JO Vancouver, esec usturator pentru Rusia/ Explicatia unei mari dezamagiri

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 12:56 Sport | Alte sporturi

Rusia, o mare dezamagire la Vancouver
Foto: Reuters
Duminica se incheie Jocurile de iarna de la Vancouver, iar flacara olimpica se va stinge. Drapelul va fi inmanat organizatorilor editiei de peste patru ani, stafeta fiind preluata de Soci. Actualele intreceri au oferit Rusiei, pe langa un bilant dramatic, o serie de lectii usturatoare. Esecul din Canada este unul fara comparatie pentru una dintre marile natiuni din sportul mondial.

"Rusia va putea reveni in elita sportului mondial numai odata cu schimbarea actualui sistem de conducere a acestui domeniu, astfel incat in fruntea federatiilor sa vina oameni care stiu ce inseamna aceasta munca", scrie Novye Izvestia. Potrivit cotidianului, jocurile olimpice moderne inseamna mai mult decat sport.

"Este, de fapt, o acumulare de rezultate din mutle alte sfere de activitate umana, unde cetateanul isi traieste viata cotidiana. Podiumul olimpic este numai o mica parte a aisbergului care se ascunde dincolo de linia vazuta. Dar tocmai aceasta parte ascunsa a aisbergului asigura <sanatate> fenomenului numit sport, care starneste admiratia milioanelor de oameni prin puterea lui, prin frumusete si eleganta. Iar Jocurile de la Vancouver, care au restrans la maxim numarul sportivilor rusi care au reusit sa acceada la medalii, a demonstrat fara drept de echivoc absoluta neconsistenta a sistemului care domina cultura sportului in Rusia", concluzioneaza NI.
 
Un sistem intr-atat de greoi si contorsionat, incat este aproape imposibil de descris. Lucrurile sunt atat de incurcate, incat o cifra exacta a investitiilor statului in industria sportului rusesc nu poate indica nici macar o institutie atat de bine pusa la punct cu tot ce misca in lume, precum CIA. Unde ajung banii din buget si finantele oferite de mediul privat de afaceri, de diferiti oameni de afaceri, nu stiu nici macar primii oameni din Ministerul sportului sau din Comitetul Olimipic National.

Irina Rodnina, deputat fi fosta multipla campioana olimpica, mondiala si nationala la patinaj artistic in proba de perechi, spune, spre exemplu, ca, desi pe hartie Comitetul olimpic al Rusiei este o organizatie civica, ea traieste din banii statului.

"Cand delegatia de sportivi a fost condusa spre Vacouver, la ceremonie s-a vorbit despre un miliard de ruble alocate pentru pregatirea sportivilor", adauga, plin de uimire, Evgheni Pluscenko. "Dar unde sunt acesti bani? Poate unii au primit, dar patinajul artistic, de exemplu, nu a vazut nici un sfant", a mentionat medaliatul cu argint la actuala editie a Jocurilor.

Rusia se afla pe locul cinci in clasamentul pe general pe medalii, (3 medalii de aur, 4 de argint si 6 de bronz) performanta mult sub asteptarile oficialilor de la Moscova.



Citeste mai multe despre   






















4815 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    rusia (Vineri, 26 februarie 2010, 13:08)

    andrei [anonim]

    rusia e pe 10 nu pe 5! http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Winter_Olympics_medal_table
    • +1 (1 vot)    
      precizare (Vineri, 26 februarie 2010, 13:19)

      Dorian Gray [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Rusia este pe locul 5 la numarul de medalii castigate. La clasamentul pe medalii de aur este intr-adevar pe 10. Ar trebui precizat in articol la care clasament se face referire.
    • 0 (0 voturi)    
      greseala (Vineri, 26 februarie 2010, 13:24)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      aceasta greseala se repeta la hotnews, ca aici este socotit numarul total de medalii, cand de fapt conteaza aur, si numai dupa argint sau bronz.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu este chiar greseala hotnews (Vineri, 26 februarie 2010, 13:35)

