Romania, echipa cu cele mai putine goluri, cornere si suturi la poarta de la EURO 2008

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2008, 11:27 Sport - Stiri Euro 2008

Romania, in topul codaselor de la EURO 2008
Foto: Rompres
Site-ul oficial al turneului final al campionatului european aminteste in statisticile sale finale si de echipa nationala a Romaniei, tricolorii fiind echipa nationala cu cele mai putine goluri reusite (alaturi de Franta, Grecia, Austria si Polonia), cu cele mai putine cornere (9) si cu cele mai putine suturi la poarta (33).

In topul celor mai slabe marcatoare, formatia pregatita de Victor Piturca se afla la egalitate cu Franta lui Raymond Domenech (una dintre marile dezamagiri ale EURO), fosta campioana europeana a Greciei, cu Austria (viitoare adversara din preliminariile pentru Mondialul din 2010, si cu Polonia stelistului Golanski.

Romanii sunt "primii" si cand vine vorba de formatiile care au sutat cel mai putin la poarta, Mutu si compania sutand numai de 33 de ori spre portile adverse in 270 de minute (la egalitate cu Suedia lui Zlatan Ibrahimovic).

De asemenea, suntem primii si in topul primelor reprezentative cu cele mai putine cornere de la EURO 2008, cu numai 9 astfel de faze fixe.






















2413 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Poate data viittoare. prin 2020. (Luni, 30 iunie 2008, 11:41)

    Naichi [anonim]

    Da, dar sustinatorii actualei formule nu vor sa vada realitatea. O tot dau cu egalul in fata Frantei. Si cu grupa mortii in care am fost. De parca daca cadeam cu turcii era mai usor. Sau cu Rusia sau cu oricare.
    Am fost cea mai slaba echipa. Indiferent de grupa. Asta e problema.
    Poate asta ne este nivelul indiferent de antrenor. Si atunci Piturca e cel mai nimerit la o echipa de mina a doua.
    Nu mai vorbiti de Franta. Ca Franta are palmares si isi perimte sa aiba si momente proaste. Se intimpla. La noi se intimpla numai momente penibile.
    • +2 (2 voturi)    
      un meci prost, unul bun si unul penibil (Luni, 30 iunie 2008, 11:47)

      laur [anonim] i-a raspuns lui Naichi

      un meci prost, unul bun si unul penibil(cel mai penibil pe care l-am vazut eu vreodata)...daca faci media iesi sub-mediocru...poate data viitoare cu un nou antrenor si cu o noua mentalitate;)
  • +2 (2 voturi)    
    primi (Luni, 30 iunie 2008, 11:57)

    eu [anonim]

    deci am fost si noi primii la ceva
  • +3 (3 voturi)    
    aha... (Luni, 30 iunie 2008, 12:01)

    liviu [anonim]

    acum a mai jucat bine romania????
    il mai vreti pe pitzi??/?
    asta e un articol bun pentru fraierii care zic ca pitzi si nationala au jucat bine la eruo si nu s-au facut de ras...
  • +3 (3 voturi)    
    acesta este nivelul echipei nationale... (Luni, 30 iunie 2008, 12:01)

    je_cj [anonim]

    nu putem sa cerem mai mult echipei nationale.degeaba ii acuzam pe jucatori sau pe antrenor ca nu au jucat sau ca nu au fost bine pusi in teren,de fapt totul se rezuma la nivelul lor de joc care este unul foarte scazut,astfel incat noi nu vom avea niciodata tactica,determinarea de care au dat dovada olandezii sau nemtii.poate pe aceste echipe le determina in mare masura si banii multi pe care ii primesc,dar totusi joaca cu o determinare care Romaniei ii lipseste.
    ce frumos a jucat olanda,germania,spania...subliniez JUCAT,noi nu ne putem compara cu echipe de rangul acesta avand in vedere ca in toate meciurile de la euro Romania nu imi aduc aminte sa fi JUCAT,am vazut-o doar aparandu-se si aparandu-se si aparandu-se,tineau mult sa faca egal...pacat
  • 0 (2 voturi)    
    DA si NU! (Luni, 30 iunie 2008, 12:16)

