Cititorii HotNews.ro comenteaza:

De ce nu am castigat cu Olanda? Tricolorii au fost sedusi de filiera italiana

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 16:06 Sport - Stiri Euro 2008

Presedintele Fiorentinei Andrea Della Vale a promis suporterilor ca Mutu va continua la echipa "viola". Conform oficialului, sumele vehiculate de presa (salariu de 4 milioane cerut de jucator, etc) nu sunt chiar adevarate. "Mutu nu e un caz pentru mine; o sa gasim un punct de acord, de intelegere".

Grupul de romani care activeaza in Italia s-ar putea imbogati serios in aceasta vara: Lobont isi negociaza singur trecerea in Cizma, Rat este practic plecat de la Sahtior, Mutu l-a recomandat pe Contra la... Fiorentina, etc. Transferul colectiv de romani in Serie A alimenteaza suspiciunile asupra evolutiei apatice a tricolorilor in jocul decisiv cu Olanda, infrangere care a calificat Italia.

"Zvonuri din presa italiana si voci din Romania afirma voalat ca Romania nu a dorit sa castige meciul cu Olanda, desi a fost invitata. Motivul? Unii jucatori au fost pro Italia. Pretul? Contra la Fiorentina, Rat la Lazio, Marius Niculae la Torino si Goian la Lecce. Plus un salariu baban pentru Mutu, ca sa suporte datoria de la Chelsea." (anonim, comentariu la articolul Mircea Sandu explica dezastrul cu Olanda: Erau obositi, nu puteau sa stea in picioare)






















4355 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    nu pot sa cred (Joi, 19 iunie 2008, 17:37)

    cristi [anonim]

    Asta e zvonistica de joasa speta... Credeti ca Mutu a vrut el sa rateze penaltiul ala? Ca si pe asta o insinuati.. Au fost fraieri pe gratis romanii cu Olanda, n-a fost blat.

    Hai Romania, la Mondial cu voi!!
    • 0 (0 voturi)    
      re:nu pot sa cred (Joi, 19 iunie 2008, 19:38)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sunt convins ca suntem frati gemeni!!!siamezi!!nici eu nu puteam explica mai fain!esti un dulce!!!
    • +2 (2 voturi)    
      aha... (Joi, 19 iunie 2008, 23:52)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      atunci d c au ratat olandezii intentionat?!?1
      asa ca idee
      a fost un meci in care olanda se cerea batuta si romania nu vroia s-o bata....
      suntem o tara de tradatori... asta e....
    • 0 (0 voturi)    
      In romania e posibil orice. . . . (Vineri, 20 iunie 2008, 8:20)

      Vali cel Batran [anonim] i-a raspuns lui cristi

      dragule! Pe vremuri aveam un secretar de partid care de cate ori imi manifestam scepticismul asupra unei masuri luate de guvernul ceausist acesta imi spunea. Gigele tata la noi in tara este posibil orice! Romanului poti sa-i iei toata pielea cu conditia sa nu o iei pe toata odata.Si retine,tipul era secretar de comitet de partid! . Daeci, asa cum zicea si el,, In Romania se poate orice ,, Chiar si o mica tradare din partea fotbalistilor jumatate italien. Asa ca nu te mai mira si scuipa in san!
      • 0 (0 voturi)    
        tradare... (Duminică, 22 iunie 2008, 13:44)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui Vali cel Batran

        "tradare sa fie daca o cer... anumite interese ... ", ca bine zicea Nenea Iancu !
    • 0 (0 voturi)    
      ba sa crezi. (Vineri, 20 iunie 2008, 10:09)

      Sorinel [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Poate hotararea de tradare a venit dupa meciul cu Italia. Macaronarii cand au vazut ca nu au chiar asa valoare cat credeau, le-au oferit banuti. Si eu cred ca i-au acceptat.
      Diferenta de atitudine si de mobilizare intre cele 2 meciuri este evidenta. NU se poate explica nici prin oboseala, nici prin cadere psihica si nici prin tactica proasta.
  • +2 (2 voturi)    
    numai cu olanda? (Joi, 19 iunie 2008, 19:37)

    marian [anonim]

    Pai daca e vorba, suspiciunile ar fi trebuit sa apara de la meciul cu Italia (si foarte interesant ca n-au aparut). Ar trebui sa fie destul de clar ca daca Mutu chiar marca acel penalty, nu mai avea ce sa caute in... Cizma. Ca sa nu mai vorbim cum s-ar fi inrautatit atitudinea italienilor fata de romani. Si-a facut si Adi niste calcule cand a tras cum a tras...
    • 0 (0 voturi)    
      Pe dracu (Joi, 19 iunie 2008, 20:15)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui marian

