Burtosi, kitschosi si fricosi…  Hai Romania!

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 11:31 Sport - Stiri Euro 2008

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
A venit si-a doua lovitura. Dupa ce englezii de la Virgin Media au gasit nimerit sa ne asocieze ca popor cu burtosii aia de la Mamaia care poarta crucile de pe biserica legate la gat, pac si o caracterizare de la Loti Boloni publicata in France Football.

Concret, nu suntem doar niste umflati acoperiti de kitsch, mai suntem conform lui Boloni si lipsiti de ambitie si de curaj.

In ciuda procentului scazut obtinut de PRM la ultimele scrutine, nu putini se vor gasi sa sara-n sus atinsi in profunzimea orgoliului de vorbele ungurului care indrazneste sa loveasca in poporul roman.

Ei, pana  la urma poate ca ar trebui sa luam in considerare macar doua lucruri.
In  primul rand faptul ca Boloni traieste de ani buni intr-o alta cultura, iar declaratiile sale s-ar putea sa se fi nascut prin simpla comparare a experientelor din Romania cu cele de afara.

Iar chestiunea n-ar trebui sa mire foarte mult avand in vedere ca nu putini dintre noi, dupa 3 zile petrecute la Viena sau prin vreun alt mare oras European, ne-ntoarcem in tara si afurisim hotiile, aglomeratia, aerul si tot ce ne pute in Romania de-o viata intreaga.
In al doilea rand, e de apreciat faptul ca auzim si pareri necenzurate despre noi.

Acum vreo 2500 de ani, Herodot i-a caracterizat pe daci ca fiind “cei mai viteji si mai drepti dintre traci”. Apoi, in aceeasi scriere a precizat ca “la ei, la traci, trandavia este un lucru foarte ales, in vreme ce munca campului e indeletnicirea cea mai umilitoare; a trai de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos fel de viata”. 

Cenzura comunista a dat deoparte atat de bine aceasta ultima bucata care nu ne convine incat nici in ziua de azi nu o prea intalnim in scrierile de gen.
In schimb, o publicatie sportiva si-un om liber la cuget ne aduc aminte, involuntar, ca totusi acum traim liberi in alte vremuri.
























2333 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    omisiune (Vineri, 6 iunie 2008, 11:37)

    ek [anonim]

    pai domnu' Beldie, Boloni a mai spus tot acolo ca romanii au sclipiri de geniu care pot decide meciul - rezistenta la suferinta nu e neaparat un lucru rau - el poate fi in anumite contexte o virtute - am suferit in 94 si cu Columbia si cu Argentina ,dar am batut
    • 0 (0 voturi)    
      re: omisiune (Vineri, 6 iunie 2008, 12:31)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui ek

      Nu l-am acuzat pe Boloni ca spune ce crede. Din contra, e foarte bine ca o face. Mai ales ca multora dintre noi ne plac doar opiniile favorabile.

      Laudele din declaratia sa eu nu le percep ca pozitive.
    • +1 (1 vot)    
      "2-3 zile prin Viena"..:)) (Vineri, 6 iunie 2008, 14:10)

      Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui ek

      Mda, asta spune multe despre ce inseamna o "perceptie" viabila pt. distinsul comentator :). Cand dai nas in nas cu palate facute de artizani germani, franci sau italieni, pe banii scosi din exploatarea crancena a zeci de popoare asuprite de austrieci (inclusvi cateva milioane de romani), desigur, ne putem face imediat o inalta idee despre gradul de civilizatie a austriecilor.
      Apoi citim ca sunt austrieci care-si inchid copiii in pivnita si ii violeaza ani de zile! Poate si asta ne da o mica indicatie despre ceva probleme la austrieci. Sau putem trece imediat la alt subiect, repede, sa nu se vada?
  • +1 (1 vot)    
    adevarat... (Vineri, 6 iunie 2008, 11:58)

    dan [anonim]

