! (Joi, 20 octombrie 2011, 20:43)

    George [anonim]

    Oierul s-a aruncat degeaba imbracat in Iordan. Hahahahaha!!! Ce-o sa mai faca acum? O sa-si taie gatul? O sa se spanzure? O sa-si traga un glonte in cap? Steaua primeste ceea ce merita. Nu ma pot opri din ras... Hahahahaha!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    penibil! (Joi, 20 octombrie 2011, 20:44)

    geo12 [utilizator]

    rusine steaua! asta e nivelul fotbalului romanesc la ora actuala: cu 3 clase sub cel israelian!
    • +6 (6 voturi)    
      Da de cand e Steaua etalonul fotbalului romanesc? (Joi, 20 octombrie 2011, 21:57)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Sa vedem ce face Rapidul...Vasluiul...nu Steaua. Steaua e o echipa mediatizata si atat...calitatea lipseste cu desavarsire.
  • +11 (15 voturi)    
    rusine !!!! (Joi, 20 octombrie 2011, 20:45)

    catalin [anonim]

    nu stiu cum mai au curaj "vedetele" astea sa iasa in lume !!! sa le crape obrazul de rusine !!! unde aveam rezultatele astea jalnice in perioada 1986 - 1990 ??? sunt plini de bani si de mofturi si-i doare-n cot de noi,de fraierii care stam si rabdam ... sunt de toata jena fotbalistii de azi ... niste gunoaie !!!
  • +18 (18 voturi)    
    Jucatori de maidan (Joi, 20 octombrie 2011, 20:47)

    alyn [anonim]

    Amatorii de la steaua ar trebui sa aduca bani de acasa ca sa li se permita sa mearga in vacanta si sa joace o miuta.
  • +3 (27 voturi)    
    RATATI (Joi, 20 octombrie 2011, 20:53)

    gigel [anonim]

    unde sunt acum toti stelistii care faceau misto de Otelul? capul in perna ca va luati bataie grava de la niste jidani.
    • 0 (2 voturi)    
      bhecalesc ce sa faca !! (Joi, 20 octombrie 2011, 22:01)

      gigumelu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Pai bhheee asta fac.
      Astia doreau sa joace in locul Otelului ? Bhei du-te ....
      Daca nu ai cu ce . nu ai si gata.
  • +2 (2 voturi)    
    becali (Joi, 20 octombrie 2011, 21:05)

    tsunami [utilizator]

    bah becali, fa-te antrenor
  • +2 (4 voturi)    
    pentru "gigel" (Joi, 20 octombrie 2011, 21:12)

    catalin [anonim]

    ai impresia ca cei de la dinamo,rapid,cluj,etc sunt altfel ? toti sunt niste jigodii fara bun simt ... exemplul nr 1 este mutulica al nostru,briliantul fara stralucire !!!
  • +2 (6 voturi)    
    Rusine presei... (Joi, 20 octombrie 2011, 21:21)

    martianu [anonim]

    Inainte, in timpul si dupa meciul Otelului toata presa s-a straduit sa-i faca cat mai mici, sa minimalizeze jocul lor contra colosilor de la ManUtd, care dupa parerea mea a fost unul de daruinta, au luat bataie din lipsa de experienta la nivel inalt, dar ei au dat totul pe teren.
    In schimb, meciul imbaxitilor de la Steaua impreuna cu tot ce reprezinta ei, inclusiv oierul megaloman, are parte de mediatizare si bagare in seama peste masura. E valabil si pentru Dinamo si Rapid. Poate voi acolo in Bucuresti traiti in mica voastra lume, dar restul tarii s-a saturat de ei.
  • +1 (3 voturi)    
    Goooooooooooollllllllllllll !!! (Joi, 20 octombrie 2011, 21:29)

    catalin [anonim]

    Hai cu egalareaaaaa !!!!! :))
  • +3 (3 voturi)    
    Gooooolllll Haifa !!!! (Joi, 20 octombrie 2011, 21:37)

    catalin [anonim]

    5-0 !!! Forza Steaua !!! :))
  • +3 (5 voturi)    
    Steaua... (Joi, 20 octombrie 2011, 21:44)

    Purcelea Gheorghe [anonim]

    STEAUA E NUMAI UNA .....NE FACE DE RAS IN TOATA LUMEA ......
  • +2 (4 voturi)    
    bravo (Joi, 20 octombrie 2011, 21:50)

    turistul [anonim]

    suntem mandri de voi ...
  • +2 (4 voturi)    
    Al Pacino Iliesta (Joi, 20 octombrie 2011, 21:55)

    Sun Tzu [utilizator]

    Iara ii aduna Iliesta si le pune un film cu Al Pacino!!In loc de Any Given Sunday o sa fie Thursday around five:-))))))
  • +4 (4 voturi)    
    Patron de maidan! (Joi, 20 octombrie 2011, 22:44)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Echipa de trante!
    Unde sunt lingaii lui jiji?
    Proteveii nu mai urla ca apucatii?
    Astept scuze de la toti tampi-tzii care sunt in stare sa mai stea dluj in fata ciobanului!
    Stoia, o echipa jalnica gonflata de ziaristi carora nu stii unde li se termina limba si unde incepe DOS/ul ciobanului!
    Dumnezeu nu loveste cu parul!
  • +2 (4 voturi)    
    praff! (Joi, 20 octombrie 2011, 22:51)

    calin [anonim]