      Incearca tu sa tragi intentionat in mana portarului .... daca vroia cu adevarat sa rateze o zbura peste poarta. Si in plus a si deschis scorul ... asta cum se-mpaca cu teoria conspiratiei ?
      • 0 (0 voturi)    
        exact ca olanda... (Joi, 19 iunie 2008, 23:53)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui kinn

        am jucat asa de prost incat olanda ne-a batut chiar daca NU A VRUT...
        asa si mutu nu putea rata din pozitia aia
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 20 iunie 2008, 0:39)

      alex [anonim] i-a raspuns lui marian

      Vai de capul nostru, teoriile conspiratiei. Fratilor, lasati paranoia, nu e nimeni care trage de sfori. Nu exista Papusarul, CIA nu va asculta telefoanele si Neil Amstrong chiar a ajuns pe Luna.
      Voi chiar credeti ca intreg Universul comploteaza impotriva nationalei romaniei si a suporterilor ei ??
      Daca nu credeti asta si vreti performanta, de ce nu va dati copiii la o scoala de fotbal ? De ce nu ii sustineti in activitatile sportive inca de mici, in paralel cu educatia scolara, sa vedeti unde sunt mai buni ? Toata lumea trebuie sa fie doctor sau pompier ??
      Invatati-va copiii sa practice un sport de echipa, chiar pentru performanta, doar asa Romania va castiga vreodata ceva, cu oameni inteligenti !
      Think big !
  • 0 (0 voturi)    
    blat (Joi, 19 iunie 2008, 19:45)

    luxdesign28 [utilizator]

    a fost blat 100%
  • 0 (0 voturi)    
    blat? (Joi, 19 iunie 2008, 20:16)

    mozzy [utilizator]

    Pare neverosibil, dar e singura varianta dcare ramane in picioare la o analiza logica. Nu tine faza cu oboseala, au jucat doar doua meciuri in 4 zile, nu tine nici ca olandezii au fost mai buni, caci s-a vazut clar ca nu erau motivati sa ne invinga si au jucat ca la un amical. Tinand cont ca romania a invins olanda atunci cand olandezii erau cu toti titularii in teren plus ca ai nostri au aratat ca pot in meciul cu italia, nu ramane decat o concluzie logica si evidenta: NU AU VRUT SA JOACE! Penalty-ul ratat a fost un accident, un noroc pentru italieni si un ghinion pentru noi (la suporteri ma refer). Si nu e greu de imaginat un troc de genul: pierdeti cu olanda si castigati bani si contracte sau puteti sa pierdeti cu spania si plecati cu mana goala. Un troc aranjat la nivel inalt, intre mafiotii lor si mafiotii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    ba eu cred! (Joi, 19 iunie 2008, 20:21)

    io [anonim]

    ba uite ca io cred si inca ce bine cred. De ce sa lase italia sa castige la meciul cu italia? ar fi fost prea mare suspiciunea daca ii lasam atunci sa ne bata. Vedeti-va de treaba ca Mutu si compania is chiar destepti, isi rad in barba,.

    chiar ma bucur ca nu s-au calificat, au dreptate strainii nu meritam, unii ca alde mutu de joaca pentru italia nu merita sa faca nici parte din echipa nationala. niste dobitoci......adica au putut sa faca egal cu italia si franta, au batut olanda cu cateva luni in urma si nu erau in stare cand olandezii ii invitau sa ii bata? chiar asa dobitoci nu om fi o tara intreaga. pana si olandezii s-au saturat sa ne invite sa-i batem.

    Mutu si compania is o echipa de ratati, niste tradatori si niste ciurliburli de habar au pe ce lume traiesc. Nu se gaseau pe teren.....ba ce repede se gaseste cu italienii, dar cand e la nationala nu se gaseste. Si mai au si pretentia sa se compare cu generatia de aur, ei care nu-s nici pana la unghia de la degetul mic al unuia ca hagi, lacatus, belodedici samd, sa ma ierte ceilalti da nu-i mentionez.