    ....nu aveam idee de contiunarea scrierii lui Herodot, dar ne sta in sange...nu ne-am nascut rigurosi ca nemtii sau macar afaceristi ca turcii......auzeam de curand ca suntem una din natiunile care au cei mai multi someri care nu vor sa munceasca.....munca e o umilinta, in schimb afacerile(multe din ele spimple speculatii)....sunt la mare cautare....
    • +1 (1 vot)    
      Nu ai nici acum idee (Vineri, 6 iunie 2008, 14:05)

      Bozo [anonim] i-a raspuns lui dan

      De-aia nu stii ce spun scriitorii antici despre germani. Erau exact la fel. Traiau numai din jaf, munca era o rusine si in jurul lor era pustiu pentru ca-si jefuiau toti vecinii. Asa ca nu mai compara romanii cu nemtii, ca-n antichitate aveau defecte asemanatoare.
    • 0 (0 voturi)    
      fals... (Vineri, 6 iunie 2008, 14:16)

      Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui dan

      Faptul ca nu aveai idee nu mira, se vede incultura din felul in care pui o stampila groasa cat un bocanc pe ceafa fiecarui popor "nemtii e rigurosi", turcii e afaceristi"..desigur, subtil si foarte..adevarat :))). auzi, si negrii, arabii, pakistanezii, aia cum sunt? e amuzant sa-ti dai cu opinia de diversitatea etnica, incearca :))
      Probabil ai auzit voci in baie, sub dus, la lucrul manual de dimineata, insa nu exista astfel de studii care sa fie publicate la nivel european sau international: care si cati someri vor sa nu munceasca si din ce etnie..:))
      Romania e plina de milioane de romani care muncesc din greu, serios, sunt gospodari, le place sa aiba case frumoase, gradini, etc.
      Insa daca locuiesti in Bucuresti, te inteleg, si eu as gandi ca tine, ma rog, pe aproape, in fata tiganelii si mizeriei "da capitala" dambovitzeana.. dar Romania nu e doar Bucuresti, mai mergi si tu prin tara, nu doar pana la Varna :))
      • 0 (0 voturi)    
        Si tu mai boule de arena (Vineri, 6 iunie 2008, 14:45)

        Bozo [anonim] i-a raspuns lui Bou de Arena

        nu generalizezi nu? Prostie e peste tot si, procentual, cam la fel. Asa ca nu mai debita tampenii.
  • +1 (1 vot)    
    daci (Vineri, 6 iunie 2008, 12:10)

    caius dobrescu [anonim]

    Dl Beldie se percepe drept obiectiv, lucid si critic in raport cu imaginea de sine a romanilor. Dar, in comentariul sau, foloseste cu mecanica ingenuitate, un ul dintre cliseele ideologice brutale ce ne este servit drept realitate evidenta inca de la gradinita: continuitatea noastra neproblematica, evident milenara (cum altfel?) cu tracii si dacii. E mult mai greu sa fii cu adevarat critic si rational decit pare la prima vedere...
    • +1 (1 vot)    
      re:daci (Vineri, 6 iunie 2008, 12:34)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui caius dobrescu

      Nu ati fost atent. Nu rezulta din textul meu opinia referitoare la originile noastre ca popor. Am spus ca in perioada comunista, textele referitoare la daci (popopr care a participat la formarea noastra conform respectivelor manuale) erau incomplete.

      Neagu Djuvara are alta conceptie, Matius Imre are o alta teorie si asa mai departe. E mai putin important aici care ne este originea, ci modul in care ne raportam la noi insine.
      • +1 (1 vot)    
        Djuvara, Imre? :)) (Vineri, 6 iunie 2008, 13:57)

        Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        E rar ca un britanic sa-si ia referintele culturale asupra propriei istorii din scrieri ale unor autori germani sau francezi. Cat despre acestia din urma, nici vorba, ei frantuzesc orice :)), cu mandrie "universalista".
        Dumneata suferi vizibil de un mai vechi complex de inferioritate perceptibil la intelectuali romani veritabili sau auto-proclamati pe un forum, ala vis-a-vis de "cultura europeana", din care noi romanii, evident mon cher, nu am face parte :)
        Djuvara a afirmat in repetate randuri ca nu e de origine roman si ca radacinile sale nu crede ca au legatura cu valahii sau Romania:)). Despre domnul Imre ce sa mai zicem, o fi unicul ungur super-obiectiv cand e vorba de analiza istoriei la romani:))), trebuie pus intr-o vitrina de expozitie, e rar asa ceva:))
        Nu doar perceptia despre noi insine e importanta, ci si originea, pt. ca de aia ne percepem diferit ca "popoare" si "etnii" si facem astfel de judecati "boloniste", pt. ca avem origini si parcursuri istorice diferite.
  • 0 (0 voturi)    
    ..perfect adevarat (Vineri, 6 iunie 2008, 12:33)

    marcus [anonim]

    ... totul e perfect adevarat ! ..Interesant e ca ... la Sibiu ..un primar neamt e ales de 90% din populatie ! ...

    si culmea e ca manifestarile primitive se manifesta mai intens in anumite zone ale tarii ... .

    ma interb retoric .... Oare de ce ? :))
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca nu suntem xenofobi.. (Vineri, 6 iunie 2008, 14:00)

      Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui marcus

      ..indeajuns ;)., de aia si noi romanii, fiind "abili si inventivi" (dixit Bolonescu) nu votam in turma pentru un partid-unic-asociatie-culturala :)), ci variem votul, avem diversitate de expresie politica si nu suntem atat de sovini si idioti incat sa nu votam un german doar pt. ca nu e roman. Din moment ce face treaba buna, noi avem "abilitatea" si "inteligenta" sa-l lasam sa faca treaba, doar o face pt. Sibiu si Romania :))
      Si mai umbla si prin strainatate, iesi din Harghita si meri la Cluj, Piatra Neamt, sa vezi ce orase faine au devenit, vin altii din vest si sunt impresionati..asa ca un secui chiar ar fi socat:)))
  • +1 (1 vot)    
    Reprofilare (Vineri, 6 iunie 2008, 13:19)

    666 [utilizator]

    Am retinut mai degraba lectia de istorie decat impresiile unui antrenor refuzat recent de Rapid.

    Chiar ar fi o idee buna sa diversificati temele abordate, dle Beldie. Tot in cartea a V-a, Herodot o da-nainte cu chestiile despre traci: "„La... traci exista urmatoarea randuiala... isi vand copiii pentru a fi dusi peste hotare”.
    Poate cand vor face ravagii din nou dezvaluiri despre tabieturile astea ale romanilor.

    Ori, in amintirea PRM-ului, sa povestiti cum s-au gasit dovezi ale practicarii... chirurgiei pe malul stang al Dunarii. Cum se minunau grecii de cunostintele medicale/botanice/spirituale avangardiste ale dragilor nostri traci.

    Pe de alta parte, daca am casca gura la Herodot, ar trebui sa vedem in oglinda, exclusiv, in fiecare dimineata, oameni inalti, blonzi, cu ochi albastri.
    • 0 (0 voturi)    
      re: reprofilare (Vineri, 6 iunie 2008, 13:52)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Referitor la Herodot n-am scos in evidenta faptul ca spunea un adevar sau nu, ci faptul ca spune ceva ce s-a cenzurat. Poate ca de asta ne si sare mustarul azi cand auzim opinii negative despre noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Hibridare, metisare, emigrare... (Vineri, 6 iunie 2008, 14:06)

      Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui 666

      Romani blonzi, cu ochii de culoare deschisa si pielea foarte alba poti vedea prin toata Moldova, prin o buna parte a Transilvaniei si chiar mai rar prin Muntenia si Oltenia. Au ramas destule mosteniri genetice din astea, e deja dovedit in studii din cadrul "Human Genom Project", romanii au 76% patrimoniu genetic european si 24% adaos (fie din gene "pre-europene" pe care le au si cei mai blonzi nordici, fie de la triburi turcice, mongole, iraniene care au trecut prin zona).
      Cat despre oglinda, daca am casca gura la ce spun cronicarii bizantini si franci despre maghiari, pe strazile Budapestei ar trebui sa fie plin de "oameni scunzi, cu pielea smeada, ochii negri si apucaturi de fiare" :)))
    • 0 (0 voturi)    
      mirko, (Vineri, 6 iunie 2008, 14:10)

