Francezii si italienii se roaga pentru sportivitatea Olandei

Gazzetta.it: Speram sa nu patim ca in 2004, cand am fost eliminati de Suedia si Danemarca

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iunie 2008, 8:51 Sport - Stiri Euro 2008

Inaintea ultimei runde, fanii Italiei si Frantei spera ca Olanda sa joace corect cu Romania, calculand ca o victorie in fata tricolorilor ar da o ultima sansa favoritilor lor.

In 2004, Italia a trait un cosmar, fiind eliminata dupa un meci Suedia-Danemarca in care cele doua echipe nordice au realizat singurul scor care le califica pe amandoua, 2-2. "Daca pierde, Olanda elimina Italia din drumul spre finala. Speram ca Olanda sa nu faca asemenea calcule si sa joace cu aceeasi valoare cum a facut-o cu noi si cu Franta", scrie Gazzetta dello Sport in editia online.

"Am incredere in sportivitatea Olandei. Vor dori sa castige grupa cu 9 puncte pentru ca sunt cei mai buni. Au in spate 15.000 de suporteri care vin pana aici ca sa ii vada si nu le vor putea spune: Sunt Olanda si ma voi lasa batut de Romania!", a declarat Pierre Escalette, presedintele federatiei franceze de fotbal.

Click aici pentru rezultatele si situatia in grupele EURO 2008.
























4863 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    nu e cazul,domnilor... (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 9:17)

    egroeg [anonim]

    va veti autoelimina. VETI JUCA IN DISPERARE SI UNII SI ALTII SA CASTIGATI MECIUL,ca sa puteti merge mai departe,motiv pentru care se va termina egal ,ca nu prea vad eu cum puteti sa ajungeti la o intelegere care din voi sa piarda.Si atunci vom
    face si noi meci egal sau vom pierde la maxim doua goluri...asa...ca sa va para si mai rau.Parca va vad cum veti fi preocupati si ravasiti de perspectiva parasirii EURO 2008 si veti intreba din minut in minut ce face ROMANIA. Las' ca vedeti voi.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar la campoinatul mondial din Coreea? (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 11:42)

      ego [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Cand plimbau mingea cu mexicanii la campionatul mondial nu mai erau deranjati de aranjamente - sigur atunci scorul le convenea. Ma bucur ca si-au luat-o de la Olanda ca prea se dadeau mari! Poate o iau si de la francezi sau fac vreun egal sa mergem noi mai departe!
    • 0 (0 voturi)    
      Putem (Duminică, 15 iunie 2008, 19:23)

      alex t [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Romania castiga prin forte proprii, ii batem pe olandezi fara nicio problema, Romania poate, Romania vrea, Romania va reusi !!
  • 0 (2 voturi)    
    Uite unde se ascundeau sportivii Europei (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 9:21)

    mithrill [anonim]

    Domnii care au inventat mafia vorbesc despre sportivitate... Domnii care se atarna de ceilalti in timpul jocului. Domnii care nu recunosc lovitura de la 11m acordata noua. Probabil pentru ca Nicolae inca mai putea sa respire. Lor nu li se pare ca jocul in care tragi de haine si tii este nesportiv. De ce? Pentru ca ei nu inteleg la fel ca noi notiunea de sportivitate, cel putin in fotbal. Oare numai mie mi se pare ca broscarii au inceput sa fie putin marginalizati de lumea fotbalistica? Eu presupun ca din cauza jocului urat (ca fiu bland) pe care-l practica. Trebuie sa-mi amintesc despre finalul carierei lui Zidane cand cizmarul ala l-a tot injurat... Toate chestiile astea se cheama sportivitate si ei nu inteleg asta. Inteleg doar ca trebuie sa se califice indiferent cum... indiferent pe ce usa or sa treaca dincolo de grupe...

    Eu cred ca Olanda o sa joace corect cu noi si sper din tot sufletul ca vom reusi sa-i batem. E doar o speranta mea... iar noi ne vom duce crucea in continuare si vom juca mereu pana in ultimul meci. Si mai sper ca generatia asta va reusi in sfarsit sa fie constanta in evolutii...
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru... (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 9:57)

    vio64 [utilizator]

    ...rasistii de italieni si francezi,sigur ne se va termina 2-2,dar la fel de sigur veti pleca la brat acasa,rasistilor...hhhuuuuooooo !
  • -1 (1 vot)    
    Posibilitati de calificare Romania (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 10:19)

    Adrian [anonim]

    Urmatoarele situatii:

    cu 5 puncte daca batem Olanda indiferent de ce se intampla intre Franta si Italia
    cu 3 puncte daca facem egal cu Olanda si daca:Franta si Italia fac egal.
    cu 2 puncte daca ne bat olandezii si daca:Franta si Italia fac egal la 0.

