Gigi Becali: Dica nu-i va lipsi Stelei. L-am vandut pentru doua milioane de euro

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iunie 2008, 16:42 Sport - Stiri Euro 2008

Dica lasa Steaua pentru Catania
Foto: Rompres
Gigi Becali, finantatorul ros-albastrilor, a precizat ca plecarea lui Nicolae Dica de la echipa din Bulevardul Ghencea (a fost vandut la Catania pentru doua milioane de euro) nu va fi resimtita la Steaua, acesta urmand sa fie inlocuit cu succes de Claudiu Ionescu.

"Sunt fericit pentru mine, nu pentru Dica. Pentru Dica e fericit el, familia lui. L-am vandut pe 2 milioane. Pentru ce sa fiu fericit ca iau doua milioane? Eu n-as fi vrut sa-l dau la pretul asta, dar s-a rugat de mine: nea Gigi, te rog, vreau sa plec si eu, ca am facut atatea pentru Steaua, suporterii ma injura. Catania nu a putut sa dea decat banii astia. Nu cred ca va lipsi Dica Stelei. Daca lipsea, nu-l dadeam. Cred ca il va inlocui Claudiu Ionescu", a precizat Becali dupa realizarea tranzactiei.

Dica va avea la Catania un salariu de 350.000 de euro pe sezon, iar in plus va lucra cu fostul sau tehnician din Ghencea, italianul Walter Zenga.

In acelasi timp, Gigi Becali a mai marturisit ca nu exista vreo oferta concreta pentru fundasii Dorin Goian si Mirel Radoi, fiind de parere ca de la Steaua nu va mai pleca nimeni in aceasta pauza competitionala.
























1575 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    becali si steaua lui... cascadorii risului (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:15)

    valibb [anonim]

    Oricat a facut sluga lui Becali adica Piturca pentru a vinde jucatorii Stelei nu a facut decat sa arate ca antrenorul echipei Romaniei este de fapt Becali, a a carui singur tel era sa arate ce buni de vindut sunt oamenii lui.
    Ca sau facut de kkt echipa Romaniei nu a contat atat timp cat trebuia sa fie evidentiata apararea Stelei adica Radoi si Goian si sa le fie crescuta valoarea de piata

    Sa va fie clar echipa Romaniei e condusa de Becali. Mircea Sandu stie de ce
  • 0 (2 voturi)    
    Dica, merci! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:33)

    stelist [anonim]

    Ai facut multe pentru Steaua, dar trebuia sa pleci acum 5 ani. Bine ca ai scapat de cioban!
    Dute si joaca fotbal intre oameni normali.
  • +2 (2 voturi)    
    cine a castigat? (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:36)

    egroeg [anonim]

    evident ca Steaua,de doua ori.A scapat de un jucator inntr-un declin de forma mai mult decat vizibil (ca sa nu spun ca nu a existat in retur)si a
    incasat si doua milioane.Dar cred ca deja s-a dat alarma la DNA. Unii,la tv,au anuntat un salariu de 500000,iar Becali spune 350000.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord cu tine ! (Duminică, 29 iunie 2008, 8:34)

      Manel Autogol [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Steaua trebuie sa isi schimbe complet garnitura si look-ul -nu mai merge cu paiate iesite din forma sau lipsiti de concentrare daca mai ia un ban pe ei foarte bine -oricum Dicu nu va face nimic la Catania -ma mir ce orientare mai are si clubul asta
  • +2 (2 voturi)    
    Bine ca scapa de Behehecali ! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:41)

    mircealucescu [anonim]

    Dica nu este un jucator rau dar daca Steaua vrea cu adevarat o echipa care sa faca fata in Champions League are nevoie de jucatori mai rapizi si de relatii de joc mai inchegate.Tehnicitatea este o mare calitate a lui Dica si probabil ca va fi mai linistit in Italiua cu Zenga care este un bun psiolog si va stii sa il motiveze!Steaua cu siguranta nu pierde foarte tare transferandu-l pe Dica in cazul in care ocupantul postutlui lasat liber de Dica va fi ceva mai incisiv pentru ca de asta au avut rusii si turcii un campionat mai bun decat noi:au fost mai curajosi,mai increzatori in propriile forte si au dat totul pe teren!
  • 0 (2 voturi)    
    vanzari (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 18:04)

    alex [anonim]

