Germania conducea la pauza cu 1-0 dupa reusita superba a lui Lahm care a inscris cu un sut din marginea careului. O prima repriza la discretia nemtilor, grecii limitindu-se la o aparare pe trei linii pana in 35 de metri sperand intr-un contraatac izbavitor. Reus si Schurrle in trei randuri, Klose sau Ozil s-au intrecut in ratari uriase.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Nemtii chiar au reusit sa trimita mingea in poarta in minutul 3, dar golul a fost anulat corect pe motiv de ofside la Schweinsteinger.

Grecii au incercat doua actiuni de contraatac finalizate cu sut de la distanta sau oprite de Neuer. Tot nemtii au fost insa cei care au dominat jocul si dupa marcarea golului trecand in doua randuri pe lnaga majorarea scorului, Schurrle incheind repriza cu un sut din afara careului ce a trecut la doar cativa centimetri de bara incercatului Sifakis.

Repriza a doua a inceput in nota de dominare a germanilor, dar cu o Grecie intoarsa mult mai motivata de la cabine si mai dispusa la atac. Gekas (intrat imediat dupa pauza) si Samaras au dat semnalul ca se poate in urma unui contraatac periculos pentru ca numai dupa doua minute ('55) Samaras sa finalizeze din centrul careului o actiune superba purtata in viteza pe partea dreapta.

Grecii raman in atac si dau speranta ca pot mai mult, dar lucrurile sunt puse repede la punct de Sami Khedira care inscrie (min 61) cu un voleu spectaculos din interiorul careului in urma unei centrari a lui Boateng. Urmeaza apoi recitalul, Klose ('67 ) si Reus (75) linistind definitiv apele in privinta echipei care va merge in semifinale.

Grecia este prabusita, nemtii dau senzatia ca vor mai inscrie pana la final, dar Boateng tine sa demonstreze ca a fost cel mai slab om al nationalei sale si face un hent stupid in careu. Penalty. Executa si inscrie Salpingidis ('89) pentru un 4-2 onorabil in fata unei formatii redudabile care a prestat cel mai bun joc de pana acum la Campionatul European.

Germania merge asadar in semifinale unde va intalni invingatoarea partidei dintre Angliasi Italia.

Repriza a II-a

final de partida

min 89: Sut si GOOL Grecia Salpingidis inscrie de la punctul cu var

min 88: Penalty pentru Grecia. Boateng face hent in careu dovedint inca o data ca a fost cel mai slab om al panzerelor

min 80: Ocazie mare Gomez. Grecia prabusita

min 75 GOOL Germania 4-1Reus suteaza sub bara in poarta goala dupa o respingere a fundasilor greci

min 69: Urmeaza imediat o nou ocazie mare a germanilor cu sut din careul mic, dar Sifakis isi rascumpara din greseala de la golul lui Klose si respinge in extremis

min 67: GOOOL Germania 3-1 Klose cu capul in urma unei lovituri de colt. Greseala mare de portar insa

min 67: Iese Schurrle si intra Muller

min 64: Joc pe contre mult mai spectaculos. Sut periculos Gekas urmat de o faza buna a nemtilor

min 61: GOOOL Germania 2-1. Sami Khedira inscrie cu un voleu spectaculos din interiorul careului in urma unei centrari a lui Boateng.

min 60: Germania se arunca precipitat in atac

min '55 GOOOL Grecia 1-1. Samaras inscrie din 6 metri in urma unui contraatac rapid al grecilor purtat pe partea dreapta. Apararea nemtilor a cedat f. usor, Boateng nereusind sa-l marcheze pe Samaras

min 52: Contraatac bun al grecilor dar Gekas trateaza lejer faza si fundasii nemti recupereaza usor. Urmeaza imediat o faza periculoasa la poarta lui Sifakis

min 45: Doua schimbari la greci. Intra Gekas si Fotakis.