    Romania are sanse sa se califice .Romania e singurul adversar din grupa care ii poate pune probleme.Franta si Italia nu ca au jucat slab ,,, ci foarte slab in Euro 2008.Mi-a placut f mult meciul cu Italia ... Danonino(i.e Donadoni) pleaca acasa ;)
    • +1 (1 vot)    
      Nu trebuie sa ne bazam pe un egal (Duminică, 15 iunie 2008, 19:47)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      5 puncte ne trebuie... niciodata nu vor face italienii si francezii egal... ar insemna sa lase Romania cu o calificare ... pt ca Olanda nu cred ca va forta. Asta e meciul pentru care am scos egalurile cu Italia si Franta.. la asta se rezuma totul.. toata calificarea... la un singur meci... si ce meci... Olanda trebuie tratata ca o candidata serioasa la castigarea Euro... NU TREBUIE SA NE GANDIM CA AM SCOS 4 PUNCTE CU OLANDA in calificari.... de aceea ma simt nevoit sa il contrazic pe adrian... daca Italia si Franta au primit de la 3 goluri in sus.... nu cred ca poata sa spuna cineva ca Romania poate sa ii puna probleme Olandei... SINGURUL NOSTRU ATU ESTE CA OLANDA E CALIFICATA SI VA MENAJA CATIVA DINTRE TITULARi.. dar sa nu uitam ca vor vrea revansa pt ce s-a intamplat in preliminarii
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg... (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 11:08)

    zambarbotta [anonim]

    ..cand joci asa de prost sa mai ai pretentii de calificare in sferturi. Iei bataie , si nu doar cu un gol diferenta si ai tupeul sa ceri altora sa te califice....dar ma rog, asta e europa, cand e bine, facem pe generosii, cand e de rau, aruncam cu noroi si in cel mai slab....
  • 0 (0 voturi)    
    Sansele Italiei (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 13:21)

    Iosif Stalin [anonim]

    Hai sa nu ne amagim, Italia a fost peste Romania ieri, doar ca noi avem o echipa mai tanara si lor li s-a terminat benzina mai repede.

    Cel mai probabil Italia va extermina Franta, cocosul galic pare o gaina ametita si in acest caz noi trebuie sa batem Olanda, foarte greu chiar daca joaca cu rezervele. Iar chestia asta ca Olanda se lasa batuta, nu exista asa ceva, olandezii vor juca la victorie.

    Cat despre comentariile italienilor despre arbitraj, nici nu vreau sa discut. O natiune de lichele care tipa ca au fost furati. Sa lesini de ras.

    Hai Romania, a venit si ora noastra!
  • +1 (1 vot)    
    Unde a ajuns campioana mondiala (Duminică, 15 iunie 2008, 19:35)

    Cometa [utilizator]

    Asta e... singura lor sansa acum e sa ne bata Olanda sau macar egal... dar sa nu uite ca si ei trebuie sa scoata macar un egal cu francezii.. care si ei m-ai au sanse de calificare. Asa ca sa isi vada de meciul lor , in primele numai reputatia a fost de ei, pe teren au fost 0. Romania trebuie sa joace numai la victorie.. nu trebuie sa se bazeze pe celalalt meci... ar fi o greseala fatala avand in vedere ca se joaca de la aceeasi ora. Toate calculele cu o calificare cu 2pcte, cu 3 sunt spulberate daca Franta ori Italia castiga.. si sunt sigur ca una va castiga... tot ce conteaza este ca Romania sa ia 3 pcte Olandei... HAI ROMANIA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Olanda (Luni, 16 iunie 2008, 0:18)

    Cristian Constantinescu [anonim]

    va transmit din Olanda ca olandezii sunt pe val, entuziasmati.
    nici vorba de blat, sau meci strategic. Vor sa scoata totusi Italia si Franta din optimi, pt ca aia pot face surprize.
    Insa nu vor lasa meciul, vor juca deschis si pe atac, sa faca spectacol,insa fara sa isi dea duhul, se vor pastra pt urmatorul meci.
    E meciul nostru sa il luam. I-am batut odata si o mai putem face odata.
    Avem o aparare beton, nu mai fiti negativi. ne trebuie putin noroc, cu Italia aproape l-am avut.

    HAI ROMANIA
    • 0 (0 voturi)    
      e o singur problema (Luni, 16 iunie 2008, 17:02)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Cristian Constantinescu

      NIMENI NICIODATA nu a zis ca face meci strategic asta nu inseamna ca nu face :D

      oricum sper sa batem olanda... si sa ne calificam nu ma intereseaza daco sa fei blat sau nu :D
  • 0 (0 voturi)