JO 2016 - Scrima: Romania - China 44-38/ Romania, campioana olimpica in proba de spada pe echipe

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2016, 0:09 Sport | Alte sporturi


Romania, campioana olimpica la spada feminin
Foto: AGERPRES
Echipa feminina de spada a Romaniei, formata din Simona Pop, Simona Gherman, Ana Maria Popescu si Loredana Dinu, a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, cucerind medalia de aur, prima pentru delegatia tricolora la aceasta editie. Scrimerele noastre s-au impus in fata Chinei, scor 44-38.

Desfasurarea meciului Romania - China:

Releu 1: Ana Maria Popescu - Sun Yujie 1-0
Releu 2: Simona Pop - Xu Anqi 4-4
Releu 3: Simona Gherman - Sun Yiwen 4-2
Releu 4: Simona Pop - Sun Yujie 1-3
Releu 5: Ana Maria Popescu - Hao Jalu 4-0
Releu 6: Simona Gherman - Xu Anqi 7-5
Releu 7: Loredana Dinu - Hao Jalu 3-2
Releu 8: Simona Gherman - Sun Yujie 6-9
Releu 9: Ana Maria Popescu - Xu Anqi 14-13

Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu au adus prima medalie olimpica de aur din istorie la proba de spada pe echipe si a patra medalie de aur a scrimei romanesti, dupa cele obtinute de Mihai Covaliu, la sabie individual (Sydney 2000), de Laura Badea, la floreta individual ( Atlanta 1996), si de Ionel Drâmbă, la floreta individual (Ciudad de Mexico 1968).

Medalia de bronz i-a revenit Rusiei, dupa ce a invins-o pe Estonia, scor 37-31.

Ultimul act al probei de spada pe echipe de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro a fost o reeditare a finalei Campionatului Mondial din 2015, cand tricolorele au fost invinse de asiatice, scor 36-45.

In sferturi, tricolorele au castigat dramatic meciul cu SUA, scor 24-23, iar in semifinale s-au impus in fata Rusiei, scor 45-31.

In semifinale, China a trecut de Estonia cu 45-36. China este campioana olimpica en titre, dupa ce a invins in finala echipa Coreei de Sud, scor 39-25, la editia din 2012 a Jocurilor Olimpice de la Londra. Romania s-a clasat atunci doar pe locul 6.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27026 vizualizari

  • +58 (64 voturi)    
    Hai sa ne mandrim! (Vineri, 12 august 2016, 0:28)

    amanda13 [utilizator]

    Pai nu e asta echipa de scrima care isi platea singura deplasarea la competitii, echipa aia care trebuia sa se autofinanteze in timp ce noi platim milioane loserilor din fotbal??? Felicitari si jos palaria in fata acestor nedreptatite! Acum toata romanimea o sa-si adjudece succesul vostru si se va impopotona cu el vreo doua saptamani, dupa care inapoi la investitiile in fotbal!

    Poate aude cineva unde trebuie si le da si acestor minunate sportive finantarea de care au nevoie!
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +14 (14 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 12 august 2016, 1:17)

    muciflenduri [utilizator]

    Au luptat superb, iar Ana Maria Popescu a dominat total, finala.
  • -10 (14 voturi)    
    Jenant si insultator comentariul tau (Vineri, 12 august 2016, 1:17)

    Gryphus [utilizator]

    ce treaba are 'romanimea' care se bucura cand reprezentantele Romaniei castiga o medalie cu...fotbalul ?
      #showComment
  • +10 (10 voturi)    
    Uraa!! (Vineri, 12 august 2016, 1:26)

    izitoc [utilizator]

    Bravo fetelor! Multumim mult pentru toata munca voastra de atatia ani si pe care nu stim nici macar acum s-o rasplatim cum s-ar cuveni!
  • -14 (20 voturi)    
    felicitaaaaari (Vineri, 12 august 2016, 1:26)

    xanti [utilizator]

    Unde este Halep sa vada niste campioane.olimpice in carne si oase.
  • +4 (12 voturi)    
    Nenea CIOLOS (Vineri, 12 august 2016, 1:28)

    rutger [utilizator]

    baga mana la pusculita guvernamentala si scoate 400.000 euro pentru fetele astea de aur !! Daca nu sunt bani, ia de la fotbaliatori, ca nu le trebuie !!
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    Multam! (Vineri, 12 august 2016, 1:35)

    V. Istina [utilizator]

    Excelenta prestatie! Felicitari !
    Fetelor ...chapeau!
  • 0 (12 voturi)    
    Frumos, fetelor ! (Vineri, 12 august 2016, 1:36)

    rutger [utilizator]

    Ati luat la rand marile puteri belicoase (USA, Rusia , China) care nu stiu sa se lupte decat cu pusche cu cureaua foarte lata !! Sa fiti sanatoase si la punga groase !
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 12 august 2016, 2:09)

    dan.c [utilizator]

    Si va multumim ca tineti lumina aprinsa!
  • +17 (17 voturi)    
    Exceptional ! (Vineri, 12 august 2016, 2:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Sunt aceleasi spadasine care acum cateva zile pierdeau toate inca din primele tururi si le ofereau postacilor subiecte de misto.

