Piturca nu se gandeste la demisie, ci la preliminariile pentru Mondialul din 2010

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 14:54 Sport - Stiri Euro 2008

Victor Piturca nu ia in considerare demisia, desi in urma cu doua zile se arata jignit de ceea ce s-a intamplat dupa eliminarea nationalei de la Euro. Selectionerul se gandeste la cum sa atace viitoarea campanie de calificare, insa vestiarul nationalei este rupt.

S-a tot zvonit ca jucatorii s-au certat intre ei dupa meciul cu Olanda, iar Mutu nu prea mai este agreat de colegi din cauza faptului ca ar fi impus un regim dictatorial in vestiar. Cu toate acestea, Piturca indeamna la calm. "Suntem o familie, la bine si la rau, si trebuie sa ne concentram acum pe meciurile din preliminarii. Doar capacitati la maximum putem fi puternici. Nu va fi usor, dar cand e ceva usor in fotbal?", a spus Piti pentru Libertatea.
























840 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    haha (Vineri, 27 iunie 2008, 15:59)

    Andrei [anonim]

    Selectionerul se gandeste la cum *sa atace*.
    Ha ha ha.
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 27 iunie 2008, 16:10)

    Neculai [anonim]

    Acest Mugabe al fotbalului romanesc se comporta asa ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat.
    El vrea sa se concentreze. N-are decit. dar sa se concentreze la DEMISIE si nu la altceva.
    Pentru fotbalul romanesc este un produs expirat ca sa nu zic alterat. Piturca nu mai avem nevoie de tine!
    De ce nu intelegi?
    Lase-ne si du-te concentrindu-te unde vezi cu ochii !

    DEMISIA!!
    • +1 (3 voturi)    
      inca un rand (Vineri, 27 iunie 2008, 16:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Neculai

      Sa i-l lasam sa ne mai faca odata de ras. Sa i-i marim si salariul, nu cumva sa scapam de el.
      Cred ca la federatie se cam uita ca aceasta echipa reprezinta totusi o tara. Nu este privata sau independenta.
  • +1 (3 voturi)    
    piturca (Vineri, 27 iunie 2008, 16:32)

    nick29 [anonim]

    Piturca sufera de o boala mai veche a romanilor : "lipit curu de scaun".
    Nu il lasa nici daca arde odata cu el (scaunul).
    Ce sa mai vorbim, "s-a urcat scroafa in pom si nu are cine sa o de-a jos".
    De fapt cine sa o de-a jos ?? Nasu - Sandu ? Corleone and company ? cand toti fac parte din aceeasi "cooperativa", cu aceleasi mentalitati de comunisti inchistati, care considera ca numai ei stiu ce trebuie facut.
    De aceea doreau sa schimbe imnul national !?
    Acolo se repeta permanent : Desteapta-te romane ...! si asta nu le convine.
    De fapt nu ar trebui sa le fie frica, pentru ca daca analizam comportamentul romanilor din 1990 si pana in prezent nu se vede nici o sperata idee de desteptare
  • +1 (3 voturi)    
    Piţurcă trebuie dat afară IMEDIAT (Vineri, 27 iunie 2008, 16:35)

    Ionascu [utilizator]

    Piţurcă ar trebui înlăturat numaidecât: nu s-a gândit deloc la interesul naţionalei, ci doar la interesul său personal.

    Iar interesul său personal nu era să câştige, ci să nu piardă la scor. De-asta s-a apărat cu toţi jucătorii, îl punea până şi pe Mutu să vină în apărare!

    La 1-0 şi apoi la 2-0 pentru Olandezi, în loc să atacăm, să încercăm TOTUL sau NIMIC, noi stăteam în apărare. Uneori echipele atacă şi cu portarul. Orice numai să câştige, dar noi jucam cu 7 fundaşi.

    De ce? ca nu cumva să riscăm să pierdem la scor, că dacă s-ar fi întâmplat aşa, Piţurcă ar fi fost dat afară.

    Toată naţionala a jucat în aşa fel încât Piţurcă să rămână la naţională. Asta a fost toată strategia lui.