    Romanul [anonim]

    Sunt de acord cu tema si cu tonul mesajului INSA

    nu stiu daca statistica s-a facut doar la faza grupelor (adica primele 3 meciuri - pe care de altfel le-a jucat fiecare echipa)

    Altfel, adunam mere cu pere. Evident ca o echipa care ajunge in finala are matematic sanse mai multe sa acumuleze (nu neaparat daca ar fi vorba si de Romania :-) - am vazut ce poate)
    • +1 (1 vot)    
      Ba da! (Luni, 30 iunie 2008, 13:22)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      Nu e vorba de matematica aici, ci de ce s-a vazut pe teren. Piturca nici nu a vrut ca echipa sa joace fotbal, pentru ca altfel nu-mi imaginez cum s-a gandit sa trimita pe teren o echipa fara nici un mijlocas ofensiv. Cine sa dea pase pentru atacanti? Chivu? Tot respectul, dar el e stoper.

      Sa fim seriosi, am avut vreo trei-patru faze de poarta si chiar daca jucam 20 de meciuri a cate 180 de minute tot nu adunam cat jumate din cele ale rusilor.
  • +2 (2 voturi)    
    nationala (Luni, 30 iunie 2008, 12:18)

    mutu-lica [anonim]

    nu e de mirare ca avand un asemenea antrenor nationala a jucat ( 3,14)TURCA
  • +2 (2 voturi)    
    Spirit (Luni, 30 iunie 2008, 12:19)

    alexandru [anonim]

    Jocul echipei nationale a reflectat exact mentalitatea
    majoritatii locuitorilor din spatiul danubio-carpatin:
    sa obtina ceva fara munca, prin viclenie, vaitaturi, smecherie. Jucatorii au fost lenesi, lasi, lipsiti de
    curaj, incapabili sa depaseasca un moment dificil,
    nesportivi si patetici. Toate celelalte echipe au jucat si si-au aparat cu demnitate si cu mandrie sansele.
    Romanii au venit sa fure victoriile, poate poate au vreun noroc, si s-au intors in tara vaitindu-se ca nu au primit destui bani. In timp ce Spania dadea lectii de fotbal intregii lumi Duminica seara, probabil ca jucatorii echipei nationale romane beau si dansau manele - si nu se uitau la "prostii aia" sa ia notite.
    Interesant cum jocul unei echipe de fotbal reflecta exact spiritul unui popor.
    • 0 (0 voturi)    
      Spirit (Luni, 30 iunie 2008, 13:06)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui alexandru

      Ma indoiesc ca jocul echipei Romaniei reflecta altceva decat viziunea meschina a antrenorului, care a adoptat o atitudine tipica de functionar: riscul minim pentru propria pozitie. De aici anti-jocul, frica si orientarea exclusiva pe aparare. Nu cumva sa luam o bataie "tare"...

      Eu as fi fost mult mai multumit daca nu luam nici un punct, dar dadeam macar un gol pe meci. Cred ca un 5-2 cu Olanda ne-ar fi salvat onoarea mai degraba decat cele doua puncte amarate obtinute intr-o grupa care, de fapt, s-a dovedit cea mai slaba.

      Jucatorii... Ok, nici ei nu-s ingeri, dar sunt in mare aceiasi care au batut (e drept, in amicale) Germania si Rusia, atacand. Ar fi putut si acum sa atace daca Piturca i-ar fi lasat si daca ar fi pregatit echipa si jocurile bazandu-se pe strategia "bate cine marcheaza mai multe goluri" si nu "scapa cine primeste mai putine goluri".