    Cunoscatorii stiau insa ca in competitia pe echipe sunt favorite la o medalie.
    Ambitia si darzenia lor a facut ca medaliile sa fie cele mai stralucitoare !

    Exceptional !
  • +5 (5 voturi)    
    Multumesc fetelor ! (Vineri, 12 august 2016, 7:59)

    Canache [utilizator]

    Mi-ati facut ziua (asa urita cum e) frumoasa.
    Sarut toate miinile voastre!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 12 august 2016, 8:00)

    coco04 [utilizator]

    Bravo fetelor!
  • +2 (6 voturi)    
    Felicitari din suflet! (Vineri, 12 august 2016, 8:21)

    Observator roman [utilizator]

    Ne-am descatusat emotiile odata cu voi, fete de aur!
    Pacat ca fotografia aleasa de Hotnews nu e cea mai reprezentativa: voi ati zburat, nu v-ati inclinat! :)
      #showComment
  • -1 (3 voturi)    
    Felcitari Johannis si Ciolos! Felicitari Romania! (Vineri, 12 august 2016, 10:32)

    Miky60 [utilizator]

    Darorita lor si a redirectionarii corecte a banilor catre sporturile importante, acum avem performanta in sporturi noi: tenis, scrima etc!
    Felicitari si fetelor pentru lupta pe care au avut-o!
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari fetelor de aur ! (Vineri, 12 august 2016, 10:55)

    akillies [utilizator]

    Superba prestatie: au invins 3 mari echipe ale lumii...si le-au invins foarte relaxat..!

    Ma bucur pentru ele, vor ramane in istoria si mintirea acestui popor!

    Si, din pacate, guvernele si parlamentarii care s-au aciuiat in pozitii de decizie nu aloca fonduri niciunui sport(nici macar fotbalului), nu incurajeaza sportul in niciun fel, si nu au niciun interes pentru binele campionilor/campioanelor (olimpicilor si olimpicelor in special) acestei tari.. din acest motiv, multe sporturi in care am avut performanta si avem talente au ajuns in derizoriu sau vor ajunge incet dar sigur(polo, handbal, scrima,tenis de masa, GIMNASTICA<?!?!?!?>, box, CANOTAJ, volei, ATLETISM, Tenis, box...si in curand fotbal).

    Lipsa de interes a autoritatilor pentru orice in aceasta tara, au permis borfasilor si impostorilor sa acapareze tot ce s-a construit bun in aceasta tara si sa le distruga (centre de sanatate, statiuni turistice, terenuri si propietati imobiliare, cluburi sportive, industrie(orice ramura a ei si cea mai evidenta cea muzicala), agricultura, institutii de stat, aparatul de stat, media si lista poate sa continue).. Si desi sunt atatia olimpici tineri care ne duc numele mai departe in lume cu mandrie si curaj, parintii si bunicii lor aleg pasivitatea si comlicitatea cu borfasii si impostorii!!!


    Cum sa nu te revolti si cum sa stai impasibil in fata acestor realitati!?!?

    Si mai ales, cum sa nu pretuiesti fiecare victorie pe care acesti tineri le poarta in numele acestei tari?!?!?

    Si cand ma gandesc ca nu e o pagina in ziarele romanesti dedicata acestor campioni si olimpici, dar sunt mii de pagini dedicate tuturor boarfelor din aceasta tara(barbati si femei deopotriva) si toate mizeriile pe care acestea le fac!!!??!!?

    Ma bucura nespus victoria fetelor mult muncita si binemeritata si imi da increderea ca mai avem inca valori si oameni care sa ne faca pe toti sa ne mandrim ca suntem romani!!
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    BRAVO !! (Vineri, 12 august 2016, 11:26)

    gicusculeru [utilizator]

    In sfarsit existam!!
    BRAVO fetelor!!
    Si succes lui Horia si Florin in finala la dublu!
    Succes tuturor sportivilor ramasi in competitii la Rio!

    Iar celor care au ajuns acolo, la Rio, felicitari pentru efortul depus si pentru performanta obtinuta!
    Din tot sufletul!

    Pe voi sportivii, indiferent de specialitate, va unesc visul si efortul si sacrificiile facute zi de zi de zi... Uniti-va impotriva spalatorilor de bani si ai samsarilor de talente de prin cluburi si federatii. Cereti pregatire fizica si programe de antrenament la nivelul performantelor de astazi. Nu va mai lasati manipulati de nimenii din disciplinele voatre!