CE gimnastica

VIDEO Sandra Izbasa - campioana europeana la sol!

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 aprilie 2008, 15:34 Sport | Alte sporturi

Sandra Izbasa - Zbor de Aur!
Foto: Rompres
Solul ramane specialitatea gimnasticii romanesti: Sandra Izbasa a cucerit titlul continental, iar Ana Maria Tamarjan a obtinut bronzul la acest aparat, in ultima zi a Europenelor de la Clermont Ferrand. Izbasa a intrat ultima in concurs, insa a obtinut cea mai mare nota: 15,775, peste Elizabeth Tweddle (Anglia). Pe locul 3 s-a clasat Ana Maria Tamarjan, 16 ani, cu o nota de 14,975.

Steliana Nistor a castigat medalia de argint in finala de la paralele. Dupa un exercitiu curat executat, Nistor a primit 15,800, insa a fost devansata de ultima concurenta care a intrat la aparat: Ksenia Semenova (Rusia) a cucerit titlul continental cu 15,900.

Ksenia Semenova a cistigat titlul si in finala la barna: Semenova (15,950) le-a devansat pe Sandra Izbasa si Alina Kozich (Ucraina), ambele cu cite 15,450p. Steliana Nistor a ratat exercitiul, dupa ce a cazut de pa aparat.

Gimnasta Oksana Susovitina (Germania) a cucerit titlul european in finala la sarituri, in pofida unei ratari la a doua executie. Susovitina a reusit sa ramana totusi pe primul loc, ajutata de nota mare de plecare a exercitiului.

Podiumul sariturilor a fost completat de doua sportive din Italia: Carlotta Giovanninni si  Francesca Benolli. Romania nu a fost reprezentata in aceasta finala.






















2860 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 6 aprilie 2008, 18:01)

    Violeta [anonim]

    Imbratisari pentru aceste fete minunate, care fac sacrificii enorme si vin acasa cu salba de medalii! De multe ori nu suntem demni de ele, dar mereu ne gadila orgoliul faptul ca romancele sunt primele pe podium.
    Sa ne traiti!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 6 aprilie 2008, 18:14)

    banzai [anonim]

    Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:49)

    dana [anonim]

    va iubim ptr ca ne faceti fericiti! VA FELICIT DIN TOATA INIMA si as dori ca succesele voastre sa aiba continuitate cat mai mare si sa nu mai abandonati atit de timpuriu gimnastica.FELICITARI si celor care va sunt alaturi in tot ceea ce faceti.va pup.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:49)

    dana [anonim]

    va iubim ptr ca ne faceti fericiti! VA FELICIT DIN TOATA INIMA si as dori ca succesele voastre sa aiba continuitate cat mai mare si sa nu mai abandonati atit de timpuriu gimnastica.FELICITARI si celor care va sunt alaturi in tot ceea ce faceti.va pup.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 7 aprilie 2008, 10:45)

    Ovidiu [anonim]

    Felicitari fetelor! Noroc ca aici nu avem arbitri care sa ne anuleze lovituri de pedeapsa... si nici fetele nu se dau in vant dupa ficatei la '2 Cocosi'...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Luni, 7 aprilie 2008, 12:55)

    Cati [anonim]

    Traiesc in Scotia si am fost foarte mandra de fetele noastre. Englezii au facut comentarii frumoase la adresa lor. Totusi vreau sa spun ca frumoasa noastra blondina, Sandra, mi-a placut foarte mult mai ales ca ia luat aurul buzatei de englezoaica. Am vazut si evolutia englezoaicei si nu avea un zambet pe fata, pe cand Sandra era o dulce. Bravo! Va iubim!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari ! (Luni, 7 aprilie 2008, 19:07)

    Mihai [anonim]

    Va iubim !
  • 0 (0 voturi)    
    Va multumim! (Luni, 7 aprilie 2008, 22:41)

    resita31 [anonim]

    O tara intreaga Va felicita si este mandra de Voi!
    Va multumim!