Solul ramane specialitatea gimnasticii romanesti: Sandra Izbasa a cucerit titlul continental, iar Ana Maria Tamarjan a obtinut bronzul la acest aparat, in ultima zi a Europenelor de la Clermont Ferrand. Izbasa a intrat ultima in concurs, insa a obtinut cea mai mare nota: 15,775, peste Elizabeth Tweddle (Anglia). Pe locul 3 s-a clasat Ana Maria Tamarjan, 16 ani, cu o nota de 14,975.

Steliana Nistor a castigat medalia de argint in finala de la paralele. Dupa un exercitiu curat executat, Nistor a primit 15,800, insa a fost devansata de ultima concurenta care a intrat la aparat: Ksenia Semenova (Rusia) a cucerit titlul continental cu 15,900.

Ksenia Semenova a cistigat titlul si in finala la barna: Semenova (15,950) le-a devansat pe Sandra Izbasa si Alina Kozich (Ucraina), ambele cu cite 15,450p. Steliana Nistor a ratat exercitiul, dupa ce a cazut de pa aparat.

Gimnasta Oksana Susovitina (Germania) a cucerit titlul european in finala la sarituri, in pofida unei ratari la a doua executie. Susovitina a reusit sa ramana totusi pe primul loc, ajutata de nota mare de plecare a exercitiului.

Podiumul sariturilor a fost completat de doua sportive din Italia: Carlotta Giovanninni si Francesca Benolli. Romania nu a fost reprezentata in aceasta finala.