      Pana la urma ne-am facut de ras, si tot de ras ne-am fi facut si daca, printr-un accident (egal la Franta-Italia), treceam de grupe. Tot penibili am fi fost chinuindu-ne sa nu luam multe goluri de la spanioli.
  • 0 (0 voturi)    
    Blat (Luni, 30 iunie 2008, 12:47)

    adrbnd [anonim]

    Ei hai ca atunci vom avea si noi rezultate cand se va termina cu mafia din fotbalul romanesc. Doar se stie in toata Europa ca meciul cu Olanda a fost "trantit" de mafia romana cu cea italiana. Deci putem sa-i avem si pe Maradona si Pele la noi in echipa, ca tot acelasi rezultat il vom avea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pitzurca (Luni, 30 iunie 2008, 13:05)

    vipiuuu [anonim]

    Bine ca nu am avut ashteptarile Frantzei (care uite, ishi pastreaza antrenorul)...altfel cred ca il mancatzi de viu pe Pitzurca...
    Sa nu uitam ca Spania, Campioana Europeana, a facut tot egal cu Italia, de care a trecut norocos...
    O infrangere in fatza Olandei(care este mereu o superechipa) nu este asha un mare capat de tzara dupa ce am "scos" cate un egal in fatza Campioanei Mondiale si Vicecampioanei Mondiale(e drept, in mare cadere de forma)...
    Eu ash cataloga rezultatele Romaniei prin: binishor, bun si slab, iar media ar fi undeva la binishor (adica putzin peste ashteptari inaintea de inceperea campionatului-vezi si cotele de la casele de pariuri)
  • 0 (0 voturi)    
    offff, statistica (Luni, 30 iunie 2008, 13:35)

    AMOTT [utilizator]

    Cica, zicea cineva mai istet decat mine, sunt trei feluri de minciuni: mici, mijlocii si statistici.
    Statisticile sunt exacte, dar nu neaparat adevarate, pentru ca nu reflecta toata realitatea. Statisticile astea ne zic un singur lucru:ca nu am atacat. Asa, si?

    Mai, oameni buni, nu am rupt gura targului la joc, e adevarat. Dar e la fel de adevarat ca nici nu aveam cum. Sau mai bine zis cu cine ! In afara de Mutu, toti jucatorii nostri mai rasariti sunt de profil defensiv:Lobont, Chivu, Rat, Radoi, Contra,Goian, Tamas. Si cum Mutu a fost "racit", concluzia e una singura.

    Atat am avut, asta am facut: ne-am aparat !!!

    Nu stiu daca Piturca trebuie atacat. Neavand drept atu valoarea, a mizat pe omogenitate si experienta (si aia vai de mama ei, ca doar Chivu, Contra si Mutu ce au mai jucat la un turneu final). Adica a mizat pe defensiva.
    Sunteti asa convinsi ca mai multe cornere sau suturi pe poarta pentru noi nu ar fi insemnat mai multe goluri pentru ailalti ??? Cam ca in Romania-Danemarca ???

    Am jucat meschin- exact. Dar adevarul intreg e ca am si fost totusi la doar un gol de calificare, ala cu Itaia, si probabil meschinaria aia ar fi trecut drept eroism. Tactica cu parjolitul campurilor si otravitul fantanilor nu are nimic glorios in ea, dar nici nimic sinucigas.

    Are fotbalul nostru suficienta valoare incat sa tinteasca, la prima participare dup'atat amar de vreme, Gloria? Sau ne multumim cu Onorabilitatea?
    Iar asta e o chestie care, stie toata lumea, se masoara in functie de asteptari si resurse. Si astea nu-s cuantificabile statistic.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai ma omule (Luni, 30 iunie 2008, 15:32)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui AMOTT

      Avem atatia jucatori cu profil defensiv pentru CA ASA A VRUT PITZURCA. Nu i`a impus nimeni jucatorii aia!
  • 0 (0 voturi)    
    Spania, my love :-))) (Luni, 30 iunie 2008, 13:45)

    oana [anonim]