    Nici pe gigi, nici pe jucatori nu ii intereseaza de noi, fanii. Nu tin la echipa si la prestigiul acesteia nici macar cat noi...rusine sa le fie!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Fernandel, intr-o comedie veche... (Joi, 20 octombrie 2011, 22:58)

    danarad [anonim]

    oaia cu CINCI picioare...
    in sfirsit, ciobanul gheorghe, are o TURMA !
  • +4 (4 voturi)    
    becali (Joi, 20 octombrie 2011, 23:53)

    radu [anonim]

    cel mai mare rau care i s a putut intampla stelei este aceste individ: becali!!! el a distrus tot acolo, un caz de psihiatrie
  • +2 (4 voturi)    
    Steaua... (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:11)

    MM [anonim]

    Steaua e numai una... :)))))))))))
    Oare cand o sa se interzica cupele europene pt licuricii astia ce mimeaza fotbalul\???
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:12)

    aleator [anonim]

    deci becali trebuie sa se ascunda dupa acest dezastru.
    e umilitor, steaua a ajuns imaginea stupizeniei acestui individ.
  • 0 (2 voturi)    
    dle Becali... (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:17)

    egroeg [anonim]

    chiar nu ti-e mila de banii tai? Cheltuiesti aiurea tinand in echipa un Bourceanu sau Bicfaldi care nu fac altceva decat sa intre dur la adversari,sa dea pasele la adversar si sa piarda mai toate mingile primite. Ti-am mai sugerat sa vinzi jumate din echipa si sa aduci 3-4 jucatori de clasa daca mai vrei sa contezi in campionat sau in Europa.
  • -1 (3 voturi)    
    Si totusi.. (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:28)

    Bebe Duru [anonim]

    Haide "U"!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    steaua (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:33)

    Night air [anonim]

    Era necesara deplasarea stelei in Israel ?
  • +1 (3 voturi)    
    blestemele craiovei (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:39)

    craiovean [anonim]

    Steaua nu e o echipa atat de slaba pe cat o arata rezultatul meciului cu evreii....Clar ca a fost si ghinion plus lipsa de inspiratie a antrenorului nu doar valoarea inferioara a lotului fata de Maccabi! Iar ghinionul asta e adus si de energiile negative cu care o incarca patronul lor de atatia amar de ani, cel putin nu stiu multi craioveni care sa-l fi iertat pentru felul in care s-a bucurat de distrugerea Universitatii....
  • +3 (3 voturi)    
    suntem varza la fotbal (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:52)

    Radu [anonim]

    mai degraba scoateti-l din stiri, e ca si cum n-ar exista. Orientati-va pe scrima, gimnastica, judo, canotatie unde cistigam aur mondial si olimpic
  • +3 (3 voturi)    
    Un singur vinovat: (Vineri, 21 octombrie 2011, 8:53)

    IDT [utilizator]

    Beeecali!
    Alo, armata! Cat mai suportati? Luati Steaua acasa repede, pana cand mai aveti ce lua! Cu varza asta de la asa numita FC Steaua, veti ramane cu buza umflata. Eu va sugerez ceva: infiintati repede cu cativa jucatori expirati o noua echipa, de ex. CCA. Macar va exista pentru inceput o echipa a armatei, asa cum s-a inceput acum cateva zeci de ani. Si veti vedea ca va creste vazand cu ochii. Intre timp v-ati putea ocupa de recuperarea brand-ului. Eu unul nu mai suport sa vad cum se duce totul de rapa sub tutela ciobanului. Si sa tot asist cum va umileste! Va dati seama ca asa nu se mai poate intampla nimic bun si e pacat de suporterii adevarati, cati mai sunt inca. Si sunt multi cei seriosi. Oricum, urmatorul antrenor (roman) care mai preia echipa asta (daca se va mai gasi unul!), o va face numai pentru bani SI ATAT! Vreau sa revin in tribuna, dupa 10 ani. Si cred ca sunt multi ca mine! Sa revin la o echipa care sa fie si a mea, nu numai a lui Beeeecali. Microbul Steaua ma mai apropie dupa 40 de ani... Se vor gasi multi oameni cu creier in care veti gasi sprijin! Iar el sa-si duca echipa la stana si sa se spele si pe cap cu ea...
    Alo, armata , va rog faceti ceva, pana nu e prea tarziu!
  • +3 (3 voturi)    
    daca stateau acasa... (Vineri, 21 octombrie 2011, 9:28)

    ipse [anonim]

    pierdeau cu 3-0 prin neprezentare, aveau golaveraj superior si scuteau de enervare o gramada de lume. da' nu-si mai putea spala ciobanu' costumul armani in iordan...
  • 0 (0 voturi)    
    S-a ajuns la un paradox (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:31)

    ploiesteanu [utilizator]

    daca esti stelist astazi, nu trebuie sa ti cu Steaua. Becali, lasa-ne.