      Bozo [anonim] i-a raspuns lui 666

      iar romanii (din Roma) - cei antici - isi expuneau bebelusii nedoriti (sute de ani mai tarziu) sa moara de foame si mancati de animale. Despre asta ce parere ai? Si apoi nu stiu ce s-a ascuns de catre romani, dar popoarele vestice sigur ascund toate chestiile astea. Nu cu ele se mandresc relativ la istoria lor iar cei mai multi cetateni din vest habar n-au de ce s-a scris despre ei in antichitate. Nu vad de ce-ar trebui indopati romanii cu asta? In fond fiecare e mandru de ce-a facut bun. Romanii sunt curajosi asa cum au dovedit-o in istorie, luptand de multe ori in inferioritate numerica si castigand (sau pierzand, dar luptand).
  • 0 (0 voturi)    
    Herodot (Vineri, 6 iunie 2008, 14:13)

    cat [anonim]

    In linii mari nu prea am ce sa reprosez comentariului. O lectura ceva mai atenta a batrnaului Herodot, insa, ar scoate la iveala faptul ca atat in cartea IV cat si in cartea V subliniaza diferenta intre obiceiurile si comportamentul Getilor si cele ale Tracilor. Citatul cu "cei mai viteji si mai drepti" e din cartea IV iar celalat din cartea V unde, cateva randuri mai sus, cand incepe sa vorbeasca despre traci, Herodot mentioneaza ca descrierile lui nu-i includ si pe Geti, despre care a vorbit cu un alt prilej. Asadar cred ca e destul de exagerat sa vorbim despre cenzura comunista la Herodot...e ca si cum am spune ca, pentru ca s-a publicat Winetou, s-au omis informatii despre cruzimea aztecilor :P
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Vineri, 6 iunie 2008, 14:40)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui cat

      E, cred, destul de cunoscut faptul ca istoricul cu pricina nu si-a prea miscat fundul, ci a scris "pe surse". Nici nu s-a prea obosit sa-si citeze sursele, cel mai adesea, dar ne putem imagina ca si in vremurile acelea observatiile erau cat se poate de subiective: un amic cu ranile oblojite de daci i-a soptit cat erau de doctori, altul caruia nu i-a prea priit sejurul a improscat cu barfe etc.
      Ceea ce e de apreciat e faptul ca ne-a mentionat, in sine. In conditiile in care prejudecatile (nu arar cauzate de frica) indicau un popor (popoare) barbar(e).

      Revenind, as adauga un ultim citat, actual si el si astazi, care chiar ar trebui sa ne puna pe ganduri: "Ei ar putea fi cei mai puternici din neamurile pamantului", + partea de obicei "uitata", "dar unirea lor e cu neputinta si nu-i chip sa se infaptuiasca, de aceea sunt ei slabi.” (V, 3).

      Sper ca 'tracii' vor matura terenul luni cu 'galii' si apoi cu ceilalti.
    • +1 (1 vot)    
      Binecuvantata Romanie (Vineri, 6 iunie 2008, 14:40)

      Bou de Arena [anonim] i-a raspuns lui cat

      Bine ai grait, "cat" si bravo pt. faptul ca in loc sa te multumesti cu un click pe google ca autorul comentariului "kitchos" tu chiar ai deschis putin o carte de Herodot !
      De aia valahii si neamul asta au razbit la rascruce de imperii, de aia poporul roman a reusit sa aiba tzara si sa nu fie complet asimilat (oricat s-au chinuit maghiarii, turcii sau slavii, sute de ani), pt. ca au fost oameni ca tine, care si-au plecat sufletul spre radacini si au ridicat mintea spre cunoastere.
      Numai bine!
      • +1 (1 vot)    
        re: Binecuvantata Romanie (Vineri, 6 iunie 2008, 15:02)

        Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui Bou de Arena

        Omule, tu ai deja o convingere puternic formata. Nici un pic de dubiu, totul ti-e clar :)

        Tu ce crezi? Am vazut comentariul lui Boloni si brusc am zis hai sa vad ce-a zis Herodot despre daci. Asa, din intamplare, poate cine stie, a zis una neplacuta despre ei.

