Anna Muziciuk nu isi va apara doua titluri mondiale la sah, ea refuzand sa se supuna exigentelor din Arabia Saudita cu privire la femei

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 26 decembrie 2017, 21:42 Sport | Alte sporturi

Jucatoarea ucraineana de sah Anna Muziciuk, detinatoarea titlului mondial la sah rapid si la sah blitz, a refuzat participarea la editia din acest an a competitiei, programata in Arabia Saudita, ea refuzand sa se supuna exigentelor autoritatilor din aceasta tara cu privire la femei, potrivit news.ro. 

"Voi pierde doua titluri mondiale pentru ca am decis sa nu merg in Arabia Saudita. Am decis sa nu port abaya, sa nu fiu insotita cand ies afara, sa nu ma simt o creatura inferioara. In urma cu exact un an, am castigat aceste doua titluri si eram ce am ai fericita persoana din lumea sahului, dar de aceasta data ma simt rau. Sunt pregatita sa imi respect principiile si sa lipsesc de la competitia la care as fi putut sa castig mai mult decat castig la 12 concursuri. Este deranjant, dar cel mai suparator este ca aproape nimanui nu ii pasa", a notat Muziciuk pe Facebook.  

In noiembrie, Federatia Internationala de Sah a anuntat pe site-ul oficial ca a ajuns la un acord cu organizatorii cu privire la un dress code pentru competitia de la sfarsitul acestui an. Astfel, barbatii trebuie sa poarte costume de culoare inchisa, cu camasa alba, iar femeile costume bleumarin sau negre, cu bluza alba cu guler inalt.




















2871 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Foarte bine... (Marţi, 26 decembrie 2017, 21:56)

    Liviu Nicolae Dragnea [utilizator]

    Asta inseamna asumarea si respectarea principiilor de bun simt. Inca o palma data Inapoiatiilor din desert.
  • +26 (28 voturi)    
    ... (Marţi, 26 decembrie 2017, 22:02)

    tirolez [utilizator]

    Bravo ei si pacat ca restul doamnelor nu au suficient curaj. Daca boicotau toate probabil faceau si organizatorii concesii.
    • +13 (17 voturi)    
      nu e vorba de concesii (Marţi, 26 decembrie 2017, 22:24)

      Mihai2580 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      din partea organizatorilor, ci de modul in care sunt privite si tratate femeile in Arabia Saudita
    • +17 (21 voturi)    
      Aici nu e vorba de concesii (Marţi, 26 decembrie 2017, 22:49)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      facute jucatoarelor pentru cateva zile de concurs. E vorba despre cum sunt tratate toate femeile din tara aia de Ev Mediu. Jucatoarele vin si pleaca. Localnicele traiesc toata viata acolo.
      Sigur, o sa vina tot felul de iubitori care o sa zica ca tara de Ev Mediu e Romania, cu drumurile gaurite si veceul in fundul curtii, nu avansata Arabie Saudita, cu masini din aur masiv si zapada in mall-uri.
  • +21 (23 voturi)    
    BRAVO! (Marţi, 26 decembrie 2017, 22:40)

    Kepler [utilizator]

    E vorba de demnitatea umana, iar daca sahul se considera un sport, e vorba de o sportiva adevarata.
  • +24 (28 voturi)    
    Cum de se acorda organizarea unor astfel de tari? (Marţi, 26 decembrie 2017, 22:57)

    CezarN [utilizator]

    Eu ma intreb de ce oare se acorda organizrea unor competitii in orice sport, fie la masculin, fie la feminin, unor astfel de tari aflate in evul mediu tipuriu.
    Nu organizarea, ci excluderea Arabiei Saudite de la orice competitie olimpica, indiferent de discliplina ar fi trebuit "acordata" acestei tari plina de tafna si ingamfare precum un colon balonat.
  • +13 (15 voturi)    
    Felicitari !!! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 1:11)

    Mulpha [utilizator]

    Tot respectul pentru un om de onoare cu principii !!!
  • -4 (10 voturi)    
    partea plina a paharului (Miercuri, 27 decembrie 2017, 11:40)

    ananstef [utilizator]

    Arabia Saudita se afla la inceputul unei perioade de deschidere, iar aceasta competitie este una dintre primele confirmari. La nivel international acest lucru trebuie incurajat si nu trebuie dat cu batul peste degete.
    Pozele de la concurs arata o atmosfera foarte frumoasa.
  • -1 (3 voturi)    
    RE: (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:39)

    razvann11 [utilizator]

    Daca va uitati la competitie o sa vedeti ca nu e niciun cod vestimentar drastic pentru femei. Nu trebuie sa poarte abaya si au capul descoperit. Iar unele au bluze cu gatul descoperit si nu le-a facut nimeni nimic: https://www.youtube.com/watch?v=dfYCOG8_WOo

    Iar la campionatului mondial din Iran a participat si purtat jihab: https://www.chessacademy.uk/womens-world-championship-final/ ( a iesit pe locul 2 )