    Un sfat pentru piturca....joaca nene cu oameni de club din tara, macar pierzi ca nu-s bine pregatiti, dar isi dau interesul decat sa pierzi ca nu-si dau interesul ca nu au de ce.
  • -1 (1 vot)    
    strict secret (Joi, 19 iunie 2008, 22:01)

    toma necredinciosul [anonim]

    Ceea ce s-a intamplat cu echipa Romaniei poate fi mai secret decat rapirea celor 3 ziaristi... Parca ar fi fost cu totii drogati/intepeniti/aerieni... Printre cei care au mai vrut cite ceva/victoria au fost Chivu, (pentru ca el nuu are probleme cu Peninsula, lui ii vine Mourinho antrenor si are locul asigurat, indiferent de ce or sa zica suporterii italieni) si Lobont, care tocmai pentru un transfer in Italia a tras tare in poarta, cu atit mai mult cu cit se reprezinta singur. Ceilalti, zero ca Banel sau tradatori. De ce zic asta? Vezi articolul din PROSPORT de azi, interviu cu Corleone (vaaaai, ce nume...) Spune asta ca cel mai bun "jucator" de la romani a fost...NASHU'. Pai pentru ca prin vinzarea meciului (impreuna cu citiva jucatori, nu cu toti!) a luat citeva milioane de la macaronari, a pregatit citeva transferuri in Cizma, a mai cistigat citeva voturi / complimente ale smekerilor din UEFA (pe care i-a indatorat pentru viitor), i-a promis lui Pitzi inca 2 ani si alte avantaje... In fine, toata lumea a castigat, mai putin stupid people...Astea-s afacerile mari, domnilor! Nu truda sa cistigi cupe si sa iei bani. Ceea ce putea fi o himera (castigarea meciului cu Spania, in conditiile in care seful arbitrilor e spaniol, cel mai bun prieten al lui Nashu') s-a transformat intr-o afacere infloritoare. Mutu sa traiasca, banii negri si mafiotismele. Hai sictir unora dintre fotbalisti, care nu au caracter. Scuze, Goian, Chivu, Rat, Tamas si inca vreo 2... Sa nu uit, CEEA CE AM SCRIS SUNT PURE SPECULATII, TEORII. Nu am probe. Nici n-as avea cum, sint doar un suporter dintre cei ce au vrut sa vada un meci de atac, pentru ca ne trebuia o victorie. P.S. - CARE A FOST CHEIA MECIULUI, LA PAUZA, NASHULE?
  • -1 (1 vot)    
    blat clar... (Vineri, 20 iunie 2008, 0:00)

    liviu [anonim]

    asta e
    decebal a fost tradat
    germania a fost tradata
    etc etc etc
    nationala de fotbal care a tradat asta e ...
    sunt 3 solutii
    1 - (cea care se va intampla) va uita lumea nasu si corleone fura in continuare mutu si ai lui continua sa ne "bucure" cu inssuccese si toata lumea e fericita (cu exceptia noastra da noi nu contam)
    2 - exemplul columbiei in 94 parca (cand au impuscat un aparator pt. ca si-a dat un autogol)
    3 - solutia aleasa de musolini la mondialu din italia oo telegrama: "victorie sau moarte"
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii! (Vineri, 20 iunie 2008, 0:49)

    azzurri [anonim]

    mai ales dupa cum au jucat romanii cred mai de graba ca o sa se fac tot posibilul sa-i evite pe pacalicii astia. nu au ce cauta in campionatul italian, sunt o rusine. aaa poate gratis o sa-i ia vreo echipa, de serie c asa ca sa-i aiba ca rezerve :D
  • +1 (1 vot)    
    adevarul (Vineri, 20 iunie 2008, 4:45)

    Clarvazatoru [anonim]

    Istoria aceasta de blat este o poveste cusuta cu ata alba.
    Sint absolut covins de altceva.
    In 2 cuvinte asi putea spune ca asa a vrut cel de Sus sa fie, ca astfel imigrantii nostri din italia ( si Mutu si ceilalti jucatori de acolo ) sa nu sufere inutil din cauza acestui sport numit football.
    S-a demonstrat ca totusi Romanii sint buni la football si ca " intimplator" i-am ajutat ca sa se califice si asa romanii au devenit mai simpatici pentru ei.
    Restul este orgoliu, sport denaturat cu goana dupa bani si mult dopaj ( mai ales la echipele din vest ) , futilitati, etc.