        Pentru ca esti prea inversunat n-ai inteles un lucrur simplu. Eu nu spun ca Herodot are dreptate. Nu spun ca Boloni are dreptate. Spun ca ne sare tandara cum auzim ceva aiurea despre noi tocmai pentru ca suntem obisnuiti sa ne stim cei mai frumosi si destepti.

        Vezi tu, lumea asta libera lasa loc oricui sa-si exprime o parere. Asta chiar si fara a analiza inainte daca aia sunt mai rai decat noi sau mai buni.

        Legat de faptul ca civilizatiile altora s-au cladit si pe exploatarea unor popoare... sunt de acord cu tine. E o evidenta.
        • 0 (0 voturi)    
          Lol! (Vineri, 6 iunie 2008, 15:21)

          666 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Beldie

          Dar articolul a fost bine-primit!
          - completarile la arhicunoscutele vorbe ale lui H. circula de ceva vreme prin presa scrisa si e bine ca se popularizeaza ciclic;
          - TREBUIE sa ne sara tandara, si TREBUIE sa ne sara din anumite motive:
          --- toate articolele cu referire la alegeri au impartit cititorii si i-au facut sa se certe (inutil, dpm);
          --- articolul recent despre OZN-ul de deasupra Gherlei a re-revelat puternicul simt al umorului la romani;
          --- seria de semnale antiromanesti ne-a determinat sa cam facem front comun (fie ca unii le acceptam ca fiind adevarate, fie ca le combatem): suntem noi, romanii, si ei, multi, toti, sunt impotriva noastra.

          Situatiile de criza ne arata cine suntem si, de obicei, ne unesc.
          Ce e rau in asta?
  • +2 (2 voturi)    
    Prea multe complexe, prea putina actiune... (Vineri, 6 iunie 2008, 14:32)

    V for Valentin [anonim]

    Foarte interesant. Marturisec cu regret ca habar nu aveam de ce a mai spus Herodot despre noi. Si sincer nu cred ca as pune pre multa pasiune nici in scrierile lui Djuvara/Imre. In general consider ca trebuie sa privim cu rezerva astfel de lucruri.

    Legat de mentiunea ca "Iar chestiunea n-ar trebui sa mire foarte mult avand in vedere ca nu putini dintre noi, dupa 3 zile petrecute la Viena sau prin vreun alt mare oras European, ne-ntoarcem in tara si afurisim hotiile, aglomeratia, aerul si tot ce ne pute in Romania de-o viata intreaga." sincer sa fiu ma bucur ca ati scris 3 zile. Dupa 3 zile incep sa apare mizeriile unei vieti europene civilizate si "superioare noua din toate puntele de vedere" si am sa scriu numai cateva dintre ele: tineri care traiesc din ajutor social de stat pentru ca le e lene sa munceasca in Anglia, austrieci care ofereau spectacole de boraturi live pe peronul metroului vienez dupa o runda de cersit bani pentru droguri, arieni nemti tragand basini si ragaind in sala de asteptare a garii centrale din Munchen. Sa nu vorbim de viata de ghetou dintr-o mare metropola europeana in care maine poate nu mai traiesti.

    Acum vine si concluzia. Daca ar fi sa ma iau dupa fiecare chestie din asta as avea probleme psihice serioase de la un anumit punct incoace. Poate sa zica Boloni Imre Djuvara Ziarul elvetian Media britanica bla bla bla... Eu imi voi face mereu orice treaba oriunde cat mai bine posibil si cred ca asta e tot ce conteaza.

    Acelasi lucru e valabil si pentru natioanala noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    articol prostut (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 20:40)

    Spiridon [anonim]