Prima repriza

pauza

min 45+2: Sut periculos Schurrle din afara careului si Germanai trece pe langa 2-0

min 45: Tot Germania se mentine in atac. 3 minute de prelungire

min 39: GOOOL GERMANIA P. Lahm suteaza imparabil de la marginea careului

min 35: Sut Khedira, iar Sifakis respinge periculos in fata

min 34: Schurrle patrunde pe partea stanga si suteaza din marginea careului dar pe langa

min33: Contraatac bun al grecilor incheita cu un sut de la deparatare dar Neuer retine in doi timpi

min 24: Doua ocazii mari ale lui Reus care trage pe langa poarta

min23: Ocazie uriasa pentru Germania. Ozil primeste o pasa pe partea dreapta la 8 metri dar trimite in portar

min 22: Germania preseaza, iar Grecia se rezuma sa se apere pana in 35 de m

min 14: Galben Samaras dupa a treia interventie neregulamentara.

min 12: Actiune in viteza a nemtilor dar Reus trage din marginea careului pe langa poarta.

min 6: Grecii par sa fi echilibrat usor partida, dar actiunile ofensive sunt timide

min 3. Ocazia uriasa. Germania trimite mingea in poarta dar Schweinsteinger vine din offside si golul este anulat

min 2. Germania incepe in ofensiva si creaza panica in atacul grecilor de la primele atacuri.

min 1. Surpriza. Germania arunca in atac cuplul Schurrle - Klose

Echipe de start:

-in repriza secunda a intrat Gekas si Fotakis in locul lui Ninis si Tzavellas

Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteinger - Reus, Ozil, Schurrle - Klose

Grecia: Sifakis, Torosidis, Papadopoulos, Sokratis, Tzavellas (la pauza cu Fotakis), Makos, Maniatis, Katsouranis, Ninis (schimbat la pauza cu Gekas), Salpingidis, Samaras

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia).

Germania vs Grecia este un duel asteptat de toata Europa, nu atat neaparat din punct de vedere fotbalistic, cat mai ales economic. Va fi duelul dintre creditor si datornic, la care va asista si Angela Merkel, cancelarul Germaniei.

"As fi incantata sa-l intalnesc la meci (n.r. Germania vs Grecia) pe noul premier grec Antonis Samaras. Sper sa fie un meci interesant si plin de fair-play" - Angela Merkel, cancelarul Germaniei.

"Nemtii sa nu creada ca o stam sa ne uitam la ei...Vor avea o zi grea cu noi. Ne vom juca sansa pana la capat" - Kostas Katsouranis, mijlocas al nationalei Greciei.

"O sa-i transmitem lui Merkel ce credem despre ea, despre ideile si politicile ei. Ne va simti nemultumirea, dar in acelasi timp si pasiunea" - Yiannis Kyriakos, unul dintre liderii galeriei elene.

Ultima partida:

28 martie 2001: Grecia - Germania 2-4 (Stadionul Olimpic din Atena, preliminarii Cupa Mondiala)

Germania vs Grecia:

* Uzinele Volkswagen, Opel si Daimler-Benz au decis ca vineri sa opreasca productia (incepand cu ora 19.00) pentru ca meciul Germania vs Grecia sa poate fi urmarit la televizor de angajati (gsp).

* Aproximativ 240 de miliarde de euro a fost ajutorul primit de Grecia de la UE (datoria totala a elenilor se ridica la aproximativ 327 de miliarde de euro).

* 27% din PIB-ul Zonei Euro este asigurat de Germania, in timp ce Grecia are doar 3%.

* Germania este unul dintre cei mai mari creditori din UE, in timp ce elenii sunt cei mai mari datornici.

Invingatoarea partidei Germania vs Grecia va intalni in semifinale invingatoarea disputei Anglia vs Italia.

"Sfertul" de la Gdansk a fost in direct pe TVR si Dolcesport si LiveText pe HotNews.ro.