    Bravoooo, bravoooo, bravooo Spania!!!!
    Un meci foarte frumos.
    Cei care acuza Spania de joc dur si care sustin ca Germania a jucat fotbal, probabil s-au uitat la un meci mai vechi. Pacat - ati pierdut un meci frumos, in care Spania a castigat corect, in care o echipa foarte talentata a dat totul pe teren. Iar Germania merita si ea locul 1, insa in competitia pentru cotonogeala.
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca tu ai vazut alt meci... (Luni, 30 iunie 2008, 14:58)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui oana

      categoric germania a jucat mult mai prost ca spania si nu merita sa castige...
      dar spaniolii au fost mai duri...
  • 0 (0 voturi)    
    acum stiu... (Luni, 30 iunie 2008, 14:08)

    alex [anonim]

    la ce se refereau unii jucatori asa mai optimisti din fire cand spuneau ca pot castiga euro...primul din coada si au facut un efort teribil sa nu exceleze.
  • 0 (0 voturi)    
    trupa lu piti (Luni, 30 iunie 2008, 15:34)

    bou [anonim]

    am facut si noi ce putem. nu-i nimic o sa apara iarasi pitipoance pe la stirile sportive care ne vor spune daca a avut cutare jucator diaree, daca sau sculat cu puuuula sus, daca sau dat sau nu cu bicicleta si asa mai departe. vor mai lua niste interviuri de la personaje de pe linga fotbal si gata iarasi sintem cei mai buni. iarasi ne vom apuca sa schimbam imnuri, sa schimbam constitutii, sa fim nervosi ca nu ne dau bani ca sa reprezentam tara.
    rusine sa ne fie noua in schimb sa traiasca miscarea fotbalistica si cu toata lumea ce se invirte in jurul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbalul in mod normal ... (Luni, 30 iunie 2008, 20:35)

    Sorin [anonim]

    ...e un SPECTACOL.
    Noi ne-am dus la CONTRACTE.
    Banii din fotbal vin din competitiile internationale de club si nu din competitiile echipelor nationale.
    Grecii au castigat un campionat european prin anti-fotbal, au fost primii si ultimii, doar ca noi n-am reusit sa anticipam.
    Romania a jucat cel mai frumos meci dintr-un turneu mondial in ultimii 50 de ani cu Argentina si l-a castigat. Aura de "brazilieni a-i estului" de aici vine. Astazi nu jucam nici sah, nici fotbal, pe teren se vede, jucatorii parca sunt impotriva naturii.
    Ar fi bine sa-i lasam pe romanasii nostri sa JOACE, si vor castiga. Tactica ca si studiile de piata nu sunt punctele noastre tari.
  • 0 (0 voturi)    
    Slab. (Marţi, 1 iulie 2008, 10:03)

    Ciprian Baritz [anonim]

    Oricat ne-am gandi tot ajungem la concluzia ca romania nu a jucat fotbal la euro.Nimic atac,nimic pase frumoase,nimic tactica,nimic,nimic,nimic.Dar nici nu se poate pentru ca fotbalul e joc de echipa si sa recunoastem ca nationala Romaniei nu e echipa.Nu pot sa te bazezi pe 2 jucatori buni numai pentru ca ei joaca in strainatate.2 jucatori inca nu au castigat in meci in fata a 11 jucatori,nicodata.Nu stiu pe ce baza se aleg jucatorii in nationala,dar eu am vazut oameni acolo ce nu prea aveau ce sa caute pe teren.Degeaba alegi unul care alearga foarte mult daca nici nu atinge mingea.Asta e fotbal nu maraton.Oare si aici merge cu idea ca ala ajunge in nationala care are rude apropiate pe ici si colo???Sau Romania era singura echipa cu mentalitea ca nu e important sa castigi ci sa faci o excursie in Austria-Elvetia pentru ca e frumos in sezonul asta?Imi aminteste de excursiile alea in strinatate pentru tineri la care merg numai copii ministrilor si bogatilor...