​VIDEO Mircea Lucescu dupa 1-2 cu FC Porto: Am fost pedepsiti de catre arbitri

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:22 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: Reuters
Sahtior a debutat cu o infrangere in noua editie de Champions League, campioana Ucrainei fiind invinsa, in deplasare, de FC Porto, scor 2-1. "O singura echipa a fost pedepsita, iar aceasta a fost Sahtior. Nu sunt multumit, centralul s-a pacalit in mai multe momente", a precizat Mircea Lucescu.

"Nu sunt multumit. Am pierdut un meci pe care l-am controlat pana cand am avut un fotbalist eliminat. Al doilea gol marcat de Sahtior a fost valabil. Cigrinski nu a meritat al doilea galben. Nici eliminarea lui Rakitki nu a fost corecta. Au fost faulturi dure, dar arbitrul ar fi trebuit sa arate cartonasul galben in loc de cel rosu. Lipsa de experienta a lui Rakitki a contat foarte mult. El a ridicat piciorul, aratand ca este ok, in timp ce jucatorul de la FC Porto zacea de parca ar fi fost macelarit.

Evident ca jucatorul nostru a fost eliminat. Am fost surprins de arbitraj, noi jucam pentru a ajuta fotbalul si e pacat ca arbitrul nu a facut la fel. Arbitrul a fost adeseori influentat de public, care a stiut perfect cand sa fluiere si sa se bucure. Hulk este un mare jucator, dar cade spectaculos, iar arbitrul s-a pacalit la cateva lovituri libere. FC Porto nu merita sa castige. Un singur lucru pot spune: ca o singura echipa a fost pedepsita in aceasta seara. Aceasta echipa a fost Sahtior", a declarat Mircea Lucescu, citat de Mediafax.

La oaspeti, Razvan Rat a fost integralist, in timp ce la gazde Cristi Sapunaru nu a putut fi folosit din cauza unei accidentari. Au marcat Hulk (28') si Kleber (51'), respectiv Luiz Adriano (12'). Au fost eliminati Rakitki (40') si Cigrinski (80'), ambii de la Sahtior.

Vezi aici rezumatul partidei Porto - Sahtior.


Citeste mai multe despre   























2542 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Tataie (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:29)

    xolv [utilizator]

    Tataie, esti penibil! Suferi de mania persecutiei! Pensioneaza-te!
    • +3 (5 voturi)    
      Tataie? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:55)

      redjack [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Tu ai urmarit meciul? Sau doar iti place sa comentezi?
    • +2 (2 voturi)    
      oare? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Tu cum ai comenta infrangerea daca seful tau ar fi cel mai mare mafiot din Ucraina? :)
  • +3 (3 voturi)    
    intr-un fel... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:37)

    me [anonim]

    ii inteleg frustrarea si il cred. sahtior este totusi o echipa mica si nu m-ar mira a fie constant dezavantajata de arbitrii. se stie aceasta practica a uefa (si fifa )
    totusi... lucescu se plange cam desd e arbitraj... dar cum nu am vazut fazele e posibil sa fi avut de fiecare data dreptate...
  • +2 (4 voturi)    
    mircea lucescu (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:08)

    laurentiu [anonim]

    desi imi este un personaj din fotbal foarte simpatic si pe care il apreciez mult, asa comic este cand invaluie totul in greselile arbitrilor...lait motivul sau scos in fata in majoritatea cazurilor de rezultate negative este prestatia arbitrului :)
    in niciun caz nu trebuie sa cadem in extrema foarte nepotrivita, in care aducem injurii lui mircea lucescu..este un om care si-a adus aportul pe o durata de 20-30 ani in dezvoltarea, promovarea fotbalului romanesc...ca are imperfectiunile lui (cazul maniei lui cu aribtrii) este clar..da in niciun caz nu trebuie batjocorit..
    mie mi se par hazlii reactiile lui vis a vis de arbitrii si le iau ca atare...in rest, un personaj deosebit din fotbalul romanesc care-si merita aprecierile noastre..
  • -1 (5 voturi)    
    Patetic (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:10)

    Mircea [anonim]

    Acelasi parinte al blaturilor, eterna victima a conspiratiilor occidentale.
    Un alt idol al romanilor din categoria gigi becali, adrian copilul minune si sorin ovidiu vantu
  • 0 (2 voturi)    
    Antrenor ... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:39)

    jiji [anonim]

    Bun antrenor, insa cam orgolios .. mereu e vina altuia cand pierde
  • -1 (1 vot)    
    iar se plange asta.... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:50)

    Horatiu [anonim]

    Din cate stiu eu scopul in fotbal e sa dai goluri, nu sa dai in picioarele adversarilor, asa ca toata discutia cu ce cartonas merita unul care faulteaza e penibila. L-a lovit doar un pic, deci merita galben, l-a lovit mai mult, merita rosu, cine poate aprecia gradul de lovire ? Intentia trebuie pedepsita cat mai drastic si fara mila, oricum din punct de vedere uman fotbalistii se apropie periculos de mult de categoria "gunoaie umane". Ti se face sila cand ii vezi cum cersesc si se prefac, nu stiu daca va veni vreodata ziua aia in care unul care primeste cadou o lovitura libera sau un 11 m sa-i spuna arbitrului ca nu a fost atins si sa refuze sa execute.
    • +1 (1 vot)    
      Costin Lazar 21.03.2009 cu Otelul (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:30)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Horatiu

      A declarat arbitrului (care indicase penalty) ca nu a fost faultat, iar jocul a continuat cu o minge de arbitru.
  • -1 (1 vot)    
    nicio surpriza... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:52)

    microbistu' [anonim]

    m-ar fi mirat sa spuna ca vina pentru ca a pierdut meciul este a echipei sau a lui... tipic romanesc...
  • -1 (1 vot)    
    Mda... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 12:20)

    George [anonim]

    Tovarasul Lucescu, campion al balturilor pe cand juca si antrena in Romania, mai ales pe cand era la Dinamo, se plange de arbitraj? Iarasi? A devenit plictisitor acest frustrat cu mentalitate tipic romaneasca invechita. Eliminarea jucatorului de la Sahtior a fost corecta. Lasa-ne tataie, zau asa!
    • 0 (0 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 14 septembrie 2011, 16:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui George

      Asa plictisitor cum este Lucescu, nu ai ratat ocazia sa citesti articolul si sa ii mai trantesti o flegma.
      Oare ce spune asta despre tine si caracterul tau?