    ( In realitate FIFA nu este altceva decit o Organizatie extrem de egoista de stil mafiotic care este depasita si care nu are nici un interes sa dezvaluie ce se intimpla)
  • +1 (1 vot)    
    Schimbare de regulament (Vineri, 20 iunie 2008, 7:50)

    SAMSAM [anonim]

    Pai in SUA nu poti fi ales presedinte decat daca te-ai nascut in SUA. Franta a castigat cupa mondiala cu o echipa de africani. Acum arata cam la fel. Polonia a fost invinsa de Germania cu polonezul Podolski si exemple se mai pot da destule. Tari vlaguite si imbatranite, dar cu bani multi. Nu m-as mira ca peste 2 ani Italia sa devina campioana cu Mutu si Chivu in echipa. Numai cateva tari printre care si Romania au fost reprezentate de nativi din tara respectiva. Aceste echipe nationale au devenit de fapt niste echipe de club cu mercenari straini. Se cere o schimbare a regulamentelor.
  • 0 (0 voturi)    
    E plauzibil (Vineri, 20 iunie 2008, 9:39)

    Cristian [anonim]

    E plauzibil!
    Olandezii nu au intrat pe teren setati sa castige neaparat meciul dar Romania a jucat atat de prost incat olandezii au intrat in panica ca s-ar putea face de ras daca nu ne bat.
  • 0 (0 voturi)    
    generatia de aur isi merita "numele" (Vineri, 20 iunie 2008, 10:32)

    profesorulderromanes [anonim]

    actualii jucatori ai ROMANIEI nu merita sa ne reprezinte .Luati exemplul FETELOR de la handbal.RUSINE SELECTIONERULI.Mai bine jucam cu fotbalisti din "TARA" nu din legiune.Piti ce poti spune?Ai pus si tu BOTUL.?
  • +1 (1 vot)    
    O 'ESPLICATZIE'......... (Vineri, 20 iunie 2008, 10:58)

    Cetentereseaza [anonim]

    MUTU a ratat INTENTZIONAT penalty-ul cu Italia !
    Nu avrut s-o patzeasca precum acel sud-coreean care a marcat in prelungiri la CM-2002, eliminand ITALIA, si caruia i s-a "descusut" contractul de munca in "Cizma' !!!
    DIXIT !
  • 0 (0 voturi)    
    de necrezut!!! (Vineri, 20 iunie 2008, 12:51)

    tsunnami [anonim]

    mai exista vreo indoiala ca ai nostri au jucat ca niste cizme?
    daca exista o teorie si romanii erau buni, acum in sferturi jucau si romanii si italienii, nu olandezii

    get real!

    il doare pe mutu-n cur de imigrantii romani din italia. ma doare capul!!!

    maturizati-va fratilor si uitati-va la adevar in fata.
    basten a fost un idiot din punctul de vedere al olandei, iar noi am jucat anti-fotbal. nu meritam sa jucam in elevetia. asta-i adevarul
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie (Vineri, 20 iunie 2008, 13:09)

    r [anonim]

    18 bagabonti din nationala au contracte cu fratii Becali...
    Becali&Co. au legaturi puternice cu mafia din Italia...
    Mafia din Italia controleaza fotbalul, s-a mai demonstrat asta...
    Concluzia?
    Mai stie cineva care era pedeapsa pentru tradatori acum cateva sute de ani? Sau chiar si acum, in SUA?
  • 0 (0 voturi)    
    Conspiratie la naiba. PROSTIE ! (Vineri, 20 iunie 2008, 15:27)

    GandesteNormal [anonim]

    Atat au putut atat au dat.
    Suna frumos teoria conspiratiei, si ea e lansata de catre cei care nu vor sa dea socoteala pentru incompetenta lor.
    Nu vedeti ca asa se conduc oamenii creduli ? Poti sa le spui toate traznaile si cu cat sut mai gogonate ei le cred cu cea mai mare putere.
    Hai sa nu fim prosti de dat in gropi !
  • 0 (0 voturi)    
    antrenor de doi bani (Duminică, 22 iunie 2008, 19:22)

    puiu [anonim]

    Cata imaginatie pot avea romanii! Incredibile scenarii,dupa razboi!? Doar antrenorul nationalei noastre nu a avut nici macar un singur plan B la meciul cu Olanda!!!!!!! ...si nu numai. De ce? Pentru ca,dupa parerea mea, Piturca este un foarte slab antrenor pentru acest nivel de confruntari,unde echipele sunt de valori apropriate si concura mai multi factori la obtinerea succeselor. Unul dintre acesti factori,chiar FOARTE IMPORTANT este pregatirea psiholgica a jucatorilor si antrenorului ,iar acestea lipsesc cu desavarsire. Are nationala de fotbal a Romaniei un psiholog ? Daca da,a fost el intrebat vreodata de acesti ziaristi de carton din presa romaneasca despre pregatirea psihologica a fotbalistilor? Daca nu avem psiholog,de,ce nu pune nimeni problema in interviurile luate?