    «L-am vandut...» . de parca ar fi fost o oaie, un berbec. l-am vandut.... hmmm
  • +1 (1 vot)    
    raspunsuri (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 18:39)

    blizzard [anonim]

    Steaua a cistigat bani si, probabil, viteza(prin inlocuirea lui Dica). A pierdut la capitolul tehnica, cred eu.

    Nu cred ca euro2008 , asa cum se comenteaza, a ridicat cumva valoarea unor jucatori.
    Dimpotriva, tot la nivelul ala au ramas dar e normal sa mai si plece.
    Sa fie convocati la nationala ca venind din campionate unde se joaca si fotbal, nu din divizia berii.

    Transferurile in afara sint niste chestii bune. Toate echipele ar trebui sa nu mai faca mofturi la bani si sa mai lase jucatorii sa plece in alte campionate unde sa joace si sa aiba parte de alte experiente mult mai interesante decit in "liga cea dintîi".

    Asa, nationala o sa aiba pe cine sa convoace si cu cine sa faca treaba.Si noi, suporterii, un motiv de a ne bucura.
  • 0 (0 voturi)    
    Dica (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 19:35)

    Tony [anonim]

    Cam mult 2 milioane !!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Dica (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 23:12)

    lumi [anonim]

    Nu stiu dak Steaua a pierdut sau a castigat. Cert este ca Dica scapa de un cioban pentru care totul se invarte in jurul banilor si care a reusit "performanta" de a murdari numele unuia dintre cele mai prestigioase cluburi de fotbal ale Romaniei. Numai gandul ca Behehecali se viseaza presedinte imi da coshmaruri. Succes Dica! Si incearca sa scapi de lacunele pe care, din pacate, le ai.
  • 0 (0 voturi)    
    Dica (Duminică, 29 iunie 2008, 0:54)

    Mihai Porutiu [anonim]

    Zero valoare echipa vinde zero valoare jucator . Sigur , discutam de valorile din Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      8-| (Duminică, 29 iunie 2008, 15:18)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Mihai Porutiu

      Zero valoare echipa auzi 8-| voi pe ce lume traiti dinamovisti sau rapidisti de vedeti doar in fata, ca taranul prost? :) zero valoare echipa v-a adus norocul de a vedea CL si Cupa Uefa...ca altfel, tot in RO jucati...tz tz tz, ce nerecunoscatori...
  • 0 (0 voturi)    
    Becali... (Duminică, 29 iunie 2008, 10:55)

    Keanutza [anonim]

    taran o sa ramai toata viata :) e bine ca nu esti ipocrit, dar dai niste declaratii, de te-as fi scuipat in ochi daca eram in locul lui Dica...Nu o mai fi Dica bun de nimic, dar nici chiar asa...a facut si el ceva odata, nu a stat ca prostul tot timpul...
  • 0 (0 voturi)    
    pret "a la Becali" (Duminică, 29 iunie 2008, 15:25)

    caleb [anonim]

    Nici acum nu se potolesc cu preturile astea? Pana acum Gigi zicea ca scote n milioana (cu n>5). Acum odata cu impacaciunea cu verii chiar asa i-a scazut cota? Astia trebuiesc beliti de tot , cu tot neamul lor de infracori!
  • 0 (0 voturi)    
    dica (Luni, 30 iunie 2008, 3:46)

    vladone [anonim]

    dica
    dute unde vrei tu numai dute
    departe de oierii astia prosti ca tu ai clasa
    ai sa vezi ca departe e greu dar decat cu un taran prost si idiot mai bine luptapt tine si fa ceav cu viata ta
    becalii are o turma si mii de oi
    la pasune cu ei