        ASG [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        Si eu sunt de aceeasi parere ..... ar trebui sa conteze in primul rand medaliile de aur... dar poza este luata de pe site-ul oficial unde sunt prezente ambele clasamente!
        • 0 (0 voturi)    
          De acord (Vineri, 26 februarie 2010, 13:44)

          AntonH [utilizator] i-a raspuns lui ASG

          site-ul oficial al jocurilor de iarna prezinta implicit tabelul total. Dar, se rezolva simplu, da-i un click pe gold. Alte site-uri de sport, gen eurosport prezinta clasamentul in functie de aur. Sincer mi se pare o situatie similare cu numerele, 145 ar fi mai mare ca 210 pentru ca primul da suma de 9, pe cand al doilea de 3....
  • 0 (2 voturi)    
    Daca Rusia are usturimi (Vineri, 26 februarie 2010, 13:36)

    M Andrei Iulian [anonim]

    Romania nu-si permite nici atat.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar România?! (Vineri, 26 februarie 2010, 14:29)

    mamacerghida [utilizator]

    În afară de “fotblat”, noi nu mai avem niciun altfel de sport!!!. Atât în perioada Olimpiadei de vară cât și acum, emisiunile de informație sportivă a numeroaselor televiziuni românești se ocupă în continuare de familia Beheecali, de păduchii lui Bănel sau de liniile Mutului.... Noroc cu Internetul și Eurosportul

    Sportul a devenit nu numai o industrie dar și o modalitate de PR.... O medalie de aur face reclamă gratis țării de unde provine sportivul, reclamă care altfel ar costa milioane de euro!!!

    Australia unde zăpada este o raritate, are 2 medalii de aur la Vancouver!!! Coreea de sud, vreo cinci!!!

    De admirat comportamentul cehilor și slovacilor, letonilor, slovenilor, polonezilor, și ele foste țări comuniste care iată, investesc în sporturile de iarnă....

    România a fost “dăruită” cu munți de pomană. Pârtiile noastre de schi sunt năpădite de fițoși cu ifose cât Casa Poporului și cam atât. Sportul de performanță, în afară de bani cere și enorm de multă seriozitate. Deci la noi, încă nu!!
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 26 februarie 2010, 15:35)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      Da-i naibii de rusi, da la noi de ce nu se trage niciun semnal de alarma?
    • +4 (4 voturi)    
      Stirile de sport (Vineri, 26 februarie 2010, 15:45)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

      Ai perfecta dreptate! Uneori chiar vreau sa aflu ce au facut fetele de la handbal, ce au facut tenismenii nostri, ce se mai intampla la polo sau rugby samd... NU, la toate stirile sportive (poate difera un pic la TVR) se incepe cu: Borcea s-a certat cu arbitrii, Becali a behait nu stiu ce, fotbalistul X se scarpina in fund ... e chiar atat de greu sa faci stiri sportive in adevaratul sens al cuvantului?
      • +2 (2 voturi)    
        Răspunsul e simplu! (Vineri, 26 februarie 2010, 16:13)

        mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

        Pentru că acesta este nivelul nostru de (sub)cultură la care pune umărul atât autoritățile cât și mass-media...

        Daniel are dreptate, deocamdată rușii au ceva (dacă mai punem la socoteală Kazahstanul unde sunt tot ruși, belarușii). Dar nimeni nu se întreabă oare de ce România se află la coada clasamentului?! Adică, am ajuns să ne bucurăm pentru un loc 15 la bob, sau un 11 la biatlon al “româncei” Tofalvi?! Unde sunt boberii noștri de acum 30 de ani?! Dar hocheiștii care îi băteau pe americani?! Dar rugbyștii ce îi băteau pe francezi pe Parc de Prince?!! Cam toate sporturile unde odată aveam un cuvânt de spus, au luat-o la vale!!! Paradoxal, fotblat-ul, unde nu mai avem nicio performanță notabilă de aproape 20 de ani, continuă să țină cap de afiș!!!

        Răspunsul este simplu. Se “investește” acolo unde se pot spăla bani. Fotbalul românesc este mafiot și corupt până în măduvă. Alte sporturi nu captează atenția unei nații unde gândirea de tip “cocălar” predomină.....