    Piţurcă nu e mare antrenor şi ştie că atâţia bani nu are şanse să găsească la o echipă de club, aşa că ideea lui era "Dă-o dracu de calificare, de ce să risc să-mi pierd scaunul?"
  • 0 (2 voturi)    
    Sa fim intelegatori (Vineri, 27 iunie 2008, 16:47)

    v [anonim]

    Pentru performanta este nevoie de timp. Eu il sustin pe Piturca ina vreo 40 de ani aici pe Pamint... si apoi timp nelimitat pe vesnicele plaiuri ale vanatorii. D-ul Mircea Sandu, e bine asa?
  • +1 (1 vot)    
    Asa e la noi (Vineri, 27 iunie 2008, 20:48)

    exe.com [anonim]

    Eu nu inteleg un aspect. Daca invingeam Olanda Piturca ar fi fost cel mai bun antrenor. Acum ca a pierdut trebuie sa-si dea demisia? Pentru ce? Pentru ca Mutu & Co nu a fost in stare sa iasa din careul propriu? Sau cand au fost in fata portii olandeze si au dat cu stangul in dreptul (olandezii se oprisera si asteptau ... ) Pai fratilor, olandezii s-au prins ca nu au pe cine sa lase sa-i bata, se faceau de ras. Lobont, care a fost singurul jucator roman ce a aratat cum joaca un erou, are dreptate! Ce aveti fratilor cu Piturca?! Jucatorii sunt vinovati! Toti sunt numai dupa bani! Atat!
    • 0 (0 voturi)    
      demisia-Piturca? (Duminică, 29 iunie 2008, 20:52)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui exe.com

      cred ca la nedumerirea ta iti poate sugera un raspuns Donadoni sau Domenech,dar aici ntervine si un element care se numeste bun simt si este mai greu,,,
      nu ma consider mare cunoscator in ale fotbalului dar ce mare antrenor esti cand trimiti acasa un om in forma,Bratu,ca sa faci loc in echipa unuia care a daramat Steaua in retur sau cand lasi sa execute 11m un om cu probleme,prea obosit,dar egoist,in loc sa-l pui pe Codrea, Chivu sau Tamas,care ar fi intrat cu minge cu tot in poarta,adica vreau sa spun ca in momentele importante nu ia deciziile adecvate.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA ...de onoare!? (Vineri, 27 iunie 2008, 22:00)

    vicktor [anonim]

    nu mai sunt un mare microbist de cind am vazut toata mafia din campionatul intern...si idiotenia,atit a patronilor de cluburi cit si a sustinatorilr acestora,PRESA.Totusi cu echipa nationala voi fi intotdeauna un microbist dar si un sustinator al acesteia.
    Dar,fara prea multe comentarii,sunt absolut sigur ca ,,marele ...piti...(!!!???),,TREBUIE sa-si dea DEMISIA,dupa partidele de ...merda...pe care le-a jucat (!?) echipa nationala.Si pe deasupra ar fi onorabil din partea lui,ceea ce nu cred ca este posibil,sa-si ceara scuze in fata tuturor suporterilor ce s-au simtit umiliti de prestatia nationalei.(Chiar nu mai exista un pic de bun-simt in ROMANIA?)
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Vineri, 27 iunie 2008, 22:28)

    pilula [anonim]

    "Mutu nu prea mai este agreat de colegi din cauza faptului ca ar fi impus un regim dictatorial in vestiar"

    Lasa ca stie el ce stie. Foarte bine!

    Pacat ca Lobont nu putea sa-i paseze direct lui Mutu in fata. Asta ar fi rezolvat multe pentru ca oricum intre Lobont si Mutu nu avea cine sa preia mingea s-o duca spre poarta.

    Acum fara glume, Lobont si Mutu ar trebui sa faca echipa nationala si altcineva s-o antreneze.

    M-am saturat sa vad calificari la limita(si alea rare), meciuri chinuite, egaluri "strategice"(oha!) si rezultate "echitabile" (credeam ca innebunesc cind ii auzeam pe toti: a fost un rezultat echitabil).

    Terenul de fotbal nu e o cimpie unde, IN RETRAGERE, se otravesc fintinile si se ard recoletele, ok?

    "Echitabil" inseamna ceva de genul "pe bune, pe buna dreptate". Deci nu ati avut in nici un caz rezultate "echitabile".

    Considerind rezultatele, echitabil era daca se asedia Franta si nu se putea trece de aparare, daca se executa Italia cu un 3-1 (la cit de prost jucau...) si se scotea egal cu Olanda dupa un meci in care se ataca la ambele porti.

    Asta inseamna echitabil!!!

    Cind stai si te aperi nu ai cum sa dai gol. Trebuie sa pui si un tun de 88mm, in careu la tine, cu adaptor de minge euro2008, asta ca sa dai gol in poarta cealalta. Iti trebuie si 2 tunari, unu' sa regleze azimutul si altu' sa puna mingea pe teava.
    Conform regulamentului nu ai voie.

    Acestea "ziind fise", de ce nu i se da o sansa unui antrenor ca Lucescu Jr.?